χρυσοψαρο επειγον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    χρυσοψαρο επειγον

    ειμαι πολυ ζωοφιλη και λατρευω τα ψαρια παρα πολυ..εχω παρει ενα και νομιζω πως το σκοτωσα αρχικα ειμαι πολυ χαλια πειτεμ κατι..πηγα να του αλλαξω νερο και επειδη λενε να βαζουμε χλιαρο γιατι του αρεσει του βαλα ομως εβγαινε πκιτρινο και αναγκαστικα πηγα να το βγαλω ολο σχεδον ακι το ψαρακι μ πεσε στο νιπτηρα επαθα σοκ δνε εμπαινε μεσα δεν μπορουσα να το πιασω εφευγε κα επεσε και κατω το πιασα κακην κακως και του φυγε λιγο η ουριτσα..μεσα στη γυαλα αρχικα με σοκ δεν κολυμπαγε αλλα ωρα οκ ειναι καλα σχετικα καιζ ει..ειμαι χαλια ψαχνω τ πετ σοπ να παρ τγηλ γαιτι ειναι μακρια μ και βρεχε πολυ για να παω εκει..λετε χωρις ουριτσα λξγο να παθει κατι αργοτερα?σορυ για τον τροπο που γραφ αλλα ειμαι καπως

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    :(:(:(:(:(:(

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    κουνιεται δηλαδη τωρα?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ναι κουνιεται παλι καλα....απλα φοβαμαι μην πεθανει πιο νωρις απο οτι πρεπει.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ε αμα κουνιεται αστο εκει.
    Και μην το ταλαιπωρεις αλλο.
    Το πιο πιθανο ειναι οτι θα επιβιωσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    sunset, πώς είναι το ψαράκι σου?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ενταξει ειναι το μικρουλι μου..ευχαριστω για το ενδιαφερον:)θα σα ς λεω νεα..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    χεχε αντε βρε με το καλο...
    αλλα αφου λες οτι εισαι ζωοφιλη, γιατι δεν ασχολεισαι λιγο παραπανω να δεις πως γινονται ολες αυτες οι δουλειες?
    Πχ να πας να ρωτησεις ενα πετσοπ, να γραφτεις σε κανα ειδικο φορουμ να ρωτησεις πριν κανεις τις κινησεις?
    Εδω ειναι ενα σχετικο φορουμ για να ασχοληθεις πιο σωστα και οργανωμενα,
    http://www.aquatek.gr/vb/index.php


    καλες βουτιες στο φιλο σου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ναι το ψαχνω απλα σε ενα φορουμ κανεις μερικες ωρες μονο εγγραφη..ρωτησα μου παν να το βαζω σε ενα αλλο μπωλ το νεμο εκεινη την ωρα:)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    να συνεχισεις τοτε να ρωτας εκει μεχρι να γινεις εξπερτ.
    Κανεις δεν τα ηξερε ολα, ολοι ρωτανε και μαθαινουν.



    :cool:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Πρέπει να συλλέγεις το νερό 1-2 ώρες πριν το αλλάξεις και να το αφήσεις σε μια λεκάνη ή κατσαρόλα ΄για να αποκτήσει τη θερμοκρασία δωματίου.
    Μετά να βάλεις λίγο από το παλιό νερό σε ένα μπωλάκι, μαζί με το χρυσόψαρο που θα το αλιεύσεις με μια μικρή ειδική απόχη.
    Αυτό γίνεται για να μην πάθει σοκ το ψαράκι από την αλλαγή θερμοκρασίας..
    Οταν πια έχεις καθαρίσει και ξεπλύνει τη γυάλα και έχεις πρισθέσει το νερό από τη λεκάνη, τότε σιγά σιγά χύνεις στη γυάλα το περιεχόμενο του μπωλ (ψάρι και παλιό νερό)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ποτέ να μην πετάς όλο το νερό της γυάλας.Να κρατάς δύο-τρία δάχτυλα πάντα,γιατί σε κάθε ενυδρείο υπάρχουν μικροοργανισμοί που έχουν δημιουργηθεί,απαραίτητοι για τα ψάρια.Ποτέ λοιπόν όλο το νερό,απλά μία ποσότητά του να αλλάζεις.Επίσης υπάρχουν σε pet shop ειδικές σταγόνες που εξουδετερώνουν το χλώριο του νερού της βρύσης,καλό θα ήταν να της αγοράσεις κι αυτές.Τα ψάρια αυτά συνήθως πάσχουν και από διάφορες ασθένειες στα λέπια,να παρατηρείς εάν αποχρωματίζονται ή παρουσιάζουν αλλοιώσεις.
    Να τον χαίρεσαι τον Νέμο σου.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •