Ένταση, άγχος αυπνία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Jimi25 τα xanax είναι σαν τα lexotanil και παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα. Έχουν χαμηλό χρόνο ημιζωής και ενέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο εξάρτησης. Τα xanax πάντως έχουν και σοβαρότερες παρενέργειες αν τύχει και εκδηλωθούν. Μέχρι και ίκτερο μπορεί να πάθεις. Stedon πιστεύω θα ήταν το ιδανικό για την περίπτωσή μου, αφού έχει μακρά κατευναστική δράση που κρατάει μέχρι και την επόμενη μέρα. (ελπίζω να μην μπερδεύεις το Stedon με το Hipnosedon. Το ένα είναι κλασσική βενζοδιαζεπίνη το δεύτερο νιτροβενζοδιαζεπίνη). Γιατί έως τώρα το Hipnosedon μπορεί όντως να με ρίχνει ξερό για ύπνο όταν χρειάζεται, αλλά την επόμενη έχω άσχημη διάθεση. Είναι για ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας και με σοβαρότερο πρόβλημα από εμένα.
    Μια άλλη λύση που σκέφτηκα πάντως είναι κάποιο σύγχρονο κατασταλτικό αντιισταμινικό. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, ελπίζω αν βρω κάποιον ανοιχτόμυαλο και συζητήσιμο ψυχίατρο-νευρολόγο και μου γράψει κάτι τέτοιο, να κάνει δουλειά.
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    oldman ,αν θελεις ψαξε λιγο για συστημικη ψυχοθεραπεια ,ανεξαρτητα ψυχιατρου!το ειδος αυτο της ψυχοθεραπειας βασιζεται στο οτι προσανατολιζεται στις απαιτησεις του πελατη και στη προσωπικη του αντιληψη κ βιωση της πραγματικοτητας(του πελατη-ασθενη-)

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Δεν έχω αντίρρηση, απλώς μιας και ξέρω οτι αυτές οι διαδικασίες θέλουν χρόνο, θα ήθελα την εγγύηση οτι στο μεσοδιάστημα και μέχρι να υπάρξει ορατό αποτέλεσμα, μπορώ να έχω κάποια άμεση λύση για τις δύσκολες στιγμές όταν χρειάζεται να συγκρατήσω τον έντονο θυμό μου ή να κοιμηθώ το βράδυ. Η οποία θα αντικαταστήσει αυτές που βρίσκω μόνος μου και δεν είναι ενδεδειγμένες για την περίπτωσή μου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by oldman
    Ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν σε U2U.
    Για τους υπόλοιπους:

    Φαντάζομαι αν ερχόταν κάποιος ομοφυλόφιλος εδώ με πρόβλημα αιμορροΐδων ζητόντας κάποιο ισχυρότερο λιπαντικό για τις σεξουαλικές του επαφές, η απάντηση που θα λάμβανε θα ήταν «πρέπει να εστιάσεις στην αιτία του προβλήματός σου, η οποία είναι οτι εισέρχονται πέη στον πρωκτό σου, συνεπώς με την κατάλληλη υποστήριξη θα σε κάνουμε ετερόφυλο (βλέπε «φυσιολογικό») καταπολεμώντας το πρόβλημα στη ρίζα του».
    Βέβαια ποτέ δεν θα παραδεχθείτε οτι η χρήση ουσιών είναι κι αυτό επιλογή και όχι ασθένεια, θα πάρει κανα δυο αιώνες μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Μέχρι τότε θα ταυτίζετε την χρήση με την κατάχρηση και θα πρήζετε τα συκώτια του κοσμάκη με ένα σωρό μπουρδολογίματα. Ακούστε. Αν κάποιος χρήστης, γίνει «καταχραστής» και αυτό θελήσει να το σταματήσει, θα διατυπώσει και το ανάλογο αίτημα. Πάψτε να απαντάτε σε ερωτήματα που δεν έχουν τεθεί, σταματήστε να δίνετε συμβουλές και καθοδήγηση που δεν σας έχουν ζητηθεί. Είναι αισχρά εκνευριστικό, μου έρχεται να βάλω το δάκτυλό μου στο μάτι βαθιά μέσα και να το κουνάω γύρω-γύρω όλοι.
    τη μπαλεύεις? το τράβηξες από τα μαλλιά....
    προφανώς εδώ μέσα οι περισσότεροι παίρνουν φάρμακα και θα ήθελαν να μην τα είχαν ανάγκη, γι\'αυτό και σε συμβουλέυουν να την ψάξεις διαφορετικά

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by oldman
    Ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν σε U2U.
    Για τους υπόλοιπους:

    Φαντάζομαι αν ερχόταν κάποιος ομοφυλόφιλος εδώ με πρόβλημα αιμορροΐδων ζητόντας κάποιο ισχυρότερο λιπαντικό για τις σεξουαλικές του επαφές, η απάντηση που θα λάμβανε θα ήταν «πρέπει να εστιάσεις στην αιτία του προβλήματός σου, η οποία είναι οτι εισέρχονται πέη στον πρωκτό σου, συνεπώς με την κατάλληλη υποστήριξη θα σε κάνουμε ετερόφυλο (βλέπε «φυσιολογικό») καταπολεμώντας το πρόβλημα στη ρίζα του».
    Βέβαια ποτέ δεν θα παραδεχθείτε οτι η χρήση ουσιών είναι κι αυτό επιλογή και όχι ασθένεια, θα πάρει κανα δυο αιώνες μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Μέχρι τότε θα ταυτίζετε την χρήση με την κατάχρηση και θα πρήζετε τα συκώτια του κοσμάκη με ένα σωρό μπουρδολογίματα. Ακούστε. Αν κάποιος χρήστης, γίνει «καταχραστής» και αυτό θελήσει να το σταματήσει, θα διατυπώσει και το ανάλογο αίτημα. Πάψτε να απαντάτε σε ερωτήματα που δεν έχουν τεθεί, σταματήστε να δίνετε συμβουλές και καθοδήγηση που δεν σας έχουν ζητηθεί. Είναι αισχρά εκνευριστικό, μου έρχεται να βάλω το δάκτυλό μου στο μάτι βαθιά μέσα και να το κουνάω γύρω-γύρω όλοι.
    αγαπητε γεροντα
    κατ αρχας, αν πραγματι εχεις τετοια συναισθηματα για τις ανεπιθυμητες απαντησεις που λαμβανεις, το προβλημα που Ο ΙΔΙΟΣ εχεις με την επιλογη που μας ανελυσες, ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερο απ οτι διατεινεσαι κι απ οτι πιστευεις, για τον απλουστατο λογο οτι αν ησουν κατασταλαγμενος με τις επιλογες σου και δεν τις κατεκρινες πρωτος εσυ, δεν θα ειχες καμια σκασιλα για οποιον κι αν τις σχολιαζε και θα σου φαινοντουσαν αδιαφορα τα σχολια, θα προσπερνουσες και παντως με τπτ δεν θα αισθανοσουν την ενοχληση που μας περιγραφεις.

    δευτερον
    δεν δεχομαστε υποδειξεις για το τι σκεφτομαστε και τι απανταμε στον καθενα, ειναι ενα φορουμ που ο καθενας καταθετει σκεψεις και προβληματισμους για οτι διαβαζει, δεν πληρωνομαστε, ουτε ειμαστε ψυχιατροι για να μιλαμε για συνταγες.
    για του λογου το ακριβες, δεν θα επρεπε καν να μεινει το κειμενο σου στο φορουμ αυτο καθως ειναι αντιθετο και με το πνευμα και με τους ορους λειτουργιας του.

    τριτον
    ξεπερνωντας ολα αυτα και οσο μας το επιτρεψουν ακομα οι αντμινς, να σου πω, οτι θεωρω απολυτα σεβαστη επιλογη, να εχει ο καθενας τις εξαρτησεις που επιλεγει για τον εαυτο του, οσο κακο κι αν του κανουν αυτες, ακομα και τον θανατο που επιλεγει,αρκει να μη βλαπτει με αυτες και αλλα ατομα (ενα παιδι για παραδειγμα).
    σε αυτο το πνευμα, σου ευχομαι να βρεις τον γιατρο που θελεις και να βρειτε την χρυση συνταγη που θα εξισοροπησει θαυμαστα τις αλληλεπιδρασεις φαρμακων και ναρκωτικων και θα μπορεσει να σου δωσει μια καλη ποιοτητα ζωης οπως την ονειρευεσαι.
    σε αυτο δεν μπορω να βοηθησω, δεν εχω τετοιες γνωσεις.αν ημουν ενας τετοιος γιατρος η αν ηξερα εναν τετοιο γιατρο, πραγματικα θα σε βοηθουσα(ξερω ειναι το μονο που θα σε ενδιεφερε αλλα για αλλη μια φορα, ατυχησες εδω..)

    τεταρτον,
    μιας και το ψαχνεις τοσο πολυ να εξισοροπησεις ολα αυτα με γνωμονα την καλη σου ζωη,βαλε στην ζυγαρια και την πραγματικη σου επιθυμια , αν ειναι δλδ οντως αυτο που θελεις μια ζωη με ουσιες που η μια εξισοροπει την αλλη ωστε να καταφερνεις να ζεις,και δεν ειναι απλα στρουθοκαμηλισμος για να μη παραδεχτεις οτι θα προτιμουσες μια ζωη χωρις ουσιες......

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Αγαπητέ Remedy

    Πρώτον, απλώς με πιάνει απελπισία γιατί ενώ έχω την εντύπωση ότι συνομιλώ με εξελιγμένα δείγματα του είδους homo sapiens, στην πορεία αρχίζω και αμφιβάλω με αποτέλεσμα να μου έρχεται να κάνω αυτό που περιέγραψα. Εξηγώ με σαφήνεια τι πρόβλημα έχω και ποιες υποχωρήσεις δεν δέχομαι να κάνω προκειμένου να λυθεί. Και ξάφνου από εγγενές αλλά και εξωγενές πρόβλημα άγχους, έντασης και αυπνίας, βρίσκομαι υπόλογος για την χρήση μαριχουάνας όπου εστιάζουν αρκετοί βλακωδώς επί του ενδεχομένου το αίτιο του προβλήματός μου να είναι η μαριχουάνα. Μέγα λάθος. Πράγμα που διαφαίνεται από το πρώτο μου ποστ, απλώς αρκετοί εδώ είδαν τη λέξη «κάνναβη» και αφού στο μυαλό τους άναψε η φωτεινή επιγραφή με μεγάλα γράμματα «ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ» και μουσική υπόκρουση Ζακ Ιακωβίδη, άρχισαν να λένε το γνωστό φθηνό κι ανέξοδο ποίημα τους: «Εμ κι εσύ τι τα θέλεις αυτά βρε παιδάκι μου, κόφτα να πάνε στο διάλο και ύστερα έλα να το συζητήσουμε πάλι».

    Δεύτερον, αν δεν μπορείτε να σεβαστείτε το πλαίσιο διαλόγου που θέτει ο συνομιλητής γύρω από το πρόβλημα που τον απασχολεί, να μην συμμετέχετε καθόλου.

    Τρίτον, εύχομαι η μη παροχή βοήθειας από πλευράς σου να οφείλεται πράγματι σε έλλειμμα γνώσεων και όχι διάθεσης. Γιατί σε αυτή την περίπτωση, απλώς συνεχίζω να παίρνω λεξοτανίλ ή υπνοσεντόν ισορροπώντας σε τεντωμένο σκοινί, δεν με προστατεύει κανείς από τίποτα δηλαδή, αντιθέτως. Με άλλα λόγια εύχομαι να μην είσαι κι εσύ έρμαιο δογματικών αντιλήψεων τύπου «ή κάνεις αυτό που θα σου πω σαν γιατρός, ή τράβα πνίξου όπως είσαι».

    Τέταρτον, ουσίες θα έπαιρνα είτε είχα προβλήματα είτε όχι. Μου αρέσει ο καφές, μου αρέσει το κρασάκι καμία φορά με το φαγητό, μου αρέσει να πίνω και μπάφους πριν φάω ένα γαλακτομπούρεκο ή δω μια καλή ταινία ή έρθω σε οργασμό. Απλά πράγματα. Επίσης όταν το άγχος είναι πολύ και φέρνει αυπνία, θα καταφεύγω σε βενζοδιαζεπίνες. Μπορεί να ελαττώνουν την ποιότητα του ύπνου διαταράσσοντας την αρχιτεκτονική του, αλλά αφού η χρήση τους είναι περιστασιακή και απολύτως ελεγχόμενη, αυτές τις παρενέργειες μπορώ να τις καταπιώ. Την προσβλητική επίδραση των αντιψυχωσικών αλλά και την ντεκαβλέ δράση των αντικαταθλιπτικών, δεν τα ανέχομαι και δεν υποχωρώ σε αυτό εκτός αν η επιστήμη κάποια στιγμή κάνει προόδους. Δεν είναι σκοπός μου να διευκολύνω το έργο του θεραπευτή, την δική μου ποιότητα ζωής θέλω να διευκολύνω. Μη τα φέρνουμε τούμπα δηλαδή.

    Και κάτι τελευταίο. Έχεις δίκιο οτι τελικά όλα αυτά που λεω ίσως θα έπιαναν τόπο σε forum ψυχιατρικής και όχι ψυχολογίας, μιας και αποζητώ τεχνική προσέγγιση στα σημεία και όχι δομική αλλαγή στον τρόπο ζωής και φιλοσοφίας μου. Θα κάνω υπομονή έως ότου ανοίξει ένα τέτοιο forum, ελπίζοντας μέχρι τότε να μην έχω πάθει εξάρτηση από τις βενζοδιαζεπίνες μικρού χρόνου ημιζωής.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Το πρόβλημα δηλαδή έχει ως εξής:

    -Κατ αρχάς θέλω να σε κάνω έτσι ώστε να μη θέλεις να πίνεις καθόλου μπάφους.

    -Ξέχνα το.

    -Όχι, εσύ ξέχνατο. Δεν δέχομαι να μου πεις τι θα κάνω ως γιατρός.

    -Ούτε εγώ δέχομαι να μου πεις τι θα είμαι και πως θα ζω. Αν ήταν να μην είναι αυτός που είμαι και να γίνω άλλος, το ήξερα κι εγώ αυτό να το προσπαθήσω μόνος μου. Δεν γουστάρω. Διαχειριστική προσέγγιση θέλω, παραμένοντας αυτός που είμαι. Παρακάτω.

    -Δεν ακούω τίποτα. Θα κόψεις του μπάφους γιατί αποκλείεται να μην διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στο όλο πρόβλημα που έχεις, και όταν θα νιώθεις πολύ άγχος, μπορώ να σου γράψω μόνο αντικαταθλιπτικό ή αντιψυχωσικό.

    -Όχι. Θα μου γράψεις είτε κάποια βενζοδιαζεπίνη μακρόχρονης ημιζωής, είτε κάποιο αντιισταμινικό ή βάλε την φαντασία σου να δουλέψει και βρες κάτι άλλο.

    -Δεν δέχομαι τους όρους και τους περιορισμούς σου. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι σε αυτή τη σχέση εγώ θα μιλάω κι εσύ θα υπακούς.

    -Εντάξει, καλό σας βράδυ, χίλιες φορές υπνοσεντόν και λεξοτανίλ τότε.

    -Χαίρομαι που κατασταλάξατε τουλάχιστον κάπου. 60 ευρώ παρακαλώ.

    -!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    ολντμαν για τα χαναχ που αναφερεις να μεν δημιουργουν εξαρτηση αλλα με ειπε ο γιατρος οτι δεν δημιουργουν καπιο οργανικο προβλημα οπως ικτερο κ αλλα προβληματα.αλοι τα περνουν χρονια ολοκληρα κ δεν εχουν παθει τιποτα εχτος απο την εξατηση.αλιως δεν θα τα συνταγογραφουσαν οι γιατροι με τοση ευκολια.ειναι το φαρμακο με τις μεγαλυτερες πωλησεις παγκοσμιος.πολλες φορες παω στο φαρμακειο να παρω κ μου τα λενε κ οι φαρμακοποιοι

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Οι βενζοδιαζεπίνες γράφονται σαν καραμέλες από τους γιατρούς και περισσότερο τα xanax στις δυτικές κοινωνίες είναι ψωμοτύρι, ειδικά αν στις αγχώδεις διαταραχές συμπεριλαμβάνονται και κρίσεις πανικού ή αγοραφοβία. Σε αυτό έχουν συμβάλει παράγοντες που καλό θα ήταν να μην αναφέρω γιατί θα μπλέξουμε. Μέσα στις πιθανές παρενέργειες των xanax πάντως, συμπεριλαμβάνεται και ο ίκτερος. Κουβέντα που δεν θα την διαβάσεις εύκολα για άλλες παρόμοιες βενζοδιαζεπίνες. Για να σου τα έγραψε ο γιατρός όμως κάποιος λόγος θα υπάρχει. Εγώ έχω βρει την υγειά μου με τα λεξοτανίλ όταν πρόκειται για έκθεση σε ιδιαιτέρως έντονα στρεσσογόνα ερεθίσματα και άγχος. Όλα αυτά θέλουν πάρα πολύ προσοχή, γιατί αν την πατήσεις μετά η απεξάρτηση μπορεί να φτάσει και τα δυο χρόνια. Και τα συμπτώματα της εξάρτησης είναι τόσο άσχημα, που συχνά θα ακούσεις πρεζάκηδες να λένε «χίλιες φορές να κολλήσεις με πρέζα, παρά με τα χάπια». Δεν έχουν άδικο.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4
    Γεια χαρά στο Forum και γειά και χαρά σου oldman. Βασικά φίλε έχω ρίξει πολύ γέλιο με τον τρόπο που έχεις. Humor που σπάει κόκαλα. Αλλά ο βασικός λόγος που σου γράφω είναι ότι μου έκανε κλικ το παραπάνω \"Την προσβλητική επίδραση των αντιψυχωσικών\" .

    θα είμαι ειλικρινής. Θεωρώ σχεδόν απίθανο να μπορώ να βοηθήσω. Παρόλα αυτά δεν έχω νομίζω να χάσω τίποτα αν σου πώς έχω δουλέψει εγώ το θέμα του ύπνου.

    Απλά πρώτα θα ήθελα να σου πω ότι από τις παραπάνω απολαύσεις που αναφέρεις, κρασάκι με το φαγητό, μπάφους, sexaki και γαλακτομπούρεκο, μόνο τα δύο τελευταία μου λένε κάτι.

    Και χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος, έχω υποψίες ότι οι απολαύσεις που γουστάρεις (και για να το ξεκαθαρίσουμε ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ) πιθανόν να μην αφήσουν ποιοτικά την ισχύ της παρακάτω άσκησης να δράσει έτσι όπως θα δρούσε χωρίς αυτές. Αλλά αν ισχύει αυτό, μόνο εσύ ίσως το μάθεις : -)

    Στο ψητό:

    Είσαι ξαπλωμένος έτοιμος για ύπνο. Υποθέτω ότι χιλιάδες εικόνες ξεδιπλώνονται μπροστά σου.

    1ο) Προσπαθείς να συγκεντρωθείς σε ένα και μόνο γεγονός της ημέρας που πέρασε. Ένα γεγονός τιποτένιο, μερικών δευτερόλεπτων όπου έχει συμβεί το πιο ασήμαντο πράγμα που θα μπορούσε να συμβεί. Πχ Ανέβηκες τα σκαλιά της πολυκατοικίας σου … ή π.χ. τη στιγμή που πληρώνεις το super market στο ταμείο και μετά αρχίζεις να βάζεις τα πράγματα στις σακούλες. Η και το βούρτσισμα των δοντιών πριν κοιμηθείς.

    2ο) Κάνεις PAUSE στο ΤΕΛΟΣ της σκηνής. Δηλαδή αν ας πούμε έχεις διαλέξει το 1ο γεγονός, με κλειστά μάτια «βλέπεις» ότι είσαι έξω από την εξώπορτα του σπιτιού σου και ξεκλειδώνεις. Αν το δεύτερο, «βλέπεις» τις σακούλες του super market στα χέρια σου με τα ρέστα ήδη στη τσέπη, και τα κλειδιά αυτοκινήτου στα χέρια.

    3ο) Πατάς το “REWIND”… Προσπαθείς να δεις αυτή τη στιγμή ανάποδα… Και σε slow motion…Από τις σακούλες βγάζεις το PALMOLIVE για τα πιάτα, τις ντομάτες και τα μακαρόνια και τα αφήνεις στο ταμείο... ένα ένα… Δίνεις τα ρέστα και την απόδειξη στην ταμία, και αμέσως μετά αυτή βγάζει κολαριστό 50άευρω από τη ταμειακή και στο επιστρέφει… Η ταμιακή ρουφάει την απόδειξη... Η ταμίας πατάει το κουμπί ENTER... Παίρνεις το καλάθι και αρχίζεις να τοποθετείς τα ψώνια μέσα σε αυτό... ένα ένα… Αν μπορέσεις για 3-4 min… Όσο πιο λεπτομερώς τόσο καλύτερα…

    Αυτά…

    PS: Αν ήδη αναρωτιέσαι τι μ...ιες κάθεται και σου γράφει ο καθένας εδώ μέσα, και στην προκειμένη περίπτωση εγώ, το μόνο που θα σου πώ να κάνεις (και ειλικρινά σιχαίνομαι να λέω σε κάποιον τι να κάνει χωρίς να με ρωτήσει ο ίδιος) είναι το εξής... Παράτα το, μη το κάνεις καθόλου...

    PS2: Αν το προσπαθήσεις και αρχίσει να λειτουργεί, αρχικά θα βιώσεις αυτό που περιγράφεις παραπάνω \"δύσκολες στιγμές όταν χρειάζεται να συγκρατήσω τον έντονο θυμό\" ...έντονα... αλλά ποιοτικά κάπως διαφορετικά, sorry δεν βρίσκω λέξεις, απλά είσαι σε καλό δρόμο... θα το καταλάβεις κ ο ίδιος...

    PS: Ρε παιδιά μπήκα πρώτη φορά σε forum ψυχολογίας... Τελικά παίζει πολύ φάρμακο ε? πω πω... σε άλλο κόσμο ζω...

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    8
    φιλαρακι oldman δεν ειναι καθολου ωραιο πραγμα να βαζεις ορους στη σηζητηση, απο τη στιγμη που ανοιγεις ενα θεμα θα πρεπει να ξερεις οτι ο καθενας που θα σε διαβαζει θα εχει μια αποψη την οποια εχει καθε δικαιομα να την πει απο κει και περα δεν εισαι υποχρεωμενος να δεχεσε την καθε αποψη πιστευψ να με καταλαβαινεις τι θελω να πω...
    σου ευχομαι να βρεις τις λυσεις που ψαχνεις και να απολαμβανεις την ζωη ετσι οπως θελεις εσυ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •