Η συγκρουση της φυσης με την κοινωνια μεσα μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Η συγκρουση της φυσης με την κοινωνια μεσα μας

    Η αναζητηση της αιτιας που δεχομαι απο το πρωτο ποστ επιθεσεις απο ψυχαναγκαστικους ασθενεις και ιδεοληπτικες προσωπικοτητες , ειναι περα για περα φυσιολογικη και αναμενομενη για οσους εχουν ασχοληθει εστω και σαν χομπυ με την ψυχαναλυση !
    Ο Σιγκμουντ Φρουντ , ο ψυχιατρος που αλλαξε την μορφη της ψυχικης θεραπειας , ερμηνευοντας τα αιτια που οδηγουν ενα ανθρωπο στην υστερια , δηλαδη στο ψυχικο νοσημα , ανακαλυψε πρωτος , μια διασταση αναμεσα στην εξωτερικη συμπεριφορα ορισμενων γυναικων που ουδεποτε ειχαν σεξουαλικη επαφη στην ζωη τους , με το περιεχομενο του παραληρηματος τους !
    Ενω δηλαδη οι κατα κοσμον θρησκομανης και παρθενα , σεβασμια και εγκρατης γυναικα , λογικα επρεπε να ακουει για σεξ και να κοκινιζει απο ντροπη , στο παραληρημα της, συχνα το περιεχομενο περιειχε ερωτικη επαφη με τον διαλο !
    Αυτη η παραλογη αντιφαση τον εσπρωξε να δει την εξελιξη της θρησκειας απο την εποχη της Δυναστειακης Αιγυπτου ,αναζητωντας την συμβολικη σημασια του Ανκ , που θεωρειται το κλειδι αναμεσα στην ζωη και τον θανατο .
    Η εκπληκτικη ομοιοτητα , της σκηνης που ειχε απεικονισθει υπο μορφη τοιχογραφιας στον ταφο του Τουταγχαμων, με το θειο δραμα του Χριστου και την Ανασταση , τον επιβεβαιωνει απολυτα αργοτερα , στο κατα ποσον η υστερια ειναι άμοιρη μιας σωματικης δυσλειτουργιας και συνδεεται με θρησκευτικα πιστευω και δογματα του παρελθοντος , τα οποια καταπιεζονται απο την εξελιξη της κοινωνιας και αλλαζουν , υπαναχωροντας σε βαθυτερα στρωματα τη συνειδησης δινοντας την βαση της αναπτυξης του ψυχικου νοσηματος .
    Ο φοβος του θανατου για καθε ανθρωπο , διαχεριζεται με διαφορετικο τροπο σε καθε θρησκεια .
    Φαινεται οτι μια ομαδα των πιο ευαισθητων ανθρωπων , εχουν μετατρεψει την υπαρξιακη τους φοβια , σε μια ιδεοληπτικη συμπεριφορα η οποια παντα μεσα απο καποιο συνδυασμο ιδεων και σκεψεων που στερουνται λογικης , νοιωθουν οτι εχουν εξασφαλιση προνομιακη μεταχειρηση στον αλλο κοσμο , αν υπακουσουν στις εντολες αυτης της εσωτερικης τους φωνης , η οποια βαζει συστηματικα περιορισμο στην σεξουαλικοτητα τους !
    Ευλογα θα ρωτουσε κανεις ...
    Μα αν φταει η σεξουαλικοτητα ενος αρρωστου , γιατι μια σεξουαλικη επαφη δεν θα ειχε θεραπευτικα αποτελεσματα στην διαταραχη της προσωπικοτητας του ?
    Ο Φρουντ απεδειξε οτι η σεξουαλικοτητα δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που εννουμε σημερα σεξουαλικη επαφη , αλλα ειναι μια σειρα εξελικτικων σταδιων στην ζωη ενος ανθρωπου , τα οποια ξεκινουν απο την ενδομητρια περιοδο και εξελισονται αναλογα με τις αναγκες του και τους μηχανισμους αμυνας
    οι οποιοι αναπτυσονται για να προστευουν την προσωπικοτητα του απο τα δυο αντιμαχομενα ασυνειδητα στοιχεια που ειναι
    τα σεξουαλικα και τα κοινωνικα του ενστικτα ....
    Αυτο σημανει πρακτικα , οτι καθε στιγμη , δεχομαστε ερεθισματα τα οποια συχνα συγκρουονται μεταξυ τους .
    Τα σεξουαλικα μας ενστικτα ειναι οτι μας συνδεει με τα ζωα απο τα οποια καταγομαστε σαν ειδος ....
    Η φυση μας εχει εφοδιασει με αυτα ,
    για να πολλαπλασιαζομαστε .
    Τα κοινωνικα μας ενστικτα συνδεονται επισης με την φυση γιατι μας εξασφαλιζουν την επιβιωση....
    Η αναγκη μας για επικοινωνια ειναι κοινη στα ανωτερα θηλαστικα και ο κοινοβικος τροπος ζωης του ανθρωπου , οπως πολλων ζωων , διασφαλιζει την αμυνα της κοινοτητας απο επιθετικες συμπεριφορες αλλων ζωων ....
    Η αναπαραγωγη , ειναι μια συνθετη λειτουργια σεξουαλικων και κοινωνικων ενστικτων , η μητροτητα και η ανατροφη των παιδιων γινεται ομαδικα στην αρχη και στην συνεχεια με την εξελιξη της κοινωνιας σε οικογενεια που απαρτιζεται απο τους φυσικους γονεις των παιδιων μεχρι την εφηβεια .
    Ολα τα δεινα που αντιμετωπισε ο ανθρωπος στην εξελικτικη του πορεια , συνοψιζονται στην συγκρουση αναμεσα στην ιδια του την φυση
    ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΞΙΑΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ .
    Το πιο σημαντικο θυμα αυτων των κοινωνικων αλλαγων ειναι παντα η γυναικα !
    Ο λογος ειναι απλος .
    Αλλαζει καθε φορα μονο το κοινωνικο σκελος στην εμφανιση μιας νεας θρησκειας και δογματος γιατι η φυση παραμενει αναλοιωτη!
    Η προιστορικη γυναικα του Ακρωτηριου Θηρας με το κραγιον το μεικ απ και τα κοσμηματα με τα εξοχα και πολυχρωμα φορεματα και η σημερινη γυναικα του Αφγανισταν με την Μπουρκα , συλλαμβανουν και εγκυμονουν ακριβως με τον ιδιο τροπο!
    Τι αλλαξε ?
    Η θεση τους στην κοινωνια , τα δικαιωματα τους , η παιδεια και οι αξιες που μεταβιβαζουν στα παιδια τους αγορια και κοριτσια , για την κοινωνια του αυριο και οχι του χθες !
    η γυναικα ποτε δεν επαψε να ειναι ο στυλωνας της κοινωνιας !
    Αυτο ειναι το σημειο που πρεπει να προσεξει ο αναγνωστης !
    Καμμια εξελιξη δεν μπορει να υπαρχει σε μια κοινωνια , αν η γυναικα δεν θελει , δεν μπορει , δεν εχει την απαιτουμενη ψυχικη ισορροπια και δυναμη , για να αλλαξει την δομη της κοινωνιας εγκλοβισμενη σε στερεοτυπες αξιες
    του παρελθοντος ....
    Υπηρξε ανεκαθεν το θυμα σε καθε θρησκευτικη προπαγανδα και αλλαγη κοινωνικων αξιων .
    Ο οικογενειακος τροπος ζωης την εγκλωβισε σε προκαθορισμενα καθηκοντα που υπερβαινουν αυτα για τα οποια την εχει αναγκη η φυση για να εξασφαλισει την αναπαραγωγη μεσω της μητροτητας .
    Στην δεκαετια του 50 ο Φρουντ απλα ειχε διαπιστωσει την πλειοψηφια των γυναικων με υστερια ....
    Στην δικη μας δεκαετια 60 χρονια αργοτερα , παρα την εξελιξη της τεχνολογιας , η γυναικα ειναι σε πολυ χειροτερη ψυχολογικη κατασταση απο πριν σε ολο τον πλανητη , γιατι προστεθηκαν και τα επαγγελματικα καθηκοντα στους ρολους της ....
    Προστετεψτε λοιπον ολοι αυτο εδω το φορουμ , γιατι αποτελει νησιδα σωτηριας για πολλα κοριτσια που αυριο θα μεγαλωσουν τα παιδια τους μεταφεροντας στο διηνεκες ,
    ολα τα λαθη της παιδειας μας ....
    Δεν κολαει το τατουαζ , η μινι φουστα , τα τρυπημενα αιδοία και τα βαμενα ματια αλλα Μαντονα , με τα ατελειωτα σταυροκοπηματα εξω απο τις εκκλησιες !
    Ειναι δειγμα μιας απολυτης διαταραχης που θα εχει ασχημη εξελιξη για την δημοσια ψυχικη υγεια , αν περιοριστει το δικαιωμα επικοινωνιας και της ανταλλαγης ιδεων για να νικηθουν τα κοινωνικα στερεοτυπα ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Ωπα!!περιμενε,θες να πεις οτι ολοι αυτοι που σου επιυεθηκαν ειναι ψυχαναγκαστικοι ασθενεις?μπα,δεν νομιζω για ξανασκεψου το...
    τι το θελες βρε ανθρωπε αυτο τωρα?δεν κολλαει και με τα υπολοιπα..δεν τα διαβασα ολα γιατι μολις ξυπνησα και δεν ειμαι σε mood για διαβασμα τωρα!
    παντως για ξανασκεψου το!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Α!!Καλημερα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by melene
    Ωπα!!περιμενε,θες να πεις οτι ολοι αυτοι που σου επιυεθηκαν ειναι ψυχαναγκαστικοι ασθενεις?μπα,δεν νομιζω για ξανασκεψου το...
    τι το θελες βρε ανθρωπε αυτο τωρα?δεν κολλαει και με τα υπολοιπα..δεν τα διαβασα ολα γιατι μολις ξυπνησα και δεν ειμαι σε mood για διαβασμα τωρα!
    παντως για ξανασκεψου το!
    ωραία πράματα διαβάζεις εσύ για να ξυπνήσεις!!!:P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γιατι??παει με το πρωτο τσιγαρο και τον γαλλικο!;)

  6. #6
    μια υποθεση εκανα μονο....
    συνδυαζοντας φυσικα ολες τις στιγμες κρισης του φορουμ απο την ημερα που το γνωρισα ...
    ολες ειχαν αντικειμενο την σεξουαλικη σχεση και την θεση των μελων του φορουμ απεναντι στο σεξ ..... μπορει και να κανω λαθος ....τιποτα δεν ειναι απολυτο....
    μια ερωτησε μιλενα ...
    τι αποκαλεις γαλλικο καφε? τον καφε φιλτρου?
    εγω στην Γαλλια παντως πινω νες καφε ζεστο....
    ουτε ν\'ακουσω για φιλτρα .....
    ειδες τι κανουν τα στερεοτυπα ?
    στιγμιαιο καφε ενοουσα
    ο νες καφε κανει 8 ευρω τα 200 γρ και αυτος που παιρνω εγω μονο 2! μονο που δεν εχει το ιδιο ονομα στα καρφουρ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    nai gaλλικος καφες=καφες φιλτρου!
    σε ποια περιοχη της γαλλιας ζεις?

  8. #8
    Originally posted by melene
    nai gaλλικος καφες=καφες φιλτρου!
    σε ποια περιοχη της γαλλιας ζεις?
    στο κεντρο..στο 15 του Παρισιου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Από ένα άλλο φορουμ:

    Σε κάποιο πανεπιστήμιο, καθηγητής ζητάει από τους μαθητευόμενους συγγραφείς να γράψουν μια ιστορία που να περιέχει στοιχεία μυστηρίου, σεξ και θρησκείας. Αυτή η αράδα κατέλαβε την πρώτη θέση

    \"Ωχ θεέ μου, είμαι έγκυος. Άραγε από ποιόν;\"

    Αστικός μύθος πιθανότατα. Από τους καλούς όμως...
    Αά, και κάτι ωραίο που σκέφτηκα .. θα το ποστάρω στα quotes..

  10. #10
    πηγα προχθες στην παθολογο μου να της πω οτι εχω συχνοουρια ....
    Ακριβως οπως και η χειρουργος ουρολογος , μου εγραψε ενα φαρμακο το οποιο στην ουσια εχει δραση πανω στον προστατη! Φαινομενικα , το σπερμα με τα ουρα δεν αναμειγνυονται ποτε αφου εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες του οργανισμου μας ! Ομως η Φυση τα εβαλε το ενα πανω στο αλλο και η δραση του ενος , εστω και αν ειναι απλα νευρικης φυσης , εχει επιδραση στο αλλο οργανο! Πως το καταλαβα ? Θα σας περιγραψω ενα ονειρο που με κρατησε για πολλες ωρες στον ΡΕΜ υπνο μεχρι να σηκωθω σημερα το πρωι και να το θυμαμαι λογω της ενταση του.
    Ειχα την τυχη λοιπον στον υπνο μου , να δοκιμσω την τυχη μου με την ωραιοτερη ισως γυναικα του κοσμου [παντα με τα δικα μου γουστα, που λεγεται Αριελ Ντομπαλ ....
    http://www.arielle-dombasle.net/
    Ολο το βραδυ , το υποσυνειδητο μου προσπαθουσε να βρει τροπο να κατακτησει αυτο το θειο πλασμα , που καθε φορα που στηνει και μια νεα ευρηματικη εμφανιση μπροστα στις καμερες της τηλεορασης , νοιωθω να την ερωτευομαι ακομα πιο βαθεια και να ξαναγυρναω νοερα στην εφηβεια , τοτε που οπως οι περισσοτεροι ανδρες , θεοποιουν την γυναικα και ψαχνουν νοερα τον τροπο να την κανουν δικη τους !
    Η ζωντανη θεα -γυναικα της Γαλλιας σημερα , ειναι ηδη μολις 3 χρονια μικροτερη μου δηλαδη 52 ετων ! Απο περιεργεια μονο μπειτε στην ιστοσελιδα της να την δειτε !
    Γυναικα ενος απο τους μεγαλυτερους φιλοσοφους της εποχης μας του Κααν , επαιξε σε καποιο Αστεριξ τον ρολο της ομορφης γυναικας του γερου γαλατη {Φασμπαλα ] τραγουδαει υπεροχα απο οπερα μεχρι ραπ , χορευει σαν Νεραιδα , αλλα πανω απο ολα ζει κυριολεκτικα σ \'ενα κοσμο μυθικο , η ιδια ειναι
    η ενσαρκωση μιας Νεραιδας βγαλμενης μεσα
    απο τα πιο ομορφα παραμυθια ...
    Δεν θα εγραφα ολα αυτα , αν το σημαντικοτερο στοιχειο
    στο ονειρο μου , ηταν κατι το οποιο αγνοουσα και αρνιομουνα να κανω σε μια γυναικα μεχρι τα 30 μου χρονια ....
    Η αναγκη για στοματικο ερωτα !
    Δεν ξερω τι σχεση θα μπορουσε να εχει το ονειρο
    με την αναγκη αυτη , αλλα μεσα στο υποσυνειδητο μου ,
    ουτε για μια στιγμη δεν σκεφτηκα να της κανω ερωτα
    με αλλο τροπο , απο το να της προσφερω μια βαθεια ηδονη , χωρις \"να χαλασω \" την εικονα της Νεραιδας ,
    για να υπηρετησω την ιστορια και την φυση !
    Η δικη μου απολαυση καθαρα εγκεφαλικη , δεν ειχε στοχο
    την αναπαραγωγη , αλλα την έκλυση συναισθηματων ,
    ηθελα να κατακτησω την ουτοπια , να αγγιξω το ονειρο ,
    χωρις να μεταβαλω την χαρη του και την μυθικη διασταση
    η οποια με τραβαει οπως εκατομυρια ανθρωπους πανω του....
    Η δικη μου σεξουαλικοτητα αφου ξεκινησε απο το σωμα
    και τις αναγκες του στην εφηβεια , μια εγωιστικη πλευρα γεματη επιθετικοτητα και σεξουαλικη βια [με την εννοια
    της απαραιτητης συνουσιας ] στα 30 μου χρονια γνωρισε
    για πρωτη φορα την αναγκη του στοματικου ερωτα , προσλαμβανοντας μια αλλη διασταση πιο κοινωνικη ,
    ενα αλλο στοχο που αυτη τη φορα
    εβλεπε σαν προτεραιοτητα την σεξουαλικη ικανοποιηση
    του συντροφου μου ....

    Αν μπορουσα να δωσω μια συμβουλη σε ολους τους νεους μας σημερα , θα ελεγα να βγουν τελειως απο την λογικη
    της αναπαραγωγης και να δουν τον ερωτα σαν ενα παιχνιδι
    που φερνει κοντα δυο ανθρωπους και οχι σαν μια σωματικη αναγκη τους.
    Η σεξουαλικη μας ζωη ειναι ενα κοματι του εαυτου μας που ωριμαζει οπως και το μυαλο μας ...Οσο πιο εγωιστες ειμαστε , τοσο πιο δυσκολα θα γνωρισουμε πραγματικα τον ερωτα και την ευτυχια ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Πανο καλημερα!
    δικο σου.....

    http://www.youtube.com/watch?v=CBvHEIgBFvM

  12. #12
    Originally posted by melene
    Πανο καλημερα!
    δικο σου.....

    http://www.youtube.com/watch?v=CBvHEIgBFvM
    ευχαριστω μιλενα !
    μ\'εστειλες πρωι πρωι ....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ;)

  14. #14
    ολα αυτα που εγραψα αφορουν φυσικα το υποσυνειδητο....
    Γιατι στην συνειδηση , Η \"γυναικα \" για μενα , ειναι η Σεγκολεν Ρουαγιαλ!
    Αυτη η μικρη διορθωση για οσους αγαπουν την ψυχαναλυση .
    Γιατι συχνα , αλλο εχουμε στο μυαλο και αλλο στην ψυχη μας σαν ιδανικο....
    Αυτο μας κανει να ωριμαζουμε στην πορεια ....
    Οταν το αντικειμενο του ποθου , παιρνει σαρκα και οστα .....

  15. #15
    Θα μπορουσα να περασω την πιο ομορφη νυχτα της ζωης μου με την μια , αλλα μια ολοκληρη ζωη με την αλλη!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •