10 συμβουλές 25ετούς ψυχωσικής εμπειρίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53

    10 συμβουλές 25ετούς ψυχωσικής εμπειρίας

    1) Ποτέ μην κόψεις τα φάρμακα από μόνος σου.
    2) Το "έξω" κάνει καλό, με ή χωρίς παρέα.
    3) Η απασχόληση βοηθάει πολύ.
    4) Να είσαι κάθε μέρα "γυαλισμένος" (ατομική καθαριότητα).
    5) Δώσε μεγάλη σημασία στο να έχεις καλόν ύπνο.
    6) Να αγαπήσεις αλλά να μην ερωτευθείς γιατί έχεις την "αιτία" να "τρελλαθείς" από έρωτα.
    7) Να δουλέψεις να βγάλεις τα ένσημα για αναπηρική.
    8) Μετά να δουλέψεις "μαύρα"
    9) Να μην οδηγάς.
    10) Ποτέ μην εμπιστεύεσαι 100% έναν ψυχίατρο (πολλοί είναι απατεώνες).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Πολύ σημαντικές και χρήσιμες οι συμβουλές σου daydreamer.

    Originally posted by daydreamer
    1) Ποτέ μην κόψεις τα φάρμακα από μόνος σου.

    Το έχω καταλάβει και εγώ αυτό , δυστυχώς πικρά..

    2) Το \"έξω\" κάνει καλό, με ή χωρίς παρέα.
    3) Η απασχόληση βοηθάει πολύ.
    4) Να είσαι κάθε μέρα \"γυαλισμένος\" (ατομική καθαριότητα).
    5) Δώσε μεγάλη σημασία στο να έχεις καλόν ύπνο.
    6) Να αγαπήσεις αλλά να μην ερωτευθείς γιατί έχεις την \"αιτία\" να \"τρελλαθείς\" από έρωτα.
    7) Να δουλέψεις να βγάλεις τα ένσημα για αναπηρική.

    Το πρόβλημα με το ΙΚΑ είναι ότι πρέπει να έχεις ήδη 300 ή 500 ένσημα πριν σου συμβεί η ψύχωση. Άρα μετά πως θα πάρεις αναπηρική ; Θα πρέπει να μαζέψεις ένσημα 20 χρόνων τουλάχιστον.
    Στις επιτροπές κοιτάζουν τα βιβλιάρια υγιείας σου ; Εγώ στο ΙΚΑ δεν έχω γράψει τίποτα βέβαια.. Ωστόσο δε ζητάνε χαρτί από γιατρό που να λένε πότε άρχισε το πρόβλημα σου ;

    8) Μετά να δουλέψεις \"μαύρα\"
    9) Να μην οδηγάς.

    Πιστεύεις ότι ακόμα και με χαμηλή δόση αυτό δεν είναι εφικτό ;
    Γενικά άμα προκαλέσεις ατύχημα μετά δε σε καλύπτει η ασφαλιστική ;

    10) Ποτέ μην εμπιστεύεσαι 100% έναν ψυχίατρο (πολλοί είναι
    απατεώνες).

    Και εγώ αυτό το έχω καταλάβει πικρά.. Η επιστήμη της ψυχιατρικής είναι κάτι τελείως σχετικό. Μπορείς να βγάλεις
    τρελό τον καθένα την κατάλληλη χρονική στιγμή.
    Εγώ έτσι το έπαθα δεν ήμουν τρελός , χρειαζόμουν απλώς ένα lexotanil και τώρα κάθε φορά που προσπαθώ να κόψω τα φάρμακα μου έρχονται συμπτώματα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    1) Ποτέ μην κόψεις τα φάρμακα από μόνος σου.
    Ναι χρειαζεται καθοδηγηση αλλα οπως λες στο 10 πρεπει να προσεχεις και σε ποιον 8α πεσεις.

    2) Το \"έξω\" κάνει καλό, με ή χωρίς παρέα.
    Για ολους τους ανθρωπους οχι μονο για τους ψυχωτικους.

    3) Η απασχόληση βοηθάει πολύ.
    Ολους αλλα ειναι σιγουρα εξτρα βοηθεια για να μην σκεφτεσαι τα προβληματα σου.

    4) Να είσαι κάθε μέρα \"γυαλισμένος\" (ατομική καθαριότητα).
    Αυτο πιστευω το αναφερεις γιατι εχεις διαβασει οτι οι \"σοβαρα ψυχικα ασθενεις\" δεν φροντιζουν καν την ατομικη τους καθαριοτητα.
    Ναι πρεπει και ισχυει για ολους τους ανθρωπους.

    5) Δώσε μεγάλη σημασία στο να έχεις καλόν ύπνο.
    Οση σημασια πρεπει να δινουν ολοι.

    6) Να αγαπήσεις αλλά να μην ερωτευθείς γιατί έχεις την \"αιτία\" να \"τρελλαθείς\" από έρωτα.
    Δεν εχεις το ελεγχο σε αυτο...ουτε ψαχνει κανεις την αιτια να τρελλαθει...δεν νομιζω να το ευχαριστιεται.
    Ο ερωτας ειναι λιγο \"τρελλος\" απο μονος του για ολους τους ανθρωπους.

    7) Να δουλέψεις να βγάλεις τα ένσημα για αναπηρική.
    Προφανως αναφερεσαι στην νομοθεσια...αν βλεπεις οτι πρεπει να δουλεψεις για να βγαλεις αναπηρικη ή εστω οτι πρεπει να βγαλεις αναπηρικη καλως.

    8) Μετά να δουλέψεις \"μαύρα\"
    Ναι σιγουρα η αναπηρικη δεν φτανει για τιποτα...αλλα αν μπορεις να δουλεψεις μαυρα γιατι να βγαλεις αναπηρικη και να κλεισεις ενα σωρο πορτες...εκτος αν δεν εχεις αλλη επιλογη βιοποριστικα.

    9) Να μην οδηγάς.
    Γιατι οχι που ακομα και οι αυστηρες οδηγιες των φαρμακων δεν ειναι κατα της οδηγησης.Τα περισσοτερ ανα φερουν προσεχε τον πρωτο καιρο να δεις πως επιδρουν τα φαρμκα σε σενα.
    Βεβαια αν σε εχει χτυπησει η ασθενεια ασχημα μην οδηγας.

    10)
    Ποτέ μην εμπιστεύεσαι 100% έναν ψυχίατρο (πολλοί είναι απατεώνες).
    Πολλοι ειναι απατεωνες (καλοι - κακοι υπαρχουν παντου) αλλα πολλοι δεν μπορουν να ξερουν τι τρεχει με σενα γιατι μιλαμε για το ανθρωπινο μυαλο.


    Συνοψιζοντας πιστευω οτι ζεις τη ζωη σου σαν τους αλλους φυσιολογικα οσο μπορεις και δεν σκεφτεσαι καν το τι εχεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ενδιαφέρον θέμα! Μου άρεσε και η απάντηση του keep. Ίσως πω και εγώ την γνώμη μου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by daydreamer
    1) Ποτέ μην κόψεις τα φάρμακα από μόνος σου.

    Ναι αυτό θέλει πολύυ προσοχή! Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς εφόσον έχει την ανάλογη εμπειρία..

    2) Το \"έξω\" κάνει καλό, με ή χωρίς παρέα.

    Κάνει καλό σαφώς. Απλά είναι καλό με τον χρόνο να μαθαίνουμε να \"βλέπουμε\" το περιβάλλον γύρω μας και να εξοικειωνόμαστε με αυτό. Εύρυνση της αντίληψης με άλλα λόγια.. απο κει και πέρα αυτό δεν σημαίνει ότι ο ψυχωτικός προτού πάθει ψύχωση δεν είχε επαφή με το περιβάλλον.. το αντίθετο μάλιστα... απλά όταν έπαθε την ψύχωση έχασε την επαφή με αυτό. Είναι μια πάρα πολύ δύσκολη διαδικασία η επαναφορά με το περιβάλλον και θέλει χρόνο.

    3) Η απασχόληση βοηθάει πολύ.

    Βοηθάει πάρα πολύ η παραγωγικότητα! Αν τώρα μια δουλειά θυμίζει \"σκοπιά\" τότε δεν θα βοηθήσει ουσιαστικά. Υπάρχει και κάποια διαφορά μεταξύ συστηματικής προπόνησης και ελεύθερης προπόνησης.. καλό είναι να συνδιάζουμε και τα δύο

    4) Να είσαι κάθε μέρα \"γυαλισμένος\" (ατομική καθαριότητα).

    Εδώ απλά συμφωνώ αν και αυτό μου ακούγεται περισσότερο γενικό για όλους.

    5) Δώσε μεγάλη σημασία στο να έχεις καλόν ύπνο.

    Τονίζεις το \"καλός\" ύπνος και όχι το πολύς. Συμφωνώ απόλυτα!

    6) Να αγαπήσεις αλλά να μην ερωτευθείς γιατί έχεις την \"αιτία\" να \"τρελλαθείς\" από έρωτα.

    Σκέφτομαι να απαντήσω σε ξεχωριστώ μήνυμα για αυτό εδώ που λες.. σηκώνει πολύ κουβέντα..

    7) Να δουλέψεις να βγάλεις τα ένσημα για αναπηρική.

    Χμμμ..

    8) Μετά να δουλέψεις \"μαύρα\"

    Η σωστή ερώτηση για μένα είναι η εξής: πόσα λεφτά βγάζει (η μάλλον πως τα βγάζει) ένας άνθρωπος αν εργάζεται με 100% τιμιότητα?

    9) Να μην οδηγάς.

    Στην αρχή της θεραπείας ουδείς οδηγάει. Υποθέτω βέβαια οτι αν δεν αρχίσει σύντομα να οδηγάει πιθανώς να μην μπορέσει πιο μετά.

    10) Ποτέ μην εμπιστεύεσαι 100% έναν ψυχίατρο (πολλοί είναι απατεώνες).

    Σε όλες τις δουλειές υπάρχουν και \"καλοί\" και \"κακοί\" (είναι βέβαια πολύ γενικό αυτό). Για μένα το Νο1 προσόν για έναν ψυχίατρ/ ψυχολόγο είναι η ανθρωπιά (να σε βλέπει σαν άνθρωπο και όχι σαν τρελό η ζώο). Όλα τα άλλα είναι δευτερεύον.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by daydreamer
    1) Ποτέ μην κόψεις τα φάρμακα από μόνος σου.
    2) Το \"έξω\" κάνει καλό, με ή χωρίς παρέα.
    3) Η απασχόληση βοηθάει πολύ.
    4) Να είσαι κάθε μέρα \"γυαλισμένος\" (ατομική καθαριότητα).
    5) Δώσε μεγάλη σημασία στο να έχεις καλόν ύπνο.
    6) Να αγαπήσεις αλλά να μην ερωτευθείς γιατί έχεις την \"αιτία\" να \"τρελλαθείς\" από έρωτα.
    7) Να δουλέψεις να βγάλεις τα ένσημα για αναπηρική.
    8) Μετά να δουλέψεις \"μαύρα\"
    9) Να μην οδηγάς.
    10) Ποτέ μην εμπιστεύεσαι 100% έναν ψυχίατρο (πολλοί είναι απατεώνες).
    χαιρομαι που σε ξαναβλεπω στο φορουμ:). αυτη τη φορα για να δωσεις την δικη σου αποψη μεσα απο την δικη σου εμπειρια.

    Ετσι κ αλλιως νομιζω πώς παντα βοηθαει κάτι τετοιο. Να σαι καλα:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Ρίχνοντας μια ματιά στις απαντήσεις/posts κόλλησα αρχικά στο \"γυαλισμένος\".

    Έκατσα περαστικός σε ένα καφενείο και μίλαγε ένας \"προπονητής\" της παλαιάς εποχής (τώρα συνταξιούχος >70ετών φαντάζομαι) που, μεταξύ άλλων, απαιτούσε από την ομάδα να είναι όλοι \"γυαλισμένοι\" τις Κυριακές στον αγώνα. Ψυχωσικός είμαι, μου κόλλησε το \"γυαλισμένος\", και το έγραψα στο forum. Απλά, μια ψυχολόγος είπε κάποτε \"οι τρελλοί δεν πλένονται\"... Κάποτε θα μάθει ότι (άλλος δύσκολα άλλος άνετα) πλενόμαστε, πλυμένα καθαρά ρούχα, σιδερωνόμαστε, κουστουμιά, ταγεράκια, δόντια...κλπ κλπ Να μαζέψουμε λέω όλους τους ψυχολόγος που έχουν Άδεια Εξασκήσεως Επαγγέλματος και να τους ανοίξουμε μια τρύπα στο κρανίο να φύγουν τα δαιμόνια (όπως κάνανε στους σχιζοφρενείς παλιά)...Πλάκα κάνω, αλλά όχι ρε φίλε ότι δεν πλενόμαστε...Έλεος πια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Διαβάζοντας βιβλια του Γιάλομ ενας απο τους σπουδαιότερους ψυχιάτρους και καθηγητής πανεπιστημίου στην Αμερική,βλέπεις πως και ο πιο έμπειρος γιατρός μέσα απο τις συνεδρίες μαθαίνει απο τον ασθενή

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    μπραβο daydreamer μου αρεσουν τα ποστ σου και ειδικα οι συμβουλες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •