εχετε σκεφτει ποτε...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218

    εχετε σκεφτει ποτε...

    τη κηδεια σας? εγω το φανταζομαι συνεχεια και το χειροτερο απ'ολλα ειναι οτι "μαρεσει"! και προσφατα καταλαβα οτι δεν θελω χριστιανικη κηδεια σε περιπτωση θανατου.θεωρω πως ειναι δικαιωμα μου αυτο
    .το ανεφερα στη μανα μου και μου ειπε οτι εχω ξεφυγει απο τον σωστο δρομο και μετα εβαλε τα κλαματα..δηλαδη πρεπει να προσποιουμαι οτι πιστευω για να ειναι ολοι χαρουμενοι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εχεις σκεφτει γιατι σου αρεσει να βλεπεις την κηδεια σου;και εγω το εβλεπα καποτε ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    ναι το εχω σκεφτει αλλα δεν ειμαι σιγουρος.μαλλον επειδη δινω καποιες απαντησεις που δε μπορω να δωσω ζωντανος.η ολη ατμοσφαιρα ναι μεν ειναι θλιμμενη αλλα ισως μαρεσει που ειναι η μονη στιγμη που μου δινουν σημασια!δε ξερω εχω μπερδευτει.εσυ εμπνευστη γιατι εβλεπες την κηδεια σου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    γιατι ηθελα να κανω αυτους που νοιαζονται για μενα να νοιωσουν θλιψη που θα με χασουν.να καταλαβουν τι αξιζω και πως δεν θα με εχουν πια κοντα τους

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ισως για να μου δωσουν παραπανω σημασια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ποσο χρονων εισαι φιλε μου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    κατα καποιο τροπο ιδια σκεψη αλλα μαλλον για να κανω αυτους που ΔΕ νοιαζονται να μου δωσουν σημασια..24 ειμαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Και εγώ που την σκεφτόμουν κάποτε ένιωσα να λυποθυμια και αποφεύγω να το σκεφτώ πολύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν θεωρω πως ειναι κακη σκεψη,εμεις οι ανθρωποι χρειαζεται μερικες φορες να μπαινουμε σε νοητες καταστασεις,προσομοιωσεις. μας δινει ερεθισματα,μας κανει να ξεφευγουμε απο την πραγματικοτητα.
    δεν ειναι ασχημο πραγμα η φαντασιωση,ομορφη η ασχημη,αρκει βεβαια να μην χανομαστε σε αυτην και χανουμε τα αυγα και τα πασχαλια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εγω εχω ζητησει ηδη απο την οικογενεια μου πως θελω να ειναι η κηδεια μου

  11. #11
    Φυσικά και είναι δικαίωμα σου να μην πιστεύεις στον Θεό ή έστω στην χριστιανική διδασκαλία! Και όχι δεν είναι και ότι καλύτερο να υποκρίνεσαι ότι πιστεύεις. Εγώ είμαι άθεος και χαρούμενος γι αυτό όπως κάποιοι είναι χριστιανοί και νιώθουν παρομοίως.

    Δεν έχεις ξεφύγει από τον σωστό δρόμο. Ίσως και να άνοιξες καινούριο και πιο ελπιδοφόρο από αυτό που νομίζει η μάνα σου. Το κλειδί της υπόθεσης είναι να της δώσεις να καταλάβει ότι η ζωή σου δεν επηρεάζεται(και του κάθε ανθρώπου) από τα χριστιανικά διδάγματα τόσο ώστε να αλλάζει ως άνθρωπος όταν δεν τα φέρει. Η ηθική και η θρησκεία είναι δύο τελείως διαφορετικές έννοιες.

    Στα του θανάτου, τώρα, κατ αρχήν είναι από τις πιο βαθιές υπαρξιακές αγωνίες του ανθρώπου και δεν είναι και παράλογο να σκέφτεσαι γι αυτό, αρκεί να μην σου γίνει έμμονη ιδέα. Ξεπέρασε το προσπαθώντας να βρεις αυτό που σε γεμίζει στη ζωή σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •