ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Καλησπέρα. Εδώ κι ένα χρόνο σταμάτησα να κάνω ψυχοθεραπεια γιατί δεν μπορούσα οικονομικά. Νιώθω όμως πως το έχω ανάγκη. Στο κέντρο ψυχικής υγείας δεν με δέχονται γιατί είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Έτσι μου λένε άν θέλω να με ανάλάβουν να σταματήσω να επισκέπτομαι τον δικό μου ψυχίατρο και την φαρμαακευτική του αγωγή και να ξεκινήσω σε εκείνους. Δεν νομίζω όπως πως είναι αυτή η λύση. Εχει κανεις υποψήν του κάπου αλλού για ψυχοθεραπεία δωρεάν ή με ένα συμβολικό ποσό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μηπως φταιει το συγκεκριμενο κεντρο υγειασ?μου φαινεται πολυ ακυρο αυτο που λενε!

  3. #3
    Δεν ξέρω τι να πώ. Πραγματίκά δεν έχω την καλύτερη αντιμετώπιση. Είναι η δεύτερη φορά που προσπαθώ. Είχα ξαναπροσπαθήσει πριν ένα χρόνο και όταν τους είπα πως ενδιαφέρομαι μόνο για ψυχοθεραπεία γιατί φαρμακευτική αγωγή ακολουθώ με γιατρό του ΙΚΑ μου είπαν πως μπορούν να με βοηθήσουν μόνο όταν σταματήσω να πίνω τα χάπια και προτείνει εκείνος ο γιατρός την ψυχοθεραπεία σαν συνέχεια της θεραπείας μου. Μάλλον προσπαθούν να αποφύγουν τα πολλά περιστατικά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γιατι και εσυ δεν πας να κανεις την κινεζα?

  5. #5
    Το σκέφτηκα να το παίξω πως πρώτη φορά πάω σε αυτόυς και δεν έχω ξαναπάει ποτέ. Αλλά όταν φτάσω στον γιατρό ή τον ψυχολόγο δεν πρέπει να πω την αλήθεια; Δεν πρέπει να τον ενημερώσω το ιστορικό μου για να ακολουθήσουμε την σωστή θεραπεία;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    an ειναι σωστος επαγγελματιας δεν θα σε διωξει.ουτως η αλλως για να φτασεις μεχρι εκει ειναι θεμα γραφειοκρατειασ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και οχι γιατρου!

  8. #8
    Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια σαν καινούργια.
    Διάβασα για το ινστιτούτο έρευνας και θεραπείας της συμπεριφοράς. Στοιχίζει 15 € η επίσκεψή. Ξέρει κανείς κάτι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    exv akoysei poly καλα λογια!καντο πηγαινε!εκει εργαζεται και ο θεραπευτησ μου

  10. #10
    Ο φόβος
    Η ατολμία,
    Στασιμότητα
    Μπορείς να προχωρήσεις
    Έχεις τις λύσεις
    Ξέρεις τι θέλεις
    Αλλά να νοιώθεις ότι πνίγεσαι
    Να τρέμεις σύγκορμος
    Δεν κάνεις το βήμα
    Είναι καταδίκη από την παιδική ηλικία;
    Μήπως υπάρχει κάπου ηλιαχτίδα;
    γιάννης

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •