έχω οριακη διαταραχή και είμαι ερωτευμένη με ένα σχιζοφρενή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26

    έχω οριακη διαταραχή και είμαι ερωτευμένη με ένα σχιζοφρενή

    Γεια σας, έχω καιρό να σας γράψω, από τότε μεσολάβησαν πάρα πολλά.Συγκεκριμένα μια από τις συνήθεις απόπειρες που κάνω αυτοκτονίας δηλαδη κατεβάζω τα χάπια και μετα πάω μόνη μου στο νοσοκομείο για πλυση με οδηγησε τον περασμένο Ιούνιο σε ψυχιατρική κλινική.Εκεί τα πράγματά δεν ήταν τόσο χάλια όσο τα περίμενα ανέπτυξα σχέσεις με τους άλλους ασθενεις και γενικά προσπαθούσα να προσαρμοστώ.Διαγνώστηκα με οριακή , εξαρτητική και ψυχαναγκαστική διαταραχή.

    Την προσαρμογή μου τη δυσκόλευε ο Μ.. Ήταν ένα πολύ όμορφο αγόρι που είχε διαγνωστεί με σχιζοφρένεια. Ο Μ. μιλούσε επιλεκτικα σε ορισμένα άτομα και έγω ήμουν μέσα σε αυτά. Συχνα εξέφραζε την επιθυμία ότι θέλει να πεθάνει και αυτό με συγκινούσε ιδιαίτερα λόγω και του προηγουμενου ιστορικού μου με τις απόεπιρες αυτοκτονιάς.Προσπαθούσα συνεχως να τον βοηθήσω. Μου έλεγε ότι η ζώη θα πρέπει να συνεχιστει χωρις αυτον και με συγκινούσε ιδιαίτερα.Του έλεγα για τα ταξίδια που θα κάνει όταν μεγαλώσει κι άλλο για το γεγονός ότι θα γίνει ένας πετυχημενος επιστήμονας και γενικότερα προσπαθούσα να του δίνω θάρρος. Η αλήθεια είναι ότι πως αυτά που μου έλεγε τα μετέφερα στους γιατρους και στο νοσηλευτικό προσωπικό ,γιατί είχα πελαγώσει σε καποιο σημειό.Του συνέστησα μάλιστα και τη γιατρο μου θέλοντας να τον βοηθήσω ξέροντας και τον κίνδυνο ότι γιατρός μου δεν μπορεί να αναλάβει δύο άτομα που γνωρίζονται.

    ¨Οταν τελειώσε η νοσηλεία μου έγω πηγα στον τόπο καταγωγής μου για διακοπές και ο Μ. έμεινε Αθήνα. Είχα μόνο το τηλέφωνο του αδερφού του που ενώ στην αρχη τον συμπαθούσα, στη συνέχεια κατάλαβα ο΄τι θα έμπαινε εμπόδιο και πώς ήθελε να κρατήσει το Μ. προστατευμένο απο κάθε "επιρροή".Μου είπαν , συγκεκριμένα ο αδερφός του ότι ο Μ σε κάποιες άλλες εξετάσεις που έκανε εκτός νοσοκομείου διαγνώστηκε με εγκεφαλίτιδα και ότι ευτυχώς το είχαν προλάβει νωρίς.Γενικότερα το καλοκαίρι μιλούσαμε , κυριώς επειδή τους έπαιρνα εγώ τηλέφωνο και όχι τόσο αυτοί . Σφεφτόμουνα έχουνε και τα προβλήματα τους.Θα με ρωτήσετε τι ήθελα εγώ απο το Μ?Ήθελα να συνεχίσουμε τη σχέση που έχουμε και στο νοσοκομείο και να είμαι εκεί για αυτόνα, να τον στήρίζωκαι να του δώσω όσο χρόνο χρειάζεται μέχρι να γίνει καλά.

    Τώρα το χειμώνα δεν μιλάμε καθόλου , απλώς έμαθα από μια φορά που μιλήσαμε όλους αυτούς τους μήνες ότι ο Μ. ξανανοσηλευτηκε πάλι αυ΄τη τη φορα σε παθολογικό τμημα επειδη είχε υψηλό πυρετό.Έκτοτε μου έχει γίνει έμμονη ιδέα,δεν μπορω να ήρεμησω καθόλου.Ζητησα από τον αδερφό του αν είναι να πάς και μπορώ να πάω να τον δω και μου είπε ότι ο Μ. θα στενοχωρηθεί, επειδη στενοχωρήθηκα και εγω που είναι άρρωστος.Ειλικρινα τι δικαιολογια είναι αυτή?

    Έκτοτε είμαι πολυ χάλια, έχω σταμα΄τσει τα φαρμακά μου και παίρνς πολλά πιστέψτε με, συγκεκριμένα solian,tegretol,topamac,zoloft,circadin

    Μπορείτε αν θέλετε να μου πείτε τη γνώμη σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    lucifair100, o M. έχει δικούς του ανθρώπους να τον προστατεύουν με όποιον τρόπο νομίζουν εκείνοι. εσύ έχεις τέτοιους ανθρώπους;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    lucifair100, εργάζεσαι ή σου δίνουν χρήματα οι γονείς σου?μου κάνει εντύπωση που δεν τους αναφέρεις καθόλου να σε στηρίζουν.σε καμία περίπτωση να μην σταματήσεις τα φάραμακα σου.τελικά δεν κατάλαβα, αυτός ο έρωτας ήταν αμοιβαίος?γιατί δεν ζήτησες το νούμερο του κινητού του?δεν σε ρωτάω άλλα.αυτά για αρχή.περιμένω να τα πούμε όμως, ναι?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Γειά σου lucifair100

    Καταρχάς πιστεύω ότι δεν είσαι ερωτευμένη, εσύ είσαι σίγουρη γι\'αυτό; Κατά δεύτερον, μπορείς να πεις στον αδερφό του άμα ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ να σου δώσει το τηλ. του και ότι εσύ είσαι καλά. Δεν γίνεται εσύ να μην είσαι καλά για τον αδερφό του. Ο ίδιος τι λέει; Σου είχε δείξει ενδιαφέρον; Αυτά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

    Οι γονείς μου ,μου έλεγαν να μην ασχολούμαι με τον Μ. ,επειδή είναι πολύ άρρωστος και ότι έγω δεν είμαι \"σαν και αυτόν\".Μου τόνιζαν μάλιστα ότι πάσχει ΄΄απο βαρια σχιζοφρένεια.
    ¨Οσον αφορά το κινητό του μου το έδωσε το Σεπτέμβρη,αλλά εγώ όταν έμαθα ότι έχει ξανα πυρετό το διέγραψα πάνα σε μια έκρηξη θυμού.\"Γιατί να συμβαίνουν όλα αυτά?¨ Σε κάποια φάση μάλιστα αισθανόμουνα εντελώς παράλογα τύψεις ότι έγω φταίω που του προκαλώ πυρετούς και ότι καλό θα είναι να απομακρυνθώ τελείως από αυτόν για να γίνει καλά.Αυτήν την ιδέα μου την είχαν δείξει και τα οικογενειακά του πρόσωπα άλλωστε.
    Δεν μπορώνα ξέρω αν το ενδιαφέρον ήταν αμοιβάιο,αλλά όταν είχαν απαγορέψει ττη διαμονή συγγενών μέσα στο ψυχιατρείο ο Μ. είχε κρεμαστει ολοκληρωτικα από πάνω μου. Επίσης στα τηλέφωνα που κάναμε το καλοκαίρι με φλέρταρε και τον φλερταρα΄.
    Αυτά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ναι, κανείς δεν είναι σαν τον άλλον.το κινητό του δεν μπορείς να το ξαναβρείς?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by lucifair100
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

    Οι γονείς μου ,μου έλεγαν να μην ασχολούμαι με τον Μ. ,επειδή είναι πολύ άρρωστος και ότι έγω δεν είμαι \"σαν και αυτόν\".Μου τόνιζαν μάλιστα ότι πάσχει ΄΄απο βαρια σχιζοφρένεια.
    ¨Οσον αφορά το κινητό του μου το έδωσε το Σεπτέμβρη,αλλά εγώ όταν έμαθα ότι έχει ξανα πυρετό το διέγραψα πάνα σε μια έκρηξη θυμού.\"Γιατί να συμβαίνουν όλα αυτά?¨ Σε κάποια φάση μάλιστα αισθανόμουνα εντελώς παράλογα τύψεις ότι έγω φταίω που του προκαλώ πυρετούς και ότι καλό θα είναι να απομακρυνθώ τελείως από αυτόν για να γίνει καλά.Αυτήν την ιδέα μου την είχαν δείξει και τα οικογενειακά του πρόσωπα άλλωστε.
    Δεν μπορώνα ξέρω αν το ενδιαφέρον ήταν αμοιβάιο,αλλά όταν είχαν απαγορέψει ττη διαμονή συγγενών μέσα στο ψυχιατρείο ο Μ. είχε κρεμαστει ολοκληρωτικα από πάνω μου. Επίσης στα τηλέφωνα που κάναμε το καλοκαίρι με φλέρταρε και τον φλερταρα΄.
    Αυτά
    Εγώ πιστεύω ότι σε ήθελε. Γιατί έσβησες το κινητό του; Και επειδή ήταν βαριά άρρωστος δεν έπρεπε να κάνετε σχέση; Καλά δεν ήταν; Δεν είχε θεραπευτεί εννοώ προσωρινά;
    Το κινητό του γιατί το έσβησες δεν κατάλαβα..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Είχε θεραπευτεί και ήταν σε αρκετα καλό σημείο. Μάλιστα είχαν βρεί με εγκεφαλογράφημα που είχαν κάνει ότι πάσχει απο εγκεφαλίτιδα.Το κινητό του το έσβησα γιατί εγώ δεν ήμουνα καλά και αισθανόμουνα ότι αν τον ενοχλήσω θα τον αναστατώσω με αποτέλεσμα να ξαναανεβάσει πυρετό. Μάλιστα πηρα πριν δύο βδομάδες τον αδερφό του τηλέφωνονα ρωτήσω τι κάνει και έιπε απλά Γεία σου δεν είπε το όνομά μου Γεία σου Α. επείδή ήταν ο Μ. μπροστα. Πως μπορω εγω να συνεχισω και να επιμείνω σε κάτι που όλα δείχνουν ότι δενείμαι επιθυμητή?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ναι έχεις δίκιο άμα είναι έτσι όμως ο αδερφός του δεν συμπεριφέρεται σωστά. Από ότι κατάλαβα λοιπόν σε θέλει. Δεν μπορείς να βρεις την διεύθυνση του σπιτιού του από το τηλέφωνο αν είναι σταθερό αλλιώς να τον παίρνεις συνέχεια τηλ μέχρι να του σπάσεις τα νεύρα. Αυτά άμα τον θες πολύ τον Μ. Αλλιώς παράτα το. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω:(

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Το σταθερό τους το έχουν απόρρητό , το έχω ψάξει μη νομίζεις...:(Ειλικρινα είμαι απελπισμένη.....Τον είχα στο Facebook , αλλά τον διέγραψα γιατί το facebook μου είχε γίνει εμμονή και αυτός ποτέ δεν έμπαινε μέσα να μιλήσουμε...Και εγω καθόμουνα μέρες ολόκληρεσ μπροστα από το facebook.Νιώθω ότι ο αδερφός του μου φέρεται σαν να φταίω εγώ για την κατάσταση του, και ότι τον έχουν βάλει μέσα σε ένα κλουβί.Το μόνο που δεν θέλω είναι να μου δημιουργόυνται και τύψεις από πάνω ότι φταίω για μία ενδεχόμενη επιδείνωση της υγείας του και τα λοιπα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    lucifair100, αυτός έχει κάνει κάποια προσπάθεια να επικοινωνήσει μαζί σου?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Το καλοκαίρι δεχόμουνα κάτι περίεργα τηλεφωνήματα , με έπαιρναν μετά τα μεσάνυχτα μάλιστα μια φορά με έιχαν πάρει κατά τις 5 τα μεσάνυχτα και μου βάζανε μουσική και μετά με έπαιρναν ανά 40 λεπτά περίπου.Το μυαλό μου πήγε στο Μ. κατά πάσα πιθανότητα και όλο αυτό το σκηνικό ενω μου άρεσε κίολας με τρόμαξε παράλληλα.

    Από το Σεπτέμβρη και μετά ήταν συνέχεια άρρωστος και μόνο εγώ προσπαθούσα να επικοινωνήσω μαζί του.Αυτός είχε το τηλέφωνό του συνέχεια κλειστό. Αυτό ήταν ένας και από τους λόγους που θύμωσα και δίεγραψα το κινητό του κιόλας.Η δικαιόλογια ήταν ότι είχε πυρετό λόγω της εγκεφαλίτιδας και δεν ήθελε να τον ενοχλούν.Αλλά εγώ δεν θα μπορούσα να του σταθώ όπως του στάθηκα και στο νοσοκομείο? Αυτό σκέφτηκα και θύμωσα?Τι είμαι είδος αναλώσιμο μίας χρήσης?Δεν είναι άδικο αυτό?
    Τώρα τελευταία ο αδερφός του μου είπε ,και συγκεκριμένα πριν 2 βδομάδες ότι ο Μ. ήταν 5 μέρες σε κώμα στο παθολογικό του Σισμανογλέιου λόγω υψηλου πυρετόυ.Ήθελα πολύ να πάω νατον δω , αλλά μου το είχε απαγορέψει ο αδερφός του.Τον εχουν κλείσει σε ένα χρυσο κλουβί.Νομίζοντας πως ότιδήποτε μπορεί να τον ξαναοδηγήσει σε κώμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,618
    lucifair γεια σου
    και να εχασες το τηλεφωνο του,εχει αυτος το δικο σου, οποτε αν θελει να ξαναβρεθειτε θα σε παρει καποια στιγμη τηλεφωνο.
    το οτι δεν παιρνει τωρα, μπορει απλα να σημαινει οτι ειναι βυθισμενος στο προβλημα του ειτε το παθολογικο ειτε το ψυχικο και δεν εχει χωρο για κατι αλλο στην ζωη του.
    ο αδερφος δεν ξερουμε τι ρολο παιζει,ουτε και ξερω τι προεκτασεις εχει και τι ειναι η εγκεφαλιτιδα. ισως οντως να χρειαζεται πολλη ησυχια, οποτε τον προστατευει απο οποιαδηποτε επαφη και οχι μονο απο σενα...
    το σιγουρο ειναι οτι οταν αισθανθει καλυτερα, θα σε παρει αυτος εφοσον ειναι αμοιβαιο το ενδιαφερον σας.
    μου εκανε εντυπωση βεβαια η ιστορια με τις ανωνυμες κλησεις που δεχοσουν. εφοσον ειχατε ανταλλαξει τηλεφωνα γιατι να μη σου μιλαει αν ηταν αυτος>? ειχατε μαλωσει?

    οπως και να εχει
    προτεινω να ασχοληθεις με κατι αλλο αυτον τον καιρο και να κανεις υπομονη...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Remedy ,ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Αυτός είναι 5 χρόνια μικρότερος μου για να καταλάβεις είναι 20 και εγώ 25 και θεώρησα ότι αυτό με τις ανώνυμες κλήσεις είναι ένα είδος παιχνιδιου για αυτόν , ένας τρόπος να μου επι ότι ενδιαφέρεται για μένα. Τώρα στην τελική μπορεί να μην τις έκανε ούτε αυτός και να τις έκανε μια φίλη που είχαμε τσακωθεί για να μου σπάσει τα νεύρα.Το σκηνικό ήταν πολυ ψυχοφθόρο για μένα και κουραστικό με πήγε πραγματικά πολυ πίσω.
    Τώρα να σου πω αν είναι απομακρυσμένος και απο τους άλλους του φίλους δεν ξέρω , στην κλίνική ερχόντουσαν να τον δουν μόνο ο αδερφός του κυρίως , οι γονείς του και μία φορά ήρθε και ένας φίλος του αδερφού του.Δικοί του φίλοι δεν ερχόντουσαν, ήταν ξεκομμένος.Πρεπει να σημειώσω ότι τους ζητόυσε όμως.Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώ κάποιος μπορεί να ζει έτσι τελειώς αποκομμένος?Έγω έχω μία κάποια δυσκολία στη δημιουργία κοινωνικών σχέσεων λόγω των προβλημάτων μου, και αυτό επιβαρύνει πολυ την κατάσταση μου.Πιστευω ότι έτυσι όπως του φέρονται τον όδηγουν σε πολυ χειρότερη κατάσταση.
    Για την εγκεφαλίτιδα ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Ξέρω ότι είχε ύγρο στον ιππόκαμπο του εγκεφάλου και πςσ είχε προληφθεί έγκαιρα.Αλλά τα συμπώματα της εγκεφαλίτιδας είναι όμοια με αυτα της σχιζοφρένειας.Λεπτομερεις ειλικρινα δεν γνωρίζω..
    ¨Οπως και να έχει όπως και ο Μ. έτσι και εγω έτσι και εσύ έτσι και όλοι μας έχουμε τα προβλήματα μας που μάλιστα είναι πολλές φορές πού σοβαρά,αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι δεν δικαιούμαστε να ζήσουμε ...Και το λεω εγω που έχω αποεπιραθει πεντε φορες να αυτοκτονήσω και έχω κόψει τα χέρια μου άπειρες φορες...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ίσως δεν τον αφήνει ο αδερφός του να πάρει τηλέφφωνο............

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •