OΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    21

    OΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ?

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΔΩ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΟΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΥΣΤΙΜΑΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ.ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΤΙ ΠΥΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ,ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    loipon,καλημερα!
    θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου..
    αν και πηγα αμεσως σε γιατρο με πιο ωριμη σκεψη αυτο που θα εκανα ειναι πρωτα ομοιοπαθητικη.το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα σε κανει χειροτερα.περιμενες 1,5 χρονο τωρα αξιζει να περιμενεις αλλο λιγο να δεις μπας και σε βοηθησει.
    σχετικα με την ομοιοπαθητικη λοιπον,υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν κανει ολοκληρο εγκωμιο σε αυτην και αλλα που λενε οτι δεν βοηθησε καθολου,νομιζω εχει να κανει με τον ανθρωπο...ουτως η αλλως και σε γιατρο να πηγαινες και να επαιρνες φαρμακα σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες δεν θα ειχες δει βελτιωση.
    εγω λοιπον εκανα ακριβως το αντιστροφο απο αυτο που σε συμβουλευω.πρωτα γιατρος και τωρα που διακοπτω τα φαρμακα θα ξεκινησω ομοιοπαθητικη αντε να δουμε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Αν και μπορει να βοηθησει η ομοιοπαθητικη εγω προτείνω αλλες θεραπίες βελονισμό-ανθοιαματα κυριως αυστραλιανά.Θεωρω οτι δουλεύουν πολύ περισσότερο εκει που πρέπει.
    Και το λεω αυτο διότι τα σημεία τα βελονιστικα ειναι πολυ περισσότερα.Και τα ανθοιάματα εξιδικεύονται παρα πολυ σε θέματα ψυχολογικά!
    Ενας συνδιασμος πιστευω βοηθα αρκετά. Αν και αυτο ειναι μερος της θεραπείας σου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    εγω προτεινω να μας πεις φιλε μου σε τι κατασταση εισαι πρωτα ...δηλαδη τι βιωνεις ωστε να μπορεσουμε να σου προτεινουμε κατι η ακομα καλυτερα να βρεθουνε ομοιοπαθεις με τα ιδια συμπτωματα.ενα ειναι το σιγουρο γιατροι δεν ειμαστε απλα λεμε την αποψη μας.Να την λαβεις απλα υποψη σου τιποτ αλλο....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    21
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ…ΝΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.ΣΤΙΣ 16 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ.ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΗΓΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5-6 ΜΕΡΕΣ .ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΑΝΕ ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΥΛΗ(ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΛΑ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΙΣΟΦΑΓΟ) . ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΠΟΛΛΗ ΕΒΓΑΙΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ. ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΕΙΧΕ ΨΙΛΟ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΜΟΥ ΗΡΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΠΑΙΖΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ .ΑΡΧΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ.ΚΑΙ ΕΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑΔς ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΓΧΟΛΗΤΙΚΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΟΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑΝΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΟΧΙ.ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΟΥ ΔΙΑΓΝΟΣΑΝΕ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ .ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑ8ΙΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΜΗΜΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ(ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ Σ ΜΑΡΚΕΤ).ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ…ΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ .ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΟΙ ΖΑΛΑΔΕΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΑΝΕ (ΕΝΤΟ ΜΕΤΑΞΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ).ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΠΕΙΡΑ(3 ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ) ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ...ΕΠΕΙΤΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΙΔΙΩΤΗ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΑΓΧΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ. ΠΟΥ Χορήγησε ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΠΗΡΑΞΑΝΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ.ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝΑΝΤΙΜΕΤΟΠΗΣΗ ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΕ ΠΗΡΑΞΑΝΕ.ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ)ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΛΑ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΧΕ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΗΓΑ ΜΕΣΑ ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑΙ ΤΕΛΗ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ .ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΕΛΑΤΤΩΘΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΟΙ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΚΑΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΙ ΜΥΑΛΟ ΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.ΚΑΠΩΣ ΤΣΙ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΔΙΑΞΟΔΟ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ. ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 3 ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΑΛΑΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.Ο ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΠΟΛΛΥ ΕΧΩ ΕΜΠΗΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΠΟΥ ΠΤΓΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?????????…..Ε??????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by Orion
    Αν και μπορει να βοηθησει η ομοιοπαθητικη εγω προτείνω αλλες θεραπίες βελονισμό-ανθοιαματα κυριως αυστραλιανά.Θεωρω οτι δουλεύουν πολύ περισσότερο εκει που πρέπει.
    Και το λεω αυτο διότι τα σημεία τα βελονιστικα ειναι πολυ περισσότερα.Και τα ανθοιάματα εξιδικεύονται παρα πολυ σε θέματα ψυχολογικά!
    Ενας συνδιασμος πιστευω βοηθα αρκετά. Αν και αυτο ειναι μερος της θεραπείας σου..
    Αυτο που λες για βελονισμο,εχεις προσωπικη εμπειρια?σε βοηθησε δηλ σε ψυχολογικα προβληματα, τοσο, που να αντικαταστησης τα κλασικα φαρμακα η απλα συνετελεσε σε ελατωση των παρενεργειων των αλλοπαθητικων φαρμακων?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Αν κ καθυστεριμένα ,

    Εχω προσωπική εμπειρία.Προσωπικά δεν μου χρειάστηκε κάποιο άλλο φάρμακο.

    Παρόλα αυτά μιλάω καθαρά για μένα,κάτι το οποίο δεν σημαίνει πως οτι ισχυσε για μένα ισχύει για ολους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Λοιπόν,επειδή γενικά δε μου αρέσει να χτυπάω το θάμνο γύρω-γύρω,θα μιλήσω ξεκάθαρα.

    Θεωρώ την ομοιοπαθητική και γενικά κάτι ενεργειακο-τσακραμακρα-μεταφυσικο-αποκρυφιστικό-
    αστρολογικό-ολιστικό ΨΕΥΔΟΕΠΙΣΤΗΜΕΣ.

    Πρώτον,τα ομοιοπαθητικά φάρμακα,δεν αποτελούν παρά νεράκι(τις αηδίες για αραιώσεις τις έχω ψάξει και δεν βρήκα πουθενά επιστημονική απόδειξη των θεωριών τους).Όποιος θέλει να πηγαίνει να πληρώνει για νεράκι ας το κάνει,εμένα δε μου περισσεύουν.Και να μου περίσσευαν,πάλι δεν θα το έκανα,λολ.

    Σύμφωνα με την ανάλυση,χρειάζονται 500 λίτρα νερό για να φτιάξουν 25 γραμμάρια φαρμάκου και 800 επαναλήψεις.Θέλετε να πιστέψω ότι ότι πράγματι το κάνουν;(τς τς είναι λίγο ακριβοί οι λογαριασμοί στις μέρες μας,ΔΕΝ το κάνουν,η ΕΥΔΑΠ κοστίζει).
    Παρολαυτά σου χρεώνουν την επίσκεψη και το νεροφάρμακο-παρεπιμπτόντως δεν ζητάνε πριν να έχεις κάνει εξετάσεις,άρα δεν θεωρούν χρήσιμο ως γιατροί να ξέρουν τι γίνεται από αίμα,ούρα,χοληστερίνη,ζάχα� �ο,κτλ,ε;Ή με ερωτήσεις του στυλ τι επίδραση έχει πάνω μου η υγρασία,ο ήλιος,το τσουνάμι στην Ινδονησία και τέτοιες αηδίες θεωρείται πως λαμβάνουν ιστορικό;Για να μου κάνουν ΔΙΑΓΝΩΣΗ;Και ακόμη στην εποχή μας λαμβάνουμε στα σοβαρά τέτοιες παραφιλολογίες!

    Η αλήθεια είναι φίλε μου,πως δεν υπάρχουν αποδείξεις πως δουλεύουν τα φάρμακα,ούτε κλινικές μελέτες για τα αποτελέσματά τους.Και αν σε κάποιον αρκεί το \"για τον γείτονα,τάδε ξάδερφο-κουνιάδο-μπανατζάκη της θείας μου της Μαρίκας δούλεψε\",αυτό δεν αποτελεί για μένα στοιχείο επιστημονικό.Αλλά κι εγώ όταν ήμουν παιδί,πίστευα στον Άι Βασίλη.

    Και κάτι άλλο.Γιατί δεν μπορεί να θεραπεύσει σοβαρές ασθένειες παρά μόνο κάτι γριπούλες,πονοκεφάλους και τα λοιπά;Mήπως γιατί εκεί θα έχουμε και ευθύνη για θάνατο και το σκουντάμε να πάει παραπέρα;

    Eκμεταλλεύονται την απογοήτευση κάποιων ασθενών από τη συμβατική ιατρική,ή την αφέλεια/απόγνωση/έλλειψη γνώσης /ευπιστία κάποιων,για να σου χρεώνουν το νερό με τη λακτόζη και θέλουνε κιόλας να εκτιμήσουμε την εναλλακτική τους θεώρηση της ιατρικής.Μπράβο,πάρε ένα σιρόπι λακτόζης για το πετ σου.

    Η εξήγηση είναι πολύ πολύ απλή.Placebo(όχι το συγκρότημα)lol.

    H ειδική ψυχοσύνθεση των ατόμων που στρέφονται σε τέτοιες θεραπείες,είναι που δίνει τα περιθώρια εκμετάλλευσής τους.
    Και τι να πει κανείς για τον όρο\"δυναμοποίηση\"του φαρμάκου;Άιντε καημένε,εσύ που είσαι απελπισμένος,να μην προσπαθήσεις να σωθείς από ένα μαγικό ραβδάκι.Εκτός από στυγνοί εκμεταλλευτές του ανθρώπινου πόνου,βοηθάνε και στο να μένουμε προσκολλημένοι σε μεσσιανισμούς.

    Δεν ξέρω φίλε αν είναι γιατροί,το σίγουρο είναι πως θα γίνονταν καλοί φιλόλογοι.Άμα διαβάσεις συνεντεύξεις τους,θα δεις πώς κολλάνε την ψευδοεπιστημονικότητα με την φιλοσοφία,τις δοξασίες και τις αερολογίες.Ε,μπερδεύεσαι και το καταπίνεις το χρυσωμένο χάπι.

    Εξάλλου,παρατηρήστε και το εξής.Υπάρχει πληθώρα από sites να συνδυάζουν ολιστικές/ομοιοπαθητικές/χάρεκρίσνα ιατρικές με ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ.Είναι εύκολο να κάνει κάποιος τους συνειρμούς.
    Έλα όμως που όταν έχεις τυφλή πίστη,τότε αποκτάς και οπαδούς.Και εμένα δεν με ενδιέφερε ποτέ καμία τυφλή πίστη σε οτιδήποτε.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Για να μην ξεχάσουμε και την άλλη απάτη.Ανθοιάματα.Εκεί να δεις γέλιο.Έχεις\"εσωτερικό βασανισμό που κρύβεται πίσω από εύθυμο προσωπείο\";Nαι,έχω έναν εσωτερικό βασανισμό η ρουφιάνα.Και;Tότε πάρε ένα agrimony.Kαι Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ!Ο εσωτερικός βασανισμός μου που κρυβόταν πίσω από ένα εύθυμο προσωπείο έφυγε!

    ΕΛΕΟΣ!

    Ένα φυτό για κάθε σου νεύρωση.Ένα λουλουδάκι για την ψύχωσή σου.Ένα φύλλο για την κατάθλιψη,ένα πέταλο για τον ψυχαναγκασμό,ένα σέπαλο για την αποπροσωποποίηση,ένα κοτσάνι για τις εμμονές σου και ένας μίσχος για την φοβία σου.

    Ελάτε,κι η γιαγιά μου έβραζε χαμομήλι όταν μας πόναγε η κοιλιά,αλλά ουδέποτε σκέφτηκε να το πλασάρει ως φάρμακο για την υστερία.Έλλειψη φαντασίας γιαγιά,θα είχες βγάλει τσουβάλια χρήμα!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    222
    Εδώ και αρκετό καιρό έχει επικρατήσει η άποψη ότι ομοιοπαθητική και βελονισμός είναι αποδεκτές εναλλακτικές θεραπείας διαφόρων νοσημάτων.
    Έχουμε φτάσει στο σημείο σε κάποιες περιπτώσεις να αναγνωρίζονται και σαν έξοδα από τα δημόσια ταμεία και από κάποιες ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες.
    Κατά την άποψή μου πρόκειται για επαγγελματίες απατεώνες, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την άγνοια και την ανάγκη των πασχόντων, απλώνουν το χέρι τους.
    Το απλώνουν όχι για να βοηθήσουν αλλά για να εισπράξουν. Το φάρμακο του Γαλάζιου Σκορπιού στην Κούβα, ένα θαυματουργό φάρμακο που θεραπεύει τον καρκίνο και που Έλληνας επιστήμονας ανακάλυψε, αλλά τον πολεμούν οι κακές φαρμακευτικές εταιρείες που λυμαίνονται τον χώρο ακόμη και το θαυματουργό νερό του Καματερού για τους παλαιότερους.
    Όλα αυτά στα αυτιά μου ακούγονται σαν δοξασίες.
    Έχω και εγώ παραδείγματα που άνθρωποι στράφηκαν στον βελονισμό και θεραπευτήκανε. Ομοίως συνέβη και με άτομα που στραφήκανε στην ομοιοπαθητική.
    Έχω όμως και δύο τρανταχτά παραδείγματα ανθρώπων που είμαι σε θέση να γνωρίζω οι οποίοι απαλλάγηκαν από καρκίνο και οι δύο, ενώ ήταν ξεγραμμένοι από τους γιατρούς και οι οποίοι δεν στράφηκαν παρά μονάχα στον εαυτό τους για να αντλήσουν την δύναμη που τους ήτα απαραίτητη. Πως κανείς μπορεί να τα χαρακτηρίσει αυτό????

    Δεν ξέρω εάν μπορεί και πρέπει να το συνδυάσει κανείς με την μεγαλύτερη απάτη όλων τον εποχών (αστρολογία) όμως θα πρέπει να είναι κανείς πολύ σκεπτικός όταν μπαίνει σε τέτοια κανάλια.

    Ειλικρινά απορώ ακόμη πως δεν έχει εμπλακεί ακόμη ο URI GELLER σε αυτού του είδους τις θεραπείες.????

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ακριβώς Knoulp,χρειάζεται να προσεγγίζουμε καθετί με κριτικό βλέμμα,με σκεπτικισμό και με καθαρή,κοφτερή ματιά.Ξέρω πάμπολλες περιπτώσεις ατόμων που μέσα στη δίνη των προβλημάτων τους,αναζητώντας απεγνωσμένα λύσεις,έγιναν βορά στα χέρια επιτήδειων.Aσκούν μάλιστα πιέσεις στο κράτος για αναγνώριση,θέτοντας ερωτήματα για την αξία των συμβατικών επιστημονικών κλάδων και με ψευτοδιλήμματα για την ορθότητα των δεδομένων πάνω στην οποία βασίζονται σύγχρονες ιατρικές.
    Με τον τρόπο αυτό,πετυχαίνουν το\"μάζεμα\"πελατών,την πίεση στην πολιτεία για αναγνώριση,το κέρδος και την υπόσκαψη της εμπιστοσύνης στην ιατρική.Δεν είναι καθόλου αθώα η εναλλακτική τους προσέγγιση,εφόσον πρόκειται για επαγγέλματα,όχι για αθώα αφιλοκερδή απασχόληση.Παίζει χρήμα στη μέση.Και εκεί τα νερά γίνονται πολύ πολύ θολά.Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό να μπαίνουν stands ομοιοπαθητικών φαρμάκων σε φαρμακεία.Λίγο λίγο πάνε να μας πλασάρουν τη σωτηρία μέσω της αυθυποβολής.Στο εξωτερικό σημειώθηκαν και περιπτώσεις θανάτων,άσχετα που δεν γίνονται ευρέως γνωστοί.Ο Βυθούλκας,ο εισηγητής της ομοιοπαθητικής στην Ελλάδα,δεν ήταν παρά ένας μηχανικός,που έγινε οπαδός του Κρισναμούρτι.Είμαστε έρμαια τις περισσότερες φορές διαφόρων αυθαίρετων/αναπόδεικτων επιστημονικά εισαγωγών θρησκειών εξ ανατολής,αποκρυφιστικών φιλοσοφιών και διαφόρων αυτεπάγγελτων γκουρού.
    Τα μάτια μας δεκατέσσερα!
    Άσε που ενώ οι επιστήμονες μιλάνε για εγκέφαλο,σώμα,όργανα,λειτο� �ργίες,βιοχημεία,αυτοί μιλάνε για την\"ψυχή του φαρμάκου\",τη\"μνήμη του νερού\"και κάτι άλλα κουλά,που μου φέρνουν αναγούλα.Κάτι όροι όπως συμπαντική ενέργεια,ζωτική δύναμη,παλμικά πεδία,δι επιθέσης των χειρών,μίασμα,η Αλήθεια(για πρόσεξε το κεφαλαίο),βιόπλασμα,και διάφορα άλλα μυστηριακά,για να καλυφθεί η μία και μοναδική ουσία.
    Πώς δεν υπάρχει εκεί ιατρική,αλλά ένα μείγμα συγκρητισμού-αποκρυφιστικής πνευματολογίας χωρίς επιστημονικές μεθόδους και αποδείξεις,που με έναν αχταρμά προσπαθεί να ψαρέψει πελάτες.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    222
    Originally posted by RainAndWind
    Ακριβώς Knoulp,χρειάζεται να προσεγγίζουμε καθετί με κριτικό βλέμμα,με σκεπτικισμό και με καθαρή,κοφτερή ματιά.Ξέρω πάμπολλες περιπτώσεις ατόμων που μέσα στη δίνη των προβλημάτων τους,αναζητώντας απεγνωσμένα λύσεις,έγιναν βορά στα χέρια επιτήδειων.Aσκούν μάλιστα πιέσεις στο κράτος για αναγνώριση,θέτοντας ερωτήματα για την αξία των συμβατικών επιστημονικών κλάδων και με ψευτοδιλήμματα για την ορθότητα των δεδομένων πάνω στην οποία βασίζονται σύγχρονες ιατρικές.
    Με τον τρόπο αυτό,πετυχαίνουν το\"μάζεμα\"πελατών,την πίεση στην πολιτεία για αναγνώριση,το κέρδος και την υπόσκαψη της εμπιστοσύνης στην ιατρική.Δεν είναι καθόλου αθώα η εναλλακτική τους προσέγγιση,εφόσον πρόκειται για επαγγέλματα,όχι για αθώα αφιλοκερδή απασχόληση.Παίζει χρήμα στη μέση.Και εκεί τα νερά γίνονται πολύ πολύ θολά.Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό να μπαίνουν stands ομοιοπαθητικών φαρμάκων σε φαρμακεία.Λίγο λίγο πάνε να μας πλασάρουν τη σωτηρία μέσω της αυθυποβολής.Στο εξωτερικό σημειώθηκαν και περιπτώσεις θανάτων,άσχετα που δεν γίνονται ευρέως γνωστοί.Ο Βυθούλκας,ο εισηγητής της ομοιοπαθητικής στην Ελλάδα,δεν ήταν παρά ένας μηχανικός,που έγινε οπαδός του Κρισναμούρτι.Είμαστε έρμαια τις περισσότερες φορές διαφόρων αυθαίρετων/αναπόδεικτων επιστημονικά εισαγωγών θρησκειών εξ ανατολής,αποκρυφιστικών φιλοσοφιών και διαφόρων αυτεπάγγελτων γκουρού.
    Τα μάτια μας δεκατέσσερα!
    Άσε που ενώ οι επιστήμονες μιλάνε για εγκέφαλο,σώμα,όργανα,λειτο� �ργίες,βιοχημεία,αυτοί μιλάνε για την\"ψυχή του φαρμάκου\",τη\"μνήμη του νερού\"και κάτι άλλα κουλά,που μου φέρνουν αναγούλα.Κάτι όροι όπως συμπαντική ενέργεια,ζωτική δύναμη,παλμικά πεδία,δι επιθέσης των χειρών,μίασμα,η Αλήθεια(για πρόσεξε το κεφαλαίο),βιόπλασμα,και διάφορα άλλα μυστηριακά,για να καλυφθεί η μία και μοναδική ουσία.
    Πώς δεν υπάρχει εκεί ιατρική,αλλά ένα μείγμα συγκρητισμού-αποκρυφιστικής πνευματολογίας χωρίς επιστημονικές μεθόδους και αποδείξεις,που με έναν αχταρμά προσπαθεί να ψαρέψει πελάτες.

    Στον βαθμό που δεν υπάρχουν επίσημα και αποδεδειγμένα επιστημονικά στοιχεία εγώ αρνούμαι απλά να δώσω βάση σε οτιδήποτε άλλο από την ιατρική όπως αυτή εννοείτε.
    Όπως ανέφερα άλλωστε υπάρχουν παραδείγματα ίασης από τέτοιου είδους πρακτικές και υπάρχουν και παραδείγματα θανάτου.
    Όμως η ιατρική σε αντίθεση με την ψυχολογία δεν είναι επιστήμη η οποία στηρίζεται στην στατιστική.
    Πολύ πριν κυκλοφορήσει ένα φάρμακο θα πρέπει πολλάκις να αποδειχθεί ότι έχει αποτέλεσμα στην πάθηση στην οποία αναφέρετε. Βέβαια δεν είναι οσίες παρθένες και οι φαρμακευτικές. Κάθε άλλο θα έλεγα. Τελευταίως μάλιστα έχουν περάσει το valium σαν φάρμακο το οποίο καταπολεμά τα ψυχολογικά συμπτώματα της εμμηνόπαυσης. Άλλο όνομα ίδια ουσία.
    Τώρα θα μου πεις από που να φυλαχτεί κανείς δεν ξέρει.

    Εγώ πιστεύω πολύ στην προσωπική σχέση του Ιατρού – Ψυχοθεραπευτή με τον θεραπευμένο. Φυσικά αναφέρομαι αποκλειστικά στις ψυχικές παθήσεις.
    Λίγο πολύ λοιπόν οι θεραπείες είναι γνωστές. Όταν όμως έχεις και την σύνδεση με τον θεραπευτή σου, αυτό αυτόματα σε κάνει να τον εμπιστευτείς. Με αυτόν τον τρόπο η ψυχολογία σου επιδρά θετικά στην πάθησή σου.

    Προσφάτως επισκέφτηκα φίλη μου η οποία πάσχει από λευχαιμία. Έχει διαγνωσθεί από το Πάσχα που μας πέρασε. Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι και πολύ καλά. Όμως με βάση τα δεδομένα των Ιατρών αυτήν την στιγμή δεν θα έπρεπε να αναπνέει.
    Η ψυχολογία της όμως είναι ιδιαίτερα ανεβασμένη και μάλιστα έχει αρχίσει και δείχνει κάποια σημάδια βελτίωσης. Απορία γιατρού «καλά βρε παιδί μου ούτε μια μικρή κατάθλιψη δεν διακρίνω σε εσένα. Τι θα γίνει θα μας τρελάνεις όλους»

    Πιστεύω λοιπόν για να κλείσω, ότι η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σχεδόν σε κάθε πτυχή της ζωής μας. Και νομίζω ότι αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι διαφόρων ειδών τσαρλατάνοι και θησαυρίζουν πουλώντας γιατροσόφια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Πιστεύω λοιπόν για να κλείσω, ότι η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σχεδόν σε κάθε πτυχή της ζωής μας. Και νομίζω ότι αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι διαφόρων ειδών τσαρλατάνοι και θησαυρίζουν πουλώντας γιατροσόφια.
    Αυτο πριν απο κάποια χρόνια δεν ήταν αποδεκτό επιστημονικα απο την ιατρική καθόλου σε πληροφορώ.Ειδικα για τον καρκίνο.
    Τελευταια αρχισε να γίνεται η συσχέτηση!
    Η κινέζικη ιατρικη μίλαγε απο αιώνες για αυτό ,και η αρχαία ελληνική προφανώς και το έχει αναλύσει σε μεγάλη λεπτομέρια το θέμα. Η ιατρική ως επιστήμη κάποια στιγμη θα φτάσει εκεί αλλα εχει δρομο.

    Πρώτον οι ερωτήσεις δεν ειναι τοσο αστείες οσο νομίζεις.
    Δευτερον οι αιματολογικές εξετάσεις δεν έχουν σημασία λόγω προσέγγισης.
    Επισης η ομοιοπαθητικη δεν ειναι για αυτα που λες.. Αντιμετωπίζει διαφορα οπως αλλεργίες κτλ..

    Προσωπικα ειχα θεραπευτει απο αλλεργία... και φυσικά ειχα παει πρώτα σε 15 γιατρούς επιστήμονες και καθηγητές κλασικής ιατρικής.Περισσοτερα χαλασα εκει παρα επειτα που πηγα μια και μονο φορα στην ομοιοπαθητική.
    Ειχα βαρυ προβλημα.. Οτι και να μου διναν δε μου εκανε τιποτα...
    Αν το θεωρεις τυχαιο οτι η ομοιοπαθητικη με βοηθησε δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτο!
    Και το κοστος των φαρμάκων ειναι πολυ μικρο.. σε σχεση με των κλασικών.. Μερικα φαρμακα πχ για ψυχικη υγεία πανε κ στα 300 ευρώ...

    Μπορει να σου ξενίζει το οτι βασιζονται σε ενεργειακα ,αλλα απλά αρνησε την ύπαρξη αλλων πραγμάτων εκτός της ύλης και των νόμων της ή απλά δεν το εχεις ερευνήσει το θέμα.Και το λέω χωρις ιχνος ειρωνίας, κακίας η άλλης εμπάθειας. Επειδη δεν μπορεις να το δεις με τα ματια σου κ να το μετρήσεις;
    Υπάρχουν πράγματα που επιστημονικα δεν εχουν τεκμηριωθεί ακόμα και δες συγχρονη φυσική.

    Οσο αφορα αστρολογίες κτλ δεν εχω κατι να πω... Αλοιμονο αν ο ανθρωπος ηταν ερμαιο των πλανητών κ οποιονδηποτε αλλων ενεργειών ,οντοτήτων.

    Έχω και εγώ παραδείγματα που άνθρωποι στράφηκαν στον βελονισμό και θεραπευτήκανε. Ομοίως συνέβη και με άτομα που στραφήκανε στην ομοιοπαθητική.
    Έχω όμως και δύο τρανταχτά παραδείγματα ανθρώπων που είμαι σε θέση να γνωρίζω οι οποίοι απαλλάγηκαν από καρκίνο και οι δύο, ενώ ήταν ξεγραμμένοι από τους γιατρούς και οι οποίοι δεν στράφηκαν παρά μονάχα στον εαυτό τους για να αντλήσουν την δύναμη που τους ήτα απαραίτητη. Πως κανείς μπορεί να τα χαρακτηρίσει αυτό????
    Σε παραξενεύει; Τι θες να πεις.!;

    Εμενα δεν μου φαίνεται καθολου περιεργο.. Οπως εχω ξαναπεί η θεραπεία ειναι μέσα μας,ολα ειναι μεσα μας.
    Τη διαδρομη δεν μπορω να την περιγράψω εγώ είναι ατομικη στο καθένα....
    Εναλακτικές ιατρικές ,κλασικές ιατρικές,συστήματα αυτογνωσίας κτλ δεν ειναι ποτε η σωτηρία ,ειναι εργαλεία που πρέπει να μας βοηθησουν για αυτη τη διαδρομή...
    Δε φαντάζεσε τι δύναμη εχει ο ανθρωπος... και αυτο που ειδες ειναι πολυ λιγο.
    Ξερω και εγω ατομα που ουτε απο κλασική ουτε απο εναλακτικη βοηθηθηκαν και τους καλυτερους γιατρους.. Τι εφταιγε; ο ιδιος τους ο ευατός.

    Δεν ξερω αν θα απαντησω παλι σε αυτο το θεμα δεν εχω σκοπω να αποδειξω τιποτα εξάλλου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    222
    Originally posted by Orion
    Πιστεύω λοιπόν για να κλείσω, ότι η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σχεδόν σε κάθε πτυχή της ζωής μας. Και νομίζω ότι αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι διαφόρων ειδών τσαρλατάνοι και θησαυρίζουν πουλώντας γιατροσόφια.
    Αυτο πριν απο κάποια χρόνια δεν ήταν αποδεκτό επιστημονικα απο την ιατρική καθόλου σε πληροφορώ.Ειδικα για τον καρκίνο.
    Τελευταια αρχισε να γίνεται η συσχέτηση!
    Η κινέζικη ιατρικη μίλαγε απο αιώνες για αυτό ,και η αρχαία ελληνική προφανώς και το έχει αναλύσει σε μεγάλη λεπτομέρια το θέμα. Η ιατρική ως επιστήμη κάποια στιγμη θα φτάσει εκεί αλλα εχει δρομο.

    Πρώτον οι ερωτήσεις δεν ειναι τοσο αστείες οσο νομίζεις.
    Δευτερον οι αιματολογικές εξετάσεις δεν έχουν σημασία λόγω προσέγγισης.
    Επισης η ομοιοπαθητικη δεν ειναι για αυτα που λες.. Αντιμετωπίζει διαφορα οπως αλλεργίες κτλ..

    Προσωπικα ειχα θεραπευτει απο αλλεργία... και φυσικά ειχα παει πρώτα σε 15 γιατρούς επιστήμονες και καθηγητές κλασικής ιατρικής.Περισσοτερα χαλασα εκει παρα επειτα που πηγα μια και μονο φορα στην ομοιοπαθητική.
    Ειχα βαρυ προβλημα.. Οτι και να μου διναν δε μου εκανε τιποτα...
    Αν το θεωρεις τυχαιο οτι η ομοιοπαθητικη με βοηθησε δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτο!
    Και το κοστος των φαρμάκων ειναι πολυ μικρο.. σε σχεση με των κλασικών.. Μερικα φαρμακα πχ για ψυχικη υγεία πανε κ στα 300 ευρώ...

    Μπορει να σου ξενίζει το οτι βασιζονται σε ενεργειακα ,αλλα απλά αρνησε την ύπαρξη αλλων πραγμάτων εκτός της ύλης και των νόμων της ή απλά δεν το εχεις ερευνήσει το θέμα.Και το λέω χωρις ιχνος ειρωνίας, κακίας η άλλης εμπάθειας. Επειδη δεν μπορεις να το δεις με τα ματια σου κ να το μετρήσεις;
    Υπάρχουν πράγματα που επιστημονικα δεν εχουν τεκμηριωθεί ακόμα και δες συγχρονη φυσική.

    Οσο αφορα αστρολογίες κτλ δεν εχω κατι να πω... Αλοιμονο αν ο ανθρωπος ηταν ερμαιο των πλανητών κ οποιονδηποτε αλλων ενεργειών ,οντοτήτων.

    Έχω και εγώ παραδείγματα που άνθρωποι στράφηκαν στον βελονισμό και θεραπευτήκανε. Ομοίως συνέβη και με άτομα που στραφήκανε στην ομοιοπαθητική.
    Έχω όμως και δύο τρανταχτά παραδείγματα ανθρώπων που είμαι σε θέση να γνωρίζω οι οποίοι απαλλάγηκαν από καρκίνο και οι δύο, ενώ ήταν ξεγραμμένοι από τους γιατρούς και οι οποίοι δεν στράφηκαν παρά μονάχα στον εαυτό τους για να αντλήσουν την δύναμη που τους ήτα απαραίτητη. Πως κανείς μπορεί να τα χαρακτηρίσει αυτό????
    Σε παραξενεύει; Τι θες να πεις.!;

    Εμενα δεν μου φαίνεται καθολου περιεργο.. Οπως εχω ξαναπεί η θεραπεία ειναι μέσα μας,ολα ειναι μεσα μας.
    Τη διαδρομη δεν μπορω να την περιγράψω εγώ είναι ατομικη στο καθένα....
    Εναλακτικές ιατρικές ,κλασικές ιατρικές,συστήματα αυτογνωσίας κτλ δεν ειναι ποτε η σωτηρία ,ειναι εργαλεία που πρέπει να μας βοηθησουν για αυτη τη διαδρομή...
    Δε φαντάζεσε τι δύναμη εχει ο ανθρωπος... και αυτο που ειδες ειναι πολυ λιγο.
    Ξερω και εγω ατομα που ουτε απο κλασική ουτε απο εναλακτικη βοηθηθηκαν και τους καλυτερους γιατρους.. Τι εφταιγε; ο ιδιος τους ο ευατός.

    Δεν ξερω αν θα απαντησω παλι σε αυτο το θεμα δεν εχω σκοπω να αποδειξω τιποτα εξάλλου

    Απαντώντας στο μήνυμά σου έχω να πω τα εξής.
    Φυσικά και δεν είμαστε εδώ για να επιβάλουμε την άποψή μας.
    Δεν θεωρώ ότι εγώ η εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θα μπορούσε να διεκδικίσει για τον εαυτό του την μία και μοναδική σωστή απάντηση στα προβλήματα που τον κυριεύουν.
    Είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και πολλές φορές αντίθετες. Αποδεκτό από την στιγμή που αυτό γίνετε στο μέτρο που δεν επηρεάζει την λειτουργία της κοινότητας. Επίσης να πω πως με το μήνυμα σου δεν με προσέβαλες ούτε ένοιωσα ότι με ειρωνεύεσαι. Είπες την άποψή σου η οποία είναι καθόλα σεβαστή.
    Διαφωνώ στο γεγονός ότι η κλασσική ιατρικής είναι πολύ πίσω από της ιατρικές πρακτικές τις οποίες ανέφερες. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι το μόνο επίσημο και αποδεκτό όπλο το οποίο σαν άνθρωποι διαθέτουμε.
    Άποψή μου λοιπών είναι πως αυτό πρέπει να είναι η βάση για κάθε είδους θεραπεία που κανείς χρειαστεί να ακολουθήσει.
    Το πρόβλημα ξεκινάει όταν μπαίνει κανείς σε δίλημμα. Ή το ένα ή το άλλο.
    Άλλωστε αυτή είναι και η ουσία αυτού εδώ του θέματος.
    Σε αυτό έχω να απαντήσω αυτό που ανέφερα και προηγουμένως. Η βάση είναι η κλασσική θεραπεία. Τα άλλα όλα είναι επικουρικά και συνίστανται μόνο και εάν και εφόσον ο ασθενής επιλέξει να ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο και μόνο εάν και εφόσον δεν εγκαταλείψει την κλασσική του θεραπεία.
    Πιστεύω πως ο άνθρωπος έχει απίστευτες δυνάμεις μέσα του οι οποίες μπορούν να τον βοηθήσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Όμως όλα αυτά που συζητάμε είναι καθαρά εμπειρικές απόψεις (όπως ανέφερες την δική σου περίπτωση) και δεν βασίζονται στο πείραμα και στην απόδειξη και στην στατιστική όπως θα έπρεπε να γίνετε.
    Με ρωτάς γιατί γράφω ότι έχω δει περιπτώσεις ανθρώπων που στράφηκαν στην ομοιοπαθητική και θεραπεύτηκαν. Το λεω αυτό γιατί έχω δει και άλλες οι οποίες δεν θεραπεύτηκαν τελικά. Και έγιναν ακόμη χειρότερα όταν εγκατέλειψαν την κλασσική τους θεραπεία. Με ρωτάς επίσης τι έχω να πω για την δική σου περίπτωση θεραπείας. Καταρχήν μπράβο σου και χαίρομαι που βρήκες έναν τρόπο να επιστρέψεις στην υγεία. Σε αυτό όμως θα αντιπαραθέσω τα μύρια πόσα άτομα που παρουσίαζε σαν θεραπευμένους από τον θαυματουργό φάρμακό του κατά του καρκίνου, ένας τσαρλατάνος γιατρός κάπου στο κέντρο της Αθήνας. Τι θα έλεγες εάν συναντούσες έναν από αυτούς που θεραπεύτηκαν και σου έλεγαν την ιστορία τους. Θα πρότεινες να ακολουθήσουν και άλλοι τον δρόμο του.?????

    Κλείνοντας θα πω για άλλη μία φορά πως κανείς μπαίνοντας σε αυτά τα μονοπάτια που είναι από πολύ έως πολύ θολά, θα πρέπει να έχει καλά στο μυαλό του πως η κλασσική ιατρική είναι η μόνη που έχει δοκιμαστεί και είναι η μόνη που παρέχει ολοκληρωμένες απαντήσεις σε θέματα που αφορούν τον άνθρωπο. Όταν και εάν και εφόσον οι άλλες ιατρικές πρακτικές παρουσιάσουν αρκετά ικανό αριθμό μελετών οι οποίες θα μπορούν να στηρίζουν τα λεγόμενα τους, τότε θα μπορέσουμε να κάνουμε μια πιο ολοκληρωμένη συζήτηση.
    Μέχρι τότε όμως.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by knoulp


    Κλείνοντας θα πω για άλλη μία φορά πως κανείς μπαίνοντας σε αυτά τα μονοπάτια που είναι από πολύ έως πολύ θολά, θα πρέπει να έχει καλά στο μυαλό του πως η κλασσική ιατρική είναι η μόνη που έχει δοκιμαστεί και είναι η μόνη που παρέχει ολοκληρωμένες απαντήσεις σε θέματα που αφορούν τον άνθρωπο.
    Δυστυχως η κλασσικη ιατρικη δεν εχει παντα απαντησεις. Κ δεν ειναι λιγες οι φορες που δεν εχει καν απαντησεις. Καλως ή κακως.

    Καμια φορα επισης εχω προσεξει πώς ειμαστε πολυ καθετοι και απολυτοι σε οτι δεν μπορουμε ή δεν θελουμε να καταλαβουμε. Ειδικα οταν ειναι κατι νεοτερο ή καπως διαφορετικο.

    Δεν ειμαι \"οπαδος\" της ομοιοπαθητικης ομως δεν μπορω να παραγνωρισω ή να μην ακουσω ολους αυτους που εχουν νιωσει καλυτερα μεσω της ομοιοπαθητικης. Χωρις να ειναι πανακεια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •