ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94

    ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ

    Από τον τίτλο μου μάλλον θα ταίριαζε να ανοίξω αυτό το θέμα στις εξαρτήσεις...ωστόσο επειδή δεν θεωρώ ότι το πρόβλημά μου είναι η απεξάρτηση καθ εαυτή, αλλά το άγχος , οι φοβίες , οι πανικοι , η αποπροσωποποίηση και γενικά το πακέτο δώρου που έρχεται σε πολλούς από εμας, το εντάσσω σε αυτήν την κατηγορία.

    Εχω δύο μήνες και κάτι να καπνίσω . Η κακή μου διάθεση είχε κάνει το τσιγάρο προέκταση του χεριού μου. πίστευα ότι δε θα κατάφερνα ποτέ να το κόψω. ούτε τώρα πίστευα ότι θα το έκοβα. κάθε που χαλιέμαι ήθελα μια τζούρα. ωστόσο-περιεργως και παρα την προσκαιρη επιθυμια μου - δε δυσκολεύτηκα καθόλου να το σταματήσω.

    πριν το τσιγάρο -μέσα στο καλοκαίρι-είχα σταματήσει τα ζαναξ που επαιρνα εδώ και δύο περίπου χρόνια από τρία την ημερα των ο,5 μέχρι μισό των 0,25..παντα με συνταγη γιατρου βεβαια και υπο παρακολουθηση

    εδω και μια βδομαδα σταματησα και τα σεροξατ που επαιρνα εδω και 10 χρονια, ενα δυο τρία ή και μισό , ανάλογα την κατασταση μου..

    δε νιώθω ακόμη βεβαια "καθαρη" από το σεροξατ..

    ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;

    ΣΚΑΤΑ..!

    Φυσικά δε μου ήρθε μόνη μου να σταματήσω τη φαρμακοληψία ! Είχα γράψει και στο παρελθόν ότι έφυγα από τον ψυχίατρο και πήγα σε κάποιον ψυχαναλυτή.

    Κατά τη γνώμη του στην περίπτωσή μου δε χρειάζονται τα συγκεκριμένα φάρμακα. αναγνωρίζει μεν τις προσωρινά κατευναστικές ιδιότητες ενός ηρεμιστικού για παράδειγμα, αλλά θεωρεί τον ψυχισμό πολύ πιο σύνθετο από μια μάζα από νευρώνες και νευροδιαβιβαστές που μπορεί να ρυθμισθεί με τον εκλεκτικο αναστολεα επαναπρόσληψης σεροτονίνης. ¨

    Συμβουλέυτηκα και έναν φίλο μου ψυχίατρο που είναι καθηγητής φαρμακολογίας στο πανεπιστήμιο. μου είπε το εξής: "δικαιούσαι να ξέρεις πώς θα είσαι και χωρίς τα φάρμακα" .

    Το δικό μου βίωμα λοιπόν έχει ώς εξής:

    Ένα περίπου μήνα αφότου ξεκίνησα να παίρνω τα σεροξάτ και για κάποιους μήνες ακόμη, είδα τρομερή βελτίωση. . Βέβαια σε αυτό συνετέλεσε σε μεγάλο βαθμό το γεγονός ότι πλέον είχα επισκευθεί είδικο, μου εξήγησε τί συμβαίνει και έμαθα να μην φοβάμαι τόσο πολύ ότι πάσχω από κάτι που θα με οδηγήσει στο τρελοκομείο.

    Τα επόμενα 10 χρόνια ήταν μία του ύψους μια του βάθους. είχα περιόδους φανταστικές , όπου πίστευα ακράδαντα ότι το έχω ξεπεράσει για πάντα και άλλοτε υποτροπίαζα αλλα΄'ελεγχόμενα".

    Όπως έχω ξαναγράψει το χειρότερο πισωγύρισμα ήταν πριν από δύο χρόνια. επαιρνα τρια σεροξατ τη μερα και πραγματικα δεν ενιωθα ότι με βοηθάνε. Περισσότερο θα έλεγα με βοηθούσαν τα ζαναξ ειδικά αν επινα και κανενα ποτο .

    Ακόμη κι ετσι ομως με τρια σεροξατ και τρια ζαναξ δεν ηταν οτι ημουν εντελως καλα, απλως ειχα γινει "λειτουργικη".

    Τα ζαναξ τα εκοψα χωρις δυσκολια, παρα τα οσα λεγονται για στερητικα. Αντιθετα η ελλειψη σεροξατ μου εχει προκαλεισει πολλα προβληματα και εχω εμφανισει και στερητικα συμπτωματα ( οργνανικης αλλα και ψυχολογικης στερησης) τα οποία ακόμη παλεύω.


    Τις τελευταίες εβδομάδες περνάω πολύ δύσκολα. εχω πολύ εντονους τρόμους , φοβίες , διαρροιες, ρίγη, κρίσεις πανικού , εμμονές ( ξεχασα να πω ότι ειχα και από αυτό), αποπροσωποποιηση κλπ. με πιάνουν κλάμματα στα καλά του καθουμένου, νιώθω απελπισία, απογοήτευση , θυμό , θλίψη. Το παραμικρό που έχω να κάνω μου φαίνεται ακατόρθωτο και μου προκαλέι πολύ έντονο άγχος κ ανησυχία. Στην εργασία μου υπολειτουργώ ή και δε λειτουργώ, στο σύντροφό μου φαίρομαι απάισια, κάνω σεξ πολυ σπάνια , αποφεύγω εκδρομές, εξόδους, εύθυμους φίλους κλπ.

    ήμουν έτσι λοιπόν και σταμάτησα και τα σεροξατ .. και τώρα είμαι έτσι ..και λίγο χειρότερα..με λίγες περισσότερες εμμονες και με λίγη περισότερη δυσθυμία

    δεν ξέρω γιατι εγραψα όλο αυτό το κατεβατό..ζορίζομαι πολύ η αλήθεια είναι . και με φάρμακα και χωρίς.. και λέω μήπως τελικά τα φάρμακα τα έπαιρνα όχι για να γίνω καλά και για να νιώθω ψυχικά υγιής, αλλά για να με κρατάνε ώστε να μπορώ να λειτρουργώ έστω και υποτυπωδώς;

    δικαιούμαι να δώ πως θα είμαι και χωρίς φάρμακα λοιπόν ....
    και τί βλεπω;;
    ενα μάτσο χάλια....σαν τα χάλια που είχα και με τα φαρμακα
    μόνο που τώρα είναι χάλια χ 2....

    το συμπέρασμα λοιπόν για τον τίτλο...

    Ε, ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    καταλαβες πως εχεις την δυναμη να ζεις και χωρις αυτα.βασικο αυτο.
    καταλαβες πως μπορεις να δωσεις μια ευκαιρια στον εαυτο σου να ξεφυγεις....
    ανταρα εχεις εναν ανθρωπο να μιλησεις;να πεις μια κουβεντα;

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    Originally posted by Empneustns


    καταλαβες πως εχεις την δυναμη να ζεις και χωρις αυτα.βασικο αυτο.

    καταλαβες πως μπορεις να δωσεις μια ευκαιρια στον εαυτο σου να ξεφυγεις....


    ανταρα εχεις εναν ανθρωπο να μιλησεις;να πεις μια κουβεντα;
    καλησπερα κατ αρχην


    και ..αλλο ζεις και αλλο φυτοζωεις

    να ξεφυγω από τι;; ήμουν στην ομόνοια;; μια αξιοπρεπεστατη επαγγελματιας που επαιρνε φαρμακα με συνταγη γιατρου , όπως πολλοί άνθρωποι. ..

    και αν εχω καποιον να μιλησω..

    αυτο ειναι ενα θεμα.. να μιλησω για ποιο απ ολα;

    για να πω ποσο χαλια νιωθω; ο ψυχαναλυτης μου εχει \"απαγορευσει\" να λεω οτι δεν ειμαι καλα και να αναζητω καταφυγιο στους δικους μου..στην οικογενεια μου και κατ\' επεκταση και στο συντροφο μου..ειναι αυτη η θεωρια οτι \"προκαλεις\" εν μερει μια κατασταση γιατι εχεις μαθει να αντλεις \"ωφελη\" απο αυτην ..

    επιπλεον , οποτε ημουν σε εξαρση συμπτωματων, ο ψυχιατρος με μπουκωνε με τα χαπια γαι να συνελθω και να μπορεσουμε να κανουμε την ψυχοθεραπεια..

    τωρα ο ψυχαναλυτης με αφηνει ολομοναχη στην αβυσσο , στο χαος...
    εγω μονη μου χωρις κανενα στηριγμα, να μπορεσω να αρθρωσω λογο εν τω μεσω της κρισης...
    τι να λεμε...δυσκολα..τί να πώ και πού να τα πω; να για αυτο γραφω εδω παλι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν νομιζω να σε αφηνει μονη σου,ισως εχει τον σκοπο του...αν πιασει επιασε,αν δεν πιασει θα δοκιμασεις κατι αλλο.βασικα να ρωτησω,παλιοτερα που επαιρνες τα φαρμακα θεωρουσες πως ησουν σε καλυτερη κατασταση;
    και εγω θεωρω σωστο το να συζητας μονο με τους δικους σου ανθρωπους για τα προβληματα σου.
    αυτοι εχουν σκοπο να σε βοηθησουν ,οι αλλοι απλα θα κουνησουν το κεφαλι.
    αλλα μου κανει εντυπωση η τελευταια παραγραφος σου ανταρα μου.εχεις οικογενεια,εχεις φιλους,εχεις δεσμο και λες πως εισαι ολομοναχη.
    λες πως δνε εχεις στηριγμα.το κυριοτερο στηριγμα ειναι ο εαυτος μας ... απο κει στηριζομαστε και απο τους υπολοιπους απλα περνουμε ενα χερι βοηθειας....

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    λέω ότι έιμαι ολομοναχη γιατί την ψυχολογική κρίση που περνάω την περνάω μόνη μου και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να είναι συμμέτοχος σε αυτό εκ των πραγματων.
    ακομη κι αν έβρισκα κάποια ανακούφιση στο να ζητάω βοήθεια από τους δικούς μου όπως λες λέγοντας πόσο χάλια είμαι και περιγράφοντας τί μου συμβαίνει τώρα δεν μπορώ να το κάνω ,γιατί όπως σου είπα δε μου επιτρέπεται κάτι τέτοιο, συνεπώς μένω μόνη να βράζω στο ζουμί μου!

    άρα , χαπια ηρεμιστικά για ανακούφιση δεν έχουμε
    στην οικογενεια και στο συντροφο στα πλαισια της θεραπειας λεμε \"ειμαι πολυ καλα\" ..΄΄η τελοσπαντων δε συζητάμε για αυτο
    στην ψυχαναλυση σαν διαδικασία δεν παίρνεις ΚΑΜΙΑ υποστήριξη, συμβουλή , μέθοδο κτλ. είσαι μόνος σου και καλεισαι να αναλυσεις τι σου συμβαινει...

    φαντασου το σαν να πνιγεσαι μεσα σε ενα μαυρο βαθυ πηγαδι , ωραια; ... και να θες να βγεις απο κει πασει θυσια...
    κι αντι να σου ριξουν ενα σχοινι για να σε ανεβασουν να σε ρωτανε:
    τι βλεπεις ;; πως ειναι ;; μεχρι που σου ειναι το νερο; πως ειναι το τειχος του πηγαδιου;;;
    ετσι νιωθω στην ψυχαναλυση...εγω πνιγομαι και με ρωτανε πως ειναι το πηγαδι...μηπως και βρω μονη μου την εξοδο φανταζομαι..

    οσο για τα φαρμακα...σου ειπα ..σε φτανουν μεχρι ενα σημειο προοδου..μετα κολλαει το μηχανημα..
    επειδη εχω ακομη ασχημα συμπτωματα αποσυρσης του σεροξατ δεν μπορω να πω γι ααυτο

    αλλα σιγουρα με τα ζαναξ ημουν καλυτερα απο τωρα, ναι...αυτο ειναι προφανες νομιζω ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μεχρι τωρα βρηκες κατι για τον εαυτο σου;
    κατι που σε φερνει σε αυτη τη θεση;
    βασικα θελει χρονο για να αρχισεις να ξεφευγεις,4-5 μηνακια στο νερο ειναι η δικη μου προσωπικη γνωμη.παντως και το γεγονος πως αποφασησες να αλλαξεις μεθοδο για να το αντιμετωπισεις δειχνει πως με την προηγουμενη μεθοδο δεν εισουν ικανοοιημενη

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    τι να βρω για τον εαυτο μου ;; και 5 μηνες για να ξεφυγω απο τι;; δεν το επιασα ακριβως;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αν βρηκες τι ειναι αυτο που συμβαλει στο να εχεις κακη διαθεση

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    ααααα....μα δεν ειναι μια \"κακη διαθεση\" ετσι απλα...ειναι ενα συμπλεγμα συμπτωματων- οπως ισως θα εχεις διαβασει απο πολλους εδω μεσα -και δεν υπαρχει κανενα προφανης λογος για να υπαρχουν !
    εξ ου και οδηγεισαι στην ακρατη απελπισία! μα γιατί ; τί μου λείπει ;;; τα έχω όλα ! ολα πανε καλα κλπ
    δηλ. εγω αντικειμενικα θα επρεπε οχι μονο να μην εχω αυτα τα συμπτωματα αλλα να ειμαι τρισευτυχισμενη με τα καλα που μου χαρισε η ζωη..! πραγματικά ! θα έπρεπε να απολαμβανω τη καθε μερα χωρις φοβο και παθος, ακριβςω οπως εχω καταφερει πολλες φορες στο παρελθον ...

    συνεπως οι παραγοντες που εχουν διαμορφωσει αυτη τη νευρωτικη , φοβικη και αγχωτικη προσωπικοτητα μου ειναι καπου εκτος της \\συνειδητης αντιληψης μου...εκτός των ορατών , απτων και φυσικά εκτός κάθε λογικής , αφού οι φόβοι μου ειναι παράλογοι και εντελώς φαντασιακοί...

    συνεπώς δεν μπορώ να σου πω ότι συμβάλει το ταδε ή το δείνα στον καταιγισμό συμπτωμάτων που βιώνω...
    είναι τόσο ανεξήγητα όσο και ο γιουρι γκελερ ...για να γινω και επικαιρη!

    τώρα από που προήλθε αυτός ο φοβικός ευατός...εχω μια θολη εικονα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    καταρχην συγχαρητηρια!για ολα!
    πως ενα τοσο δυνατο ατομο σαν εσενα εχει ολα αυτα που περιγραφεις?καταφερες και εκανες τοσο μεγαλα βηματα.
    δεν ειναι και λιγο να σταματησεις τα χαπια μετα απο 10 χρονια για να μην πιασω και το τσιγαρο τωρα..
    να σε ρωτησω,εχεις δοκιμασει περα απο την ψυχαναλυση καποιον αλλο τροπο θεραπειας?πχ γνωσιακη?

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    γεια σου melene...ειχα γραψει και παλαιοτερα για αυτο..
    ειχα κανει γνωσιακη-συμπεριφορικη φυσικα ...στις αρχες πριν 11 χρονια και ειδα πραγματικα θεαματική βελτιωση τους πρώτους μήνες ...(να φανταστεις ο τοτε θεραπευτης ηθελε να με αναφερει ως προτυπο >\"καλης εφαρμογης\" της συμπεριφορικης χαχα) επειτα βάλτωσε η βελτίωση... όποτε ένιωθα άσχημα πέφταμε στις ίδιες συμβουλες -προτροπες -μεθοδους.εκθεση-γνωστικα λαθη μπλα μπλα...πεπερασμενη μεθοδος...επιφανειακη...με βραχυπροθεσμα αποτελεσματα , τουλαχιστο για μενα...(δύο χρονια το πολύ την πάλεψα με γνωστικες μεθοδους) ωστοσο χρησιμη και καλο εφοδιο για ξεκινημα..οταν πρωτοερχεσαι σε επαφη με το δυσαρεστο κοσμο του αγχους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by antara
    ......φαντασου το σαν να πνιγεσαι μεσα σε ενα μαυρο βαθυ πηγαδι , ωραια; ... και να θες να βγεις απο κει πασει θυσια...
    κι αντι να σου ριξουν ενα σχοινι για να σε ανεβασουν να σε ρωτανε:
    τι βλεπεις ;; πως ειναι ;; μεχρι που σου ειναι το νερο; πως ειναι το τειχος του πηγαδιου;;;
    ετσι νιωθω στην ψυχαναλυση...εγω πνιγομαι και με ρωτανε πως ειναι το πηγαδι...μηπως και βρω μονη μου την εξοδο φανταζομαι..

    ...
    φοβερη περιγραφη, ανταρα..
    δε μου λες....
    επειδη ειμαι και ασχετη απο ψυχοθεραπεια ρωτω, μηπως δεν ειναι αναμενομενο να νοιωθεις τοσο αβοηθητη και απελπισμενη στο πηγαδι για τοσο καιρο? εισαι βεβειαη οτι εχεις κανει σωστη επιλογη θεραπευτη?
    και κατι ακομα.
    οκ, ο φιλος σου καθηγητης σου προτεινε να δοκιμασεις την τυχη σου και χωρις τα χαπια.
    απ οτι ξερω τα χαπια δεν κοβονται μαχαιρι, ειδικα τα εθιστικα, ειδικα μετα απο τοσα χρονια οσα μας λες.
    σου εδωσε καποιο προγραμμα σταδιακης μειωσης τους, η κοψτα και κοψε και τον λαιμο σου???

    και κατι τελευταιο.
    λες και μονη σου οτι δεν ησουν και κανενα πρεζονι στην ομονοια...μερικα χαπια για την παθηση σου επαιρνες...
    εαν λοιπον σε βοηθουσαν εστω και σχετικα να εισαι καλυτερα απ οτι τωρα, και συνεχισει η τοσο ζορικη κατασταση και μετα την σωματικη απεξαρτηση, μηπως πρεπει να σκεφτεις να ξαναρχισεις καποια φαρμακα? οχι απαραιτητα τα ιδια. εξελισσεται η επιστημη...

    καλο κουραγιο οπως και να χει,μην απελπιζεσαι
    καλη δυναμη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by antara
    ο ψυχαναλυτης μου εχει \"απαγορευσει\" να λεω οτι δεν ειμαι καλα και να αναζητω καταφυγιο στους δικους μου..στην οικογενεια μου και κατ\' επεκταση και στο συντροφο μου..ειναι αυτη η θεωρια οτι \"προκαλεις\" εν μερει μια κατασταση γιατι εχεις μαθει να αντλεις \"ωφελη\" απο αυτην ..
    συμφωνεις μ αυτο?το νιωθεις πώς ετσι γινεται?

    ωφελη: όπως? εχεις καποια στο μυαλο σου?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by antara
    ......φαντασου το σαν να πνιγεσαι μεσα σε ενα μαυρο βαθυ πηγαδι , ωραια; ... και να θες να βγεις απο κει πασει θυσια...
    κι αντι να σου ριξουν ενα σχοινι για να σε ανεβασουν να σε ρωτανε:
    τι βλεπεις ;; πως ειναι ;; μεχρι που σου ειναι το νερο; πως ειναι το τειχος του πηγαδιου;;;
    ετσι νιωθω στην ψυχαναλυση...εγω πνιγομαι και με ρωτανε πως ειναι το πηγαδι...μηπως και βρω μονη μου την εξοδο φανταζομαι..

    ...
    φοβερη περιγραφη, ανταρα..
    δε μου λες....
    επειδη ειμαι και ασχετη απο ψυχοθεραπεια ρωτω, μηπως δεν ειναι αναμενομενο να νοιωθεις τοσο αβοηθητη και απελπισμενη στο πηγαδι για τοσο καιρο? εισαι βεβειαη οτι εχεις κανει σωστη επιλογη θεραπευτη?
    και κατι ακομα.
    οκ, ο φιλος σου καθηγητης σου προτεινε να δοκιμασεις την τυχη σου και χωρις τα χαπια.
    απ οτι ξερω τα χαπια δεν κοβονται μαχαιρι, ειδικα τα εθιστικα, ειδικα μετα απο τοσα χρονια οσα μας λες.
    σου εδωσε καποιο προγραμμα σταδιακης μειωσης τους, η κοψτα και κοψε και τον λαιμο σου???

    και κατι τελευταιο.
    λες και μονη σου οτι δεν ησουν και κανενα πρεζονι στην ομονοια...μερικα χαπια για την παθηση σου επαιρνες...
    εαν λοιπον σε βοηθουσαν εστω και σχετικα να εισαι καλυτερα απ οτι τωρα, και συνεχισει η τοσο ζορικη κατασταση και μετα την σωματικη απεξαρτηση, μηπως πρεπει να σκεφτεις να ξαναρχισεις καποια φαρμακα? οχι απαραιτητα τα ιδια. εξελισσεται η επιστημη...

    καλο κουραγιο οπως και να χει,μην απελπιζεσαι
    καλη δυναμη!
    Ρεμεντυ , Σ ευχαριστώ για τις ευχές..

    ως προς το ερώτημά σου κατ αρχην για την επιλογη του θεραπευτη...η αληθεια ειναι οτι εχουν περασει πεντε μηνες που εχω ξεκινησει την ψυχαναλυση. σαφως και δεν ειναι συνεχεια -καθε μερα- τοσο χαλια η κατασταση μου , -το γεγονός όμως οτι εξακολουθουν και υπαρχουν μερες που νιωθω \"ετσι\" σαφως και θετει σε αμφισβητηση την επιλογη που εκανα για αυτη τη μεθοδο θεραπειας. η αμφισβητηση αυτη δε απο μονη της ειναι αρκετη για να πυροδοτησει νεο κυκλο αγχους και να νιωσω ακομη περισσοτερη ανασφαλεια, ενω υποτιθεται οτι μεσα στο θεραπευτικο πλαισιο θα πρεπει να νιωθω ασφαλης .

    εμμενω ομως γιατι αφενος ο ιδιος ζητα να δωσω χρονο στη διαδικασια, θεωρει οτι παω πολυ καλα >(;;;; αφετερου εχω δοκιμασει και τα αλλα, αρα...να χασω λιγο χρονο ακομη;;

    επειτα τα χαπια φυσικα και δεν τα εκοψα μονοκοπανια..

    τα ζαναξ σταδιακα τα μειωνα μεχρι που τα σταματησα , οπως και τα σεροξατ...μονο το τσιγαρο εκοψα με τη μια.

    μαλιστα ο φιλος ψυχιατρος -που βρεθηκαμε αυτη την εβδομαδα λογω διακοπης σεροξατ και συμπτωματων στερησης που ειχα- μου προτεινε να μου δωσει κατι αλλο για να με βοηθησει να ξεκοψω απο σεροξατ χωρςι αυτες τις παρενεργειες. μου λεει : να σου δωσω αυτο ή θα κανεις υπομονη 10 μερες; τοσο κραταει η <\"απεξαρτηση\"
    κι εγω σα βλακας ειπα : θα κανω υπομονη...

    φυσικα αν δω οτι η κατασταση δε βελτιωνεται με την ψυχαναλυση , προκειμενου να ζω ετσι θα πρεπει να ανακατευθυνθω...τοση χημεια ομως για ¨λιγο καλυτερα\"...μλκια δεν ειναι;;

    αυτο που δεν αντεχω ουτε να το σκεφτομαι ειναι να ξαναρχισω την ιστορια της ζωης μου απο την αρχη..! δεν αντεχω να αλλαξω παλι θεραπευτη!ελεος!

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by antara
    ο ψυχαναλυτης μου εχει \"απαγορευσει\" να λεω οτι δεν ειμαι καλα και να αναζητω καταφυγιο στους δικους μου..στην οικογενεια μου και κατ\' επεκταση και στο συντροφο μου..ειναι αυτη η θεωρια οτι \"προκαλεις\" εν μερει μια κατασταση γιατι εχεις μαθει να αντλεις \"ωφελη\" απο αυτην ..
    συμφωνεις μ αυτο?το νιωθεις πώς ετσι γινεται?

    ωφελη: όπως? εχεις καποια στο μυαλο σου?
    Σοφία , η ιστορία με τα οφέλη είναι τοσο προφανής αλλά δεν την πιστεύω στην πραγματικότητα.

    το γεγονός ότι όλα αυτά τα συμπτώματα που υποφέρω με κάνουν να μοιάζω άρρωστη, παιδάκι που θέλει προσοχή, έχει ανάγκη από αγάπη, είναι ανήμπορο και κατακαημενο είναι αδιαμφισβήτητο. οποιοσδήποτε εχει προβλημα φανταζομαι οτι δημιουργει γυρω του ενα τετοιο κλιμα και εκ των πραγματων εχει την προσοχη και τη φροντιδα των γυρω του.

    απο αυτο ομως μεχρι του να προκαλεις ασυνειδητα ενα τετοιο ψυχικο οδυρμο για να νιωσεις \"προστατευμενος\" δεν μπορω να το δεχθω για τον εαυτο μου.

    εκ του αποτελεσματος βεβαια βλεπω οτι ολη αυτη η κατασταση που βιωνω με εχει οδηγησει σε μια παρατεταμενη ανηλικοτητα..
    αποφυγη ευθυνων κοκ..

    αλλα αυτο που μενει για μενα σαν ερωτημα στο τελος ειναι: αντε και βλεπεις τα πως και τα γιατι εχει δομηθει η προσωπικοτητα σου με αυτο το στρεβλο τροπο..φτανεις σε μια ριζα...μετα τι;; σου φευγουν ως δια μαγειας τα συμπτωματα;

    ουφ δεν μπορω ν απροβληματιζομαι αλλο ..

    παντως η αληθεια ειναι πως αν δεν ξεκινουσα την ψυχαναλυση δε θα εκοβα ουτε το τσιγαρο ουτε τα χαπια...ουτε καν για δοκιμη..

    τωρα αν χρειαστει να τα ξαναρχισω...δεν ξερω ...οπως λεει και ενα σοφο ρητο

    i quit smoking and drinking
    it was the worst two weeks of my life!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •