υπαρχουν αγγελοι αραγε???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 21 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 308
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    254

    υπαρχουν αγγελοι αραγε???

    θα θελα να σας ρωτησω κατι πιστευετε στους αγγελους .........????αραγε υπαρχουν?????η οχι>>>?????πειτε μου τη γνωμη σας///εγω πιστευω οτι υπαρχουν κ μας βοηθουν μας προστατευουν ολοι εχουμε τον αγγελο μας..Τα τελευταία χρονια με γοήτευε ότι ειχε σχέση με αγγέλους απο εικόνες,βιβλία,έργα τέχνης.
    Διαβάζοντας οσα έλεγαν οι διάφορες θρησκείες,είδα ότι δεν υπάρχει θρησκεία στην οποία να μη γίνεται αναφορά
    σε αγγέλους.Οταν αρχίσουμε να ψάχνουμε...το ταξίδι είναι μακρύ....
    Οχι μόνο στα θρησκευτικά κειμενα,αλλά και η λογοτεχνία,η μουσική,η ζωγραφική και η γλυπτική ειναι γεμάτες
    από τις μορφές τους.
    Post tenebras spero lucem .... !

  2. #2
    απο τη μια σκεφτομαι οπως εσυ οτι ολοι εχουμε ενα αγγελο που μας προστατευει.

    απο την αλλη τοσα μικρα παιδια που πεθαινουν,τοσοι νεοι που σκοτωνονται που ειναι ο αγγελος τους???????????
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    254
    ακριβως κ εγω αυτο το ερωτημα εχω που ειναι οι αγγελοι τους,,,,,,εγω ειμαι σιγουρη πως εχω γιατι εχω γλιτωσει απο 2 ασχημα ατυχηματα κ ειμαι μια χαρα τωρα....κ εχω ακουσει κ πολλους που βλεπουν κ ολας/
    Post tenebras spero lucem .... !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Δεν πιστευω σε αγγελους αλλα μονο στον εαυτο μου. Αν ομως σου κανει καλο το να πιστευεις στην υπαρξη τους τοτε ναι υπαρχουν και μην σε ενδιαφερει η αποψη των αλλων
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Καθενας μας εχει τον δικο του Αγγελο...δεν ξερω αν ειναι αγγελος αγγελος η κατι αλλο...και εγω γλιτωσα απο ενα ατυχημα και καθως επεφτα γιατι η συγκρουση εγινε οντας εγω πεζη με αμαξι ενιωσα ενα χερι στο σβερκο...ετσι δεν επαθα τιποτα αλλο μονο συντριπτηκο καταγμα κνυμης...δεν χτυπησα το κεφαλι...δεν ξερω τι ηταν, δεν θα μαθω ποτε...ισως εχουμε να δωσουμε ακομα πραγματα στον κοσμο η οτι απο αυτο που παθαινουμε εμεις πρεπει να μαθουν οι αλλοι η και εμεις, δεν ξερω...δυσκολη ερωτηση μας εβαλες....Βασικα εγω πιστευω στην δυναμη του ανθρωπου....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Υπαρχουν οι αγγελοι, και πιστευω πως ειναι οι ανθρωποι που μας αγαπανε πιο πολυ και θελουν να μαστε καλα.. και αυτη ειναι η οικογενεια μας....
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by olgaki82
    απο τη μια σκεφτομαι οπως εσυ οτι ολοι εχουμε ενα αγγελο που μας προστατευει.

    απο την αλλη τοσα μικρα παιδια που πεθαινουν,τοσοι νεοι που σκοτωνονται που ειναι ο αγγελος τους???????????
    ολοι αργα η γρηγορα πεθαινουμε,ισως εκει που πανε αυτα τα παιδακια να ειναι καλυτερα απο το να συνεχιζουν την ζωη στη γη...μερικες φορες δεν μπορουμε να ξερουμε τι ειναι καλυτερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    είμαι σίγουρη πως ο καθένας μας έχει τον φύλακα άγγελό του.....
    και μας προστατεύει και είναι εκεί δίπλα μας τις δύσκολες στιγμές και μας δίνει δύναμη....
    αρκεί να το πιστεύουμε βαθιά μέσα μας...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ωραια! Υπαρχουν αγγελοι!Ενοιωσε κανεις την παρουσια τους?Ειδε καποιος μια μορφη ,μια οπτασια ,κατι που σιγουρα δεν ηταν ψευδαισθηση?
    Εγω νομιζω οτι οι αγγελοι ζουν μαζι με τους ανθρωπους κ εχουν την ιδια μορφη! Διαφερουν ως προς τον ενεργειακο τους κραδασμο κ σκοπος της υπαρξης τους ειναι να βοηθουν τους ανθρωπους!Αυτοι ειναι οι επιγειοι αγγελοι ,οι μονοι που μπορουμε να δουμε!
    Υπαρχουν κατηγοριες αγγελων κ βρισκονται σε διαφορετικα επιπεδα ιεραρχιας ,αλλοι στον ουρανο με αλλη δικαοδοσια ,αλλοι στη γη,κ αλλοι σε παραλληλα συμπαντα!
    Ετσι νομιζω, αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρη για τιποτα απολα αυτα τα μεταφυσικα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Δεν υπάρχουν άγγελοι σου λέωωω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by amarylis
    υπαρχουν αγγελοι αραγε???
    Αν με ρωτούσες παλιά, την περίοδο δηλαδή που αντιλαμβανόμουν τον κόσμο υπο άλλο πρίσμα, θα σου έλεγα πως υπάρχουν.. και άγγελοι και δαίμονες και Θεός και διάβολος και καλό και κακό.

    Ο νους μπορεί να κατασκευάσει τον δικό του κόσμο, να δώσει την δική του εξήγηση για ότι νιώθει και δεν κατανοεί.

    Τώρα πολύ απλά πιστεύω πως υπάρχουν άνθρωποι που συμπεριφέρονται σαν \"άγγελοι\" η σαν \"δαίμονες\", καθώς και σύνολα.

    Το αν υπάρχει θεος με αγγέλους και διάβολος με δαίμονες (στον βαθμό που ορίζουν οι θρησκείες) είναι κάτι που δεν μπορεί να αποδειχθεί με αριθμητικούς λογισμούς, αλλά βασίζεται στα πιστεύω του καθενός, ατόμου ή συνόλου. Το μόνο σίγουρο είναι οτι στον κόσμο υπάρχουν πολλά περισσότερο απο όσα βλέπουμε και περισσότερα απο όσα ακούμε.

    Παραδείγματα. Ένας σκύλος μπορεί να ακούσει ήχους που δεν μπορεί ο άνθρωπος. Ένα μικροσκόπιο μπορεί να δει σωματίδια που δεν μπορεί να τα δει το γυμνό το μάτι. Όμως ακόμα και αν δούμε με ένα μικροσκόπιο αυτό που σήμερα θεωρείται το μικρότερο σωματίδιο.... πως ξέρουμε ότι έχουμε δει το μικρότερο και δεν υπάρχει κάτι ακόμα πιο μικρό? Η φυσική διαρκώς ανακαλύπτει όλο και περισσότερα και η εύλογη αλήθεια που προκύπτει έιναι ότι ακόμα και αν τα δούμε όλα με ένα μικροσκόπιο (ή ένα τηλεσκόπιο αντίστοιχα) δεν θα μπορεί να αποδειχθεί ότι τα είδαμε όλα και βρήκαμε το μέγιστο και το ελάχιστο όριο της ύλης (αντίστοιχα υπάρχει η έννοια της αντιύλης και των συμπαντικών δυνάμεων). Κάπως έτσι ισχύει και για τα μεταφυσικά. Μπορούμε να πιστεύουμε το οτιδήποτε αλλά δεν μπορούμε να το αποδείξουμε στον βαθμό του απολύτου..

    Είναι όμως υπεροπτικό το οτι έχει φτάσει σήμερα ο μοντέρνος άνθρωπος σε ένα σκαλοπάτι γνώσης οπού έχει αποκλείσει την ύπαρξη θεϊκών οδηγιών αλλά κατευθύνει ο ίδιος το είδος του σαν θεός και σαν διάβολος.. με το να δημιουργεί και να χειρίζεται το θαύμα που λέγεται ζωή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by katerinaki
    Ωραια! Υπαρχουν αγγελοι!Ενοιωσε κανεις την παρουσια τους?Ειδε καποιος μια μορφη ,μια οπτασια ,κατι που σιγουρα δεν ηταν ψευδαισθηση?
    Εγω νομιζω οτι οι αγγελοι ζουν μαζι με τους ανθρωπους κ εχουν την ιδια μορφη! Διαφερουν ως προς τον ενεργειακο τους κραδασμο κ σκοπος της υπαρξης τους ειναι να βοηθουν τους ανθρωπους!Αυτοι ειναι οι επιγειοι αγγελοι ,οι μονοι που μπορουμε να δουμε!
    Υπαρχουν κατηγοριες αγγελων κ βρισκονται σε διαφορετικα επιπεδα ιεραρχιας ,αλλοι στον ουρανο με αλλη δικαοδοσια ,αλλοι στη γη,κ αλλοι σε παραλληλα συμπαντα!
    Ετσι νομιζω, αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρη για τιποτα απολα αυτα τα μεταφυσικα!
    ελαχιστοι τους εχουν δει,εχω μια φωτογραφια απο το αγιο ορος που εμφανιζονται μερικοι αγγελοι και απο οτι λενε ειναι πραγματικη φωτογραφια,υπαρχει στο ιντερνετ.οι αγγελοι συμφωνα με τα λεγομενα καποιων πατερων δεν εχουν σωμα,ειναι αυλοι.αυτος ειναι και ο λογος που οι ανθρωποι θεωρουνται τελειοτερο δημιουργημα.επειδη ο ανθρωπος ειναι και ενεργεια και εχει την δυνατοτητα να αλληλεπιδρασει με την υλη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Originally posted by olgaki82
    απο τη μια σκεφτομαι οπως εσυ οτι ολοι εχουμε ενα αγγελο που μας προστατευει.

    απο την αλλη τοσα μικρα παιδια που πεθαινουν,τοσοι νεοι που σκοτωνονται που ειναι ο αγγελος τους???????????
    ... ίσως να χρειάζεται να γίνεται έτσι για να γίνουν τα ίδια άγγελοι για κάποιους άλλους... καλημέρα!...

    :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Θα συμφωνήσω με την άποψη ότι εφόσον η γνώση που έχουμε μέχρι τώρα ως ανθρωπότητα είναι πεπερασμένη, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι στο ότι δεν υπάρχει οτιδήποτε δεν έχει αποδειχθεί με τα σημερινά μέσα που διαθέτουμε.

    Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και στο μέτρο που το θεωρεί ωφέλιμο για τον εαυτό του.
    Για παράδειγμα, εγώ μπορεί να πιστεύω ότι υπάρχουν και να αφήνω μοιρολατρικά την τύχη μου και τη ζωή μου στα χέρια τους.
    Ή παλι μπορεί να πιστεύω αλλά να παίρνω δύναμη από την πίστη μου αυτή για να πάρω περισσότερο τη ζωή μου στα χέρια μου.
    Ή πάλι μπορεί να θεωρώ αδυναμία την ανάγκη πίστης σε κάτι άυλο, ανώτερο και να επιλέξω να μην πιστεύω σε τίποτα από όλα αυτά, αισθανομενος πιο δυνατός να στηρίζομαι αποκλειστικά στις δυνάμεις του εαυτού μου.
    Ή μπορεί να μη πιστεύω σε κάτι ανώτερο και αυτό να με απελπίσει σε τέτοιο σημείο που να χάσ εντελώς την όρεξη για να αγωνιστώ...
    Ο κάθε άνθρωπος διαχειρίζεται την πνευματικότητα με διαφορετικό τρόπο. Και για τον καθένα, εφόσον τίποτα δεν έχει αποδειχθεί, το ωφέλιμο διαφέρει.

    Δεν ξέρω αν πιστεύω στους αγγέλους, γιατί θελω να βασίζομαι σε μένα αλλά με παρηγορεί πολλές φορές σε πολύ δύσκολες στιγμές η ύπαρξη κάποιου άυλου, προστατευτικού, δίπλα μου.

    Όποτε αναλογίστηκα την ερώτηση αυτή ήρθε στο μυαλό μου ότι στη ζωή μου υπήρξαν δύο φορές που βρισκόμουν σε πολύ άσχημη κατάσταση, και συνέβη και τις δύο εκείνες φορές ένας άγνωστος (διαφορετικός κάθε φορά) που βρισκόταν δίπλα μου να μου πιάσει κουβέντα, χωρίς εγώ να το επιδιώξω ή να δείξω κάτι...

    Μια άλλη πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου, έτυχε να κάνω εντελώς τυχαία μία γνωριμία με έναν άνθρωπο που τα λόγια του ήταν ακριβώς ότι χρειαζόταν σε εκείνη τη φάση η ψυχή μου για να ανακουφιστεί...

    Μία άλλη στιγμή της ζωής μου, όπου ταξίδευα και παρατηρούσα πολύ έντονα τη φύση έξω από το παράθυρο, αισθάνθηκα τόσο πλήρης, ευγνώμων, ευτυχισμένη και γεμάτη που ζούσα και έβλεπα αυτή την τόσο απλή (δεν υπήρχε κάτι ιδιαίτερο στο τοπίο) ομορφιά και όταν κατέβηκα, αισθάνθηκα πολύ έντονα την παρουσία ενός ανθρώπου που έχω χάσει να ήρθε δίπλα μου.

    Αυτά τα...τρελά μου έχουν συμβεί:) Μπορεί να ήταν εντελώς τυχαία, αλλά σημασία έχει τη σημασία που τους δίνει κάποιος και τι επίδραση είχαν εκείνη την ώρα στον ψυχικό του κόσμο.
    Ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε...εντελώς:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Alobar
    Originally posted by olgaki82
    απο τη μια σκεφτομαι οπως εσυ οτι ολοι εχουμε ενα αγγελο που μας προστατευει.

    απο την αλλη τοσα μικρα παιδια που πεθαινουν,τοσοι νεοι που σκοτωνονται που ειναι ο αγγελος τους???????????
    ... ίσως να χρειάζεται να γίνεται έτσι για να γίνουν τα ίδια άγγελοι για κάποιους άλλους... καλημέρα!...

    :)
    Alobar, κάποτε είχα διαβάσει ένα βιβλίο μεταφυσικό (αλλά είχε πολλά στοιχεία μυθοπλασίας μέσα βέβαια) που έλεγε αυτό ακριβώς το πράγμα. Ότι κάθε γεγονός που μας συμβαίνει, είτε καλό είτε άσχημο, έχει κάποια σημασία, κάποια αιτιολογία.

    Όπως επίσης έλεγε και το γεγονός ότι, με όσους ανθρώπους συναντηθούμε στη ζωή μας, για λίγο ή για πολύ, είτε ως φίλοι είτε ως \"εχθροί\" είτε ως απλοί άγνωστοι, υπάρχει πάντα κάποιος λόγος. Να δώσουμε κάτι και να μας δώσουν κάτι. Για να πορευτούμε παραπέρα.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Page 1 of 21 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •