ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 48 of 48
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Polina,

    υπάρχουν πολλοι που εχουν θεραπευτει αλλα δεν ειναι αυτοι που συνηθως θα επιστρεψουν στο φορουμ για να το γραψουν. Θα δεις αν εχεις τη διαθεση, πώς ακομα κ εδω υπάρχουν ανθρωποι που ειναι απαλλαγμενοι απο την νοσο που καποτε τους ταλαιπωρουσε.

    Παρολα αυτα, ναι ειναι δυνατον να μην απαλλαχθει καποιος απο την ασθενεια του. Καμια φορα, ειναι παρηγορια ή αλλοθι μια ασθενεια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #47
    Originally posted by polina
    εχω απελπιστει παιδια με αυτα που ακουω ειναι δυνατον να μην εχει θεραπευτει καπιος κανωντας θεραπεια 10 χρονια με φαρμακα κ ψυχοθεραπεια?δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει γινει τλειως καλα.ελεος θα τρελαθω τελειως μηπως μια ζωη πρεπει κ εγω να παιρνω χαπια?εχω απελπιστει τελειως.μας δουλευοθν οι γιατροι τελικα που μασ λενε πως θεραπευεται καπιος?ακομα κ γνωστες που τα ξεκινησαν πιο μικρες την θεραπεια συνεχιζουν ακομα κ ας περασαν κ 20 χρονια!ελεος τα νευρα μου
    πολινα , το καθε φαρμακο θεραπευει μονο καποια συμπτωματα
    και αυτο αν εχει χορηγηθει σωστα και στην σωστη δοση σε ενα ασθενη που το εχει απολυτη αναγκη !
    βεβαια μπαινει ενα βασικο ερωτημα
    ποιος μπορει να τα κρινει ολα αυτα ?
    μονο οι γιατροι πολινα !
    ο ασθενης το μονο που πρεπει να κανει ειναι να ενημερωνει το γιατρο του για την δραση του φαρμακου και οτι αλλαγες επιφερει στην υγεια του .
    συχνα τα ψυχοφαρμακα εχουν παρενεργειες...
    αν ο ασθενης δεν ενημερωνει σωστα τον γιατρο του ,
    η θεραπεια δεν ειναι αποδοτικη .
    τελος εχει μεγαλη σημασια να βοηθαει μονος του ο ασθενης τον εαυτο του !
    πως ?
    κατανοωντας οτι το ψυχικο νοσημα κανει κυκλους και δεν ειναι μια μονιμη κατασταση στις περισσοτερες περιπτωσεις
    Οταν αρχιζει η εκδηλωση των συμπτωματων πρεπει να υπαρχει αμεση αντιδραση / θεραπεια πριν εισελθει καποιος[α] στην κυρια φαση της νοσου!
    Συμπερασμα
    καλη συνεργασια με τον γιατρο και τα συμπτωματα καποτε θα παψουν να παραγουν μεγαλες αλλαγες στον χαρακτηρα , επηρεαζοντας την αυτονομια και την ομαλη συνεχεια της ζωης του ασθενη ...
    η νοσος ισως να μην ξεριζωνεται ποτε , αλλα τα συμπτωματα γινονται ελεγξιμα και ανεκτα ...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    ευχαριστω σοφια κ πανο για τις απαντησεις πιστευω πως καταλαβα καπια πραματαευτυχως που υπαρχει κ αυτο το site κ παιρνουμε δυναμη εμεις οι απελπισμενοι....

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •