Ρατσισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144

    Ρατσισμός

    Αλήθεια είστε ρατσιστές; Εγώ παλια δεν ήμουνα καθόλου, αλλά τώρα με αυτούς τους ρώσους και τους αλβανούς έχω αγανακτήσει να μας πέρνουν τις δουλειες τώρα που το είδες αυτό σε καμία άλλη χώρα οι μετανάστες δεν παίρνουν τόσο γρήγορα δικαιώματα όσο αυτοί σε μας. Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ρατσισμός αυτός που έχουν κάποιοι οι οποίοι είναι σε καλύτερη κοινωνική θέση από τους άλλους. Τί έχετε να πείτε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Δηλαδή άμα εσύ πάρεις την δουλειά ενός ρώσου ή αλβανού, πρέπει αυτός να είναι ρατσιστής με όλους τους Έλληνες?

    .
    Και τι θα πει σου παίρνουν τις δουλειές άλλοι? Δικές σου είναι και στις κλέβουν?

    .

    Όπως και να έχει για εμένα ο ρατσισμός είναι μια μορφή κακίας προς τους άλλους -όποιους- είτε για να νοιώσουμε εμείς πιο δυνατοί και να τροφοδοτήσουμε το \"ego\" μας, είτε για να επιρήψουμε ευθύνες αλλού και όχι στον εαυτούλη μας, είτε και τα 2 μαζί.

    Άμα ο άλλος είναι καλύτερος από εσένα σε κάτι μπορείς εύκολα να του κολήσεις μια ταμπέλα και να γκρινιάζεις για \"αδικίες\" κτλ.
    Μπορείς όμως επίσης να δεις τι ακριβώς κάνει και να τον αντιγράψεις ώστε να τον περάσεις. Διαλέγεις και παίρνεις..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οχι φυσικα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Calin
    Αλήθεια είστε ρατσιστές; Εγώ παλια δεν ήμουνα καθόλου, αλλά τώρα με αυτούς τους ρώσους και τους αλβανούς έχω αγανακτήσει να μας πέρνουν τις δουλειες τώρα που το είδες αυτό σε καμία άλλη χώρα οι μετανάστες δεν παίρνουν τόσο γρήγορα δικαιώματα όσο αυτοί σε μας. Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ρατσισμός αυτός που έχουν κάποιοι οι οποίοι είναι σε καλύτερη κοινωνική θέση από τους άλλους. Τί έχετε να πείτε;

    θα αστειεύεσαι βέβαια! μάλλον είμαστε η χώρα που οι μετανάστες δεν έχουν κανένα δικαίωμα. εδώ παιδιά μεταναστών που γεννήθηκαν εδώ και κάνουν αμάν για να πάρουν υπηκοότητα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Οχι αλλά στην Γερμάνια οι Έλληνες για να αρχήσουν να μπαίνουν στο γερμανικό δημόσιο πέρασαν 10 ετίες. Ξέρεις τι ρατσισμό αντιμετώπησαν οι έλληνες από τους ευρωπαίους και τους αμερικάνους στο παρελθόν;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by Calin
    Οχι αλλά στην Γερμάνια οι Έλληνες για να αρχήσουν να μπαίνουν στο γερμανικό δημόσιο πέρασαν 10 ετίες. Ξέρεις τι ρατσισμό αντιμετώπησαν οι έλληνες από τους ευρωπαίους και τους αμερικάνους στο παρελθόν;
    Ε και?

    Τι σημαίνει αυτό, ότι πρέπει να υποφέρουν και άλλοι για αυτό?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    εμείς γιατί και οι άλλοι όχι δεν είναι αδικία;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ένας φίλος μου έχει πολλά χρέη και κινδυνεύει να πάει φυλακή.

    Εγώ δεν έχω χρέη.

    Αυτό είναι αδικία? Μήπως για να γίνει πιο \"δίκαιο\" θα πρέπει να φορτωθώ τα μισά του χρέη?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by Boltseed
    Ένας φίλος μου έχει πολλά χρέη και κινδυνεύει να πάει φυλακή.

    Εγώ δεν έχω χρέη.

    Αυτό είναι αδικία? Μήπως για να γίνει πιο \"δίκαιο\" θα πρέπει να φορτωθώ τα μισά του χρέη?


    όχι βέβαια αλλά αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που θέλω να πω εγώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Και όμως, είναι ακριβώς το ίδιο.

    Μου περίεγραψες μια κατάσταση που συνέβη σε κάποιους :
    εσύ είπες για ρατσισμό από Γερμανούς προς Έλληνες
    εγώ είπα για τα χρέη του φίλου μου

    ύστερα μιλήσαμε για το σήμερα
    εσύ είπες ότι οι μετανάστες περνάνε σχετικά καλά σήμερα
    εγώ είπα ότι δεν έχω χρέη

    .

    Δεν είναι διαφορετικό τελικά. Αν διαφωνείς με εμένα διαφωνείς και με το επιχείρημα σου επίσης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Στην περίπτωση με τα χρέη είναι για μικρό χρονικά διαστημα στην τελική μπορεί ο φίλος σου να δανειστεί από σένα και να ξεχρεωθεί. Στην περιπτωση του ρατσισμού οι Έλληνες του εξωτερικού αντιμετώπησαν προβλήματα για 10ετίες. Είναι τρομερά ψυχοφθόρο να σε έχουν πεταμένο οι αμερικάνοι ακόμη και τώρα ο τραγουδιστής George Micheal ντρέπεται να παραδεχτεί την κυπριακή του καταγωγή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Όχι και μικρό διάστημα.Εδώ και 5 χρόνια ο άνθρωπος είναι στην τσίτα και έχει γίνει μισή μερίδα από το άγχος.Ελπίζει να γλιτώσει την φυλακή και να χάσει μόνο το σπίτι του.Και δεν είναι μόνο αυτός. Ρώτα άτομα που είναι στον \"Τειρεσία\" να σου πούνε ιστορίες από την κρύπτη με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, την ώρα που εμείς είμαστε ήσυχα και ήρεμοι. Αν πάρουμε την λογική του \"εμείς γιατί και οι άλλοι όχι\" και την αντιστρέψουμε τότε θα βγεί ότι είναι άδικο που εμείς είμαστε οκ και αυτοί δεν είναι, αρά για να υπάρξη δικαίωση θα πρέπει να καταχρεωθούμε και εμείς ώστε να είμαστε όλοι το ίδιο --> άτοπο.

    .

    Όπως και να έχει καταλαβαίνω τι εννοείς, παρόλα αυτά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάτι κακό που συνέβαινε χθες(ρατσισμός προς Έλληνες) θα πρέπει να συνεχίσει να συμβαίνει και σήμερα.Αντί να κυνηγάμε εκδίκηση δεν θα ήταν ίσως ανώτερη προτεραιότητα να κάνουμε λιγότερο κόσμο να μην περάσει ότι εμείς? Σαδιστές είμαστε και θέλουμε να υποφέρουν και άλλοι μπροστά στα μάτια μας?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που είδες να περνάνε καλά οι μετανάστες στην ελλάδα.....
    και σιγά τις δουλειές που μας παίρνουν... δουλειές που οι ελληναράδες δεν καταδέχονται να κάνουν....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Originally posted by claire
    εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που είδες να περνάνε καλά οι μετανάστες στην ελλάδα.....και σιγά τις δουλειές που μας παίρνουν... δουλειές που οι ελληναράδες δεν καταδέχονται να κάνουν....


    Δουλεύουν στο δημόσιο στα νοσοκομεία παίρνοντας την θέση κάποιου΄\'Ελληνα. Πολλοι νοσηλευτές είναι ρώσοι. Γιατί μήπως οι Έλληνες στην Ελλάδα περνάνε καλά;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Calin
    Originally posted by claire
    εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που είδες να περνάνε καλά οι μετανάστες στην ελλάδα.....και σιγά τις δουλειές που μας παίρνουν... δουλειές που οι ελληναράδες δεν καταδέχονται να κάνουν....


    Δουλεύουν στο δημόσιο στα νοσοκομεία παίρνοντας την θέση κάποιου΄\'Ελληνα. Πολλοι νοσηλευτές είναι ρώσοι. Γιατί μήπως οι Έλληνες στην Ελλάδα περνάνε καλά;
    ρε συ, γιατί όχι? αν έχουν τα προσόντα καλά κάνουν και δουλεύουν οι άνθρωποι. και στην τελική κι αυτοί πληρώνουν φόρους κανονικά-εφόσον είναι δημόσιοι υπάλληλοι- οπότε δεν είναι ότι κλέβουν το κράτος.
    εγώ έχω πολλούς φίλους που μένουν αγγλία-αμερική και έχουν καλές δουλειές οι άνθρωποι... θα έπρεπε να μην τους προσλαμβάνουν με την λογική ότι παίρνουν τη δουλειά κάποιου άγγλου-αμερικάνου?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •