Βρηκα το προβλημα αλλα δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    32

    Βρηκα το προβλημα αλλα δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω.

    Γεια σας και παλι.
    Σημερα αντιληφθηκα μετα απο ενα τσακωμο με την κοπελα μου οτι ειμαι εξαρτημενος.Εχω χασει ολατα ενδιαφεροντα μου που ηταν πολλα,και ζω μονο γαι το ποτε θα την δω.Αυτη με θελει αλλα με την συμπεριφορα μου την πιεζα χωρις να το καταλαβαινω.Νιωθω κενος χωρις προσωπικοτητα,εχω χασει πραγματικα τον εαυτο μου.Νιωθω ανακουφιση μονο οταν μιλαμε η' οταν την βλεπω.
    Απλα δεν μπορω αλλο.Ξερω οτι ετσι χανω τον εαυτο μου και καταστρεφω την σχεση μου.Εχω εμμονη με την σχεση σαν σχεση, οχι με το ατομο.Εχουν σταματησει να με ευχαριστουν πραγματα που παλιοτερα ζουσα για αυτα.Δεν θελω να χαλασω την σχεση μου,θελω να την κανω υγιη αλλα δεν ξερω πως να βγω απο αυτο το λουκι.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Το μονο πραγμα που μπορει να σε βοηθησει ειναι να συνειδητοποιησεις οτι πιθανοτατα αν συνεχισεις ετσι θα μεινεις μονος.Πραγμα που δε στο ευχομαι.Δεν ειμαι σιγουρη οτι εχω καταλαβει 100% την κατασταση αλλα η κοπελα σου σου εχει κανει η ιδια παραπονα για τη συμπεριφορα σου αυτη; Ή ειναι δικες σου διαπιστώσεις.Και το ειχες γενικα απο παλια αυτο στις σχεσεις σου με τους ανθρωπους η στο βγαζει το συγκεκριμενο ατομο.Αν σου βγαινει μονο με την κοπελα σου σημαινει οτι κατι εχει κανει κι αυτη και κλονισε την εμπιστοσυνη σου.Απο την αλλα αν ειναι δικο σου καθαρα το προβλημα ισως πρεπει να μεινεις λιγο μονος με τον εαυτο σου να σκεφτεις.Σιγουρα το κανεις απο καλο αλλα ο αλλος δε το βλεπει παντα και απλα νιωθει οτι πνιγεται.Μακαρι να τα βρειτε γιατι ειναι κριμα να χωρισετε για εναν τετοιο λογο.Και κατι αλλο.Μη χανεις ενδιαφεροντα απο τη ζωη σου.Ετσι οπως το λες φαινεται να εχεις παραμελησει την οικογενεια σου, τους φιλους σου, τα χομπυ σου ακομα και τον ιδιο σου τον εαυτο; Ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανες κατι για σενα;Σκεψου και λιγο τον εαυτο σου.Οτι καλυτερο ευχομαι.:)


    Τωρα διαβασα και το αλλο ποστ που εχεις κανει.Η κοπελα προφανως εχει καταλαβει οτι σε εχει δεδομενο και κανει οτι της αρεσει(κακως).Πρεπει να χαλαρωσεις οπωσδηποτε οχι μονο γιατι οσο εισαι στην τσιτα την ξενερωνει αλλα αν γινεις εξισου χαλαρος οσο αυτη μπορει να τν κανει να προβληματιστει και να σταματησει τα παιχνιδακια(μακαρι).

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    38
    Συμφωνώ και εγώ οτι πρώτα απ όλα πρέπει να χαλαρώσεις.Η υπερβολική ζήλεια δεν κανει καλό(και για σένα-μπορεί να οδηγήσει αλλού..) και ίσως η κοπέλα σου να τρομάζει.Ισως να μην μπορεί να δώσει κάτι περισσότερο και πρέπει να το καταλάβεις και να το δεχτείς,εαν την θέλεις.
    Εγώ πιστεύω οτι μια σχέση με αγάπη πρέπει να είναι υγιής.Και να μην υπάρχουν τέτοια παιχνιδάκια που να βασανίζουν τις σκέψεις σου.
    Καλύτερο θα ήταν να της ξεκαθαρίσεις πως νιώθεις γι αυτήν και πως δεν σου αξίζει τέτοια συμπεριφορά.Και μετά άφησε την να αποφασίσει εαν όντως σε αγαπάει και θέλει να είστε μαζί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αν δεν μπορεις να λυσεις ενα προβλημα ,,ανακαλυψε ενα αλλο για ν ασχολεισαι !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    pickles ετσι ομως πνιγεις την κοπελα σου, εκτος απο την κοπελα πρεπει να εχεις την δικη σου ζωη και ενδιαφεροντα.

    Μπορει να μη το συνηδητοποιεις τωρα αλλα δεν ειναι κατι υγιες ολο αυτο το τοσο εντονο ενδιαφερον, εισαι μαζι της για να εισαι μαζι αλλα και γιατι ο καθενας σας εχει και τα δικα του ενδιαφεροντα και ζωη. Αν μετα απο κανα μηνα η κοπελα σου, σου πει οτι πνιγεται στη σχεση σας και θελει να χωρισετε.. μην αναρωτηυθεις μετα γιατι ..

    Φιλικα.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    41
    Πέρα από το ότι κινδυνεύεις να χάσεις τη κοπέλα σου (που αν εκμεταλεύεται την εξάρτηση σου πολύ κακά κάνει) να ξέρεις ότι υπάρχει σοβαρή περίπτωση να σου γυρίσει μπούμερανγκ αυτό το πράγμα.
    Η πρώην γυναίκα μου είχε σχέση εξάρτησης με μένα. Είχε ξεκόψει από τους φίλους της και τα ενδιαφέροντα της αν και εγώ την ενθάρυνα πάντα να μη το κάνει γιατί ήταν λάθος. Το μόνο που ήθελε είναι να είναι κάθε μέρα μαζί μου μέσα στο σπίτι, δεν ήθελε τίποτα άλλο σχεδόν.
    Το αποτέλεσμα είναι τώρα που δεν πήγαν καλά τα πράγματα να με κατηγορεί άδικα και για όλα αυτά που έχασε όσο καιρό ήταν μαζί μου και να με μισήσει ακόμα περισσότερο.
    Είναι άδικο πρώτα από όλα για τον εαυτό σου αυτό το πράγμα. Πρέπει να του δίνεις χώρο για αυτά που γουστάρεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα παραμελείς τη κοπέλα σου. Μη σε θεωρεί δεδομένο, μη ξεκόβεις από άλλα πράγματα.
    Όλοι λίγο πολύ έχουμε μια εξάρτηση από τη σχέση μας και αυτό είναι ανθρώπινο και φυσιολογικό, αλλά άμα παραμελούμε τα \"άλλα\" κινδυνεύουμε να χάσουμε τον εαυτό μας. Πρόσεξε για να μη φτάσεις στο σημείο να σιχαθείς τη κοπέλά σου και να σε σιχαθεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Αχ φιλε μου τι μου ειπες τωρα...καπως ετσι σε λιγοτερο βαθμο βεβαια θα χαρακτηριζα και τον εαυτο μου στη σχεση που εχω τωρα.
    αυτο που εχω συνειδητοποιησει γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει να συμπεριφερομαι ετσι,ειναι οτι προκειμενου να σταματησω να σκεφτομαι τα προβληματα μου πεφτω με τα μουτρα στη σχεση μου.ουσιαστικα ξεγελαω το μυαλο μου.θεοποιω αυτη τη σχεση και τη βαζω πανω απο τα προβληματα μου ποκειμενου να τα εκμηδενισω και να παψω να τα σκεφτομαι.τι λες λοιπον?μηπως σου συμβαινει το ιδιο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by pickles
    Γεια σας και παλι.
    Σημερα αντιληφθηκα μετα απο ενα τσακωμο με την κοπελα μου οτι ειμαι εξαρτημενος.Εχω χασει ολατα ενδιαφεροντα μου που ηταν πολλα,και ζω μονο γαι το ποτε θα την δω.Αυτη με θελει αλλα με την συμπεριφορα μου την πιεζα χωρις να το καταλαβαινω.Νιωθω κενος χωρις προσωπικοτητα,εχω χασει πραγματικα τον εαυτο μου.Νιωθω ανακουφιση μονο οταν μιλαμε η\' οταν την βλεπω.
    Απλα δεν μπορω αλλο.Ξερω οτι ετσι χανω τον εαυτο μου και καταστρεφω την σχεση μου.Εχω εμμονη με την σχεση σαν σχεση, οχι με το ατομο.Εχουν σταματησει να με ευχαριστουν πραγματα που παλιοτερα ζουσα για αυτα.Δεν θελω να χαλασω την σχεση μου,θελω να την κανω υγιη αλλα δεν ξερω πως να βγω απο αυτο το λουκι.
    Είσαι εξαρτημένος όχι τόσο με το άτομο, αλλά με την σχέση αυτή καθ\' αυτή.
    Σαν να έχει καταλάβει όλο τον χώρο αυτή η σχέση.
    Σαν εκεί που ζούσες για εσένα και απολάμβανες πράγματα, τώρα, να μην σε γεμίζει τίποτα πέρα απο την σχέση.

    Σαν... να έχεις αδειάσει απο το δικό σου υλικό και το κέντρο σου να έχει γεμίσει απο κάποιον άλλο.

    Θέλεις να γυρίσεις στην προηγούμενη ανέμελη κατάστασή σου, αλλά μοιάζει αυτό να σε εμποδίζει να το κάνεις η ίδια η σχέση.


    Μήπως λοιπόν, όταν σχετίζεσαι, παίζεις, χωρίς να το καταλαβαίνεις, έναν ρόλο? Μήπως χάνεις τον εαυτό σου μέσα στον ρόλο αυτόν αλλά και μέσα στον άλλο?

    Μοιάζει σαν η σχέση να είναι η ουσία που όταν την παίρνεις ηρεμείς κάπως...
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Originally posted by pickles
    Γεια σας και παλι.
    Σημερα αντιληφθηκα μετα απο ενα τσακωμο με την κοπελα μου οτι ειμαι εξαρτημενος.Εχω χασει ολατα ενδιαφεροντα μου που ηταν πολλα,και ζω μονο γαι το ποτε θα την δω.Αυτη με θελει αλλα με την συμπεριφορα μου την πιεζα χωρις να το καταλαβαινω.Νιωθω κενος χωρις προσωπικοτητα,εχω χασει πραγματικα τον εαυτο μου.Νιωθω ανακουφιση μονο οταν μιλαμε η\' οταν την βλεπω.
    Απλα δεν μπορω αλλο.Ξερω οτι ετσι χανω τον εαυτο μου και καταστρεφω την σχεση μου.Εχω εμμονη με την σχεση σαν σχεση, οχι με το ατομο.Εχουν σταματησει να με ευχαριστουν πραγματα που παλιοτερα ζουσα για αυτα.Δεν θελω να χαλασω την σχεση μου,θελω να την κανω υγιη αλλα δεν ξερω πως να βγω απο αυτο το λουκι.
    ο ερωτας ειναι η πιο ακραια μορφη εξαρτησης
    γιατι ειναι ο ορισμος της ευτυχιας .
    οι καυγαδες παντα ριχνουν λαδι στην φωτια και συχνα προκαλουνται ασυνειδητα στα ζευγαρια , ακριβως για να διαπιστωσουν τον βαθμο εξαρτησης του ενος απο τον αλλον !
    Δεν ξερω αν θα σε παρηγορησει αυτο που θα σου γραψω αλλα συνηθως αυτη η αρρωστημενης μορφης εξαρτηση διαρκει καποιους μηνες μονο!
    ειναι η περιοδος που το συναισθημα κατακλυζει το μυαλο μας ζητοντας ολο και περισσοτερο τα σεξουαλικα βιωματα που το γεμιζουν με ενεργεια και ορεξη για ζωη ...
    συνηθως , αν η ενταση δεν καλλιεργειται παλι ασυνειδητα [η συνειδητα !]απο τον ενα απο τους δυο , η σεξουαλικη ενεργεια αρχιζει να εκτονωνεται και η λιμπιντο ξαναβρικσει την ισορροπια της επανεισαγοντας το εργο σαν αντισταθμιστικο παραγοντα διατηροντας την ισορροπια της .
    Το μυαλο και η ψυχη μας αρχιζει παλι να βλεπει και αλλες αναγκες οπως πχ επαγγελματικες και τα ζευγαρια κανουν σχεδια για το μελλον η αρχιζουν να κοιτανε με διαφορετικα ματια την πορεια τους στην συνεχεια ...

  10. #10
    Originally posted by melene
    Αχ φιλε μου τι μου ειπες τωρα...καπως ετσι σε λιγοτερο βαθμο βεβαια θα χαρακτηριζα και τον εαυτο μου στη σχεση που εχω τωρα.
    αυτο που εχω συνειδητοποιησει γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει να συμπεριφερομαι ετσι,ειναι οτι προκειμενου να σταματησω να σκεφτομαι τα προβληματα μου πεφτω με τα μουτρα στη σχεση μου.ουσιαστικα ξεγελαω το μυαλο μου.θεοποιω αυτη τη σχεση και τη βαζω πανω απο τα προβληματα μου ποκειμενου να τα εκμηδενισω και να παψω να τα σκεφτομαι.τι λες λοιπον?μηπως σου συμβαινει το ιδιο?
    αυτο ειναι φυσικο μιλενα ...
    λιμπιντο = σεξ+εργασια
    Η ζωικη μας ενεργεια παραμενει παντα σταθερη σαν ενεργεια μονο που διοχετευεται με διαφορετικο τροπο ανεμεσα στο εργο και το σεξ .
    βεβαια στην δικη σου περιπτωση ισως η σχεση πραγματι να υπερκαλυπτει αλλες αναγκες , πχ επαγγελματικες η οικονομικες ....
    σιγουρο ειναι παντως , οτι οι γυναικες συχνα λειτουργουν με αυτη τη φορα γιατι νοιωθουν πιο συχνα ανασφαλεια απο τους ανδρες και μια σχεση που τους την παρεχει σαν αντιμετωπιση , ειτε σαν οικονομικη ανασφαλεια , ειτε σαν υπαρξιακη ανασφαλεια εχει και μεγαλυτερη διαρκεια και στθεροτητα ...
    η γυναικα λατρευει την ομορφια και την ταξη στην ζωη της και ο αντρας που της την δινει την παιρνει για παντα κοντα του ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by melene
    Αχ φιλε μου τι μου ειπες τωρα...καπως ετσι σε λιγοτερο βαθμο βεβαια θα χαρακτηριζα και τον εαυτο μου στη σχεση που εχω τωρα.
    αυτο που εχω συνειδητοποιησει γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει να συμπεριφερομαι ετσι,ειναι οτι προκειμενου να σταματησω να σκεφτομαι τα προβληματα μου πεφτω με τα μουτρα στη σχεση μου.ουσιαστικα ξεγελαω το μυαλο μου.θεοποιω αυτη τη σχεση και τη βαζω πανω απο τα προβληματα μου ποκειμενου να τα εκμηδενισω και να παψω να τα σκεφτομαι.τι λες λοιπον?μηπως σου συμβαινει το ιδιο?
    αυτο ειναι φυσικο μιλενα ...
    λιμπιντο = σεξ+εργασια
    Η ζωικη μας ενεργεια παραμενει παντα σταθερη σαν ενεργεια μονο που διοχετευεται με διαφορετικο τροπο ανεμεσα στο εργο και το σεξ .
    βεβαια στην δικη σου περιπτωση ισως η σχεση πραγματι να υπερκαλυπτει αλλες αναγκες , πχ επαγγελματικες η οικονομικες ....
    σιγουρο ειναι παντως , οτι οι γυναικες συχνα λειτουργουν με αυτη τη φορα γιατι νοιωθουν πιο συχνα ανασφαλεια απο τους ανδρες και μια σχεση που τους την παρεχει σαν αντιμετωπιση , ειτε σαν οικονομικη ανασφαλεια , ειτε σαν υπαρξιακη ανασφαλεια εχει και μεγαλυτερη διαρκεια και στθεροτητα ...
    η γυναικα λατρευει την ομορφια και την ταξη στην ζωη της και ο αντρας που της την δινει την παιρνει για παντα κοντα του ...
    koiτα,στην δικη μου περιπτωση δεν ισχυει γιατι ειμαστε μικροι ηλικιακα ομως σε αλλες σχεσεις κατα κανονα ετσι ειναι..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Καταρχας ποσο καιρο τα εχεις με την κοπελα σου? Αν ειναι λιγοι μηνες, τοτε εισαι ερωτευμενος μεχρι τα μπουνια...βεβαια εχεις ξεπερασει λιγο τα ορια και εχεις παει στην εμμονη...περιεγραψε λιγο ποσο πληρης και ικανοποιημενος νιωθεις οταν εισαι μαζι της.
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  13. #13
    Originally posted by melene
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by melene
    Αχ φιλε μου τι μου ειπες τωρα...καπως ετσι σε λιγοτερο βαθμο βεβαια θα χαρακτηριζα και τον εαυτο μου στη σχεση που εχω τωρα.
    αυτο που εχω συνειδητοποιησει γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει να συμπεριφερομαι ετσι,ειναι οτι προκειμενου να σταματησω να σκεφτομαι τα προβληματα μου πεφτω με τα μουτρα στη σχεση μου.ουσιαστικα ξεγελαω το μυαλο μου.θεοποιω αυτη τη σχεση και τη βαζω πανω απο τα προβληματα μου ποκειμενου να τα εκμηδενισω και να παψω να τα σκεφτομαι.τι λες λοιπον?μηπως σου συμβαινει το ιδιο?
    αυτο ειναι φυσικο μιλενα ...
    λιμπιντο = σεξ+εργασια
    Η ζωικη μας ενεργεια παραμενει παντα σταθερη σαν ενεργεια μονο που διοχετευεται με διαφορετικο τροπο ανεμεσα στο εργο και το σεξ .
    βεβαια στην δικη σου περιπτωση ισως η σχεση πραγματι να υπερκαλυπτει αλλες αναγκες , πχ επαγγελματικες η οικονομικες ....
    σιγουρο ειναι παντως , οτι οι γυναικες συχνα λειτουργουν με αυτη τη φορα γιατι νοιωθουν πιο συχνα ανασφαλεια απο τους ανδρες και μια σχεση που τους την παρεχει σαν αντιμετωπιση , ειτε σαν οικονομικη ανασφαλεια , ειτε σαν υπαρξιακη ανασφαλεια εχει και μεγαλυτερη διαρκεια και στθεροτητα ...
    η γυναικα λατρευει την ομορφια και την ταξη στην ζωη της και ο αντρας που της την δινει την παιρνει για παντα κοντα του ...
    koiτα,στην δικη μου περιπτωση δεν ισχυει γιατι ειμαστε μικροι ηλικιακα ομως σε αλλες σχεσεις κατα κανονα ετσι ειναι..
    σιγουρα η προοπτικη στην οποι αναφερθηκα δεν αγγιζει τα νιατα γιατι ολα ειναι ρευστα και εχουν την χροια της πρωτης γνωριμιας σχεδον στα παντα οσα αφορουν τα συναισθηματα , τις σκεψεις για το αυριο και τα σχεδια καρριερας η συμβιωσης ...
    Ασυνειδητα ομως μιλενα , οι γυναικες ειναι παντα πιο σταθερες απο τους ανδρες , για τον λογο που σου ανεφερα ....
    οταν η ζωη τους αποκτα υπαρξιακη ασφαλεια , ο ερωτας παυει να ειναι αφηρημενος και γινεται αφοσιωση στον ανδρα με τον οποιον εχει δεθει σε αυτη την ζωη και πολυ δυσκολα τον αλλαζει ....οι αντρες ομως αλλαζουν πολυ στην ζωη τους ,γιατι η φυση θελει να εχουν μεγαλυτερη επιθετικοτητα και σεξουαλικες ορμες , στο ξεκινημα της ζωης τους , που τους κανει κυνηγους πισω απο το ενστικτο και πολυ δυσκολα αποκτουν αυτοελεγχο σε νεαρη ηλικια .... ειναι δυο ρολοι που μονο στην τριτη ηλικια φαινεται να συγκλινουν αρμονικα , γιατι τοσεξουαλικο ενστικο υποχωρει σταδιακα δινοντας την θεση του σε αλλα ανωτερα συναισθηματα που οι γυναικες συνηθως εχουν γεννηθει με αυτα !
    σπανια θα δει κανεις γυναικες στα 60 χρονια τους , να τρεχουν στα παρκα για να διατηρησουν το σωμα σφριγηλο και αν το κανουν ειναι ερωτευμενες ηδη !

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    32
    Γεια σας και σας ευαχαριστω για το ενδιαφερον σας.
    Η κοπελα δεν το εχει εκμεταλευτει καθολου αυτο και μου το λεει και η ιδια να χαλαρωσω γιατι θα χαθουμε γρηγορα.Τωρα,το προβλημα ειναι καθαρα δικο μου με την κοπελα ειμαστε μια χαρα.Εγω γυρισα στην πολη μου και καταλαβα οτι απο τους 3 μηνες τους 2 τελευταιους το βασικο μου κινητρο ηταν να την δω,ενιωθα πολυ γεματος και ηρεμος οποτε βρισκομασταν.Σημερα δουλεψα 11 ωρες μολις τωρα τελιωσα και ηρεμισα λιγακι,αρχιζω σιγα σιγα και με ξαναβρισκω.Το καλο της υποθεσης ειναι οτι αυτη καταλαβε το προβλημα μου και με βοηθησε να ξεφυγω και να γυρισω οπως ημουνα τον πρωτο μηνα.Αυτο, και το γεγονος οτι δεν εκμεταλευτικε την κατασταση μου δειχνει οτι με αγαπει πραγματικα και νοιαζεται.Αλλο ενα που καταλαβα ειναι οτι ενω τρωγομουνα να την δω η\' να της μιλησω δεν το εκανα για να μην την πιεσω,και πιστευω οτι αυτο βοηθησε στο να μην ξενερωσει.Τωρα νιωθω οτι τρωγομαι λιγοτερο αλλα εχω κατι κρισεις που και που.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Αυτο ακριβως, αν σε καταλαβε και σε βοηθαει παει να πει οτι σε αγαπαει, φυσικα και εσυ φερθηκες σωστα απο την στιγμη που της μιλησες γιαυτην την εξαρτηση και την βοηθησες και εσυ...και εγω νιωθω πολλες φορες ετσι, αλλα εμενα με μαθαν/αναγκασαν με τον τροπο τους να νιωθω ετσι και εγω το επετρεψα στον εαυτο μου...Τωρα τελειωσε και δεν θα το ξαναεπιτρεψω να βιωσω τετοια εξαρτηση απο ανθρωπο...Ετσι και εσυ μην το κανεις στον εαυτο σου δεν το αξιζει κανεις να νιωθει εξαρτημενος...δεν κερδιζει τιποτα, αλλα αντιθετα καταστρεφει...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •