Aπόσπασμα απο το ημερολόγιο μιάς \"τρελής \"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    1

    Aπόσπασμα απο το ημερολόγιο μιάς \"τρελής \"

    Aπόσπασμα απο το ημερολόγιο μιάς \"τρελής \"


    \"...και χρόνια τραγουδούσα κι έλεγα για τα φάρμακα που σκοτώνουνε , και τους γιατρούς που παραπλανούνε τους ανθρώπους σ όλη τη γή.
    Ελεγα για τα φάρμακα που σκοτώνουνε οι γιατροί μέσα και έξω στα νοσοκομεία το σώμα και την ψυχή του ανθρώπου.
    Τόσα χρόνια το κάνατε ήρθε η ώρα όμως να το φωνάξω.
    Οι γιατροί σπουδάσατε την ανατομία του ανθρώπινου σώματος. Ο απλός άνθρωπος δεν ξέρει απο φάρμακα και ανατομία . Τα φάρμακα που μου δίνεται σκοτώνουν το σώμα και την ψυχή μου. Με θέλετε φτωχή γρηά επιληπτική , τρελή , παράλυτη παραμορφωμένη.
    Τό γέλιο απο το στόμα μου να μη βγαίνει. Αφού υπάρχουν φάρμακα που αχρηστεύουν τα νεύρα του ανθρώπου είναι λογικό μετά ο άνθρωπος να παθαίνει διάφορες αρρώστιες.
    Ακου γιατρέ . Μή με αχρηστεύεις με τα φάρμακα και τις ενεσεις . Μή με παραμορφώνεις. Μή με κανεις φυτό.
    Ηρθα στη ζωή και θέλω να ζησω όπως κι εσύ.
    Υπάρχουν φάρμακα που δίνουνε ζωή στόν άνθρωπο και άλλα που τον σκοτώνουν και τον αχρηστεύουν.
    Πόλεμος μεγάλος με τα φάρμακα. Δεν τον ακούς ? Δεν τον καταλαβαίνεις ? \"


    Το παραπάνω κείμενο είναι απόσπασμα απο κείμενο μιας γυναίκας με διάγνωση σχιζοφρένειας. Η γυναίκα αυτή έχει νοσηλευτεί πολλές φορές σε ειδικά νοσοκομεία.
    Σήμερα ζει μόνη της αυτοεξυπηρετείται ικανοποιητικά και μάλλον δεν λαμβάνει φαρμακευτική θεραπεία.
    Το πρόβλημα της είναι φανερό , ενδεχομένως προσβάλλει τον καθωσπρεπισμό της μικρής κοινωνίας αλλά στην πραγματικότητα η ίδια δεν ενοχλεί κανένα.

    Το μεταφέρω εδώ με ελαχιστότατες παρεμβάσεις σαν ένδειξη ΣΕΒΑΣΜΟΥ στους ανθρώπους αυτούς και σε εκείνους που με τον ένα η τον άλλο τρόπο υφίστανται οδυνηρές επιρροές απο αυτούς και την πάθηση σους που συχνά τους σημαδεύουν για όλη τους τη ζωή...Text

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Ειναι κριμα οι ανθρωποι ν\' αρρωσταινουν ψυχικα, ειδικα εξαιτιας αλλων. Αυτοι οι ανθρωποι δεν αξιζουν τη σκεψη που κανουμε γι\' αυτους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπηρχαν στιγμες στο παρελθον που θα συμφωνουσα απολυτα με το κειμενο αλλα οχι πια.
    Ναι τα φαρμακα δεν ειναι τελεια αλλα βοηθανε πολυ στη σχιζοφρενεια και καλο ειναι να λαμβανονται.
    Λιγοι ειναι οι σχιζοφρενεις που μπορουν να εχουν μια καλη ποιοτητα ζωης χωρις φαρμακευτικη αγωγη...αλλα παρα πολλοι αυτοι που δεν παιρνουν φαρμακα για τους λογους που αναφερει το κειμενο.
    Οταν λεω καλη ποιοτητα ζωης δεν εννοω φυσικα οτι ολα θα γινουν μελι-γαλα εκτος αν βγει πραγματι κατι θαυματουργο αλλα σιγουρα καλυτερο απο μια καθημερινη κολαση.
    Ισως καποτε δοκιμασω να ζησω χωρις φαρμακα αλλα οχι στο εγγυς μελλον.
    Οσο για τον καθωσπρεπισμο συμφωνω...αλλα ειναι κατι παραπανω απο αυτο, ειναι φοβος και αποστροφη προς αυτο το ατομο και δεν ειναι κατι που αναμενεται να αλλαξει.Ντρεπομαι που το λεω αλλα πρεπει να προσαρμοσουμε τους εαυτους μας στην πραγματικοτητα και να μην περιμενουμε να προσαρμοστουν οι αλλοι με μας γιατι δεν μπορουν,δεν εχουν τις καταλληλες εμπειριες μπορεις να πεις.
    Φιλικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    γεια..
    θελω να ρωτησω κατι τον keep walking η οποιανδηποτε αλλο μπορει να μου απαντησει.επειδη ειπες οτι εισαι σχιζοφρενης αν θυμαμαι καλα.εβλεπα χτες και την ταινια a beautiful mind για τριτη φορα(μη μου πεις οτι δεν την εχεις δει,αν οχι να την δεις..ειναι τελεια και πεαγματικη ιστορια) και θελω να σε ρωτησω αν και εσυ ειχες ποτε παρομοιες παραισθησεις ή αν εβλεπες ατομα που δεν υπηρχαν.Συγνωμη που σε ρωταω αλλα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειχα ακουστικες παραισθησεις και μαλλον ενα διαστημα της ζωης μου που ειναι πολυ θολο πρεπει να ειχα και οπτικες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    ευχαριστω για την απαντηση.Απο οτι εχω καταλαβει τωρα εισαι καλα ή εστω καλυτερα.παντως πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια φανταζομαι.
    να \'σαι καλα παντα.
    Φιλια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασικα δεν ειμαι ειδικος αλλα δεν νομιζω οι παραισθησεις στο \"beatiful mind\" εχουν σχεση με τη σχιζοφρενεια.
    Οι παραισθησεις συνηθως στους σχιζοφρενεις ειναι ακουστικες.
    Αν ειναι τρομερη εμπειρια λεει, πραγματικη κολαση ηταν δεν θα ηθελα για τιποτα στο κοσμο να περασω τα ιδια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    keep μου σου εύχομαι ολόψυχα να μην ξαναπεράσεις ποτέ μα ποτέ πια αυτά που πέρασες.Αυτή την \'κόλαση\' την πέρασα και γω το 2000 και ξέρω πως είναι...
    (ίσως όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο άλλοι από την αποψη ότι τις φωνές τις άκουγα μόνο λίγο πριν κοιμηθώ,παρόλα αυτά ηταν κόλαση σκέτη!)
    συνέχισε να κάνεις αυτό που έχω καταλάβει ότι ξέρεις καλά να κάνεις,να προχωράς...(το nickname σου τα λέει όλα)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    Φανταζομαι ποσο κολαση θα ηταν.Εγω μια ηπια αγοραφοβια που υποθετω μονη μου πως περασα και πραγματικα το θυμαμαι σαν να περασα απο την κολαση.Ποσο μαλλον εσυ.
    Νομιζα οτι ο τζον Νας ειχε σχιζοφρενεια.Δεν ξερω και πολλα πανω στο θεμα τωρα αρχιζω και τα ψαχνω λιγο.
    και εσυ ιωαννα?Τι φωνες ακουγατε δηλαδη?Ηταν καλες ή δεν τις θελατε ουτε τότε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    O Νας ειχα σχιζοφρενεια...οι παραισθησεις του ομως ειναι χολυγουντιανης εκδοχης.
    Οσο για την προσωπικη μου εμπειρια με τις φωνες να πω περιληπτικα μονο οτι εκλιπαρουσα να σταματησουν.Μαλιστα ειχα ανεβει σε μια οικοδομη και τις εκλιπαρουσα να σταματησουν αλλιως θα πηδαγα κατω αλλα αυτες δεν σταματαγαν.
    Τελικα δεν πηδηξα μιας και σας γραφω:p
    Βασικα τους χρωσταω και κατι...αυτες ηταν που μου διελυσαν τις ψευδαισθησεις σε μια καφετερια σε καποια πολη που γυρναγα σαν χαμενος μου προσφεραν μια μικρη συνειδητοποιηση.
    Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εμφανιστουν ποτε παλι.
    Θα μπορουσα να γραψω πολλα αλλα μερικα πραγματα δεν μπορω να τα περιγραψω....δεν βρισκω τα λογια και για αυτο δεν θα προσπαθησω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    αννυ μου εγώ δεν έχω μεν σχιζοφρένεια ωστόσο οι φωνές υπήρχαν.ερχονταν τότε- οπως είπα- λίγο πριν κοιμηθώ και συνήθως ήταν σκέψεις του υποσυνείδητού μου(οπως συνειδητοποίησα αργότερα) τις οποίες \'άκουγα\' δυνατά.
    θυμάμαι μια φωνή μου έλεγε πχ \'το πρόσωπό σου δεν ταιριάζει με το σώμα σου\'(προφανώς επειδή ένοιωθα άσχημα για τα περιτα κιλά μου...)
    ήταν ένα ψυχωσικό επεισόδιο το οποίο ευτυχώς ξεπεράστηκε μέσα σε διάστημα ενός μήνα.
    η γιατρός μου, μου έχει πει ότι δεν πάσχω από ψύχωση αλλά από μεταιχμιακη διαταραχή(που είναι κάτι ανάμεσα σε ψύχωση και νεύρωση...) και ότι κατά καιρόυς \'φλερτάρω\' με την μανιοκατάθλιψη...αν και αν θες την προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι είμαι μανιοκαταθλιπτικό ατομο λόγω της μεγάλης κυκλοθυμικότητας που με διακατέχει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Ego pantos Keep mou se kamarono para poli ....eimai perifani gia sena kai pou ta kataferneis toso kala.... se kamarono pou eisai kala kai kseris kati? oxi den tha ksanaarostisis...to ksero .. to niotho..
    ....se filo ki esena kai ola ta kainoyria paidia tis pareas mas....
    ....etsi sas thelo dinatoys...!!!:)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Αληθεια τι ακριβως ειναι οι παραισθησεις;Μπορουμε να διαχωρισουμε τις παραισθησεις σε καποιες κατηγοριες;...ευχαριστω
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    οπτικές-ακουστικές

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορει και να ειναι οπτικες-ακουστικες,παραξενες μυρωδιες...γευσεις νομιζω λιγο πολυ παιζουν ολες οι αισθησεις αλλα κυριως στη σχιζοφρενεια ειναι ακουστικες παραισθησεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •