Πάσχει από κατάθλιψη.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Πάσχει από κατάθλιψη.....

    Όταν τον πιάνει αυτή η κατάθλιψη περνάει όλα τα συμπτώματα, όπως να κοιμάται με τις ώρες, να είναι όλη την ώρα στο κρεβάτι, να θέλει να μένει μόνος. Και τηλέφωνο να τον παίρνει ένας φίλος εκνευρίζεται και λέει να τον αφήσουνε στην ησυχία, τα βλέπει όλα αρνητικά, υπάρχει μόνο αυτός, παγώνουνε τα συναισθήματά του κτλ. Όλα αυτά, όταν τον πιάνει επεισόδιο κατάθλιψης και κρατάει συνήθως για μέρες. Όμως υπάρχουνε και στιγμές που θέλει να βγαίνει, μπορεί να περνάει και καλά επίσης για μέρες και έτσι ξαφνικά ξανά πέφτει στο σκοτάδι!
    Τι είδος κατάθλιψη είναι αυτή; Πάντως κάθε επεισόδιο κατάθλιψης που παθαίνει, το περνάει όλο και χειρότερα!
    Τις ίδιες ακριβώς φάσεις περνούσε και όταν ήμασταν μαζί, ακόμα και πριν γνωριστούμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Φουλα,

    καλώς ήρθες

    εχεις μιλήσει με τον πρωην σου για ολο αυτο? όταν εισασταν μαζι ή εστω τωρα? τον εχεις ρωτησει πώς θα θελε ο ιδιος να του στεκεσαι? αν βεβαια θελει ή ζηταει κατι τετοιο...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3

    Γειά σου Σοφία

    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Ναι το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές. Μάλιστα παραδέχτηκε ότι έχει πρόβλημα και πρέπει να κάνει κάτι γι\' αυτό αλλά στην τελική δεν έκανε τίποτα. Του πρότεινα ακόμη να πήγαινα μαζί του σε ειδικό και χάρηκε, απλά μου είπε ότι δεν γίνεται λόγω των οικονομικών. Φοβότανε όμως και πάρα πολύ. Πόσο να τον στήριζα και εγώ; Έτσι έφτασε και η σχέση μας στο απροχώρητο και καταλήξαμε στον χωρισμό!
    Το κακό είναι ότι είχε και άσχημη συμπεριφορά απέναντί μου όταν ένιωθε πολύ πιεσμένος λόγω άλλων προβλημάτων. Δεν είχε να κάνει με εμένα. Έτσι έφτασα και εγώ στα όρια μου επειδή χειροτέρευε η κατάστασή του και έφτασα στο σημείο να πω ότι δεν αντέχω άλλο! Δηλαδή ή θα είχε τα επεισόδια κατάθλιψης ή θα ήτανε όλο νεύρα και την πλήρωνα εγώ! Να φανταστείς, μετα τον χωρισμό μας έχω να παλέψω και εγώ τώρα με την δική μου κατάθλιψη μετά από όσα πέρασα μαζί του όλο τον καιρό και δεν βλέπω να συνέρχομαι εύκολα.

  4. #4
    Η κατάθλιψή η δική μου οφείλετε και σε αυτά που τράβηξα τόσο καιρό αλλά ακόμη περισσότερο επειδή μου στοίχησε πολύ ο χωρισμός μας και ας πέρασα τόσα!
    Δεν έπαψα όμως στιγμή να ανησυχώ και για εκείνων!

  5. #5
    Τι έχετε να πείτε για όσα γράφω;
    Πάνε εβδομάδες τώρα που έχω πέσει τελείως ψυχολογικά! Μέρα νύχτα είμαι ξάπλα στο κρεβάτι, ο ύπνος μου είναι γεμάτος ταραχή, τρώω με το ζόρι, δεν έχω διάθεση - δύναμη να κάνω τίποτα!! Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω πέσει τόσο βαθιά σε κατάθλιψη. Πρέπει να κάνω κάτι όσο είναι ακόμα νωρίς αλλά δεν ξέρω πως να βρω την δύναμη. Βοηθήστε με σας παρακαλώ πολύ!
    Και τι είδος κατάθλιψη είναι αυτή που έχει ο πρώην μου χρόνια τώρα, έτσι όπως την περιγράφω στο πρώτο μου μήνυμα; Ας μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει.
    Θα χαρώ αν λάβω απάντησή σας.
    Φούλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Φούλα
    Πάνε εβδομάδες τώρα που έχω πέσει τελείως ψυχολογικά! Μέρα νύχτα είμαι ξάπλα στο κρεβάτι, ο ύπνος μου είναι γεμάτος ταραχή, τρώω με το ζόρι, δεν έχω διάθεση - δύναμη να κάνω τίποτα!! Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω πέσει τόσο βαθιά σε κατάθλιψη. Πρέπει να κάνω κάτι όσο είναι ακόμα νωρίς αλλά δεν ξέρω πως να βρω την δύναμη. Βοηθήστε με σας παρακαλώ πολύ!
    Γεια σου Φούλα
    Μου έκανε εντύπωση που ενώ νιώθεις ότι νιώθεις το βασικό σου ερώτημα στο θέμα που άνοιξες είναι τι σόι κατάθλιψη είχε ο πρώην σου.

    Φούλα μου,νομίζω πως πρώτα απ\'όλα πρέπει να επικεντρωθείς στον εαυτό σου κ να φροντίσεις τη δική σου υγεία κ μετά όλα τα άλλα.
    Καταρχάς λες πως έχεις κατάθλιψη,σου έκαναν διάγνωση?
    Το να κάνεις κάτι για μένα σημαίνει ή να \'τσαμπουκαλευτείς\' κ να τραβήξεις μπροστά σηκώνοντας η ίδια τον εαυτό σου(μπορεί να είναι απλά φάση απ\'τον χωρισμό σας κ να μην έχεις κατάθλιψη,λες πως συμβαίνει κάποιες βδομάδες,πόσο καιρό κ με τι αφορμή?του χωρισμού?πιο πριν πως ήσουν?) ή αν αυτό σου φαίνεται αδύνατο ή δυσβάσταχτο τέλος πάντων να επισκεφτείς έναν ειδικό.
    Πάντως έχεις δίκιο,όσο πιο νωρίς κάνεις κάτι τόσο το καλύτερο...

  7. #7

    Γεια σου Άρση

    Σε ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σου Άρση!
    Πάνε τώρα 4 εβδομάδες που νιώθω έτσι χάλια! Διάγνωση δεν μου έχει γίνει, όμως λέω πως περνάω φάση κατάθλιψης σύμφωνα με τα συμπτώματα μου. Να την βγάζω δηλαδή μέρα νύχτα ξάπλα, να μην έχω δύναμη και διάθεση να κάνω και το πιο απλό. Και 2 βήματα όταν πρέπει να κάνω από το ένα δωμάτιο στο άλλο, μου φαίνονται βουνό! Κάπως έτσι δεν ξεκινάει η κάτω βόλτα; Γι\' αυτό λέω πρέπει να συνέλθω με κάποιον τρόπο όσο είναι νωρίς!
    Στο χωρισμό φτάσαμε επειδή πάλευα δυστυχώς μόνο εγώ σε αυτή τη σχέση, μέχρι που με πήρε όπως καλά βλέπεις και εμένα τελείως από κάτω. 2 χρόνια ήμασταν μαζί! Συνέχεια έπρεπε εγώ να τον κρατάω, να τον ανεβάζω για το κάθετί, αυτό ζητούσε απο εμένα! Έλεγε εγώ είμαι η δυνατή! Έλεγε ότι με αγαπάει πολύ, να κάνω υπομονή μαζί του και ότι θα συνέρθει, που θα πάει! Πως έτσι χωρίς να κάνει κάτι!; Είναι δειλός, αδύναμος να παλέψει οτιδήποτε, αφέθηκε στην ζωή του, την παράτησε όπως έχει πει και ο ίδιος λόγο δειλίας και αδυναμίας, με αποτέλεσμα να παθαίνει κάθε τόσο επεισόδια κατάθλιψης και κάθε φορά όλο και χειροτερεύει το επεισόδιο! Έπρεπε να κάνει κάτι για την κατάστασή του εδώ και 5 χρόνια που ξεκίνησε όλο αυτό, δεν έκανε όμως τίποτα και δυστηχώς δεν βλέπω να θέλει να κάνει. Τον στήριζα με όλη μου την καρδιά, όμως έβλεπα δεν είχε όφελος επειδή εκείνος δεν βοηθάει καθόλου τον εαυτό του.
    Εγώ νιώθω απογοητευμένη που είχε τέτοια κατάληξη η σχέση μας λόγω αυτού του προβλήματος επειδή ταιριάζαμε πολύ και αγαπιόμασταν βαθιά! Θυμωμένη επειδή θα μπορούσαμε να το παλέψουμε και να τα καταφέρουμε! Το πίστευα βαθιά! Είναι κρίμα, έτσι το βλέπω. Δυστηχώς όμως όταν παλεύει μόνο ένας για τους δυο δεν γίνεται τίποτα με αποτέλεσμα να φθαρεί και εκείνος που πάλευε μόνος ψυχολογικά, όπως εγώ τώρα.
    Ήτανε όμως και τα ξεσπάσματα νεύρων απέναντί μου όπως ανέφερα στα προηγούμενα μηνύματά μου όταν ένιωθε πιεσμένος λόγω προσωπικών του προβλημάτων! Ακόμα και τα νεύρα του χειροτερεύουνε! Όταν τον πιάνουνε είναι και με τους άλλους όλο νεύρα, απλά με εμένα μπορούσε να ξεσπάσει πιο έντονα! Τον ικέτευα να αλλάξει την συμπεριφορά του απέναντί μου, όμως έλεγε δεν μπορεί, δεν τα καταφέρνει! Όταν δεν περνούσε επεισόδιο κατάθλιψης, του έβγαιναν σε νεύρα.
    Έχεις όμως απόλυτο δίκιο Άρση, το ξέρω, ότι πρέπει τώρα να δω τι θα κάνω με την δική μου κατάσταση και να βγω από το καβούκι μου όσο είναι νωρίς! Θα το προσπαθήσω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    γεια σου φουλα
    συμφωνω με την αρση
    εσυ που περασες τοσα γιατι ο ανθρωπος αυτος δεν αποφασιζε να βρει βοηθεια (το οικονομικο δεν μπορει να ειναι το θεμα οταν υπαρχει τοσο επιμονο προβλημα που καταδυναστευει ολη την ζωη καποιου, υπαρχουν και οικονομικες λυσεις.οπως εβρισκε να φαει και να πληρωσει λογαρισμους θα εβρισκε και για την ψυχικη βοηθεια), δεν πρεπει να μενεις αβοηθητη να υποφερεις το βαρος που σου εχει δημιουργηθει απο ολη αυτη την ιστορια και απο τον χωρισμο.
    οταν νοιωσεις καλυτερα, μπορεις να κανεις μια συζητηση μαζι τουγια να του εξηγησεις πως ξεπερασες την δικη σου καταθλιψη και να δεις αν υπαρχει περιπτωση να αποφασισει να κανει κατι κι εκεινος.
    αυτοτο λεω γιατι απο την διηγηση σου βλεπω να θεωρεις οτι η σχεση σας ειχε περιθωρια και αγαπη κι αναγκαστηκατε να χωρισετε μονο λογω της παθησης του.αν ειναιετσι, ισως εχει νοημα να ξαναπροσπαθησεις,αλλα οπωσδηποτε μονο αν αποφασισει κι εκεινος να βοηθηθει και μπορεσετε ετσι να ζησετε μια πιο υγιη κατασταση.

  9. #9

    Γεια σου Remedy

    Σε ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σου Remedy.
    Ξέρω έχετε απόλυτο δίκιο τα όσα γράφετε, και εσύ και η Άρση!
    Πάντα όμως αφήνω τον εαυτό μου τελευταίο με αποτέλεσμα αυτή τη φορά να με πάρει τελείως από κάτω και να περνάω φάση κατάθλιψης! Πρέπει να το αλλάξω αυτό, το ξέρω όσο δύσκολο και αν είναι!
    Όσον αφορά τον πρώην μου, με πήρε πριν λίγες μέρες τηλέφωνο να μου πει ότι θέλει να τα ξανάβρούμε όμως φοβάται λέει ότι πάλι δεν θα τα καταφέρουμε. Δηλαδή, δεν σκέφτηκε και δεν έκανε πάλι τίποτα για την κατάστασή του! Φυσικά δεν δέχτηκα να τα ξαναβρώ μαζί του! Θα είχαμε πάλι τα ίδια αν όχι χειρότερα! Ενώ στην αρχή είχα χαρεί πολύ που το άκουσα, μόλις άκουσα τα όσα μου είπε, ξεκαθάρισα αμέσως πως δεν γίνεται να τα ξαναβρούμε. Άς έλεγε έστω τώρα, ότι είναι πρόθυμος να πάμε μαζί σε ειδικό και να το παλέψουμε! Τίποτα, άπραγος τελείως!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Φουλα,

    απο οσα μας λες, φαινεται πως την κατασταση στη σχεση σας, αλλιως την εβλεπες εσυ κ αλλιως ο αγαπημενος σου. Αυτο οπως βλεπεις ειναι ενα πολυ σημαντικο εμποδιο στο να προχωρησετε μαζι. Ακομα και αν τον αγαπας και σ αγαπαει. Αν ο φιλος σου εχει αποφασισει να τα παρατησει, μενοντας μαζι του με εναν τροπο τα παρατας κ εσυ. Συνηθως οταν συμβαινει κατι τετοιο, ενας χωρισμος, μας ειναι δυσκολο να μην βλεπουμε τα καλα στοιχεια του αλλου. Ή ακομα και να νομιζουμε οτι ταιριαζαμε τοσο. Προφανως κ ταιριαζαμε σε καποια. Αλλα για να φευγεις, μαλλον δεν ταιριαζατε σε καποια αλλα. Η σταση στην ζωη ειναι ενας σημαντικος και καθοριστικος λογος για εναν χωρισμο.

    Δεν ειναι βεβαια κακο να εισαι δυνατη, να στηριζεις. Κακο ειναι να εχεις επωμιστει εναν ρολο. Οποιος κ αν ειναι αυτος. Κ ειναι μονο ανθρωπινο που κουράστηκες, που νιωθεις τοση απογοητευση. Κατάθλιψη ή οχι, αν ειναι αυτο που εχεις σημασια εχει να αισθανθεις καλυτερα. Να μπεις εσυ αυτη τη φορα εσυ ως προτεραιοτητα. Και αυτο ειναι μια δυσκολη αποφαση κ διολου αναπαυτικη. Αλλα θα σε βοηθησει, ειμαι σιγουρη
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11

    Καλησπέρα Σοφία

    Σοφία, το μήνυμά σου το διάβασα ήδη 5 φορές κατά σειρά! Διαβάζοντάς το ξανά και ξανά, διαπιστώνω ότι έχουνε βάση τα όσα γράφεις! Ποτέ δεν κάθησα να το σκεφτώ έτσι! Κάθε σου λέξη και μια βάση.
    Σε ευχαριστώ πολύ θερμά για τα λόγια σου Σοφία!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Να εισαι καλα Φουλα Καλη δυναμη στην πορεια
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13

    Καλησπέρα σε όλους σας

    Άλλη μια μέρα καταθληπτική για μένα!
    Ούτε να κοιμάμαι θέλω πια! Κάνω ταραγμένο ύπνο ,ξυπνάω καθέ τρεις και λίγο και δεν έχω ηρεμία ακόμα και με τα όνειρα!
    Εκεί που σκέφτομαι να σηκωθώ για να ασχοληθώ με κάτι, δεν έχω δύναμη!
    Είναι και οι σκέψεις που με ρίχνουνε ακόμα περισσότερο και με \"παραλύουνε!\"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Φούλα
    Είναι και οι σκέψεις που με ρίχνουνε ακόμα περισσότερο και με \"παραλύουνε!\"
    Πες τις σκέψεις σου,βγάλτες από μέσα σου...μπορεί κάποιος να δει κάτι που δε βλέπεις εσύ(να πάρεις ερεθίσματα) κ εν τέλει να βοηθηθείς.
    Αλλά κι απ\'την άλλη μια πράξη μετράει πιο πάνω από χίλιες σκέψεις.
    Δε μπορείς να σε πιέσεις να κάνεις κάτι?έστω με το ζόρι?ή και με το πολύ ζόρι αν χρειαστεί?

  15. #15

    Καλή σας μέρα

    Κατ\' αρχήν πως να ηρεμήσω, όταν βλέπω συνεχώς, όλη την βραδιά όνειρα με τον πρώην! Ζωντανά κιόλας που τα θυμάμαι μόλις ξυπνώ! (και ξυπνώ αρκετές φορές ενδιάμεσα).
    Σήμερα ξύπνησα με ακόμα χειρότερη διάθεση και κοιμήθηκα πολλές ώρες από το τις κανονικές!
    Νιώθω να χειροτερεύω!
    Οι σκέψεις που με βασανίζουνε; Δύσκολα να τις παραδεχτώ και δεν ξέρω γιατί! Θα τις γράψω όμως Άρση.
    Όπως, μόνο με την σκέψη ότι θα βρει άλλη ο πρώην μου με κάνει κομμάτια. Παρόλο που δεν θέλω να τα ξανά βρω μαζί του.
    Οι αναμνήσεις και τα πράγματα που θέλαμε να κάνουμε μαζί και αυτές οι στιγμές δεν θα έρθουνε ποτέ!(Έκανε και εκείνος συνέχεια όνειρα για τη ζωή μας τα οποία μου εξέφραζε). Επένδυσα πολύ συναισθηματικά και πολύ ενέργεια σε αυτή την σχέση επειδή πίστευα πως ήτανε ό σύντροφος της ζωής μου και αυτό πονάει ακόμη περισσότερο! Ας μην είναι έτσι στην τελική!
    Δεν ξέρω πια τι να κάνω, πως να καταφέρω, να βρω την χαμένη μου δύναμη να κάνω πράγματα! Έχω χάσει τελείως τον εαυτό μου όσο καμία άλλη φορά!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •