φυσιολογικό ή εμμονή ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    5

    φυσιολογικό ή εμμονή ?

    Γεια σας , είμαι 24. Έχω σχέση τον τελευταίο καιρό και για πρώτη φορά ''σοβαρή'' αν στέκει ο όρος αυτός , για πρώτη φορά μάλλον νιώθω πραγματικά ...
    Πώς να χειριστώ την κατάσταση που η κοπέλα μου έχει φιλικές επαφές με τον πρώην της και εγώ το απεχθάνομαι αυτό ? Το έχουμε συζητήσει μου έχει ξεκαθαρίσει πως δεν τρέχει τίποτα απολύτως πλέον αλλά πως δεν θέλει να τον ξεκόψει σαν άτομο απ'τη ζωή της. Την κατανοώ αλλά δεν κάθε φορά που μαθαίνω ότι μίλησαν ή οτιδήποτε ή άλλο ή τον βλέπω φρικάρω και ζηλεύω πολύ για όλους όσους είχε αλλά με αυτόν συγκεκριμένα που λόγω κοινού κύκλου τον βλέπω συχνά και νιώθω να μου ''ανακατώνονται τα άντερα'' :( καθώς κάνω συνειρμούς και διάφορες εικόνες στο μυαλό μου με αυτόν και την κοπέλα μου όταν ήταν μαζί , ερωτικές και μη που μετά δεν μου βγαίνουν . ένα παραπάνω που δεν τον χωνεύω κιόλας.. :( Μήπως είμαι εγώ ο υπερβολικός ? πώς να ενεργήσω ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ο πρωην της φιλης σου, ειναι σε σχεση η οχι αυτο το διαστημα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    5
    όχι δεν είναι σε σχέση... :|

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Θυμάμαι κατι στιχους τώρα αλλα δεν κάνει να στους πω:)

    Μαλον δεν τον εχει ξεπεράσει.. Βγαίνουν έξω;

    Οντως ειναι ασχημη η κατάσταση αλλα συμβαίνει....
    Αλλα και αυτος μπορει να σε απεχθάνεται το ίδιο!!!
    Σκέψου φρίκη που θα έτρωγες στη θέση του χεχ...

    Απαντησε το τι κανουν γενικά και θα σκεφτουμε κατι

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by johnakos
    Γεια σας , είμαι 24. Έχω σχέση τον τελευταίο καιρό και για πρώτη φορά \'\'σοβαρή\'\' αν στέκει ο όρος αυτός , για πρώτη φορά μάλλον νιώθω πραγματικά ...
    Πώς να χειριστώ την κατάσταση που η κοπέλα μου έχει φιλικές επαφές με τον πρώην της και εγώ το απεχθάνομαι αυτό ? Το έχουμε συζητήσει μου έχει ξεκαθαρίσει πως δεν τρέχει τίποτα απολύτως πλέον αλλά πως δεν θέλει να τον ξεκόψει σαν άτομο απ\'τη ζωή της. Την κατανοώ αλλά δεν κάθε φορά που μαθαίνω ότι μίλησαν ή οτιδήποτε ή άλλο ή τον βλέπω φρικάρω και ζηλεύω πολύ για όλους όσους είχε αλλά με αυτόν συγκεκριμένα που λόγω κοινού κύκλου τον βλέπω συχνά και νιώθω να μου \'\'ανακατώνονται τα άντερα\'\' :( καθώς κάνω συνειρμούς και διάφορες εικόνες στο μυαλό μου με αυτόν και την κοπέλα μου όταν ήταν μαζί , ερωτικές και μη που μετά δεν μου βγαίνουν . ένα παραπάνω που δεν τον χωνεύω κιόλας.. :( Μήπως είμαι εγώ ο υπερβολικός ? πώς να ενεργήσω ?
    Και εμενα το αγορι μου εχει φιλικες σχεσεις με πρωην του και δεν εχω κανενα προβλημα.Δειξε λιγο εμπιστοσύνη.Αμα ο αλλος δε σου εχει δοσει αλλα δικαιώματα και εισαι σιγουρος για την αγαπη του τι λογο εχεις να ανησυχείς.Εκτος αν σου χει δοσει κι αλλα δικαιωματα και εισαι γενικα μεσα στις υποψιες.Θεωρω οτι σε καθε περιπτωση καλυτερα ειναι να εισαι χαλαρος για δικο σου καλο.Η ζήλεια και η ελειψη εμπιστοσυνης θα κανει κακο και σε σενα και στη σχεση σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by johnakos
    όχι δεν είναι σε σχέση... :|

    μολις κανει σχεση θα ηρεμησετε ολοι.....
    Μεχρι τοτε, φροντισε να μην ξεφευγεις σε υπερβολες.

  7. #7
    Originally posted by johnakos
    Γεια σας , είμαι 24. Έχω σχέση τον τελευταίο καιρό και για πρώτη φορά \'\'σοβαρή\'\' αν στέκει ο όρος αυτός , για πρώτη φορά μάλλον νιώθω πραγματικά ...
    Πώς να χειριστώ την κατάσταση που η κοπέλα μου έχει φιλικές επαφές με τον πρώην της και εγώ το απεχθάνομαι αυτό ? Το έχουμε συζητήσει μου έχει ξεκαθαρίσει πως δεν τρέχει τίποτα απολύτως πλέον αλλά πως δεν θέλει να τον ξεκόψει σαν άτομο απ\'τη ζωή της. Την κατανοώ αλλά δεν κάθε φορά που μαθαίνω ότι μίλησαν ή οτιδήποτε ή άλλο ή τον βλέπω φρικάρω και ζηλεύω πολύ για όλους όσους είχε αλλά με αυτόν συγκεκριμένα που λόγω κοινού κύκλου τον βλέπω συχνά και νιώθω να μου \'\'ανακατώνονται τα άντερα\'\' :( καθώς κάνω συνειρμούς και διάφορες εικόνες στο μυαλό μου με αυτόν και την κοπέλα μου όταν ήταν μαζί , ερωτικές και μη που μετά δεν μου βγαίνουν . ένα παραπάνω που δεν τον χωνεύω κιόλας.. :( Μήπως είμαι εγώ ο υπερβολικός ? πώς να ενεργήσω ?
    Δύσκολο το βρίσκω.
    Από τη μια μπορεί όντως να έχει τελειώσει, από την άλλη μπορεί ο τύπος να ελπίζει σε μια επανασύνδεση. Δεν το ξέρεις, και σίγουρα δεν θα το μάθεις με το να ζηλεύεις και να κάνεις σκηνές στη φίλη σου.
    Κράτα την ψυχραιμία σου και προσπάθησε όσο πιο διακριτικά μπορείς να βολιδοσκοπήσεις την κατάσταση.
    Πχ.
    Κάθε ποτε τον βλέπετε?
    Γίνεται τυχαία, ή το επιδιώκει κάποιος από τους δυο?
    Πως είναι η στάση της φίλης σου απέναντι τυ?
    Πρόσεχε, γιατί εκτός των όλων που βάζεις στο μυαλό σου και μπορεί να μην ισχύουν, μπορεί πολύ απλά να το χρησιμοποιεί η φίλη σου για να σε έχει συνέχεια στην τσίτα.
    Πανεύκολο και προσοδοφόρο....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by Θεοφανία


    Κάθε ποτε τον βλέπετε?
    Γίνεται τυχαία, ή το επιδιώκει κάποιος από τους δυο?
    Πως είναι η στάση της φίλης σου απέναντι τυ?
    Πρόσεχε, γιατί εκτός των όλων που βάζεις στο μυαλό σου και μπορεί να μην ισχύουν, μπορεί πολύ απλά να το χρησιμοποιεί η φίλη σου για να σε έχει συνέχεια στην τσίτα.
    Πανεύκολο και προσοδοφόρο....
    Σωστη η παρατηρηση και σωστες οι ερωτήσεις και να προσθεσω κι αλλη μια.Εχεις διαπιστώσει απο μερους τους μια ταση να βγαινουν χωρις εσενα;Δηλαδη οταν η κοπελα σου κανονιζει να βγει με αυτον σου λεει να ερθεις αμα θες;

  9. #9
    Originally posted by johnakos
    Γεια σας , είμαι 24. Έχω σχέση τον τελευταίο καιρό και για πρώτη φορά \'\'σοβαρή\'\' αν στέκει ο όρος αυτός , για πρώτη φορά μάλλον νιώθω πραγματικά ...
    Πώς να χειριστώ την κατάσταση που η κοπέλα μου έχει φιλικές επαφές με τον πρώην της και εγώ το απεχθάνομαι αυτό ? Το έχουμε συζητήσει μου έχει ξεκαθαρίσει πως δεν τρέχει τίποτα απολύτως πλέον αλλά πως δεν θέλει να τον ξεκόψει σαν άτομο απ\'τη ζωή της. Την κατανοώ αλλά δεν κάθε φορά που μαθαίνω ότι μίλησαν ή οτιδήποτε ή άλλο ή τον βλέπω φρικάρω και ζηλεύω πολύ για όλους όσους είχε αλλά με αυτόν συγκεκριμένα που λόγω κοινού κύκλου τον βλέπω συχνά και νιώθω να μου \'\'ανακατώνονται τα άντερα\'\' :( καθώς κάνω συνειρμούς και διάφορες εικόνες στο μυαλό μου με αυτόν και την κοπέλα μου όταν ήταν μαζί , ερωτικές και μη που μετά δεν μου βγαίνουν . ένα παραπάνω που δεν τον χωνεύω κιόλας.. :( Μήπως είμαι εγώ ο υπερβολικός ? πώς να ενεργήσω ?
    δεν θα ελεγα οτι ειναι αφυσικο να ζηλευεις , αλλα αν ζηλευεις , ειναι αφυσικο που η κοπελα σου \" ριχνει λαδι στην φωτια \" αντι να κρατησει το παρελθον της για την ιδια !
    Σε αυτην νομιζω βρισκεται το προβλημα και οχι σε σενα !
    Πολλες γυναικες ηδονιζονται με το να βλεπουν το αγορι τους να ζηλευει και το εκλαμαβανουν σαν ενδιαφερον γιαυτες με αποτελεσμα να μην το σταματουν αλλα να τραιναρουν την ρυθμιση των παλιων τους σχεσεων οριστικα τιςπειρσσοτερε φορες με οριστικη απομακρυνση μια που η φιλια ειναι συχνα αδυνατη σε ενα ζευγαρι που εχει διαλυσει .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by johnakos
    Γεια σας , είμαι 24. Έχω σχέση τον τελευταίο καιρό και για πρώτη φορά \'\'σοβαρή\'\' αν στέκει ο όρος αυτός , για πρώτη φορά μάλλον νιώθω πραγματικά ...
    Πώς να χειριστώ την κατάσταση που η κοπέλα μου έχει φιλικές επαφές με τον πρώην της και εγώ το απεχθάνομαι αυτό ? Το έχουμε συζητήσει μου έχει ξεκαθαρίσει πως δεν τρέχει τίποτα απολύτως πλέον αλλά πως δεν θέλει να τον ξεκόψει σαν άτομο απ\'τη ζωή της. Την κατανοώ αλλά δεν κάθε φορά που μαθαίνω ότι μίλησαν ή οτιδήποτε ή άλλο ή τον βλέπω φρικάρω και ζηλεύω πολύ για όλους όσους είχε αλλά με αυτόν συγκεκριμένα που λόγω κοινού κύκλου τον βλέπω συχνά και νιώθω να μου \'\'ανακατώνονται τα άντερα\'\' :( καθώς κάνω συνειρμούς και διάφορες εικόνες στο μυαλό μου με αυτόν και την κοπέλα μου όταν ήταν μαζί , ερωτικές και μη που μετά δεν μου βγαίνουν . ένα παραπάνω που δεν τον χωνεύω κιόλας.. :( Μήπως είμαι εγώ ο υπερβολικός ? πώς να ενεργήσω ?

    Αγαπητέ φίλε,
    θα σου πω αυτό που θα έκανα εγώ στην θέση σου.
    Αν έβλεπα οτι η κατάσταση αυτή με δυσανασχετούσε τόσο ώστε να υποβαθμίζονται τα όσα νιώθω, θα μιλούσα ειλικρινά στον φίλο μου, εξηγώντας του τί ακριβώς αισθάνομαι.
    Ετσι όπως το αντιλαμβάνομαι, θα ήταν σαν να με εμποδίζει η παρουσία του πρώην ατόμου. Λίγη σημασία θα είχε αν θα ήταν δικό μου το πρόβλημα ή του άλλου, αν διαπίστωνα οτι με τίποτα δεν θα το άντεχα.

    Ετσι λοιπόν, θα έλεγα στον άνθρωπό μου, οτι σέβομαι βέβαια την επιθυμία να έχει αυτό το άτομο στην ζωή του, αλλά οτι φυσικά, υπο αυτούς τους όρους, δεν αντέχω εγώ να βρίσκομαι στην δική του ζωή.

    Αυτά είναι όσα θα έκανα εγώ.
    Απο εκεί και πέρα, αν κάτι σου ταιριάζει, κρατα το :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Φυσιολογικο ειναι να ζηλευεις.

    Και εγω θα ζηλευα οσο και να με διαβεβαιωνε η σχεση μου πως δεν τρεχει τιποτα, γιατι παντα στην καρδια μας υπαρχει η αμφιβολια οτι αφου μια φορα υπηρξε κατι ... τοτε μπορει παλι να υπαρξει κατι.

    Αλλα αυτο εξαρταται και απο την κοπελα σου, συζητησε το μαζι της και πες της ποσο σε ενοχλει. Και αν συνεχισει να τον βλεπει τοτε αυτο σημαινει πως δεν σε συμμεριζεται και τοσο πολυ, ή οτι δεν νοιαζεται και τοσο για τα συναισθηματα σου.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  12. #12
    εινια πανω απο ολα πολιτιστικο προβλημα αυτο που θιγεται εδω !
    στην Γαλλια πχ κανενας ανδρας δεν θα τολμουσε ποτε να ζητησει κατι παρομοιο απο το κοριτσι του εκτος και αν ηταν Μουσουλμανος !
    καθε μερα υπαρχουν 5 περιπτωσεις θανασιμου τραυματισμου γυναικων για τετοια θεματα αλλα στην συντριπτικη τους πλειοψηφια δεν αφορα Γαλλους αλλα μεταναστες ....
    η φιλια εδω ειναι ιερη και σκοπος που σε καθε περιπτωση υπερβαινει το γκομενιλικι !
    Η παιδεια τους βασιζεται στην συντροφικοτητα απο την παιδικη χαρα και τον σταθμο ...
    Ομως δεν παυει στην βαση του να κρυβει μια γυναικεια αναγκη για ασφαλεια μεσω της ζηλειας , πολλες φορες αξεπεραστη ακομα και για να παρει την αποφαση να παντρευτει καποιον ! καντην λοιπον με την σειρα σου να ζηλεψει παληκαρι αν συνεχισει !
    τοτε, η θα τρεξει πανω σου , η αν οχι κατσε με το καινουργιο κοριτσι γιατι μαλλον θα σε τραβαει για καιρο η λεγαμενη ....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    5
    της το έχω εξηγήσει και λέει πως με καταλαβαίνει... weird αυτό που λες εσύ δε θα μπορούσα ούτε θέλω να το κάνω ,την αγαπάω ή τουλάχιστον θέλω πολύ να είμαι μαζί της... μου επισημαίνει συνέχεια πως τον έχει ξεπεράσει και το πιστεύω, θέλω να το πιστεύω δηλαδή .. Κατά τ\'άλλα δεν μου κρύβει τίποτε, μου λέει κάθε πότε μίλησαν και τί είπαν από μόνη της.. να βγούμε όλοι μαζί να μου ζητήσει να έρθω δεν το έκανε ποτέ αλλά με ενημερώνει για ότι γίνεται.. Τώρα και αυτός δεν φαίνεται να έχει κτητικές τάσεις για κείνη ή να ότι θέλει να τη διεκδικήσει αν και δεν με πείθει γιατί φανερά δεν γουστάρουμε τόσο ο ένας τον άλλον... Δεν μου έχει γίνει έμμονη ιδέα ότι τη θέλει πίσω αλλά εγώ αυτό πιστεύω και ας μου το αρνείται η κοπέλα μου.. Ξέρω πως αν όντως ότι και να συμβαίνει παραμένει σε φιλικό επίπεδο δεν μπορώ να της το στερήσω αλλά αυτό που θέλω είναι μια σχέση που να περιλαμβάνει μόνο εμένα και εκείνη και οι σκέψεις μου να είναι παραμένουν στις χαρούμενες στιγμές μας και να μην ξεφεύγουν σε παρελθοντικές στιγμές της κοπέλας μου.. Και όσο υπάρχει αυτός στη ζωή της και τον βλέπω κιόλας ειδικά , δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό και με τρελαίνει αυτή η κατάσταση. Υπερβολικό ή μη, έχω παραμελήσει διάφορα στέκια και ακυρώνω συχνά συναντήσεις ( 5x5 πχ ) για να αποφύγω να δω τη φάτσα του...

  14. #14
    για κοιτα τζονακο μηπως εβρισκες καιεσυ καμμια παλια γνωριμια [η και νεα ακομα καλυτερα ] για να της δωσεις να καταλαβει ποσο πονοαει αυτο που σου ζηταει εστω υποσυνειδητα να υφιστασαι ! καταλαβαινω οτι την αγαπας και δεν θες να την χασεις ....αλλα οσο αστειο και να σου φαινεται δεν πρεπει να σε εχει για σιγουρο .....αυτο την κανει λιγο σαδιστρια ..ηδονιζεται να σε βλεπει να ζηλευεις και θα αργησει πολυ να στον βγαλει απο μπροστα σου ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟς !! Αν σου λεει οτι μιλησανε στο τηλεφωνο να ξερεις οτι βγηκανε κιολας ! Αν σου λεει οτι βγηκανε, το ποιο πιθανο ειναι να βρεθηκανε και για ενα στα γρηγορα, για να \'θυμηθουνε τα παλια\' ! Αν δεν με πιστευεις , παρακολουθησε τη για να την ξεσκεπασεις..........

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •