Βιταμινη Β
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    Βιταμινη Β

    παιρνει κανεις βιταμινη Β complex, η καποια απο τις Β ?
    Ποια ειναι η μεγαλυτερη δοσολογια που μπορει να παρει καποιος αφοβα?
    Δοκιμασε κανεις ενεσιμη βιταμινη Β σε υψηλη δοσολογια και για ποιο λογο?

    Γνωριζω τις δοσολογιες που γραφουν οι συσκευασιες και που μπορουμε να παιρνουμε σα συμπληρωμα διατροφικο αλλα θαθελα να μαθω τι γινεται με υψηλες δοσολογιες που πολλες φορες χρησιμοποιουνται για καταπολεμηση παρενεργειων αλλων φαρμακων η ακομη κ για θεραπεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Παίρνω το \'Β complex\' της \'Solgar\'. Πληροφοριακά σου λέω ότι τις παίρνω λόγω παντελούς έλλειψης και καρκίνου στο ΚΝΣ. Παίρνω δυο ταμπλέτες την ημέρα, αλλά μάλλον δε σε βοηθάω μιας και δε παίρνω φάρμακα για κάτι.

    :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Με βοηθας και μαλιστα πολυ,οπως κ στο αλλο θεμα για τη ψυχωση.

    Ομως βρε alobar(ο πρωτος σιαμεζος γατος μου μετα το -κουδρα κ αλομπαρ-) δεν το καταλαβα αυτο το και- καρκινος στο νευρικο συστημα -μιας κ δε παιρνω φαρμακα- εχεις καποια ασθενεια ,αλλα δε παιρνεις φαρμακα?
    Παιρνεις δηλ την ημερα 100mg Β coblex tης solgar?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Είδα να ενδιαφέρεσαι να μάθεις για υψηλές δοσολογίες που πιθανόν να κατευνάζουν τις παρενέργειες άλλων φαρμάκων, γι\' αυτό είπα πως μάλλον δε σε βοηθάω. Με την έννοια ότι δεν πάσχω από κάτι για να παίρνω φάρμακα, απλά λόγω του παλιού καρκίνου πρέπει να τις παίρνω αιωνίως. Στην περίπτωσή μου η Β είναι απαραίτητη και επειδή ήμουν αλκοολική. Ρίξε μια ματιά στο σάιτ της Σόλγκαρ, ίσως βρεις κάτι.

    :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μα κ εγω γι αυτο θελω να τις παρω,γιατι δεν παιρνω φαρμακα εδω κ εξι μηνες!Ταχω ψαξει κ της solgar,k quest ,τωρα παιρνω την Βcomplex της lamberts 50mg αλλα θελω να μαθω ποια ειναι η υψηλοτερη δοσολογια χωρις να απευθυνθω σε διατροφολογο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Δε ξερουμε..Καλυτερα ψαξε στη βιβλιογραφία...!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by Orion
    Δε ξερουμε..Καλυτερα ψαξε στη βιβλιογραφία...!

    Καλα τι λες !Φυσικα και εχω ψαξει! κατεληξα να ρωταω γιατι δε βρηκα τιποτε κ θελω να ακουσω εμπειριες!Δεν καταλαβα γιατι σενοχλησα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Κατερίνα μου, θα έλεγα από προσωπική εμπειρία ότι ακόμη και η δοσολογία σε συμπληρώματα, ποικίλλει από άτομο σε άτομο. Αυτό που για μένα είναι πολύ για σένα μπορεί να είναι λίγο και τούμπαλιν. Αν βρω πάντως κάτι θα επανέλθω.

    :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Καλησπέρα. Ψάξε για τις Neurobion. Είναι σύμπλεγμα των Β1, Β6 και Β12. Η συνιστόμενη δόση είναι 2 ημερισίως. Πρωί και μεσιμέρι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by blDaizy
    Καλησπέρα. Ψάξε για τις Neurobion. Είναι σύμπλεγμα των Β1, Β6 και Β12. Η συνιστόμενη δόση είναι 2 ημερισίως. Πρωί και μεσιμέρι.
    2 τι? αμπουλες οk.ποσα mg ? Εχεις κανει ενεση neurobion k γιατι?

    Thanks

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Τώρα μ\'αυτά που ρωτάς θα με κάνεις ν\'ανοίξω το χαρτί οδηγιών!! :-) Καταρχάς προσωπικά χρησιμοποιώ τα χάπια... τα οποία ...αν θες τόσες λεπτομέριες έχουν : 100 mg βιταμίνης Β1(θειαμίνη) , 200 mg Β6 (πυριδοξόλη) ,200mg Β12 (κυανοκοβαλαμίνη)
    Υπάρχουν και αμπούλες των 3ml.

    Αυτά! ελπίζω να φάνηκα χρήσιμη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by blDaizy
    Τώρα μ\'αυτά που ρωτάς θα με κάνεις ν\'ανοίξω το χαρτί οδηγιών!! :-) Καταρχάς προσωπικά χρησιμοποιώ τα χάπια... τα οποία ...αν θες τόσες λεπτομέριες έχουν : 100 mg βιταμίνης Β1(θειαμίνη) , 200 mg Β6 (πυριδοξόλη) ,200mg Β12 (κυανοκοβαλαμίνη)
    Υπάρχουν και αμπούλες των 3ml.

    Αυτά! ελπίζω να φάνηκα χρήσιμη.
    Ναι !ειναι πολυ χρησιμα αυτα που γραφεις κ σευχαριστω πολυ!
    Λοιπον μερικες ακομη ενοχλητικες ερωτησεις,εννοειται, βεβαια,οτι μπορεις κ να μην απαντησεις!
    Ποσο διαστημα παιρνεις αυτο το σκευασμα?Ειχες ερυθροτητα δερματος η μουδιασματα?Εισαι vegeterian?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Τα παίρνω για 2 μήνες . Όχι δεν είχα κάτι από αυτά που αναφέρεις. Το μόνο ίσως είναι αν πήρα κανένα κιλό γιατί έχουν επικάλυψη ζάχαρης. Δεν είμαι vegeterian. Κοίτα, ό,τι και να κάνω εγώ, αν για κάποιο λόγο θες να πάρεις κι εσύ τέτοιο σύμπλεγμα, καλό είναι να στο προτείνει κάποιος γιατρός...ανάλογα με το \"θέμα\" που έχεις. Ο γιατρός μπορεί να είναι ένας απλός παθολόγος ή και ....ψυχίατρος....ανάλογα με το πρόβλημα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •