Κρισεις πανικου, αγχος, αρρωστοφοβια και αυπνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77

    Κρισεις πανικου, αγχος, αρρωστοφοβια και αυπνία

    Ολα αυτα μαζι ναι ναι και ομως.Ολα αυτα με πιανουν κατακαιρους οχι ταυτοχρονα αλλα εναλλασσονται μπορω να πω.Κρισεις πανικου με πιανουν συνηθως στο μετρο.Οι χειροτερες μου ειναι ομως καμια φορα οταν παω να κοιμηθω.Πεταγομαι πανω στα ξαφνικα και πανικοβλητη τρεχω μεχρι το σαλονι.Μεχρι να φτασω εκει πλεον εχω ηρεμησει.Το εχω καταπολεμήσει αρκετα βεβαια εχει πανω απο χρονο να με πιασει το ελεγχω με βαθιες ανασες αν τυχον συμβει.Αγχος απιστευτο...αγχος για τα παντα.Καλα αυτο μας πιανει ολους και δε νομιζω οτι υπαρχει και ιδιαίτερη θεραπεια.Αρρωστοφοβια.Το παραμικρο να μου συμβει νομιζω πως κατι πολυ κακο εχω και θα πεθανω.Κανω εξετασεις και ειναι μια χαρα.Και μετα παλι τα ιδια.Αυτο πραγματικα δεν εχει σταματησει αλλα πλεον το βλεπω κι εγω οτι εχει καταντησει γελοιο.Το χειροτερο ομως πραγμα που μου συμβαινει ειναι η αφορητη αυπνια που εχω εδω και περιπου ενα χρονο.Καθομαι καθε βραδυ και αναλωνομαι σε βλακειες.Χαζες σκεψεις για τα ιδια και τα ιδια προβληματα.Και εχω συνειδητοποιήσει και κατι αλλο....οτι καποιες φορες ουσιαστικα ειναι σα να φοβαμαι να κοιμηθω...αποφευγω τον υπνο σαν χασιμο χρονου αλλα και σαν οτι κατι θα μου συμβει ισως...ειναι τοσο χαζο!Δε θελω να παρω χαπια ειμαι 27 χρονων αν αρχίσω απο τωρα παει.Να συμπληρώσω οτι απο παντα ειχα ενα θεματακι με τον υπνο μου δε μπορουσα να κοιμηθω ευκολα αλλα τωρα εχει παραγίνει.Ευτυχως που η δουλεια μου ειναι απογευματινη και δεν εχει επιρεαστει απο αυτη μου την κακη συνηθεια....τι φυσικους τροπους προτεινετε εσεις για την αυπνια.Ανεφερα ολα τα αλλα γιατι πιστευω πως συνδεονται με την αυπνια μου δλδ το αγχος οι φοβιες και οι κρισεις πανικου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    e μαζι πανε.δε λες παλι καλα που δεν εχεις και αγοραφοβια?να το καλο της υποθεσης;)
    αλλοι να δεις τι τραβαμε...
    αυτη η αυπνια ειναι πολυ ασχημο πραγμα γιατι αναγκαστικα προσπαθοντας να κοιμηθεις,περνανε οι ωρες στο κρεβατι που δεν κανεις τιποτα,εισαι εσυ και οι σκεψεις σου,περναει και η ωρα αγχωνεσαι ακομη περισσοτερο που δεν εχεις κοιμηθει,και σκεφτεσαι σκεφτεσαι και ξανασκεφτεσαι...αφορητο αλλα αντιμετωπισιμο οπως και ολα τα αλλα.αν κουραστεις μια μερα η ξυπνησεις αρκεα νωρις θα δες που με το που πεσεις στο κρεβατι θα συμβει αμεσως!θα κοιμηθεις!ισως και ενα γαλατακι ζεστο να τα εκανε ακομα πιο ευκολα τα πραγματα..
    εγω παιρνω χαπια απο τα 19 1,1/2 χρονο σιγα...τιποτα δεν ειναι.να ξεκολλησεις απο τα ηλιθια ταμπου τις κοινωνιας σχετικα με τα ψυχοφαρμακα.τα ιδια χαπια σε πληροφορω παιρνει και αυτος που θελει να κοψει το καπνισμα οπως και να χει αντιφλεγμονωδες δεν εχεις παρει ποτε?κατι για την ακμη ισως?τα αντικαταθλιπτικα ειναι πολυ πιο ελαφρια αλλα ναι ξεχασα ειναι και παρεξηγημενα..
    κοιτα εσυ επιλεγεις τι θα κανεις.αν δεν θες να τα παρεις,μην τα παιρνεις.κριμα ειναι ομως.σκεψου οτι αυτα τα χαπια εχουν σωσει την ανθρωποτητα παρα την εχουν βλαψει και 27 εδω που τα λεμε ε δεν εισαι και παιδακι,αλλοι τα παιρνουν απο πολυ μα πολυ μικροτερες ηλικιες..αλλα παιδια παιρνουν αντιεπιληπτικα απο πολυ μικροτερη ηλικια και γι ολη τους τη ζωη.
    η αυπνια δεν νομιζω οτι σου προκαλλει τις κρισεις και ολα τ\'αλλα.το αγχος μαλιστα,ναι να το καταλαβω.η αυπνια ειναι και αυτη ενα συμπτμα οπως και οι κρισεις..περα απο αυτα που σου εγραψα για την αυπνια μηπως καλο θα ηταν να πας και σε εναν ψυχολογο?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by melene
    e μαζι πανε.δε λες παλι καλα που δεν εχεις και αγοραφοβια?να το καλο της υποθεσης;)
    αλλοι να δεις τι τραβαμε...
    αυτη η αυπνια ειναι πολυ ασχημο πραγμα γιατι αναγκαστικα προσπαθοντας να κοιμηθεις,περνανε οι ωρες στο κρεβατι που δεν κανεις τιποτα,εισαι εσυ και οι σκεψεις σου,περναει και η ωρα αγχωνεσαι ακομη περισσοτερο που δεν εχεις κοιμηθει,και σκεφτεσαι σκεφτεσαι και ξανασκεφτεσαι...αφορητο αλλα αντιμετωπισιμο οπως και ολα τα αλλα.αν κουραστεις μια μερα η ξυπνησεις αρκεα νωρις θα δες που με το που πεσεις στο κρεβατι θα συμβει αμεσως!θα κοιμηθεις!ισως και ενα γαλατακι ζεστο να τα εκανε ακομα πιο ευκολα τα πραγματα..
    εγω παιρνω χαπια απο τα 19 1,1/2 χρονο σιγα...τιποτα δεν ειναι.να ξεκολλησεις απο τα ηλιθια ταμπου τις κοινωνιας σχετικα με τα ψυχοφαρμακα.τα ιδια χαπια σε πληροφορω παιρνει και αυτος που θελει να κοψει το καπνισμα οπως και να χει αντιφλεγμονωδες δεν εχεις παρει ποτε?κατι για την ακμη ισως?τα αντικαταθλιπτικα ειναι πολυ πιο ελαφρια αλλα ναι ξεχασα ειναι και παρεξηγημενα..
    κοιτα εσυ επιλεγεις τι θα κανεις.αν δεν θες να τα παρεις,μην τα παιρνεις.κριμα ειναι ομως.σκεψου οτι αυτα τα χαπια εχουν σωσει την ανθρωποτητα παρα την εχουν βλαψει και 27 εδω που τα λεμε ε δεν εισαι και παιδακι,αλλοι τα παιρνουν απο πολυ μα πολυ μικροτερες ηλικιες..αλλα παιδια παιρνουν αντιεπιληπτικα απο πολυ μικροτερη ηλικια και γι ολη τους τη ζωη.
    η αυπνια δεν νομιζω οτι σου προκαλλει τις κρισεις και ολα τ\'αλλα.το αγχος μαλιστα,ναι να το καταλαβω.η αυπνια ειναι και αυτη ενα συμπτμα οπως και οι κρισεις..περα απο αυτα που σου εγραψα για την αυπνια μηπως καλο θα ηταν να πας και σε εναν ψυχολογο?
    Aγοραφοβια οντως δεν εχω, ουτε καν υποψια αγοραφοβιας.Αυτο που λες το εχω κανει.Δηλαδη εχει τυχει επειδη μου χει σπασει τα νευρα η αυπνια να μην κοιμαμαι επιτιδες να το παω σερι.Και στρωνει το θεμα για λιγες ομως μερες και μετα παλι τα ιδια.Εχω μια φοβια σχετικα με χαπια να πω την αληθεια.Οτιδηποτε χαπι και να παρω φοβαμαι τις παρενεργειες.Ειναι και αυτο στα πλαισια της αρρωστοφοβιας.Καλα τα λεω και μουτζωνομαι τωρα ενταξει ειναι γελοιο το θεμα δε με μπορω αλλο.Αλλα οντως αυτο συμβαινει.Επιρεαζομαι και πολυ απο ιστοριες που ακουω, κι αν εχω ακουσει ιστοριες για υπνωτικα.Εχω παρει vibramycin για την ακμη κι αυτο παλι με αγχος.Εσυ καλα μου τα λες εγω πρεπει να ξεκολλησω το μυαλο μου απο τις ανοησιες.
    Οσο αφορα το θεμα ψυχολογου και εδω ηθελα οντως να καταληξω, θα μπορουσατε να προτεινετε οικονομικες λυσεις;Θελω πολυ να παω αλλα δεν εχω καθολοθ ενημερωση επι του θεματος.Εχω μονο μια γνωστη η οποια ξερω οτι παει σε ψυχολογο καιρο αλλα τα σκαει αδρα.Και κατι τετοιο δε μπορω να κανω.Επισης να πω οτι ειμαι ασφαλισμενη στο ικα αλλα δεν ξερω καθολου που να παω και που να ρωτησω για ψυχολογους.Οντως υπαρχει ταμπου στην ελληνικη κοινωνια κι εγω δε θελω να πω στην οικογενεια μου οτι θελω να παω σε ψυχολογο γιατι εχουμε ηδη δυο ατομα με καταθλιψη στην οικογενεια και θα τους τρελανει αμα πω κι εγω αυτο.Ζητω τη συμβουλη σας και τις προτασεις σας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    θα σου έλεγα όταν πέφτεις για ύπνο και βλέπεις ότι δεν μπορείς να χαλαρώσεις και να κοιμηθείς, να μην κάθεσαι απλά στο κρεβάτι περιμένοντας γιατι τότε αγχώνεσαι πάρα πολύ για τον ίδιο τον ύπνο που δεν έρχεται και είναι χειρότερα. διάβασε κάτι, σήκω περπάτα λίγο μέσα στο σπίτι, φτιάξε ένα ρόφημα και θα σου έρθει. επίσης αν κοιμάσαι 6-7 το πρωί τελικά και ξυπνάς μεσημέρι ίσως έχει μπερδευτεί το βιολογικό σου ρολόι. προσπάθησε να ξυπνάς πιο νωρίς και σταθερα την ίδια ώρα κάθε μέρα, άσχετα με την ώρα που κοιμήθηκες. στην αρχή θα κουραστείς αλλά σιγά σιγά θα στρώσει το πράγμα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ananta
    Οσο αφορα το θεμα ψυχολογου και εδω ηθελα οντως να καταληξω, θα μπορουσατε να προτεινετε οικονομικες λυσεις;Θελω πολυ να παω αλλα δεν εχω καθολοθ ενημερωση επι του θεματος.Εχω μονο μια γνωστη η οποια ξερω οτι παει σε ψυχολογο καιρο αλλα τα σκαει αδρα.Και κατι τετοιο δε μπορω να κανω.Επισης να πω οτι ειμαι ασφαλισμενη στο ικα αλλα δεν ξερω καθολου που να παω και που να ρωτησω για ψυχολογους.Οντως υπαρχει ταμπου στην ελληνικη κοινωνια κι εγω δε θελω να πω στην οικογενεια μου οτι θελω να παω σε ψυχολογο γιατι εχουμε ηδη δυο ατομα με καταθλιψη στην οικογενεια και θα τους τρελανει αμα πω κι εγω αυτο.Ζητω τη συμβουλη σας και τις προτασεις σας.
    Ανάντα σχετικά μ\'αυτά που λες σ\'αυτό το θέμα αλλά κ στο προηγούμενο που αφορά τις σχέσεις σου γενικότερα πιστεύω πως η λύση του ψυχολόγου είναι ότι καλύτερο.
    κ ξέρεις όσο ένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται,διαιωνίζε� �αι κ τόσο το χειρότερο.

    Πιστεύω ότι αν το πάρεις απόφαση μέσα σου θα βρεις μια λύση σίγουρα.Άλλωστε δουλεύεις έτσι δεν είναι?Άρα ένα ποσό μπορείς να το διαθέσεις.Δε χρειάζεται να τα \'ακουμπας\' αδρά,να το ψάξεις να βρεις πιο οικονομικές λύσεις.Υπάρχουν ψυχολόγοι που παίρνουν 80ε τη συνεδρία αλλά κ άλλοι που παίρνουν 40ε κ είναι εξίσου καλοί.Απλά θέλει ψάξιμο.Επίσης δεν ξέρω αν η ομαδική ψυχοθεραπεία είναι πιο οικονομική...νομίζω πως ναι.
    Επίσης υπάρχουν κ τα κέντρα ψυχικής υγιεινής που κάνουν καλή δουλειά κ τα χρήματα είναι συμβολικά(δεν ξέρω ακριβώς αν χρειάζεται να είσαι ασφαλισμένη κ που,όταν πήγαινα εγώ ήμουν στο δημόσιο μέσω του πατέρα μου).Μπορείς να πάρεις ένα τηλ.να ρωτήσεις.

    Γνώμη μου είναι είναι να μην κολήσεις σε ταμπού ή στο πως θα το πάρουν οι γονείς σου(εν τέλει γιατί να το πεις???)
    γιατί τελικά εσύ θα είσαι η χαμένη.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by Arsi
    Ανάντα σχετικά μ\'αυτά που λες σ\'αυτό το θέμα αλλά κ στο προηγούμενο που αφορά τις σχέσεις σου γενικότερα πιστεύω πως η λύση του ψυχολόγου είναι ότι καλύτερο.
    κ ξέρεις όσο ένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται,διαιωνίζε� �αι κ τόσο το χειρότερο.

    Πιστεύω ότι αν το πάρεις απόφαση μέσα σου θα βρεις μια λύση σίγουρα.Άλλωστε δουλεύεις έτσι δεν είναι?Άρα ένα ποσό μπορείς να το διαθέσεις.Δε χρειάζεται να τα \'ακουμπας\' αδρά,να το ψάξεις να βρεις πιο οικονομικές λύσεις.Υπάρχουν ψυχολόγοι που παίρνουν 80ε τη συνεδρία αλλά κ άλλοι που παίρνουν 40ε κ είναι εξίσου καλοί.Απλά θέλει ψάξιμο.Επίσης δεν ξέρω αν η ομαδική ψυχοθεραπεία είναι πιο οικονομική...νομίζω πως ναι.
    Επίσης υπάρχουν κ τα κέντρα ψυχικής υγιεινής που κάνουν καλή δουλειά κ τα χρήματα είναι συμβολικά(δεν ξέρω ακριβώς αν χρειάζεται να είσαι ασφαλισμένη κ που,όταν πήγαινα εγώ ήμουν στο δημόσιο μέσω του πατέρα μου).Μπορείς να πάρεις ένα τηλ.να ρωτήσεις.

    Γνώμη μου είναι είναι να μην κολήσεις σε ταμπού ή στο πως θα το πάρουν οι γονείς σου(εν τέλει γιατί να το πεις???)
    γιατί τελικά εσύ θα είσαι η χαμένη.
    Νομιζω κι εγω οτι ειναι απαραίτητο.Ποτε στη ζωη μου δεν ημουν ετσι.Πρεπει να βρω τον εαυτο μου.Δυστυχως βρεθηκαν καποια ατομα στο δρομο μου που μου εκαναν αρκετο κακο.Πρεπει να μιλησω με καποιον ειδικό ωστε πλεον να μη σκεφτομαι τα παλια και να μη στεναχωριεμαι γιαυτα γιατι πιστευω ακράδαντα οτι αυτο ειναι η πηγη ολων των προβληματων.Γιατι καθε βραδυ που εχω αυπνιες αυτα τα ιδια και ιδια πραγματα καθομαι και σκεφτομαι και στεναχωριεμαι.Για το μονο που χαιρομαι πραγματικα με τον εαυτο μου ειναι που καταφερα να νικησω αυτες τις κρισεις πανικου, εχουν πολυ καιρο να με πιασουν και ειμαι αισιοδοξη οσο αφορα αυτο το θεμα.Θελω πολυ να παω για ψυχανάλυση απλα δε θα το αναφερω στους γονεις μου τουλαχιστον προς το παρον.Δε θελω να τους ανησυχήσω γιατι εχουν ηδη πολλα στο κεφαλι τους.Δουλευω αλλα δυστυχως δε βγαζω αρκετα.Βεβαια θελω να το ψαξω μηπως το καλυπτει το ταμειο μου.Απο την αλλη τη λυση group therapy δεν την ειχα σκεφτει και μου αρεσει πολυ αυτη η ιδεα.Ευχαριστω για τις προτασεις, πιστευω πως το group therapy λογικα θα ειναι οικονομικη λυση.Να ειστε ολοι καλα παιδια.Ηθελα τοσο να τα συζητησω αυτα εστω και ετσι μεσα σε ενα φορουμ.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Γεια σας!
    Πριν απο μερικους μηνες, ετσι στα ξαφνικα, και ενω ημουν με φιλους σε ενα καφε, εχασα τον κοσμο απο μπροστα μο. Νομιζα οτι εσβηνα, οτι λυποθυμουσα....
    Συνηλθα, αλλα πανικοβληθηκα, οποτε ξεκινησε ο Γολγοθας των ιατρικων εξετασεων...Τι τεστ κοποσεως, τι αιματολογικες, τι υπερηχοι, ακομα και κολονοσκοπηση εκανα, και ολα ηταν καλα. Οποτε επισκευθηκα ψυχιατρο για τα περεταιρω....Διαγνωση? Ελαφρα καταθληψη, με αγχωδεις διαταραχες. Συνεχως διακατεχομαι απο \"κακες\" σκεψεις, και ολες με θεμα \"αρρωστια\". Ασε που επισειρα ετων τωρα, κανω καθε χρονο 2 (δυο) τσεκ-απ λεπτομερη. Εχω αρρωστοφοβια. Ειναι γεγονος. Ετσι λοιπον ο doc με εβαλε σε θεραπεια με entact 20mg .
    Τις πρωτες ημερες, ειχα τρομερες παρενεργειες, οι οποιες μετα απο 10 ημερες αρχισαν να ελλατωνονται. Σημερα, μετα απο 1 μηνα θεραπειας, αισθανομαι τις περισσοτερες ημερες πολυ καλυτερα, αλλα υπαρχουν και \"κακες\" ημερες που δεν αισθανομαι και τοσο καλα. Με πιανει αγχος αδικαιολογητο, που εχει σαν αποτελεσμα να με πιανει ψιλοκρισουλα πανικου, για μερικα δευτερολεπτα. Ζαλαδα, αισθημα \"σβησιματος\", μουδιασμα χεριων και ποδιων....Ηρεμω σχετικα γρηγορα, αλλα αυτο με εχει εκνευρισει αφανταστα.
    Ο υπνος ειναι \"διακεκομμενος\", με στανταρντ ξυπνημα κατα τις 5 το πρωι (λες και βαζω ξυπνητηρι) και ξανα-υπνος κατα τις 7 μεχρι τις 10-11...Αποτελεσμα, το πρωι να αισθανομαι κουραση. Πριν παθω αυτο το \"θεμα\", ο υπνος μου ηταν συνεχομενος και πολυς, κοντα στις 8 ωρες. Τωρα ομως οχι.
    Στην τελευταια μου επισκεψη στον γιατρο προχθες, μου ειπε οτι θα ειμαι καλυτερα μετα απο 2 μηνες και \"αλλος ανθρωπος\" μετα απο 5 περιπου μηνες. Τοσο \"αλλος\" που δεν θα αναγνωριζω τον ευατο μου. Ιδωμεν.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •