υπαρχει ομαδα διαχειρησης θυμου???? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by pelariry
    Originally posted by Adzik
    οχι το ξερω πωσ δεν το ειπεσ εσυ...εγω το ειπα...
    τουσ αλλουσ θυμωμενουσ τουσ αντιλαμβανομαι θυμωμενουσ...
    εμενα θυμωμενη με αντιλαμβανομαι..κακια..

    ...δεν ξερω να μην νιωθω ενοχη γι αυτον....
    είναι το ίδιο όταν ένοιωθες ένοχη επειδή είχες κατάθλιψη. εκείνες τις ενοχές πως τις ξεπέρασες;
    καλο¨!!! χεχεχ...:)

    δεν νομιζω να ενιωθα τοτε ενοχεσ...αρρωστη εννιωθα..μονη...και πολυ λυπημενη που ημουν αρρωστη...:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by pelariry
    Originally posted by Adzik
    συγνωμη που σασ ζαλιζω...
    ναι καλά που μας ζαλίζεις εσύ και δεν σε βομβαρδίζουμε εμείς με μηνύματα και δεν ξέρεις σε ποιον να πρωτοαπαντήσεις!:):):D
    xexexexx:P :):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by pelariry
    Originally posted by Sofia
    Αντα, νομιζω πώς θελουμε κ απανταμε:)

    Προσωπικα δεν νιωθω καποιο πιστολι στον κροταφο για να το κανω:):)
    δεν ξέρω αν είναι ένα πιστόλι αλλά νοιώθω κάτι πίσω στον λαιμό να με γαργαλάει!:P
    (σόρυ άντα για το οφ)
    οφ????
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οφ τοπικ :)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Adzik


    καλο¨!!! χεχεχ...:)

    δεν νομιζω να ενιωθα τοτε ενοχεσ...αρρωστη εννιωθα..μονη...και πολυ λυπημενη που ημουν αρρωστη...:P
    Αντουλα, ισως τωρα που νιωθεις υγειης κ πλεον ορθια στα ποδια σου, ηρθε η ωρα να δεις τα πιο βαθια σου συναισθηματα: ενοχες, θυμος, φοβος. Δεν ειναι συναισθηματα που σε κανουν \"κακια\", αλλα που μπορουν να σε βοηθησουν να σε καταλαβεις καλυτερα. Πώς κ γιατι λειτουργεις ετσι. Ετσι νομιζω θα μπορεσεις να σε αποδεχτεις κ να ηρεμισεις:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #36
    Originally posted by Adzik
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Adzik
    Originally posted by πανος12345
    [
    αν περιοριζεται ο θυμος στα προσωπα που μοιραια εχουν πολλους λογους να σε θυμωνουν τοτς βγαινουμε απο τα πλαισια δραση του ψυχιατρου και παμε σε θεματα επικοινωνιας
    κατω απο συναισθηματικη φορτιση ...
    Νομιζω καπου το εγραψες ηδη, οτι το μεσογειακο ταπεραμεντο , προαγει την εκδηλωση της επιθετικοτητας ....
    ομως εσυ φαινεται να μην την αφηνεις να βγει εξω ....
    αυτο εννοω αυτοελεγχο....
    εχει πολλες διαφορετικες χρησεις ο ορος ....
    οπως και να εχει , αν δεν μπορεις να επικοινωνησεις κατω απο συναισθηματικη φορτιση , ακολουθησε την εξης τακτικη πριν εκνευριστεις
    κοψε μαχαιρι την συζητηση!
    Πες στον εαυτο σου οτι παω για κριση νευρων και ψαχνω τροπους να αποφυγω της συκρουση
    Πχ δηλωσε οτι δεν εισαι ετοιμη για να συζητησεις το θεμα αυτο
    και αλλαξε κουβεντα η βρε μια αφορμη για να κανεις κατι αλλο ...
    Αν αφορα σοβαρο ζητημα , κρατα στο μυαλο σου την αναγκη να το συζητησεις αλλα εσυ θα επιλεξεις την στιγμη !προσπαθησε να κανεις τους αλλους να καταλαβουν οτι αυτο ειναι θεραπαευτικη αγωγη της προσωπικοτητας σου και να μαθουν να συμβιβαζονται με την διαθεση σου

    οσο κουλο και αν ειναι...το ταμπεραμεντο το διαθετω..παρ ολο που ειμαι Πολωνικησ καταγωγης... :)

    εχω δωκιμασει και αυτη την μεθοδο.. \"κοβω μαχαιρι την συζητηση\'\'

    ...αλλα δεν πιανει σε μενα..γιατι .. δεν εχω καλη μνημη....και οταν πρεπει να προστατευσω τον εαυτο μου.. πρεπει οταν βρω συγκεκριμενα επιχείρημα...να τα πω εκεινη την στιγμη... αλλιωσ ..αργοτερα θα ξεχνασω τι ΑΚΡΙΒΩΣ ηθελα να πω....και τα ακριβη παραδειγματα-επιχείρημα μου..

    με αποτελεσμα να με καβαλανε και οι 2 τουσ..μια και ειναι 2 ανθρωποι με υψηλο επιπεδο ευφειηασ(μα πωσ στο καλο γραφεται αυτο..με τοσο \'\'ι\'\') :P
    και ικανοτητεσ εκφρασησ
    ..με 2 λογια αν θελουν γινονται δημαγωγοι με αποτελεσμα..να μην μπορω να βρω καλητερα επιχείρηματα απο εκεινουσ...

    και να βγαινω κοινωσ..η λαθοσ ...την υποθεσησ..νιωθωντασ...αδικη� �ενη..και εγκλωβισμενη...

    μιασ και απο συναισθηματα εχουμε μπολικα..παρα εχουμε θα ελεγα..αλλα απο σωστη και στρωμενη εκφραση..πασχουμε..ειδικα...� �ανω στην ενταση...
    δεν ειναι ζητημα ουτε καλης μνημης ουτε δημαγωγικης ικανοτητας αντα να μαθεις να ελεγχεις τα συναισθηματα σου !
    ειναι μια απλη τεχνικη αποσυρσης , οπως πχ αν περπατας στον δρομο και βρεχει και δεν θες να πατησεις μεσα στην λακουβα !
    Και την βοχη την αγαπας , και το περπατημα , αλλα απλα δεν θες να βρεξεις τα ποδια σου η να λερωσεις τα παπουτσια !
    Δεν θα σου θυμωσει ουτε η βροχη ουτε η λακουβα ...
    Ουτε συ ειναι αναγκη να θυμωσεις μαζι τους
    Την πρωτη φορα , κοιταγες αλλου και την πατησες !
    την δευτερη ομως οταν βρεχει , προσεχεις τις λακουβες για να προσταψεις τα παπουτσια σου ...
    Μπραβο βρε Πανο μου..μεσ τα κλαματα μου με εκανεσ και γελασα....με επιασε και νευρικο γελιο..χεχεχεχ

    τα αγαπαω πολυ τετοιου ειδουσ επιχείρηματα....μου θυμιζουν τα επιχείρημα του αντρα μου...χεχεχεχ..
    χαιρομαι που εχεις λογικο αντρα και που ισως να νοιωθει και αυτος ασχημα αν θυμωνεις παροτι στρεφεσαι ενατιον του εαυτου σου .....
    δεν θελει οποιος σε αγαπει πραγματικα να σε βλεπει θυμωμενη και ειμαι σιγουρος οτι ο ανδρας σου θα κανει οτι μπορει για να το αποφυγει αν του ζητησεις να αναβαλετε καποια συζητηση με φορτισμενο περιεχομενο !
    Για την μαμα σου θα ηθελα να μαθω μονο , αν εχει την ιδια αποψη !

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...η μαμα ειναι..αυτη που ειναι.. ειναι για τον εαυτο τησ...
    για τουσ αλλουσ ειναι αυτο που πιστευει πωσ μπορει...και τιποτα αλλο...

    απ οτι βλεπω...δεν μπορει να κανει κατι μια και...ειναι πολυ πισματαρα και εγωιστρια...για να αλλαξει...δεν θελει να αλλαξει...τιποτα...

    ειναι σουπερ ατομο..απλα οπωσ εχω ξαναπει στο παρελθον...δεν ημαστε ολοι γεννημενοι για να γινουμε γονεισ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Γράφεις «εκανα ψυχοθεραπεια...1 χρονο σχεδον...για την καταθλιψη..» Καλή μου Άντα, εγώ έκανα θεραπεία 4 χρόνια. Στον ένα χρόνο δεν μπορώ να πω ότι είχα λάβει όλη την βοήθεια που χρειαζόμουν.
    Έχω επίσης παρατηρήσει ότι πολλές φορές κάτω από την θλίψη, βρίσκεται θυμός. Θυμός στον οποίο δεν αντιδράσαμε γιατί, δεν μας αφήσαμε να τον νιώσουμε ή γιατί δεν νιώσαμε αρκετά δυνατοί.

    Από την μια, είναι υγιές που έσπασες το κέλυφος της θλίψης και επικοινώνησες με τον θυμό που κρυβόταν από κάτω.
    Από την άλλη αυτός ο θυμός είναι τόσο ζεματιστός, τόσο διογκωμένος που μοιάζει σαν μια θύελλα που σε ρουφάει και σε πνίγει.
    Κι εσύ βαδίζεις μέσα της, σχεδόν γυμνή.
    Πρέπει λοιπόν να λάβεις τα μέτρα σου καλή μου.
    Να φορέσεις χοντρά ρούχα, να πάρεις αδιάβροχο και να βρεις κι έναν καλό συνοδοιπόρο.
    Μπορεί η σχέση με την θεραπεύτρια να απέδωσε όσα είχε να αποδώσει. Από εκεί και πέρα, χρειάζεσαι κι άλλη καθοδήγηση, που ίσως καλό είναι να την πάρεις από αλλού.

    Για να μάθεις να βαδίζεις μέσα στις μπόρες και τις ομίχλες του θυμού σου.
    Για να μπορέσεις να διαχειριστείς αυτό το τεράστιο συναίσθημα που σε καταλαμβάνει σαν να ήταν επιληπτική κρίση.

    Για να μπορέσεις να περπατήσεις κάποτε στα εδάφη της συγχώρεσης( πρώτα του εαυτού σου και μετά των άλλων), που φαίνεται να είναι και το μόνο μονοπάτι για να βγεις στην κοιλάδα της νηνεμίας και της εσωτερικής γαλήνης.

    Καλή τύχη κούκλα μου γλυκιά!
    Έχεις πολύ δρόμο να περπατήσεις και εύχομαι όλα να πάνε προς το καλύτερο για σένα και προς μια πιο ουσιαστική εξέλιξη και συνάντηση με τον πιο βαθύ και τον πιο αληθή εαυτό σου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αγαπητη αντουλα
    απο οσα διαβασα, καταλαβαινω οτι δεν εισαι γενικα οξυθυμη, αλλα γινεσαι , στο οικογενειακο σου περιβαλλον, απο αμαρτιες του παρελθοντος, την συμπεριφορα της μητερας σου, παλιους λογαριασμους μαζι της κλπ.

    απο την αλλη, βλεπω οτι εχεις κατανοησει τους λογους που ειστε σε συγκρουση,εχεις καταλαβει την αδυναμια της κι οχι την κακη της προθεση, εχεις καταλαβει την αδυναμια σου να εισαι ηρεμη παρ ολο που ξερεις ολες τις αιτιες....
    τα εχεις καταλαβει ολα, αλλα οι ιδιες συμπεριφορες (της), οι ιδιες σκεψεις (σου), η ιδια θεση που σε τοποθετουν οι δημαγωγοι, μανα (και αδερφος αν θυμαμαι), συνεχιζουν να γυρνανε το μαχαιρι στην πληγη......

    η δικη μου σκεψη ειναι να απομακρυνθεις...

    νομισα οτι μενετε μαζι απο τις διηγησεις.
    μετα διαβασα οτι εχεις πλεον δικη σου οικογενεια. αυτο ειναι μεγαλο βημα στην συναισθηματικη σου αυτονομια απο την μητρικη-οικογενεια.
    εκανες μεγαλα βηματα ειδα,με τις προσπαθειες σου, την ψυχοθεραπεια,και μπορεσες να δεις τις αιτιες, να κατανοησεις, ισως και να συγχωρησεις εγκεφαλικα, αλλα οχι συναισθηματικα....

    θεωρω οτι η αποσταση απο τα πραγματα που θα σου δωσει την ηρεμια σου και την πραγματικη αυτονομια σου,δεν ειναι αρκετη ακομα...
    ισως μετα, θα μπορεσεις να επιστρεψεις και να μπορεις να προσπερνας τις συμπεριφορες αυτες που τωρα σε οδηγουν σε ανεξελεγκτες αντιδρασεις...

    απομακρυνσου κι αλλο...αυτο πιστευω εγω...
    ασε τον εαυτο σου να επουλωσει τα τραυματα (ενδεχομενως συνεχιζοντας την ψυχοθεραπεια, εσυ θα το δεις αυτο)..
    εχε μια αραιη επαφη μονο για να τους λες οτι εισαι καλα κι οτι τους αγαπας,αλλα δεν αντεχεις να τους αντιμετωπισεις ακομα απο πιο κοντα....

  10. #40
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αχμμμ και παλι αχμμμμ.....

    ερωτηση κρινου,


    να υποθεσω οτι μεσα σου,
    ζητας δικαιωση?
    Εαν ναι, εφοσον δεν στην αποδιδουν, απο αυτο παραγεται ο θυμος?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by weird
    Γράφεις «εκανα ψυχοθεραπεια...1 χρονο σχεδον...για την καταθλιψη..» Καλή μου Άντα, εγώ έκανα θεραπεία 4 χρόνια. Στον ένα χρόνο δεν μπορώ να πω ότι είχα λάβει όλη την βοήθεια που χρειαζόμουν.
    Έχω επίσης παρατηρήσει ότι πολλές φορές κάτω από την θλίψη, βρίσκεται θυμός. Θυμός στον οποίο δεν αντιδράσαμε γιατί, δεν μας αφήσαμε να τον νιώσουμε ή γιατί δεν νιώσαμε αρκετά δυνατοί.

    Από την μια, είναι υγιές που έσπασες το κέλυφος της θλίψης και επικοινώνησες με τον θυμό που κρυβόταν από κάτω.
    Από την άλλη αυτός ο θυμός είναι τόσο ζεματιστός, τόσο διογκωμένος που μοιάζει σαν μια θύελλα που σε ρουφάει και σε πνίγει.
    Κι εσύ βαδίζεις μέσα της, σχεδόν γυμνή.
    Πρέπει λοιπόν να λάβεις τα μέτρα σου καλή μου.
    Να φορέσεις χοντρά ρούχα, να πάρεις αδιάβροχο και να βρεις κι έναν καλό συνοδοιπόρο.
    Μπορεί η σχέση με την θεραπεύτρια να απέδωσε όσα είχε να αποδώσει. Από εκεί και πέρα, χρειάζεσαι κι άλλη καθοδήγηση, που ίσως καλό είναι να την πάρεις από αλλού.

    Για να μάθεις να βαδίζεις μέσα στις μπόρες και τις ομίχλες του θυμού σου.
    Για να μπορέσεις να διαχειριστείς αυτό το τεράστιο συναίσθημα που σε καταλαμβάνει σαν να ήταν επιληπτική κρίση.

    Για να μπορέσεις να περπατήσεις κάποτε στα εδάφη της συγχώρεσης( πρώτα του εαυτού σου και μετά των άλλων), που φαίνεται να είναι και το μόνο μονοπάτι για να βγεις στην κοιλάδα της νηνεμίας και της εσωτερικής γαλήνης.

    Καλή τύχη κούκλα μου γλυκιά!
    Έχεις πολύ δρόμο να περπατήσεις και εύχομαι όλα να πάνε προς το καλύτερο για σένα και προς μια πιο ουσιαστική εξέλιξη και συνάντηση με τον πιο βαθύ και τον πιο αληθή εαυτό σου.
    Άντα μου,συμφωνώ κ εγώ πολύ με αυτό που σου έγραψε η weird αλλά κ με τη remedy

    Originally posted by Remedy
    απομακρυνσου κι αλλο...αυτο πιστευω εγω...
    ασε τον εαυτο σου να επουλωσει τα τραυματα (ενδεχομενως συνεχιζοντας την ψυχοθεραπεια, εσυ θα το δεις αυτο)..
    εχε μια αραιη επαφη μονο για να τους λες οτι εισαι καλα κι οτι τους αγαπας,αλλα δεν αντεχεις να τους αντιμετωπισεις ακομα απο πιο κοντα....
    εύχομαι να βρεις τη λύση κ να\'σαι καλά,φαίνεσαι πολύ γλυκός άνθρωπος,φιλάκια:)

  12. #42
    Originally posted by Adzik
    ...η μαμα ειναι..αυτη που ειναι.. ειναι για τον εαυτο τησ...
    για τουσ αλλουσ ειναι αυτο που πιστευει πωσ μπορει...και τιποτα αλλο...

    απ οτι βλεπω...δεν μπορει να κανει κατι μια και...ειναι πολυ πισματαρα και εγωιστρια...για να αλλαξει...δεν θελει να αλλαξει...τιποτα...

    ειναι σουπερ ατομο..απλα οπωσ εχω ξαναπει στο παρελθον...δεν ημαστε ολοι γεννημενοι για να γινουμε γονεισ...
    εδω θα στεκομουνα λιγακι στην θεση σου Αντα !
    Οπως λες ειναι σουπερ ατομο αλλα μαλλον δεν εκανε για γονιος !
    Εσυ ομως εχει ανδρα σημερα για να συζητας μαζι του τα προβληματα σας
    Δεν ειναι καιρος να αποφευγεις τις κακοτοπιες ?
    Τι ανεις μαμα ?
    Ολα καλα ?
    φετος τα Χριστουγεννα λεμε να παμε με τον Ανδρα μου στην Φινλανδια να δουμε τον Αγιο Βασιλη !
    Εχω πολλες δουλιες καθε μερα στο γραφειο το σπιτι κλπ αλλα θα σε παιρνω με φορα την ςβδομαδα τηλεφωνο αν θες φυσικα να τα λεμε απο εκει
    Φιλια
    ΣΤΟΠ !
    ΚΑΝΤΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΘΥΜΟΙ ΤΟΤΕ ΕΛΑ ΞΑΝΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙΣ ΕΔΩ...
    ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ !
    \"ΟΥ ΓΑΡ ΕΙΔΑΣΙ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΙ.... \"

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by weird
    Γράφεις «εκανα ψυχοθεραπεια...1 χρονο σχεδον...για την καταθλιψη..» Καλή μου Άντα, εγώ έκανα θεραπεία 4 χρόνια. Στον ένα χρόνο δεν μπορώ να πω ότι είχα λάβει όλη την βοήθεια που χρειαζόμουν.
    Έχω επίσης παρατηρήσει ότι πολλές φορές κάτω από την θλίψη, βρίσκεται θυμός. Θυμός στον οποίο δεν αντιδράσαμε γιατί, δεν μας αφήσαμε να τον νιώσουμε ή γιατί δεν νιώσαμε αρκετά δυνατοί.

    Από την μια, είναι υγιές που έσπασες το κέλυφος της θλίψης και επικοινώνησες με τον θυμό που κρυβόταν από κάτω.
    Από την άλλη αυτός ο θυμός είναι τόσο ζεματιστός, τόσο διογκωμένος που μοιάζει σαν μια θύελλα που σε ρουφάει και σε πνίγει.
    Κι εσύ βαδίζεις μέσα της, σχεδόν γυμνή.
    Πρέπει λοιπόν να λάβεις τα μέτρα σου καλή μου.
    Να φορέσεις χοντρά ρούχα, να πάρεις αδιάβροχο και να βρεις κι έναν καλό συνοδοιπόρο.
    Μπορεί η σχέση με την θεραπεύτρια να απέδωσε όσα είχε να αποδώσει. Από εκεί και πέρα, χρειάζεσαι κι άλλη καθοδήγηση, που ίσως καλό είναι να την πάρεις από αλλού.

    Για να μάθεις να βαδίζεις μέσα στις μπόρες και τις ομίχλες του θυμού σου.
    Για να μπορέσεις να διαχειριστείς αυτό το τεράστιο συναίσθημα που σε καταλαμβάνει σαν να ήταν επιληπτική κρίση.

    Για να μπορέσεις να περπατήσεις κάποτε στα εδάφη της συγχώρεσης( πρώτα του εαυτού σου και μετά των άλλων), που φαίνεται να είναι και το μόνο μονοπάτι για να βγεις στην κοιλάδα της νηνεμίας και της εσωτερικής γαλήνης.

    Καλή τύχη κούκλα μου γλυκιά!
    Έχεις πολύ δρόμο να περπατήσεις και εύχομαι όλα να πάνε προς το καλύτερο για σένα και προς μια πιο ουσιαστική εξέλιξη και συνάντηση με τον πιο βαθύ και τον πιο αληθή εαυτό σου.
    Weird moy..(en to metaksi kati epathe to pliktrologio kai ksafnika den mpenoyn ta ellinika..)

    se eyxaristo gia oli tin triferotita kai tin zestasia poy moy edikses me ta logia soy..

    kata pasa pithanotita exeis apolito dikio..kai mallon ayto tha kano..thaapeythintho se kapoion allo idiko.. tha dokimaso toylaxiston..mono na kerdiso exo..


    ekanes ta sinaisthimata moy logia..katalabes akribos ti simbainei otan erxetai aytos o thimos..
    sxedon gimni... akribos...

    ...to episis fobero einia pos otan ayti i \'\'krisi\'\' i mpora..feygei...kai pernane aytes oi 2-3 meres... einai les kai den iparxei ...les kai den ipirkse pote.. me kanei na epanapayomai sinaisthimatika..na mpaino se ena koykoyli asfalias... opoy mesa seayto..tipota kako kai lathos mesa moy den simbainei...mexri ..poli apla..na simbi...


    se filo glika..kai se eyxaristo..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Remedy
    αγαπητη αντουλα
    απο οσα διαβασα, καταλαβαινω οτι δεν εισαι γενικα οξυθυμη, αλλα γινεσαι , στο οικογενειακο σου περιβαλλον, απο αμαρτιες του παρελθοντος, την συμπεριφορα της μητερας σου, παλιους λογαριασμους μαζι της κλπ.

    απο την αλλη, βλεπω οτι εχεις κατανοησει τους λογους που ειστε σε συγκρουση,εχεις καταλαβει την αδυναμια της κι οχι την κακη της προθεση, εχεις καταλαβει την αδυναμια σου να εισαι ηρεμη παρ ολο που ξερεις ολες τις αιτιες....
    τα εχεις καταλαβει ολα, αλλα οι ιδιες συμπεριφορες (της), οι ιδιες σκεψεις (σου), η ιδια θεση που σε τοποθετουν οι δημαγωγοι, μανα (και αδερφος αν θυμαμαι), συνεχιζουν να γυρνανε το μαχαιρι στην πληγη......

    η δικη μου σκεψη ειναι να απομακρυνθεις...

    νομισα οτι μενετε μαζι απο τις διηγησεις.
    μετα διαβασα οτι εχεις πλεον δικη σου οικογενεια. αυτο ειναι μεγαλο βημα στην συναισθηματικη σου αυτονομια απο την μητρικη-οικογενεια.
    εκανες μεγαλα βηματα ειδα,με τις προσπαθειες σου, την ψυχοθεραπεια,και μπορεσες να δεις τις αιτιες, να κατανοησεις, ισως και να συγχωρησεις εγκεφαλικα, αλλα οχι συναισθηματικα....

    θεωρω οτι η αποσταση απο τα πραγματα που θα σου δωσει την ηρεμια σου και την πραγματικη αυτονομια σου,δεν ειναι αρκετη ακομα...
    ισως μετα, θα μπορεσεις να επιστρεψεις και να μπορεις να προσπερνας τις συμπεριφορες αυτες που τωρα σε οδηγουν σε ανεξελεγκτες αντιδρασεις...

    απομακρυνσου κι αλλο...αυτο πιστευω εγω...
    ασε τον εαυτο σου να επουλωσει τα τραυματα (ενδεχομενως συνεχιζοντας την ψυχοθεραπεια, εσυ θα το δεις αυτο)..
    εχε μια αραιη επαφη μονο για να τους λες οτι εισαι καλα κι οτι τους αγαπας,αλλα δεν αντεχεις να τους αντιμετωπισεις ακομα απο πιο κοντα....
    Kale moy Remedy...

    gi aytoys toys logoys..basika...efiga apo to spiti sta 18 moy..kai anamfisbitita itan apo tis kaliteres apofasis tis zois moy...kai nai apo tote ..mexri kai prin ligo kairo...opoy ontos arxise na psilo menei mazi mas kapia bradia..logo toy oti menei ektos Athinon... pleon...kai katebainei Athina gia doylia..


    mexri kai tote lipon tetia sxesi...pliroforiaki ixame...opote pigena na tin do 1 fora to 3mino...
    ..opote arxize ta dika tis poy den antexa..apla tis elega..lipamai alla den tha katso edo..na stenaxoriemai..i na adikoymai apo esena...
    kai efeyga...

    ..exeis ki esi lipon dikio..kai na poy kati toso aplo...aytonoito ..logo alagon ton sinthikon den to paratirisa..

    bebaia ..aytos einai monaxa enas tropos antimetopisis toy problimatos..kai oxi ..epilisis...
    alla apo to tipota...kali kai i Panagiotena?(etsi to lene?...i Panagiotena poy kolaei ..pote den to katalaba?kai kala...apo to tipota kalo kai to mpazo?..kai kala??? :P:P)

    ixa iothetisi mia ideologia stin zoi moy...
    pos tha kano pragmata monaxa me proipothesi na me kanoyn na niotho kala..kai eytixismeni...

    kapos egoistiko ayto den leo...(ennoite xoris na parabiazo ta dikaiopmata kanenos..)..

    kai litoyrgoyse...

    logo ton torinon sinthikon..den ginete toylaxiston gia kapoio kairo akoma na ksanaginei ayto...alla exeis dikio ...kapoies fores akomi kai o tropos antimetopisis enos problimatos mpori na einai to idio shmanikos me tin epilisi toy problimatos...

    se eyxaristo..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    genika sas eyxaristo para poli oloys esas..
    gia ta logia sas...

    gemizete zestasia tin psixi moy gia akomi mia fora...

    sas filo!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •