ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by antara



    απο αυτο ομως μεχρι του να προκαλεις ασυνειδητα ενα τετοιο ψυχικο οδυρμο για να νιωσεις \"προστατευμενος\" δεν μπορω να το δεχθω για τον εαυτο μου.
    ειναι πολυ σκληρο ε?

    σαν θεωρια ακουγεται/διαβαζεται ως κατι προφανες...ως βιωμα, ως πραγματικοτητα μαλλον βαρυ?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by antara


    εκ του αποτελεσματος βεβαια βλεπω οτι ολη αυτη η κατασταση που βιωνω με εχει οδηγησει σε μια παρατεταμενη ανηλικοτητα..
    αποφυγη ευθυνων κοκ..
    πώς θα σου φαινονταν να μεινεις λιγο στο αποτέλεσμα?να μεινεις σε οτι παρατηρεις σ αυτο το αποτελεσμα.

    μηπως αυτο ειναι το πηγάδι?το άσχημο του πραγματος που στο οποιο εχεις βυθιστει κ βλεπεις το φως απο μακρυα?

    η αποφυγη ευθυνων ειναι μια παρατεταμενη ανηλικοτητα, μια αρνηση ενηλικιωσης αλλα κ μια φυλακη. ως ανηλικη, μηπως περιμενεις εστω ασυνειδητα την βοηθεια απο καπου αλλου(: χαπια, θεραπευτη), μενοντας ταυτοχρονα οχυρωμενη?γραφεις πως τα χαπια βοηθουν μεχρι καποιο σημειο, μετα κολλαει...ναι, μεχρι καποιο σημειο πάει. Εσυ θα κανεις το υπολοιπο.Εσυ εχεις την ευθυνη για σενα.Με χαπια κ χωρις αυτα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by antara


    αλλα αυτο που μενει για μενα σαν ερωτημα στο τελος ειναι: αντε και βλεπεις τα πως και τα γιατι εχει δομηθει η προσωπικοτητα σου με αυτο το στρεβλο τροπο..φτανεις σε μια ριζα...μετα τι;; σου φευγουν ως δια μαγειας τα συμπτωματα;
    Antara,

    οταν βρεις και κυριως νιωσεις τα \"πως\" και \"γιατι\" στην καθημερινοτητα σου, οταν τα παρατηρεις καθώς τα βιωνεις θα εισαι αλλιως. Κ μονη σου θα βλεπεις πώς τα αλλαζεις. Πώς αλλαζεις...δεν ξερω αν καταλαβαινεις τί εννοω. Αλλα συμβαινει!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #19
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    Σοφία αυτα που μου γραφεις με βοηθανε πολύ..

    εχω μια συνεχη φοβια ομως

    ειμαι στο σωστο δρομο; κανω την καλύτερη δυνατη θεραπεια γαι μενα; γιατι μετα απο τοσους μηνες , περιπου πεντε , που ξεκινησα νιωθω πάλι τοσο ασχημα ; αν τελικα δεν υπαρξει βελτιωση και χρειαστει να ξαναγυρισω στα φαρμακα ;; θα πρεπει μετα να αλλαξω παλι γιατρό / θεραπεία;

    ποτε μου δεν ειχα τοσες αντιστασεις σε θεραπεια παντως...στα τοσα χρονια ΄που παω σε ψυχιατρους...

    ηταν πολυ πιο ευκολο να μου δινουν φαρμακακια, να κανουμε συζητηση υποστηρικτη , μεθοδική και ενα ελαφρυ σκαλισμα στις αιτιες...και το πρωτο ζητουμενο ηταν να αποφορτιστω απο τα συμπτωματα..

    αυτη η βαθεια βουτια στα άδυτα του ψυχισμου , χωρις δεκανικι, και ενοσω υποφερω και απο όλα τα συμπτωματα του αγχους δεν ξερω που θα βγαλει..

    ελπίζω να ειμαι εδω για σας το πω και να μην εξοντωθω τελειως ...

    γαμωτο, δεν εχω κι ενα τσιγαρο να φουμαρω να παρει τον καημο μου, τωρα βρηκα να τα κοψω ολα;;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by antara
    γεια σου melene...ειχα γραψει και παλαιοτερα για αυτο..
    ειχα κανει γνωσιακη-συμπεριφορικη φυσικα ...στις αρχες πριν 11 χρονια και ειδα πραγματικα θεαματική βελτιωση τους πρώτους μήνες ...(να φανταστεις ο τοτε θεραπευτης ηθελε να με αναφερει ως προτυπο >\"καλης εφαρμογης\" της συμπεριφορικης χαχα) επειτα βάλτωσε η βελτίωση... όποτε ένιωθα άσχημα πέφταμε στις ίδιες συμβουλες -προτροπες -μεθοδους.εκθεση-γνωστικα λαθη μπλα μπλα...πεπερασμενη μεθοδος...επιφανειακη...με βραχυπροθεσμα αποτελεσματα , τουλαχιστο για μενα...(δύο χρονια το πολύ την πάλεψα με γνωστικες μεθοδους) ωστοσο χρησιμη και καλο εφοδιο για ξεκινημα..οταν πρωτοερχεσαι σε επαφη με το δυσαρεστο κοσμο του αγχους.
    καλημερα!
    διαβαζοντας αυτη σου την απαντηση μου ερχονται καποιες σκεψεις στο μυαλο.συγγνωμη αν σου φανουν ακυρες..
    λες οτι ειδες θεαματικη αλλαγη με την γνωσιακη.
    μετα η ζωη σου πως ηταν?τι θεωρεις οτι επαιξε ρολο στο να ξαναβουτηχτεις στο αγχος?η εμπειρια σου με αυτο η οι καταστασεις που εξακολουθουσες να βιωνεις?
    μηπως δεν εκμεταλευτηκες το υποβαθρο που σου προσεφερε η γνωσιακη να πεις ρε παιδι μου τωρα χρειαζεται να κανω αλλαγες η μηπως παλι θεωρεις οτι προκειται για μια ανωμαλια του οργανισμου μας η οποια ειναι αναποφευκτη?
    αυτα τα λιγα απο εμενα.:P

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by antara

    ειμαι στο σωστο δρομο; κανω την καλύτερη δυνατη θεραπεια γαι μενα; γιατι μετα απο τοσους μηνες , περιπου πεντε , που ξεκινησα νιωθω πάλι τοσο ασχημα ; αν τελικα δεν υπαρξει βελτιωση και χρειαστει να ξαναγυρισω στα φαρμακα ;; θα πρεπει μετα να αλλαξω παλι γιατρό / θεραπεία;


    ελπίζω να ειμαι εδω για σας το πω και να μην εξοντωθω τελειως ...

    γαμωτο, δεν εχω κι ενα τσιγαρο να φουμαρω να παρει τον καημο μου, τωρα βρηκα να τα κοψω ολα;;

    δεν προκειται για φοβια ειναι απολυτα φυσιολογικο!και εγω τα σκεφτομαι αυτα και οι περισσοτεροι νομιζω.ειλικιρινα τετοιες σκεψεις τις κανω καθημερινα

    βρε παιδι μου πως λες να εξοντωθεις και απο τι?μια χαρα θα εισαι θα δεις!

    αμ,για αυτο και εγω συνεχιζω να καπνιζω σαν λιμενεργατης...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    καταρχην ολος ο κοσμος εχει τις στιγμες που νοιωθει ασχημα.δεν γινεται να νοιωθουμε παντα καλα.
    σιγουρα το πιο ευκολο ειναι να παιρνει καποιος φαρμακα για να ξεχναει αλλα μεχρι ποτε θα τροφοδοτεις με φαρμακα το σωμα σου.καποια στιγμη πρεπει να κανεις και βουτια στα δυσκολα.ετσι δεν ειναι;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εμπ καλημερα!ετσι ακριβως ειναι,εχεις απολυτο δικιο ειναι τοσο επωδυνο ομως...δεν αντεχετε το ρημαδι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Arsi
    Πάντως σε θεωρώ αρκετά έξυπνη(από όσο σε έχω διαβάσει) για να καταλάβεις καταβάθος αν η προκειμένη θεραπεία πάει καλά πέρα απ\'το πιο επιφανειακό δίλημμα.

    Αλήθεια,μέσα σου τι πιστεύεις?σε βοηθάει η συγκεκριμένη θεραπεία?εμένα μου έδωσες την εντύπωση πως πιστεύεις πως ναι κ πως καταβάθος βλέπεις πως πέρα απ\'τις δυσκολίες,τους φόβους κ .λ.π. ελπίζεις πως είσαι στην έξοδο της \'ταλαιπωρίας\' αυτών των 10 χρόνων.Κάνω λάθος?
    Kαλημέρα αντάρα μου,

    σχετικά μ\'αυτό δε μου απάντησες........

    κ να συμληρώσω κ κάτι άλλο
    σίγουροι δε μπορούμε να είμαστε ποτέ αλλά μόνο προς τα που κλείνουμε κ σε τι μέγεθος.Δλδ φυσιολογικό είναι να έχεις κ αμφισβητήσεις,το απόλυτο δεν υπάρχει γιατί το μέλλον δυστυχώς ή ευτυχώς είναι μη προβλέψιμο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by antara
    Σοφία αυτα που μου γραφεις με βοηθανε πολύ..

    εχω μια συνεχη φοβια ομως

    ειμαι στο σωστο δρομο; κανω την καλύτερη δυνατη θεραπεια γαι μενα; γιατι μετα απο τοσους μηνες , περιπου πεντε , που ξεκινησα νιωθω πάλι τοσο ασχημα ; αν τελικα δεν υπαρξει βελτιωση και χρειαστει να ξαναγυρισω στα φαρμακα ;; θα πρεπει μετα να αλλαξω παλι γιατρό / θεραπεία;

    ποτε μου δεν ειχα τοσες αντιστασεις σε θεραπεια παντως...στα τοσα χρονια ΄που παω σε ψυχιατρους...

    ηταν πολυ πιο ευκολο να μου δινουν φαρμακακια, να κανουμε συζητηση υποστηρικτη , μεθοδική και ενα ελαφρυ σκαλισμα στις αιτιες...και το πρωτο ζητουμενο ηταν να αποφορτιστω απο τα συμπτωματα..
    Ανταρα,

    ελπιζω να μην υποτιμας και τα οσα εκανες μεχρι τωρα. Ισως χωρις τα προτερα, να μην μπορουσες να λειτουργησεις μεσα σε πεντε μηνες ετσι. Στην παρουσα θεραπεια.

    Ξεκινώντας κάτι νέο, ειναι λογικο να χεις κ εναν ενθουσιασμο αλλα κ μια αγωνια για το ποσο καλο ειναι αυτο που ακολουθεις. Κανεις μας ομως δεν μπορει να ξερει εκ των προτέρων. Βρισκω ομως πολυ καλο σύμβουλο το παρον. Τί σου λέει στο παρον σου ο εαυτος σου.

    Κατι που νομίζω πώς βοηθάει ειναι αυτο: το να βλεπουμε στο παρον πραγματα, συναισθηματα. Μπορουν να μας δωσουν πληροφοριες και βοηθεια στο πώς ειμαστε κ πώς καταληγουμε σε αδιεξοδες καταστασεις.

    Τέλος: δώσε βάση στις αντιστάσεις σου. Εχω παρατηρησει τουλαχιστον σε μενα, πώς οι μεγαλες αντιστάσεις με συνοδευουν στα δύσκολα θέματα. Σε οσα κολλάω να ανοιξω κ να εκθεσω. Πρωτα σε μενα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by antara
    ααααα....μα δεν ειναι μια \"κακη διαθεση\" ετσι απλα...ειναι ενα συμπλεγμα συμπτωματων- οπως ισως θα εχεις διαβασει απο πολλους εδω μεσα -και δεν υπαρχει κανενα προφανης λογος για να υπαρχουν !
    εξ ου και οδηγεισαι στην ακρατη απελπισία! μα γιατί ; τί μου λείπει ;;; τα έχω όλα ! ολα πανε καλα κλπ
    δηλ. εγω αντικειμενικα θα επρεπε οχι μονο να μην εχω αυτα τα συμπτωματα αλλα να ειμαι τρισευτυχισμενη με τα καλα που μου χαρισε η ζωη..! πραγματικά ! θα έπρεπε να απολαμβανω τη καθε μερα χωρις φοβο και παθος, ακριβςω οπως εχω καταφερει πολλες φορες στο παρελθον ...

    συνεπως οι παραγοντες που εχουν διαμορφωσει αυτη τη νευρωτικη , φοβικη και αγχωτικη προσωπικοτητα μου ειναι καπου εκτος της \\συνειδητης αντιληψης μου...εκτός των ορατών , απτων και φυσικά εκτός κάθε λογικής , αφού οι φόβοι μου ειναι παράλογοι και εντελώς φαντασιακοί...

    συνεπώς δεν μπορώ να σου πω ότι συμβάλει το ταδε ή το δείνα στον καταιγισμό συμπτωμάτων που βιώνω...
    είναι τόσο ανεξήγητα όσο και ο γιουρι γκελερ ...για να γινω και επικαιρη!

    τώρα από που προήλθε αυτός ο φοβικός ευατός...εχω μια θολη εικονα

    Αντάρα μου γλυκιά,
    κάνε κουράγιο. Δώσε χρόνο στην όλη κατάσταση..
    Η εικόνα θα αρχίσει να ξεθωριάζει.... με τον καιρο.
    Ο καταιγισμός συμπτωμάτων δεν είναι ένα τυχαίο φαινόμενο, έχει την δική του αιτιολογία, βαθιά ριζωμένη μέσα σου, που πρέπει να την βρεις μέσα στα σκοτάδια που βαδίζεις και να την φέρεις στην φωτεινή επιφάνεια της συνειδητότητας...
    Επώδυνο μα λυτρωτικό.

    Δεν είσαι μόνη, να το ξέρεις αυτό.
    Κι αλλοι βρέθηκαν σε παρόμοια μονοπάτια καλή μου
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by antara
    γεια σου melene...ειχα γραψει και παλαιοτερα για αυτο..
    ειχα κανει γνωσιακη-συμπεριφορικη φυσικα ...στις αρχες πριν 11 χρονια και ειδα πραγματικα θεαματική βελτιωση τους πρώτους μήνες ...(να φανταστεις ο τοτε θεραπευτης ηθελε να με αναφερει ως προτυπο >\"καλης εφαρμογης\" της συμπεριφορικης χαχα) επειτα βάλτωσε η βελτίωση... όποτε ένιωθα άσχημα πέφταμε στις ίδιες συμβουλες -προτροπες -μεθοδους.εκθεση-γνωστικα λαθη μπλα μπλα...πεπερασμενη μεθοδος...επιφανειακη...με βραχυπροθεσμα αποτελεσματα , τουλαχιστο για μενα...(δύο χρονια το πολύ την πάλεψα με γνωστικες μεθοδους) ωστοσο χρησιμη και καλο εφοδιο για ξεκινημα..οταν πρωτοερχεσαι σε επαφη με το δυσαρεστο κοσμο του αγχους.
    Συμφωνώ απόλυτα για την επιφανειακότητα της μεθόδου αυτής.
    Για κάποιους ανθρώπους τουλάχιστον, υπάρχει η βαθιά ανάγκη να πάνε βαθύτερα.... βαθύτερα...
    Και , όσο κι αν μπορεί να αντιστέκεσαι, νομίζω οτι είσαι μέσα σε αυτούς Αντάρα μου
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by antara


    απο αυτο ομως μεχρι του να προκαλεις ασυνειδητα ενα τετοιο ψυχικο οδυρμο για να νιωσεις \"προστατευμενος\" δεν μπορω να το δεχθω για τον εαυτο μου.

    εκ του αποτελεσματος βεβαια βλεπω οτι ολη αυτη η κατασταση που βιωνω με εχει οδηγησει σε μια παρατεταμενη ανηλικοτητα..
    αποφυγη ευθυνων κοκ..

    αλλα αυτο που μενει για μενα σαν ερωτημα στο τελος ειναι: αντε και βλεπεις τα πως και τα γιατι εχει δομηθει η προσωπικοτητα σου με αυτο το στρεβλο τροπο..φτανεις σε μια ριζα...μετα τι;; σου φευγουν ως δια μαγειας τα συμπτωματα;
    Είναι σαν να διαφωνούμε για το τί είναι ποιό είναι το αίτιο και ποιό το αιτιατό... χεχε αναπάντητα ερωτήματα...
    ποιός έκανε ποιόν, η κότα το αβγό ή το αβγό την κότα?

    Βλέπεις με τι στρέβλο τρόπο έχει δομηθεί η προσωπικότητά σου και μετά κάνεις συνειδητά τις αλλαγές που έχεις ανάγκη για να βρεις μια στοιχειώδη ισορροπία.
    Η όραση όμως είναι το πιο βασικό πράγμα, κατά την γνώμη μου.
    Πώς να αλλάξεις κάτι, αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσει πλήρως ως μηχανισμό?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by antara

    εχω μια συνεχη φοβια ομως

    ειμαι στο σωστο δρομο; κανω την καλύτερη δυνατη θεραπεια γαι μενα; ............. θα πρεπει μετα να αλλαξω παλι γιατρό / θεραπεία;
    Αντάρα μου, σε όλα αυτά που αναρωτιέσαι, βλέπω μεγάλη αγωνία για το είδος του εξωτερικού βοηθήματος ( θεραπεία). Αλλά και σαν να λείπει κάτι, σαν να λειπεις εσυ! Η δική σου δύναμη, η δική σου θέληση, η δική σου προσπάθεια... και σαν όλα να εξαρτώνται απο τους άλλους..Απο το είδος της θεραπείας, του χαπιού. Βρες την δύναμή σου, κάτσε και θυμήσου τις φορές που κατάφερες πράγματα μόνη σου, εσύ.


    ποτε μου δεν ειχα τοσες αντιστασεις σε θεραπεια παντως...στα τοσα χρονια ΄που παω σε ψυχιατρους...
    Μήπως γιατί \"βλέπεις\" οτι παντα κάτι λείπει?


    ............ το πρωτο ζητουμενο ηταν να αποφορτιστω απο τα συμπτωματα..

    αυτη η βαθεια βουτια στα άδυτα του ψυχισμου , χωρις δεκανικι, και ενοσω υποφερω και απο όλα τα συμπτωματα του αγχους δεν ξερω που θα βγαλει..
    Τις μοιράζεσαι αυτές τις σκέψεις με τον αναλυτή σου? Βλέπεις οτι το να επικεντρώνεσαι στα συμπτώματα, δεν ήταν αρκετό πάντως.

    ελπίζω να ειμαι εδω για σας το πω και να μην εξοντωθω τελειως ...

    γαμωτο, δεν εχω κι ενα τσιγαρο να φουμαρω να παρει τον καημο μου, τωρα βρηκα να τα κοψω ολα;;
    Κάνε κουράγιο εδώ είμαστε εμείς να σε ακούσουμε
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #30
    Originally posted by antara
    Σοφία αυτα που μου γραφεις με βοηθανε πολύ..

    εχω μια συνεχη φοβια ομως

    ειμαι στο σωστο δρομο; κανω την καλύτερη δυνατη θεραπεια γαι μενα; γιατι μετα απο τοσους μηνες , περιπου πεντε , που ξεκινησα νιωθω πάλι τοσο ασχημα ; αν τελικα δεν υπαρξει βελτιωση και χρειαστει να ξαναγυρισω στα φαρμακα ;; θα πρεπει μετα να αλλαξω παλι γιατρό / θεραπεία;

    ποτε μου δεν ειχα τοσες αντιστασεις σε θεραπεια παντως...στα τοσα χρονια ΄που παω σε ψυχιατρους...

    ηταν πολυ πιο ευκολο να μου δινουν φαρμακακια, να κανουμε συζητηση υποστηρικτη , μεθοδική και ενα ελαφρυ σκαλισμα στις αιτιες...και το πρωτο ζητουμενο ηταν να αποφορτιστω απο τα συμπτωματα..

    αυτη η βαθεια βουτια στα άδυτα του ψυχισμου , χωρις δεκανικι, και ενοσω υποφερω και απο όλα τα συμπτωματα του αγχους δεν ξερω που θα βγαλει..

    ελπίζω να ειμαι εδω για σας το πω και να μην εξοντωθω τελειως ...

    γαμωτο, δεν εχω κι ενα τσιγαρο να φουμαρω να παρει τον καημο μου, τωρα βρηκα να τα κοψω ολα;;
    μηπως θα επρεπε να αναρωτηθεις γιατι ηθελες να τα κοψεις ολα αντι να κοψεις μονο αυτα τα οποια σε εμποδιζουν να βαλεις σε μια ταξη το μυαλο σου ?
    εχεις αναγκη καποια φαρμακα που γνωριζεις οτι σου κανουν καλο ? ζητησε τα επιμονα απο τον γιατρο σου παλι !
    μην περιμενεις να πεσης πρωτα για να μπορεις μετα να κανεις αυτοκριτικη παλι ....
    εχεις αναγκη απο ενα τσιγαρο?
    αγορασε ενα πακετο και καπνισε μεχρι να ξεχαρμανιασεις ...
    αν σου βγει μια εσωτερικη φωνη που θα σου ζητα εξηγησεις
    πες οτι ετσι μου εκανε κεφι και ετσι εκανα !
    γινε λιγο πιο τσαναμπετισα με τον εαυτο σου και λιγοτερο κριτικη απεναντι του ...
    ας το βαθος στην ησυχια του ....
    φτιαξε το σημερα να ειναι βιωσιμο και εν καιρω θα ερθει η στιγμη να γυρισεις παλι πισω για να βουλωσεις τυχον πληγες
    απο ανοιχτα τραυματα ...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •