Μπορω να ειμαι Χριστιανος , χωρις να πιστευω στον θεο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    Μπορω να ειμαι Χριστιανος , χωρις να πιστευω στον θεο?

    Μετά απο 12 ολόκληρα χρόνια θρησκευτικά στο σχολείο , με ένα ολοστρόγγυλο 20/20 στο απολυτήριο μου , 4 χρόνια σπουδές στην ψυχολογία , 10 χρόνια υπηρεσίας στο δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα , αλλά κυρίως 23 ολόκληρα χρόνια μελέτης των τοιχογραφιών της Θήρας , εχω φτάσει σε ένα πολύ παράδοξο συμπέρασμα ....

    Πίσω απο καθε μορφής ψυχικό νόσημα , κρύβονται 2 μόνο συνιστώσες

    Μια κοινωνική και μια πολιτική .

    Η κοινωνική συνιστώσα, ειναι το γεγονός ότι ο Εβραιοχριστιανικος Πολιτισμός, σαν φυσική συνέχεια της Ελληνιστικής περιόδου , χρησιμοποίησε τον Μονοθεϊσμό, για να καθιέρωση ένα νέο τρόπο ζωης , ανατρέποντας την απόλυτη θρησκευτική αξία της γυναίκας, σαν φορέας ζωης μέσω της αναπαραγωγής !
    Η ανακάλυψη της σύνδεσης της σεξουαλικοτητας και αναπαραγωγής , περίπου το 1000 π Χ , αφαίρεσε τα θρησκευτικά δικαιώματα των γυναικών σαν ζωντανές θεές
    χωριζοντας τες σε 2 ρολους που το περασμα απο τον ενα στον αλλο απαγορευοτανε ρητα απο τους νομους της εκαστοτε πολιτειας ....
    Την αναπαραγωγη και την ηδονη .

    Στην Αρχαια Ελλαδα , η ιεροδουλος δεν μπορουσε να κανει οικογενεια και παιδια , ενω σαν ανταλλαγμα , ειχε το δικαιωμα της γνωσης ...
    Αντιθετα , η γυναικα ανηκε στον πατερα της μεχρι να της βρει γαμπρο για τεκνοποιηση αλλα απαγορευοτανε η γνωση ...
    Ο Χριστος κατηργησε αυτη την χιλιετη σχεδον πρακτικη , κοβοντς καθε δεσμο με το παρελθον και καταργωντας στο προσωπο της Μαριας Μαγδαλινης την ιεροτητα της ιεροδουλου !
    Η γυναικα σκευος ηδονης απορριφθηκε ηθικα και αυτο ειναι το πρωτο νοσηρο στοιχειο που κατεγραψε ο Φρουντ , στην ψυχαναλυση ....
    Η υστερικη παρθενος μεσηλικας ασθενης , ειχε σεξουαλικο παραληρημα με τον διαλο!

    Συμπερασμα

    Ο Χριστιανισμος , εισηγαγε την αρνηση της ηδονης , αλλα δεν κατηργησε την κοινωνικη υποβαθμιση της γυναικας η οποια μεχρι σημερα στον εβραιοχριστιανικο πολιτισμο , αμοιβεται λιγοτερα χρηματα για την ιδια εργασια με τους ανδρες , απεκτησε προσφατα σχετικα το δικαιωμα διαζυγιου και σε πολλες Χωρες δεν εχει ακομα το δικαιωμα να σταματησει μια ανεπιθυμητη κυηση....

    Η πολιτικη συνιστωσα ειναι το αποτελεσμα της θεοποιηση του Χριστου

    Η Παλαισιτινη , μολις 30 χρονια πριν την γεννηση του Χριστου ,
    ειχε περασει στα χερια των Ρωμαιων , μετα την ηττα της τελευταιας Μακεδονικης καταγωγης Φαραω Κλεοπατρας .
    Ο προγονος της Πτολεμαιος , με την μεταφραση της Βιβλου των 70κοντα , ειχε καταφερει να παρει κοντα του τον Εβραισμο , μετατρεποντας την θεσαλονικη το μεγαλυτερο λιμανι του πλανητη και την πρωτη Εβραικη αποικια στην Μεσογειο .
    Ομως η Κλεοπατρα , ερωμενη του Ιουλιου Καισαρα απεκτησε μαζι του ενα παιδι που ηθελε να τον κανει Αυτοκρατορα , σχεδιαζοντας μαζι με τον Ιουλιο την ανατροπη της συγκλητου και την ενωση των 2 μεγαλων Πολιτισμων σε μιας νεα μορφης τυρρανια ...
    Αυτο εγινε αιτια να ηττηθουν απο τους διαδοχους του Ιουλιου
    αλλα κυριως να υπαρξει αντιλαικο ρευμα σε οσους προσκεινταν στους Ελληνιστες οπως ο Χριστος και η οικογενεια του που ηταν απογονοι του βασιλια Δαυίδ ...
    Ειναι λοιπον και λογικο και αναμενομενο , η ανατρεπτικη δυναμικη του Λογου του Χριστου να εχει ως φυσικους αποδεκτες και τους Ρωμαιους εμμεσα , που ηταν οι κατακτητες
    αλλα και τους δικους του που προσπαθησαν να τον σκοτωσουν απο την γεννα ακομα , αφου ο εξαδελφος του Ιωαννης ο Προδρομος ειχε προαναγγειλει τον ερχομο του !
    Η Αννα ξαδελφη της Μαριας , χρησιμοποιησε πρωτη τον κροκο για την θεραπεια της στειροτητας !
    Ο Χριστιανισμος με την θυσια του Χριστου , καταφερε να ριξει το καθεστως στην Παλαιστινη και ο λαος να τους διωξει μαζι με τους Ρωμαιους απο την περιοχη του , αλλα δεν καταφερε να ριξει την Ρωμη !
    Η επισημη μεταφορα της πρωτευουσας στην Κων/πολη απο την Ελενη και τον Κων/νο , συνοδευτηκε με την θεοποιηση του Χριστου !
    Γιατι το εκαναν αυτο ?
    Γιατι ο στοχος τους ηταν να υποταξουν με τον φοβο τους πολιτες της αχανους Βυζαντινης πλεον Αυτοκρατοριας στις βουλες της Ρωμης ελεγχοντας το δογμα ...

    Συμπερασμα

    Η πολιτικη επιλογη της θεοποιησης του Χριστου ανοιγει διαπλατα τον δρομο σε ψυχωσεις ψυχαναγκαστικου και ιδεοληπτικου χαρακτηρα , γιατι ο αρρωστος , σαν πιστος , υποχρεουται δογματικα να αναγνωρισει την υπαρξη αορατων και μυστικων δυναμεων που καθοριζουν την ζωη του και περαν αυτης της ζωης στον αλλο κοσμο !

    Το ερωτημα μου λοιπον ειναι το εξης

    Εχοντας μαθει ολα αυτα και αλλα πολλα σχετικα με την ιστορια των θρησκειων που αναπτυχθηκαν στην περιοχη μας
    μπορω να ειμαι Χριστιανος αναγνωριζοντας το Εργο και το Λογο του Χριστου , χωρις να πιστευω οτι υπαρχει θεος ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    βασικα μπορεις να εισαι οτι δηλωνεις.....
    απο κει και περα, πας στα επισημα δογματα για αποδοχη η οχι.

  3. #3
    Originally posted by krino
    βασικα μπορεις να εισαι οτι δηλωνεις.....
    απο κει και περα, πας στα επισημα δογματα για αποδοχη η οχι.
    μια φορα μπηκα στο σαιτ του πατριαρχειου και διαβασα οτι ο Χριστιανος ειναι μονο αυτος ο οποιος αποδεχεται την Ανασταση !
    Γιαυτο ρωταω
    Ποιος τραγοπαππας μπορει να μου απαγορευσει εμενα η καποιου αλλου να αγαπω τον Χριστο και το Εργο Του , ακριβως γιατι θυσιαστηκε και εχασε την ζωη του για να σωσει την ψυχη μου
    ασχετο αν δεν ειχε προβλεψει ποιοι σημερα θα μιλανε στο ονομα Του ?
    Τι εννοω να σωσει την ψυχη μου ?
    Να αγαπω την αληθεια και να ειμαι ετοιμος να στερηθω τα παντα και την ζωη ακομα για να την υπερασπιζομαι !

  4. #4
    Μπορει να ειναι χριστιανος πχ ο Μπους που ειπε οτι στο Ιρακ υπαρχουν πυρηνικα οπλα ?
    Για μενα ΟΧΙ !

  5. #5
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟς ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΣΕ ΜΙΑ ΞΕΝΗ ΧΩΡΑ ?
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΧΙ !
    ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ?

  6. #6
    ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΡΧΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΕΣ ΚΑΙ
    ΟΙ ΠΑΠΠΑΔΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ?
    ΠΟΤΕ ! ΑΝΤΙΘΕΤΑ Ο ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ
    Η ΖΗΛΕΙΑ ΤΟΥ ΦΤΩΧΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΟΥΤΗ ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ
    ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΗ ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ !
    ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΩΡΕΙ ΔΙΚΑΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΟ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ?
    ΤΟ ΝΑ ΧΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ Η ΝΑ ΘΑΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΣΤΙΣ ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ ?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by πανος12345



    Γιαυτο ρωταω
    Ποιος τραγοπαππας μπορει να μου απαγορευσει εμενα η καποιου αλλου να αγαπω τον Χριστο και το Εργο Του , ακριβως γιατι θυσιαστηκε και εχασε την ζωη του για να σωσει την ψυχη μου
    ασχετο αν δεν ειχε προβλεψει ποιοι σημερα θα μιλανε στο ονομα Του ?

    κανενας βρε,
    μπορει να αγαπας οτι σου κανει κεφι....
    ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    πανο πανε λιγο στο u2

  9. #9
    Originally posted by mairh
    πανο πανε λιγο στο u2
    ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ U2U !
    ΟΛΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΩΣ !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    καλα αστο τοτε!!!!

  11. #11
    ΜΕ ΞΕΡΕΙς ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΥΣΤΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    ελεοσ!!!! τι μυστικα καλε? ηθελα απλα κατι να σε ρωτησω κ δεν ηθελα να το στειλω εδω απλο!!!!δεν κολαει η ερωτηση μ με το θεμα που εχεισ τελωσ παντων μη το συνεχιζουμε!!!!σορυ δεν ηξερα!!!!:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    ελεοσ!!!! τι μυστικα καλε? ηθελα απλα κατι να σε ρωτησω κ δεν ηθελα να το στειλω εδω απλο!!!!δεν κολαει η ερωτηση μ με το θεμα που εχεισ τελωσ παντων μη το συνεχιζουμε!!!!σορυ δεν ηξερα!!!!:)

  14. #14
    δεν πειραζει ..παντως το \"μαρια \" σημαινει περιπου 600.000.000 γυναικες
    αν αυτο σου λεει κατι .....
    θελω να πω αντε να βρει ο αλλος ποια απο ολες εισαι !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    τωρα αυτο που λεσ που κολαει? τελωσ παντων!!!!αντε μη το συνεχιζουμε κατανταει κουραστικο!!!!:)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •