ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Καλησπέρα σας.Ηθελα να ρωτησω κατι.Τον τελευταιο καιρο βιωνω καποιες κρισεις πανικου.Ενω πολλα χρονια εμπαινα χωρις κανενα προβλημα στο μετρο,πριν 2 εβδομαδες οταν μπηκα στο μετρο και αρχισε να κινειται αρχισα να νιωθω οτι δεν μπορω να αναπευσω και ενιωθα πονο στο στομαχι.Αυτο εγινε αλλη μια φορα και απο τοτε φοβαμαι να μπω στο μετρο.Στο μεταξυ εχω και δυσκολιες καταποσης.Πιστευω οτι οφειλεται σε υπερβοικο αγχος.τι πρεπει να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    καλησπερα.Τι εννοεις τι πρεπει να κανεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    kαλησπερα!
    επαθες μια κριση πανικου στο μετρο και μαλλον συνεδεσες τις κρισεις με το μετρο!το ιδιο μου συνεβη με τις διακοπες..
    αυτο καθως και η δυσκολια στην καταποση ειναι χαρακτιρηστικα συμπτωματα αγχους,οποτε ναι εγω λεω πως αυτο ειναι!
    προσπαθησε να μετριασεις το αγχος σου καθως και να κανεις μικρες διαδρομες με το μετρο προκειμενου να το ξεπερασεις.
    αν παλι δεις οτι δεν τα καταφερνεις μονη σου πηγαινε να κανεις γνωσιακη θεραπεια,βοηθε=αει πολυ!αλλα να ξερεις λυση υπαρχει!εχεις απλα αγχος!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    να λες οτι δενε χεις τιποτα και εκθετεις τον εαυτο σου σε αυτο που φοβασαι θα δεις οτι δεν θα παθεις τιποτα και θα το νικησεις...μικρα μικρα βηματα καθε φορα παλεψε το τωρα που ειναι νωρις..ειμαστε εδω για οτι θελεις...εχουμε μεγαλη εμπιρεια χαχχαχαχα

  5. #5
    είναι μια μικρή κρίση πανικού και τίποτα παραπάνω. Ετσι είναι. Παθένεις φοβία γι΄αυτό που έκανες ή σκεφτόσουν εκείνη τη στιγμή. Θα συμφωνήσω με το να κάνεις μικρές διαδρομές με το μετρό για να ξεπεράσεις τους φόβους σου. Γενικά κάθε τι που σε φοβίζει να το επιδιώκεις. Ετσι θα δεις πως σιγά σιγά θα το ξεπερνάς. Πρέπει να το νικήσεις όχι να σε νικήσει. Που να δεις τι έκανα εγώ με την υψοφοβία. Πηγα στο καζίνο και ανέβηκα και κατέβηκα με το τελεφερίκ!!! Η καρδούλα μου το ξέρει. Ξέρεις όμως κάτι; Δεν έχω πρόβλημα να το ξανακάνω! Η γνωσιακή θεραπεία είναι μια καλή αρχή για να το αντιμετώπίσης. Μην διστάσεις να επισκεφτέις κάποιον ειδικο για να σε βοηθήσει.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Παιδια αυχαριστω πολυ με τις συμβουλες σας.Ηδη εχω κλισει ενα ραντεβου με ψυχολογο και θα προσπαθησω να μπαινω για λιγο στο μετρο.Απλα φοβαμαι οτι θα πανικοβληθω,θα αρχισω να φωναζω και θα γινω ρεζιλι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    e αμα το φοβασαι τοτε μπορεις και να το προκαλλεσεις!ποιοσ ο λογος?βαλε μουσικη και ακου και το πολυ πολυ αμα δεις οτι δεν τα καταφερνεις με τιποτα κατεβαινεις και παιρνεις ενα ταξι.στο κατω κατω το μετρο δεν ειναι πλοιο η αεροπλανο ανα ενα λεπτο και πολυ που λεω εχεις τη δυνατοτητα να αποφασισεις αν θα μεινεις η οχι.μπορεις να παιξεις και ενα παιχνιδι!μπες κκαι πες οτι θα μεινω για μια σταση,αν τα καταφερεις πες οτι ακομη μια δεν ειναι τιποτα και κανε αυτο μπορει να πιασει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και να σου πω και κατι ακομα που μου πηρε καιρο να καταλαβω.
    ειχα και εγω κρισεις πανικου,κρισεις που με εκαναν να φοβαμαι και τον ιδιο μου τον εαυτο ομως σημερα ενα χρονο και κατι μετα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο εκδηλωση αγχους.αυτο,τιποτα παραπανω!μην το φοβηθεις,δεν αξιζει.αυτο που αξιζει να κανεις ειναι να μαθεις να διαχειριζεσαι το αγχος σου και να βρεις τι ειναι αυτο που σε πιεζει τοσο πολυ ωστε να φτανεις σε σημειο να ξεσπας τοσο ακραια.
    ειναι κατι περαστικο,εκμεταλευσου το, μαθε ποια ειναι τα ορια σου και σεβασου τα!
    μη φοβασαι ειναι μεν κατι προσφατο ομως θα δεις που καποια στιγμη θα αισθανεσαι τυχερη που σου συνεβη γιατι σου δωθηκε η ευκαιρια να σε κατανοησεις!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Φρίντα,
    πολύ καλή κίνηση που αποφάσισες να φροντίσεις τον εαυτό σου αμέσως.
    Η κόντρα στο φόβο σου είναι ένα πολύ αποτελεσματικό βήμα.
    Η θεραπεία είναι ένα ακόμη πιο αποτελεσματικό βήμα.
    Καθώς η αναγνώριση των αρνητικών σου σκέψεων, η αλλαγή τους, αλλά και η αποκωδικοποίησή τους, όπως και το τι είναι πραγματικά στη ζωή σου που σε αγχώνει και σε εγκλωβίζει...

    Καλή αρχή και σιδερένια!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by frida
    Καλησπέρα σας.Ηθελα να ρωτησω κατι.Τον τελευταιο καιρο βιωνω καποιες κρισεις πανικου.Ενω πολλα χρονια εμπαινα χωρις κανενα προβλημα στο μετρο,πριν 2 εβδομαδες οταν μπηκα στο μετρο και αρχισε να κινειται αρχισα να νιωθω οτι δεν μπορω να αναπευσω και ενιωθα πονο στο στομαχι.Αυτο εγινε αλλη μια φορα και απο τοτε φοβαμαι να μπω στο μετρο.Στο μεταξυ εχω και δυσκολιες καταποσης.Πιστευω οτι οφειλεται σε υπερβοικο αγχος.τι πρεπει να κανω?
    Αχ να ξερες τι μου θυμιζεις.Προσωπικα το πολεμησα μονη μου αυτο με το μετρο και δε με πιανει πλεον.Να σου πω πως ακριβως τα καταφερα ουτε και η ιδια δεν ξερω.Αλλα νομιζω πλεον το συνηθισα.Βλεπεις περνω μετρο γιανα παω στη δουλεια μου και μπηκα σε ενα τρυπακι οτι ναι θα τα καταφερω δε θα με πιασει κριση στο μετρο ξανα.Ευχομαι να μπορεσεις κι εσυ ολα ειναι στο μυαλο.Κι εγω που στο λεω δεν εχω ξεπερασει ολα τα θεματα μου.Αλλα οσο ζω ελπιζω.:P

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Πως το καταφερες?γιατι εγω με το που μπαινω στο μετρο και αυτοματα με πιανει ταχυκαρδια και σφιξιμο στο στομαχι.πως το ελεγχες εσυ αυτο?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by frida
    Πως το καταφερες?γιατι εγω με το που μπαινω στο μετρο και αυτοματα με πιανει ταχυκαρδια και σφιξιμο στο στομαχι.πως το ελεγχες εσυ αυτο?
    Με βαθιες ανασες.Και να πω την αληθεια μετα απο ενα διαστημα το συνηθισα.Δηλαδη αυτες οι κρισεις πανικου ειδικα στο μετρο με επιασαν οταν αρχισα να το πρωτοχρησιμοποιω και για εναμιση χρονο περιπου το παθενα.Ολα ειναι στο μυαλο πιστευω και αυτο καταφερα να το περιορίσω.Δηλαδη δεν ξερω αν μου εχει περασει τελειως απλα εχει να με πιασει πανω απο χρονο.Και οποτε νιωθω οτι παει να με πιασει λεω στο μυαλο μου οτι δε θα το παθω περνω και μερικες βαθιες ανασες και οκ.Βεβαια με πιανουν κατα καιρους κρισεις πανικου οταν ειμαι μονη στο σπιτι το βραδυ αλλα αυτο ειναι ασχετο με το θεμα μετρο.Δε μπορω να σου πω τι να κανεις με σιγουρια γιατι καθε ανθρωπος λειτουργει διαφορετικα αλλα ευχομαι να σταματησει και για σενα συντομα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Δεν ξερω.εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.Δεν περιμενα να το παθω αυτο

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by frida
    Δεν ξερω.εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.Δεν περιμενα να το παθω αυτο
    Κανεις νομιζω δε το περιμενει μεχρι να του συμβει.Σου συμβαινει συχνα; Δηλαδη καθε φορα που θα μπεις στο μετρο το παθαίνεις;

  15. #15
    Originally posted by frida
    Καλησπέρα σας.Ηθελα να ρωτησω κατι.Τον τελευταιο καιρο βιωνω καποιες κρισεις πανικου.Ενω πολλα χρονια εμπαινα χωρις κανενα προβλημα στο μετρο,πριν 2 εβδομαδες οταν μπηκα στο μετρο και αρχισε να κινειται αρχισα να νιωθω οτι δεν μπορω να αναπευσω και ενιωθα πονο στο στομαχι.Αυτο εγινε αλλη μια φορα και απο τοτε φοβαμαι να μπω στο μετρο.Στο μεταξυ εχω και δυσκολιες καταποσης.Πιστευω οτι οφειλεται σε υπερβοικο αγχος.τι πρεπει να κανω?
    θα ελεγα το πρωτο στοιχειο ειναι το αυτονοητο ...
    Να ζητησεις απο τον γιατρο σου να σου γραψει φαρμακα για να μπορεις να χρησιμοποιεις τα μαζικα μεσα κυκλοφοριας και να αποφευγεις να σου συμβει κατι παρομοιο σε ενα δικο σου αυτοκινητο που ισως ειχε πολυ κακες συνεπειες και για σενα αλλα και για τους αλλους στον δρομο!

    Μια αλλη λυση ειναι το ποδηλατο ...
    καθαρος αερας , γυμναση που ελατωνει το αγχος και σου δινει αυτονομια .

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •