ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ AIDS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    11

    ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ AIDS

    Πριν απο περιπου 6 μηνες ειχα σεξουαλικη επαφη με μια κοπελα...για 7-8 λεπτα δεν πηρα προφυλαξη.Μου εχει καρφωθει η ιδεα πως εχω κολλησει aids.Απο τοτε εχω κανει 3-4 φορες γενικες εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν καλες.Η ιδεα ομως δεν λεει να βγει απο το μυαλο μου συν μερικα συμπτωματα που εχω οπως κοπωση ,δεκατα,ζαλαδες.

  2. #2
    Originally posted by minasgr21
    Πριν απο περιπου 6 μηνες ειχα σεξουαλικη επαφη με μια κοπελα...για 7-8 λεπτα δεν πηρα προφυλαξη.Μου εχει καρφωθει η ιδεα πως εχω κολλησει aids.Απο τοτε εχω κανει 3-4 φορες γενικες εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν καλες.Η ιδεα ομως δεν λεει να βγει απο το μυαλο μου συν μερικα συμπτωματα που εχω οπως κοπωση ,δεκατα,ζαλαδες.
    Δεν νομιζω οτι το ειντζ βγαινει με γενικες εξετασεις
    πρεπει να μιλησεις στον γιατρο σου για να σου φυγει η ιδεα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Λοιπόν, τη έχω κάνει και γω αυτή τη βλακεία...

    Η γενική αίματος δεν δείχνει κάτι τέτοιο.

    Πρέπει να κάνεις εξετάσεις για τον ιό HIV. Ζήτησέ το από τον γιατρό σου ή πήγαινε και σε κάποιο κέντρο αναφοράς να την κάνεις.

    Το πιο πιθανό βέβαια είναι να μην έχεις τίποτα, αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σου ξεκαρφωθεί από το μυαλό...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by minasgr21
    Πριν απο περιπου 6 μηνες ειχα σεξουαλικη επαφη με μια κοπελα...για 7-8 λεπτα δεν πηρα προφυλαξη.Μου εχει καρφωθει η ιδεα πως εχω κολλησει aids.Απο τοτε εχω κανει 3-4 φορες γενικες εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν καλες.Η ιδεα ομως δεν λεει να βγει απο το μυαλο μου συν μερικα συμπτωματα που εχω οπως κοπωση ,δεκατα,ζαλαδες.
    Η εξεταση για το aids είναι δωρεαν.Πηγαινε δεν εχεις να χασεις τιποτα.Και ποτε ξανα χωρις προφυλαξη γιατι δεν ειναι μονο το aids οπως ολοι ξερουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    η κανε κατι αλλο.παρε το βιβλιααριο σου,πηγαιεν σε καποιο διαγνωστικο κεντρο να πληρωσεις πολυ λιγοτερο και να εχεις τα αποτελεσματα την ιδια μερα.παρε τηλεφωνα και ρωτα που γινεται..
    παντως να μην ανησυχεις..τι κοπελα ηταν αυτη πια που πηγες?σου φαινοταν..καπως?\\
    και παλι να ξερεις οτι ακομα και αν ερθεις σε επαφη με φορεα του aids δεν ειναι απαραιτητο να κολλησεις.κονδηλωματα ναι αλλα εσεις οι αντρες δεν εχετε προβλημα.

  6. #6
    εχω καλα νεα για οσους εχουν αυτη την ιδεα για ειντζ
    ανακοινωσαν χθες στην γαλλικη τηλεοραση οτι συντμα θα υπαρει η δυνατοτητα για τεστ τοσο απλα οσο μια γενικη εξεταση αιματος και μαλιστα σε οικονομικη ταριφα ...
    δεν ξερω φυσικα ποτε θα γινει εδω και ποτε θα ερθει αυτη
    η αλλαγη στο καθεστως εξετασης σε μας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι ισως σε καμμια 20ρια χρονια απο τωρα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    20
    Να πας σε ένα από τα κέντρα αναφοράς, είναι δωρεάν οι εξετάσεις και ανώνυμες. Βρες ποιές ΜΕΛ (μονάδες ειδικών λοιμώξεων) υπάρχουν. Μην φοβάσαι και να έχεις δεν πεθαίνεις ζεις φυσιολογικά με αντιρρετροικά και φυσικά δεν πονάς. Εγώ έχω HIV και παίρνω φάρμακα δωρεάν και είμαι μια χαρά, μέχρι και παιδιά κάνουμε με πλύση και τεχνητή γονιμοποίηση.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    gia na se isixaso ligaki.. an eixes kolish aids den tha eixes ta parapano sumtomata pou anafereis...

    ola auta ta sumtomata mou kanoun gia anxodeis katastash.. akoma kai ta dekata

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    Καλημερα εχω και γω την ιδια φοβια.......πριν 1.5χρονο περιπου ειχα μια σχεση και για 4 μηνες η επαφη γινοταν χωρις προφυλαξη(η ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ).εχω και γω τον ιδιο φοβο οτι μαλλον εχω κολλησει.η μονη λυση ειναι εξεταση πραγματικα αλλα τρομαζω και μονο στην σκεψη......
    μια μικρη λεπτομερια αν την ξερει καποιος οταν κανεις χειρουργειο(χιαστο) οι εξετασεις που σου κανουν αιματος περιλαμβανουν και το aids?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    red10 επειδη εχω κανει εγχειριση για ρηξη χιαστου να σου πω οτι οι εξετασεις αιματος ειναι οι απλες τουλαχιστον αυτες που καναν σε μενα δεν περιελαμβαναν καν συμβατοτητα γιατι μου βαλανε στο γονατο τεχνητο μοσχευμα, δεν περιλαμβανουν για aids κανεις ειδικες εξετασεις γι αυτο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    εγω εβαλα φυσικο παιζει να εχει διαφορα??
    δεν μπορουν να δειξουν κατι υποπτο οι γενικες σωστα??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    οχι δεν εχει διαφορα το φυσικο με το τεχνητο! οι γενικες δεν δειχνουν για aids, οχι.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Στο μυαλο σου ειναι το προβλημα.
    Κανε εξετασεις αν θες για αφροδισια να σου φυγει εντελως.

    Με σεξουαλικη επαφη απο μουνι δεν κολλας ευκολα HIV. Γινεται,αλλα ειναι αρκετα σπανιο.

    Απο Wikipedia HIV :

    In high-income countries, the risk of female-to-male transmission is 0.04% per act and male-to-female transmission is 0.08% per act. For various reasons, these rates are 4 to 10 times higher in low-income countries.[37] The rate for receptive anal intercourse is much higher, 1.7% per act.[37]

    Για να καταλαβεις για τι ποσοστα μιλαμε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Quote Originally Posted by red10 View Post
    Καλημερα εχω και γω την ιδια φοβια.......πριν 1.5χρονο περιπου ειχα μια σχεση και για 4 μηνες η επαφη γινοταν χωρις προφυλαξη(η ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ).εχω και γω τον ιδιο φοβο οτι μαλλον εχω κολλησει.η μονη λυση ειναι εξεταση πραγματικα αλλα τρομαζω και μονο στην σκεψη......
    μια μικρη λεπτομερια αν την ξερει καποιος οταν κανεις χειρουργειο(χιαστο) οι εξετασεις που σου κανουν αιματος περιλαμβανουν και το aids?
    λογικα το περιλαμβανουν για να μην παθουν τιποτα οι γιατροι επειδη θα παιζουν με το αιμα σου

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •