Είμαστε πολλοί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Είναι γλυκό και ευαίσθητο το μήνυμα σου. Συμφωνώ πως δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση η σχιζοφρένεια για να ξεστομίζονται βλακείες καθώς αυτό το βλέπουμε σε διάφορες κατηγορίες ανθρώπων.

    Το είμαστε όλοι μαζί είναι αρκετά ρομαντικό. Συνήθως στις δικές μας κατηγορίες τα άτομα φεύγουν από το κοπάδι προτού φάνε αρκετό κουτόχορτο και συμβιβαστούν με τους κανόνες ενός παιχνιδιού που θέλει τους παίκτες σκληρούς, χωρίς ευαισθησίες και υποταγμένους στο κατεστημένο. Είμαστε όλοι μαζί όταν επιλέγουμε να βοηθήσουμε γιατί στον πόνο ο καθένας είναι μόνος του..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Συμφωνω και εγω ειναι ωραιο το μηνυμα. Ειμαστε πολλοι , ειμαστε χιλιαδες και στον κοσμο δεκαδες εκατομυρια :-)
    Εμενα μου εχει τυχει τουλαχιστον 5-6 φορες να δω διπλα μου καποιον σχιζοφρενη που εχει οπτικες ψευδαισθησεις εκεινη τη στιγμη.
    Ας φανταστουμε μονο ποσοι ειναι καλα και ποσοι εχουν κατι πολυ ελαφρυτερο. Μιλαμε για τεραστιο πληθος..
    Εξαλλου τα φαρμακα μας τα παιρνει ενα 4-6% του πληθυσμου και δινονται και για αγχος κλπ και οχι απαραιτητα μονο σχιζοφρενεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    limba ωραίο μήνυμα περνάς αλλα ποιος σε ακούει.Δυστυχως παντα θα μας ακολουθεί η ταμπέλα του τρελλού και αυτοί που μας χλευάζουν δεν θα σταματήσουν να το κάνουν γιατι απλα δεν ειναι σε αυτη την κατασταση που ειμαστε εμεις.

  4. #4
    Originally posted by libpa
    Γειά σας,
    Είπα να γράψω αυτό το θέμα με αφορμή ένα διπλανό θέμα που λέει ένα παιδί ότι οι φίλοι του τον παράτησαν ή τον κορόιδευαν. Επειδή το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί εγώ από όταν θυμάμαι δεν είχα βρίσει ποτέ τρελό, ίσα ίσα όταν άκουγα μικρό παιδάκι (πέμπτη δημοτικού) πρώτη φορά την λέξη τρελός και ότι πιστεύουν ότι είναι ο μέγας Ναπολέων, στενοχωρήθηκα τόσο πολύ για αυτούς τους ανθρώπους, μην πω είχα πάθει κατάθλιψη και φοβία ότι μπορεί να μου συμβεί. Από τότε είχα συνείδηση λοιπόν της πραγματικότητας και του εαυτού μου, γι\'αυτό θα\'θελα να σας παραθέσω εδώ κάποια πράγματα. Είμαστε δυνατοί απέναντι σε τέτοιες αντιξοότητες, όταν είμαστε δυνατοί μέσα μας (θεωρούμε τους άλλους κατώτερους που σχολιάζουν ή αποφεύγουν ή κοροιδεύουν μια τέτοια κατάσταση) και δυνατοί σαν σύνολο, δηλαδή ενωμένοι. Για σκεφτείτε, το 1% του πληθυσμού μπορεί να νοσήσει από σχιζοφρένεια, συνεπώς στην Ελλάδα είμαστε 10000000 Έλληνες, μπορούν να νοσήσουν ή νοσούν 100000 Έλληνες μόνο από σχιζοφρένεια. Βάλτε και τις άλλες ψυχώσεις. Συνολικά δλδ νοσεί ένα πολύ μεγάλο μέρος σχετικά του πληθυσμού και άρα είμαστε μία μειονότητα μεν, αλλά και μια κατηγορία του πληθυσμού. Συνεπώς γιατί φοβάστε από δω και πέρα όποιος σας βρίσει σχολιάσει αποφύγει απλά πείτε τον ηλίθιο ή ότι άλλο σας έρχεται στο μυαλό γιατί αυτό είναι, και απομακρυνθείτε. Έχετε και εμάς εδώ στο forum για βοήθεια ή συμπαράσταση, αυτοί δεν μας χρειάζονται, είναι άχρηστοι. Δεν κάναμε κάτι κακό, δεν εγκληματίσαμε, δεν είμαστε ανώμαλοι, και ούτω κάθ\'εξής, άρρωστοι είμαστε όπως είναι μία ίωση και αυτό εκδηλώνεται με το να λέμε βλακείες που δεν ισχύουν. Βλακείες ακούμε καθημερινά από ανθρώπους γύρω μας στο facebook, στο τηλέφωνο, σε μία συζήτηση από ανώριμους ανθρώπους. Και μάλιστα έχω βαρεθεί να τις ακούω. Οπότε ενώστε τις δυνάμεις σας, και μη στενοχωριέστε, δεν είμαστε κατώτεροι, ίσα ίσα εμείς είμαστε καλύτεροι από μερικούς που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να βρίζουν και να μειώνουν συνανθρώπους τους.
    μια μονο παρατηρηση θελω να κανω
    ετσι οπως το διαβασα μοιαζει με μανιφεστο ιδρυσης καποιου σωματειου !
    πχ των αρτοποιων ...
    ομως οι αρτοποιοι το διαλεξαν να ειναι αρτοποιοι , ενω οι πραγματικα ψυχικα ασθενης οχι !
    οσον αφορα τηνκοινωνικη απαιωση που γραφεις συμφωνω 100% οτι ειναι ηδεχθης και ακομα χειροτερο οτι συχνα η υποβολιμη φυση του ψυχικα ασθενη τον καθιστα αντικειμενο
    εκμεταλευσης απο αλλους γιαυτο προσοχη πολυ στους φιλους !
    Οι πραγματικοι φιλοι φαινονται μονο στα δυσκολα και οχι επειδη εχουν δηθεν η πραγματικα κοινα συμπτωματα ασθενειας
    με εσας ..
    Αυτο κανεις δεν μπορει να το ελεγξει με βεβαιοτητα στο διαδικτυο γιαυτο λιγη επιφυλαξη σε κελευσματα για ομαδοποιησεις !
    Ο στοχος ενος ψυχικα ασθενη ειναι το συντομοτερο δυνατο
    να επιστρεψει στην μεγαλη ομαδα των υγιειων και υπευθυνων πολιτων και μονο εκει πρεπει να εχει στραμενη την προσοχη του

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by libpa
    Ευχαριστώ παιδιά, δεν ήθελα να δώσω χαρακτήρα ρομαντικό, αλλά αγωνιστικό, δυναμικό για να μας δυναμώνει κάθε φορά που κάποιος λέει κάτι.
    Άλλαξα τον τίτλο, για να μην φαίνεται ρομαντικός
    Libpa, το σχόλιο μου ήταν καλοπροαίρετο. Ίσα ίσα που το ρομαντική το είπα για καλό ..δεν αμφιβάλλω ότι ο χαρακτήρας του μηνύματος σου ήταν αγωνιστικός και δυναμικός. Με στεναχωρείς που είδες κάτι το αρνητικό σε αυτά που σου έγραψα..

  6. #6
    Originally posted by libpa
    Πάνο για άλλη μια φορά επιτίθεσαι με βλακείες. Που τους είδες τους αρτοποιούς;; Και τι σχέση έχει αν το διάλεξαν αυτοί ή όχι; Αναφέρω εγώ πουθενά ότι το διαλέξαμε; Ή κάτι τέτοιο;
    Δεύτερον, οι φίλοι με άτομα όπως εμείς μόνο φίλοι δεν είναι, είδες από τη στιγμή που κοροιδεύουν και φεύγουν στα απλά πόσο μάλλον να καθήσουν στα δύσκολα..
    Ίσα ίσα λοιπόν, το να ενωθούμε μόνο καλό θα μας κάνει.. Σίγουρα δεν βοηθάει τον ασθενή να σπάνε τα νεύρα του..
    Τέλος, υποτίθεται ότι αυτό κάνουμε θέλουμε να γυρίσουμε υγιείς αλλά όχι όμως να κατηγορούμε την κατάσταση που ήμασταν πρώτα.
    Αλλά σε σένα δεν αξίζει να μιλάω γιατί απάντησες μόνο για να επιτεθείς.
    κανεις λαθος ζυγε
    ζυγος σημαινει ισορροπια !
    αυτη σου ζητω να καταλαβεις οτι δεν μπορει να επιδιωκεται ομοδοποιοντας ψυχικα ασθενεις αλλα βοηθωντας με λογια και εργα την ταχυτερη επιστροφη τους στην κοινωνια και την αναγνωριση που ειτε εχασαν ειτε δεν καταφεραν να κερδιοσυν μεχρι σημερα
    Το να λες αυριο ανηκω σε μια ομαδα ψυχοπαθων , η αν προτιμας ψυχικα ασθενων , σημαινει οτι συμβιβαζεσαι με την αρρωστεια σου και οχι με την θεραπεια της
    ΩΒγαλε απο το μυαλο σου την λαθος ιδεα οτι προσπαθω να σε αποτρεψω απο το να αμυνεσαι απο αυτους που θελουν να σε γελιοποιησουν η να σε εκμεταλευτουν !
    το ακριβως αντιθετο ειναι η αληθεια !
    Ειναι γελοιο να αποδεχεται καποιος οτι δεν ειναι φυσιολογικος
    ακριβως γιατι παρουσιαζει καποια συμπτωματα συμπεριφορας που διαφερουν απο τους πολλους ....
    Η αποδοχη του ψυχικου νοσηματος ειναι εχθρος της ιασης γιατι απαιτειται μαχη απο πλευρας του ασθενη και οχι συμβιβασμος !

  7. #7
    Originally posted by mihalis
    limba ωραίο μήνυμα περνάς αλλα ποιος σε ακούει.Δυστυχως παντα θα μας ακολουθεί η ταμπέλα του τρελλού και αυτοί που μας χλευάζουν δεν θα σταματήσουν να το κάνουν γιατι απλα δεν ειναι σε αυτη την κατασταση που ειμαστε εμεις.
    μην απογοητευεσαι μιχαλη
    αυτοι που χλευαζουν τον ψυχικα ασθενη το κανουν μονο απο φοβο μηπως συμβει και στους ιδιους !
    Οσο περισσοτερο ενας ψυχικα ασθενης παραδεχεται την αρρωστεια του και εμμεσα παυει να παλευει για να την ξεπερασει
    τοσο πιο δυσκολα θα βγει απο το λουκι που ανοιξε μονος του στον εαυτο του !
    Αγωνας ναι λοιπον !
    Οχι ομως για να μετρηθουν οι ψυχικα ασθενεις , αλλα για να γινουν ολοι τους μια μερα τοσο φυσιλογικοι ,οσοι θα κρινει μονο η ατομικη τους ευτυχια και κανεις αλλος !
    Ο λαος αποκαλει τρελο καποιο με διαφορετικη συμπεριφορα .
    Για να τους κανετε να σταματησουν δειξτε τους οτι οι ιδιοι ειναι λαθος και μην τους επιβεβαιωνετε δημιουργοντας γκετο !
    Ετσι εγκλωβιστηκαν σε ολο τον πλανητη οι μειονοτητες !
    Με την γκετοποιηση της διαφορετικοτητας !

  8. #8
    Σαν πολιτες και οχι σαν ψυχικα ασθενεις ζητηστε απο την πολιτεια καλυτερη πρωτοβαθμια περιθαλψη !
    Σαν πολιτες , αγωνιστειτε για να παρετε αναπηρικη συνταξη ιση με τον βασικο μισθο ,
    οσο διαρκει η θεραπεια σας !
    Σαν πολιτες , αγωνιστειτε για να εχετε δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και επιδομα στεγασης .....
    Σαν πολιτες , ζητηστε τα στοιχεια νοσηλιας σας να ειναι απορρητα ακομα και για την χρηση [ρωτου βαθμου συγγενων σας οι οποιοι ισως επιβουλευονται τα περιουσιακα σας στοιχεια !
    Σαν πολιτες , νοιωστε ισοι , απεναντι στους νομους της Πολιτειας και αγωνιστειτε για την δικαιωση του αγωνα σας
    Η γκετοποιηση των ψυχικα ασθενων θα ειναι κολαφος για την μαχη που πρεπει να ειναι παλαικη και χωρις κομματικα , κοινωνικα η ιατρικα κριτηρια , για να βγει η Χωρα απο τον μεσαιωνα στην ψυχικη υγεια
    Ασθενεις , γιατροι , νοσηλευτικο προσωπικο , πολιτες δημοσιοι υπαλληλοι , ολοι μαζι μια γραθια , μια φωνη , για την επανισδρυση της κοινωνικης προνοιας ....
    Αυτος ειναι ο μονος δρομος που οδηγει στην δικαιωση του αγωνα σας

  9. #9
    Originally posted by libpa
    Μα αυτό λέω κι εγώ, να τους δείξουμε ότι είναι λάθος.
    δεν διαφωνω ζυγε
    ο τροπο ομως που προτεινω διαφερει
    εσυ καλωντας τους σε γκετοποιηση , αποδεχεσαι οτι εχει δικαιο η κοινωνια που του κανει περα!
    εγω αντιθετα , κατηγορω την κοινωνια για την αρρωστεια ολων σας και ζητω ολοι μαζι να δωσουμε την μαχη και οχι μονοι τους οσοι σημερα ακομα παιρνουν φαρμακα η θεραπειες
    Θελω μαζι και τον ψυχολογο , και τον ψυχιατρο και την ψυχιατρικη νοσοκομα και την κοινωνικη λειτουργο και τους νοσηλευτες και τους γιατρους και πανω απο ολα καθε Ελληνα φορολογουμεο πολιτη που αυριο κινδυνευει και δεν το ξερει και ο ιδιος να βρεθει στην δικη σας κατασταση σημερα !
    Οσο πιο πολυ χρημα μπορει να διαθεση η πολιτεια για την προνοια και την περιθαλψη , τοσο καλυτερες υπηρεσιες θα απολαυσουν ολοι !
    αυτοι που μοχθουν για το νοσημα και αυτοι που σημερα υποφερουν και χρειαζονται την ενεργο συμπαρασταση ολου του λαου δια μεσου της πολιτειας !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by πανος12345
    Σαν πολιτες και οχι σαν ψυχικα ασθενεις ζητηστε απο την πολιτεια καλυτερη πρωτοβαθμια περιθαλψη !
    Σαν πολιτες , αγωνιστειτε για να παρετε αναπηρικη συνταξη ιση με τον βασικο μισθο ,
    οσο διαρκει η θεραπεια σας !
    Σαν πολιτες , αγωνιστειτε για να εχετε δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και επιδομα στεγασης .....
    Σαν πολιτες , ζητηστε τα στοιχεια νοσηλιας σας να ειναι απορρητα ακομα και για την χρηση [ρωτου βαθμου συγγενων σας οι οποιοι ισως επιβουλευονται τα περιουσιακα σας στοιχεια !
    Σαν πολιτες , νοιωστε ισοι , απεναντι στους νομους της Πολιτειας και αγωνιστειτε για την δικαιωση του αγωνα σας
    Η γκετοποιηση των ψυχικα ασθενων θα ειναι κολαφος για την μαχη που πρεπει να ειναι παλαικη και χωρις κομματικα , κοινωνικα η ιατρικα κριτηρια , για να βγει η Χωρα απο τον μεσαιωνα στην ψυχικη υγεια
    Ασθενεις , γιατροι , νοσηλευτικο προσωπικο , πολιτες δημοσιοι υπαλληλοι , ολοι μαζι μια γραθια , μια φωνη , για την επανισδρυση της κοινωνικης προνοιας ....
    Αυτος ειναι ο μονος δρομος που οδηγει στην δικαιωση του αγωνα σας
    Οι άνθρωποι είχαν ανέκαθεν τον εφιάλτη πως θα γίνουν παιχνιδάκι στα χέρια ενός ψυχοπαθούς? Τώρα για πες μου πανο, τι γίνεται που οι ίδιοι οι ψυχοπαθείς είναι ένα παιχνιδάκι στα χέρια άλλων ψυχοπαθών? Σου έχει τύχει να πας για ψυχοθεραπεία ως ασθενής και να θεραπεύσεις εσύ τον θεραπευτή σου?

  11. #11
    Originally posted by libpa
    Κάτσε κάτσε,

    Καταρχάς δεν είναι libra, είναι libpa (light blue path). Και είμαι κοπέλα. Κατά δεύτερον, μου τα λες πολύ μπερδεμένα, δλδ από τη μία λες ότι είναι γελοίο να αποδέχεται κάποιος ότι δεν είναι φυσιολογικός, και από την άλλη ότι η αποδοχή του ψυχικού νοσήματος είναι εχθρός της ίασης.
    ναι λιμπα !
    ειναι οντως γελοιο απο δισεκατομυρια χαρακτηρες ενος ανθρωπου να σταθουμε σε 10 που εχουν αλλοιωση προσωπικοτητας ψυχωτικου τυπου !
    Ακομα και τα πιο βαρια νοσηματα στις ψυχωσεις , οι ασθενεις μπαινοβγαινουν για νοσηλια !
    Γιατι να σταθεις στην κριση μιας προσωπικοτητας και οχι στην υγειη της φαση που δεν διαφερει απο τπυς αλλους ?
    Ειναι σαν να λες
    Φτιαχνω ομαδα με την αρρωστεια μου του 1 μηνα ,
    αλλα αδιαφορω για τη φυσιλογικη φαση της ζωης μου που ειναι 11 μηνες σε ενα χρονο η 23 η 35 !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αυτο σημαινει ψυχικο νοσημα λιμπα !
    1 μηνα αρρωστος , πολλους ομως μηνες απολυτως υγιης !
    Γιατι ο αγωνας να μην αφορα το συνολο της κοινωνιας ?
    Ξερεις κανενα εμβολιο για το ψυχικο νοσημα ?
    Μπορει καποιος να πει εγω δεν θα αρρωστησω ποτε ?
    Αποφάσισε... Δεν είπε κανείς ότι συμβιβαζόμαστε με το να παραμείνουμε άρρωστοι, αλλά σίγουρα πρέπει να δεχτούμε ότι έχουμε ασθένεια για να την πολεμήσουμε. Επιπλέον, δεν θα κερδίσουμε την αναγνώριση με το να γίνουμε καλά, κι εγώ καλά είμαι, αλλά αν τους πω τι είχα, θα με διώξουν από κοντά τους οι περισσότεροι το πιο πιθανόν. Οπότε, για ποιά αναγνώριση μιλάς από αυτούς που δεν καταλαβαίνουν, που δεν το έχουν ζήσει...

  12. #12
    Originally posted by libpa
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by libpa
    Μα αυτό λέω κι εγώ, να τους δείξουμε ότι είναι λάθος.
    δεν διαφωνω ζυγε
    ο τροπο ομως που προτεινω διαφερει
    εσυ καλωντας τους σε γκετοποιηση , αποδεχεσαι οτι εχει δικαιο η κοινωνια που του κανει περα!
    εγω αντιθετα , κατηγορω την κοινωνια για την αρρωστεια ολων σας και ζητω ολοι μαζι να δωσουμε την μαχη και οχι μονοι τους οσοι σημερα ακομα παιρνουν φαρμακα η θεραπειες
    Θελω μαζι και τον ψυχολογο , και τον ψυχιατρο και την ψυχιατρικη νοσοκομα και την κοινωνικη λειτουργο και τους νοσηλευτες και τους γιατρους και πανω απο ολα καθε Ελληνα φορολογουμεο πολιτη που αυριο κινδυνευει και δεν το ξερει και ο ιδιος να βρεθει στην δικη σας κατασταση σημερα !
    Οσο πιο πολυ χρημα μπορει να διαθεση η πολιτεια για την προνοια και την περιθαλψη , τοσο καλυτερες υπηρεσιες θα απολαυσουν ολοι !
    αυτοι που μοχθουν για το νοσημα και αυτοι που σημερα υποφερουν και χρειαζονται την ενεργο συμπαρασταση ολου του λαου δια μεσου της πολιτειας !
    Τα ίδια πράγματα λέω κι εγώ, δεν προτείνω γκετοποίηση, που το είδες, θα με τρελάνεις;
    γκετο θα πει απομονωση μιας πληθυσμιακης ομαδας !
    αυτο δεν προτεινες ?

  13. #13
    Originally posted by libpa
    Κοίτα Πάνο, δεν ξέρω τι ασθένεια έχεις και αν έχεις. Ωραία τα λες, όμως μου δείχνεις ότι δεν έχεις αποδεχτεί την ασθένειά σου, ή δεν θα μπορούσες να την αποδεχτείς άμα είχες. Καλά άμα δεν έχεις, δεν το συζητώ καθόλου. Όμως εγώ θέλω να με αποδεχθούν και με την ασθένειά μου, γιατί μου συνέβη το έζησα όσο και αν δεν το ήθελα. Δεν θέλουμε οι ψυχικές ασθένειες να περιθωριοποιούνται.
    εχω την ιδια ασθενεια με 6 000.000.000 ανθρωπους σημερα στον πλανητη λιμπα
    αγωνιω για το αυριο ....
    αν δεν την ειχα αποδεχθει δεν θα ημουν εδω
    μονο που η θεραπεια της δεν ειναι να ψαξω να βρω ποιοι την παραδεχονται για να κανουμε ποδοσφαιρικη ομαδα !

  14. #14
    Originally posted by libpa
    Originally posted by πανος12345
    γκετο θα πει απομονωση μιας πληθυσμιακης ομαδας !
    αυτο δεν προτεινες ?
    Όχι, προτείνω να ενωθούμε όλοι μαζί και να έχουμε υποστήριξη ο ένας από τον άλλο και να μη φοβόμαστε να γράψουμε σε αυτό το site, και επίσης να έχουμε δύναμη μέσα μας ότι δεν είναι οι άλλοι ανώτεροι από μας, αλλά εμείς είμαστε καλύτεροι από αυτούς που μας κοροιδεύουν.
    ετσι συμφωνω απολυτα !

  15. #15
    Originally posted by libpa
    Originally posted by πανος12345

    εχω την ιδια ασθενεια με 6 000.000.000 ανθρωπους σημερα στον πλανητη λιμπα
    αγωνιω για το αυριο ....
    αν δεν την ειχα αποδεχθει δεν θα ημουν εδω
    μονο που η θεραπεια της δεν ειναι να ψαξω να βρω ποιοι την παραδεχονται για να κανουμε ποδοσφαιρικη ομαδα !
    Είπα εγώ αυτό;;;; Που το είδες; Και τι ασθένεια έχεις; Τίποτα;
    τιποτα ειναι η αγωνια ?
    δηλαδη απο ποσα χαπια και πανω θα με εβαζες στο κλαμπ ?
    παιρνω 30 χρονια σχεδο καθε μερα αγχολυτικο 2 φορες την ημερα !
    δεν φτανει ?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •