Ένταση, άγχος αυπνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11

    Ένταση, άγχος αυπνία

    Γιώργος, 28 χρονών.
    Είμαι χρόνιος χρήστης κάνναβης και αυτό δεν το διαπραγματεύομαι. Για να την σταματήσω θα πρέπει πρώτα να την σιχαθώ επειδή τα οφέλη που προσπορίζω στην ζωή μου από την χρήση της, θα έχουν γίνει λιγότερα σε σχέση με τα αρνητικά. Δεν έχει συμβεί αυτό, συνεπώς κάθε άλλη συζήτηση επί αυτού είναι μάλλον περιττή.
    Η χρήση που κάνω είναι 2-3 μέρες την εβδομάδα εδώ και 10 χρόνια.

    Στο προκείμενο τώρα. Έχω σοβαρό πρόβλημα άγχους, έντασης, επέλασης αλλά και διατήρησης του ύπνου. Σε αυτό σίγουρα θα έχει συμβάλει και η χρήση της κάνναβης, αφού είναι γνωστό πως μετά από απότομη διακοπή επαναλαμβανόμενης πρόσληψης, παρουσιάζονται για τις επόμενες μέρες φαινόμενα ευερεθιστικότητας, αυπνίας και αγχώδους διαταραχής ελαφράς μορφής. Όπως προείπα όμως, την κάνναβη δεν την σταματάω και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό προκειμένου να μην πάρει η όποια συζήτηση περιττή τροπή.
    Εκτός αυτού, το πρόβλημα αυτό το είχα πριν την έναρξη της σχέσης μου με αυτή την ουσία, συνεπώς δεν της αναγνωρίζω πατρότητα ως αιτία του προβλήματος, παρά μόνο συνέργια. Πέραν τούτου, το άγχος, την ένταση και τις αυπνίες την βιώνω ακόμα και έξω από τον κύκλο χρήσης-διακοπής της κάνναβης. Υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα στη ζωή μου παθολογικής υφής υφής (εθισμός στον τζόγο συγγενικού προσώπου μέσα στο σπίτι, ανεργία, διαγεγνωσμένη νευρολογική μου υπερευαισθησία από παθολόγο από την ηλικία των 17 κ.α) που προκαλούν αυτά τα συμπτώματα. Προκειμένου να τα αντιμετωπίσω, χρησιμοποιώ την κάνναβη η οποία πέραν της θεραπευτικής της επίδρασης μου προσφέρει και άλλα πράγματα. Συνεπώς ακόμη κι αν ξεπεράσω αυτά τα προβλήματα, δεν σκοπεύω να την διακόψω. Οινόπνευμα ούτως η άλλως δεν πίνω σχεδόν ποτέ.
    Αυτά που μπορώ να διακόψω είναι τα λεξοτανίλ και το υπνοσεντόν των οποίων κάνω περιστασιακή χρήση από παράνομους κύκλους προμηθευτών αλλά και από το φαρμακείο του σπιτιού όπου υπάρχει σταθερή τους παρουσία και έχω άμεση πρόσβαση. Την χρήση τους την κάνω με εύλογα όμως διαστήματα αποχής μεταξύ των χρήσεων για να αποφευχθεί η εξάρτηση. Όντως, αυτό το κάνω πολλά χρόνια τώρα και εξάρτηση δεν έχω πάθει μέχρι στιγμής. Συνήθως δηλαδή παίρνω 6mg λεξοτανίλ ή 2mg υπνοσεντόν για διάστημα έως 2-3 συνεχόμενων ημερών με 2 εβδομάδες αποχής τουλάχιστον ανάμεσα στις χρήσεις.
    Το πρόβλημα είναι ότι οι βενζοδιαζεπίνες αυτές έχουν μικρό χρόνο ημιζωής και προκαλούν rebound effect τις επόμενες μέρες.
    Πήγα σε ψυχοθεραπευτή και σε νευροψυχολόγο. Μου είπαν να τα κόψω όλα και στη θέση τους να πάρω χλωροπρομαζίνη 50mg το βράδυ πριν τον ύπνο. Το έκανα αλλά δεν πρόκειται να το πάρω ξανά ποτέ στη ζωή μου, καθ’ ότι μου μούδιασε την ψυχή, μου ακύρωσε την προσωπικότητα, με πρόσβαλε ως ανθρώπινη οντώτητα κάνοντας με να νιώσω σαν ένα όρθιο κομμάτι κρέας. Δεν το ξαναβάζω στο σπίτι μου.
    Όταν κάποιος έχει πάει με την Μόνικα Μπελούτσι, όσο παλιογύναικο κι αν αποδειχθεί καταστρέφοντας του τη ζωή, δεν γίνεται να του προτείνεις ως εναλλακτική τη Γεωργία Βασιλειάδου, για όνομα του θεού δηλαδή.
    Επίσης, έχω δοκιμάσει να πάρω 5-htp αλλά μου μειώνει κατακόρυφα την σεξουαλική διάθεση, συνεπώς δεν είμαι ανοικτός σε πιθανή συνταγογράφιση αντικαταθλιπτικών.
    Δεν θέλω κάποιον να μου πει τι θα έπρεπε να θέλω. Δεν θέλω κάποιον να με βάλει σε σειρά. Θέλω να σεβαστεί τις αποφάσεις μου και να κινηθεί βάσει αυτών, ψάχνοντας να βρει τρόπο να μειώσει τους κραδασμούς. Μια πρώτη σκέψη θα ήταν να δοκιμάσουμε κάποια βενζοδιαζεπίνη με μεγάλο χρόνο ημιζωής, της οποίας να κάνω περιστασιακή χρήση όπως έκανα έως τώρα με το λεξοτανίλ και το υπνοσεντόν, με την διαφορά οτι δεν θα μου προκαλεί rebound effect την επόμενη, λόγο ακριβώς του μεγάλου χρόνου ημιζωής.
    Υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που να μπορεί να βοηθήσει ή πρέπει να πάρω απόφαση οτι θα ψάχνομαι μια ζωή μόνος μου στην παρανομία με δυο βενζοδιαζεπίνες που εκτός των άλλων ενέχουν σοβαρό κίνδυνο εξάρτησης?
    Θα ήθελα να παραμείνω σε αυτή την οικογένεια κατευναστικών, αλλά με ιατρική παρακολούθηση, όχι να κάνω ότι νομίζω μόνος μου.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εκτός από τη Μόνικα Μπελούτσι και τη Γεωργία Βασιλειάδου,υπάρχουν ενδιάμεσα ένα σωρό τύποι γυναικών.Φοβάμαι πως μέχρι να αρχίσεις να δείχνεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο γιατρό που πας να συμβουλευτείς, παρά να είσαι κάθετος και αδιαπραγμάτευτος σε όσα εσύ θεωρείς τις ιδανικές λύσεις,δεν θα βρεις την άκρη.Την επιλογή σου δε θα την κρίνω,ούτε με αφορά,εφόσον εσύ την έχεις ήδη κάνει.Είσαι σίγουρος πως θες να βρεις λύση και όχι να επιβεβαιώσεις τη συλλογιστική των δικών σου διαδρομών;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Παρακαλώ όχι πατροναριστικά ή κοινότυπα σχόλια, θα ήθελα μόνο σοβαρές και μετρημένες απαντήσεις που θα σέβονται την απολυτότητα των θέσεών μου, όχι να μπαίνουμε σε λογική νουθεσίας και διαπραγμάτευσης. Όποιος είναι πρόθυμος να με βοηθήσει τηρώντας αυστηρά το πλαίσιο των παραμέτρων που θέτω στο κείμενο και όχι ότι τον μάθανε στο πανεπιστήμιο, είμαι όλος αυτιά και διάθεση. Το οτι θα εξακολουθήσω να παίρνω βενζοδιαζεπίνες είναι δεδομένο, εκτός αν υπάρχει κάτι καλύτερο να μου προταθεί πέραν όμως των αντιψυχωτικών και τον αντικαταθλιπτικών για λόγους που ήδη ανέλυσα και δεν θα επανέλθω. Να σημειώσω σε αυτό πάντως οτι έχω δοκιμάσει Silnox από γνωστό μου, που δεν είχε όμως την παραμικρή επίδραση. Τούτων δοθέντων, αναμένω βοήθεια αναφορικά με το τι, κάθε πότε και σε τι ποσότητα. Όχι εκθέσεις ιδεών. Δεν ήρθα εδώ για να το συζητήσω, ήρθα να εκθέσω το ζήτημα και να λάβω απάντηση ή όχι. Θα περιμένω μήνυμα U2U. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ολοι οι γνωστοι μου κανουν χρηση μονο κανναβης(καθολου αλκοολ) πολλα χρονια (πανω απο 10).Θα ηθελα να ρωτησω γιατι δε κανεις καθημερινη χρηση κανναβης?Αν καπνιζες καθε μερα οσο ηθελες το πιθανοτερο
    ειναι οτι δε θα ειχες αυπνιες κ δε θα χρειαζοσουν βενζοδιαζεπινες!
    Το θεμα ειναι οτι πρεπει να αποφασισης η θα παιρνεις φαρμακα η θα πινης μαυρο! Δε γινεται κ τα δυο ετσι οπως το αναφερεις!3 μερες χασισ ,3 μερες lexotanil.Οταν πινεις μαυρο δε μπορεις να κοιμηθεις κ πολλες φορες παιρνεις χαπι?η μονο οταν δεν πινεις μαυρο ,παιρνεις χαπια?
    Το ιδανικοτερο βεβαια θαταν να ελατωσεις το μαυρο , κ να μη παιρνεις κ φαρμακα!Επισης θα μπορουσες να αυξησεις το μαυρο ,να το βαλης καθημερινη προτεραιοτητα και να σου χρησιμευει πλεον σαν ψυχοφαρμακο οπως συμβαινει με ολους τους χρονιους χρηστες!Σε αυτη τη περιπτωση εχει μεγαλη σημασια ο χαρακτηρας σου!
    Ειναι δυσκολο το θεμα της κανναβης γιατι η καθημερινη χρονια χρηση δημιουργει καταθλιψη για να μη πω για ψυχωσεις!Αυτο ειναι σιγουρο κ αποδεδειγμενο απο βιωματικες εμπειριες.
    Συμβουλη μου ειναι να απευθυνθεις σε ειδικο ψυχιατρο που να γνωριζει απο ουσιες (δεν ειναι πολλοι αυτοι που πραγματικα ξερουν )
    Ελπιζω στα μεσοδιαστηματα χασις-χαπια ,δεν κανεις χρηση αλλων ουσιων!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ε,αφού δοκίμασες και το φάρμακο του γνωστού σου και δεν σου έκανε.Μάθε επίσης πως με απολυτότητες κάτι δικτάτορες μονάχα πορεύτηκαν κι αυτούς τους έφαγε το μαύρο σκοτάδι.Κι επειδή έχω ένα θεματάκι με τους δικτάτορες γενικά,καλή συνέχεια και αντίο σας.Τούτων δοθέντων.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν μπορω να σε καταλαβω.σε διαβασα,σε ξαναδιαβασα αλλα ματαια.
    απο τον τροπο που γραφεις και εκφραζεσαι φαινεσαι ενας εξυπνος ανθρωπος,η συμπεριφορα σου ομως κατα τη γνωμη μου ειναι κουτη βασικα για εναν λογο..

    απο τη στιγμη που ξερεις οτι η χρηση αυτης της ουσιας ειναι ο πυρηνας των προβληματων σου και φανταζομαι θα γνωριζεις η ακομα μεγαλυτερη χρηση τι προκαλλει-ε?- πας να βρεις την λυση,την γιατρεια καπου εξω απο αυτην..πως γινεται αυτο?αν το μαθεις ενημερωσε να ξερω και εγω.
    ξερεις τι θα μπορουσες να κανεις?να παρεις καμια δεκαρια ψυχοφαρμακα(γιατι οχι??προκειμενου να στερηθεις το χορταρακι)με τη συνταγη γιατρου φυσικα ουτως ωστε να στανιαρεις βρε αδερφε.
    δεν ειμαι καμμια υστερικη με το χορτο,αντιθετως,ομως οταν αυτο προκαλλει προβληματα το οτιδηποτε ε τοτε ειναι ανωφελο να αναζητησω την λυση καπου αλλου ειναι σαν να μου λες αρχισα την πρεζα για να αντεξω οταν δεν κανω κοκα.
    διαβασα οτι δεν θες να γραψουμε να το διακοψεις και και και ομως αν δεν το εκανα δεν θα ενιωθα καλα με τον εαυτο μου..πιθανον να μην σου απαντουσα καν.
    ακομα και αν δεν αλλαξεις σταση σου ευχομαι και ειλικρινα ελπιζω να μην σου ξημερωσει κατι αλλο και οχι μονο εξ\'αιτιασ του χορτου αλλα εξ\'αιτιας της στασης σου στο θεμα η οποια φανταζομαι θα ειναι και σταση ζωης σου.
    καλη τυχη!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    katerinaki δεν κάνω χρήση άλλων ουσιών όχι. Κάνναβη δεν μπορώ να κάνω κάθε μέρα γιατί είναι ακριβή και εκτός αυτού η κατάχρηση μειώνει την νοητική απόδοση. Θέλω να έχω τον έλεγχο. Επίσης τις εκρήξεις άγχους και αυπνίας δεν τις έχω καθημερινά αλλά περιστασιακά, περίπου 5 μέρες τον μήνα. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο γιατρό να μου προτείνεις? Περιμένω U2U.

    melene Θα προτιμούσα να μην είχες απαντήσει καν. Kαλό θα ήταν σε επόμενη στιγμή αν παρουσιαστεί κάτι ανάλογο εδώ, να σεβαστείς την προσωπικότητα του συνομιλιτή σου και να μην απαντάς για να νιώσεις καλά εσύ. Μπορούσες να το γράψεις σε ένα notepad όλο αυτό σου το μήνυμα, να ξεδώσεις και ύστερα να το σβήσεις, χωρίς να ταλαιπωρείς το νήμα που άνοιξα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Νομίζω ότι τα θέλεις όλα.Γιατί να μην κάνεις μια θεραπεία σωστή ακόμη και με αντικαταθλιπτικά αν χρειαστεί.Τι θα πεί μου δημιουργεί σεξουαλικό πρόβλημα;Ολοι αντιμετωπίζουν κάτι ανάλογο.Να στερηθείς λίγο το σεξ ή να το περιορίσεις προκριμένου να γίνεις καλά.Να μην έχεις ανάγκη ούτε τα αγχωλιτικα ούτε το χασίς.Το θέμα είναι αν εισαι πρόθυμος να αλλάξει κάτι.Εαν ναι τότε θα ακούσεις την συμβουλή του ψυχιάτρου και δεν θα βάζεις όρους ότι το χασίς δεν το διαπραγματεύεσαι.Γιατί εαν συνεχίσεις .ετσι τα πράγματα θα χειροτερέψουν στο μέλλον.Σκέψου τι είναι καλύτερο για σένα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μου κάνει εντύπωση που στρέφεσαι στα φάρμακα και δεν σκέφτεσαι καν να βρεις έναν τρόπο να αντιμετωπίζεις πιο αποτελεσματικά τα προβλήματα σου, για να μην επηρεάζουν τόσο τον ύπνο και την καθημερινότητα σου...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Θα παρακαλούσα αν κάποιος γνωρίζει ψυχιάτρους ή νευρολόγους οι οποίοι προσανατολίζονται σε σκανδιναβικό μοντέλο αντίληψης του επαγγέλματός τους και δεν είναι βουτηγμένοι στην ρωμαίικη κοσμοθεωρία «καλού-κακού» και «έτσι πρέπει να ζει ο άνθρωπος τη ζωή του και όχι αλλιώτικα», να μου τους προτείνει σε U2U μπας και βγάλω συνεννόηση επιτέλους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν σε U2U.
    Για τους υπόλοιπους:

    Φαντάζομαι αν ερχόταν κάποιος ομοφυλόφιλος εδώ με πρόβλημα αιμορροΐδων ζητόντας κάποιο ισχυρότερο λιπαντικό για τις σεξουαλικές του επαφές, η απάντηση που θα λάμβανε θα ήταν «πρέπει να εστιάσεις στην αιτία του προβλήματός σου, η οποία είναι οτι εισέρχονται πέη στον πρωκτό σου, συνεπώς με την κατάλληλη υποστήριξη θα σε κάνουμε ετερόφυλο (βλέπε «φυσιολογικό») καταπολεμώντας το πρόβλημα στη ρίζα του».
    Βέβαια ποτέ δεν θα παραδεχθείτε οτι η χρήση ουσιών είναι κι αυτό επιλογή και όχι ασθένεια, θα πάρει κανα δυο αιώνες μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Μέχρι τότε θα ταυτίζετε την χρήση με την κατάχρηση και θα πρήζετε τα συκώτια του κοσμάκη με ένα σωρό μπουρδολογίματα. Ακούστε. Αν κάποιος χρήστης, γίνει «καταχραστής» και αυτό θελήσει να το σταματήσει, θα διατυπώσει και το ανάλογο αίτημα. Πάψτε να απαντάτε σε ερωτήματα που δεν έχουν τεθεί, σταματήστε να δίνετε συμβουλές και καθοδήγηση που δεν σας έχουν ζητηθεί. Είναι αισχρά εκνευριστικό, μου έρχεται να βάλω το δάκτυλό μου στο μάτι βαθιά μέσα και να το κουνάω γύρω-γύρω όλοι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Βέβαια ποτέ δεν θα παραδεχθείτε οτι η χρήση ουσιών είναι κι αυτό επιλογή και όχι ασθένεια........


    η χρηση ουσιων προκαλλει την ασθενεια.ο χασικλης η ο κοκακιας δεν ειναι ψυχασθενης.
    αφου αυτη ειναι η επιλογη τοτε δεξου και απολαυσε και τις συνεπειες.δεν γινεται να χουμε και την πιττα ακοπη και τον σκυλο χορτατο,ετσι παει δυστυχως..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by melene
    Βέβαια ποτέ δεν θα παραδεχθείτε οτι η χρήση ουσιών είναι κι αυτό επιλογή και όχι ασθένεια........


    η χρηση ουσιων προκαλλει την ασθενεια.ο χασικλης η ο κοκακιας δεν ειναι ψυχασθενης.
    αφου αυτη ειναι η επιλογη τοτε δεξου και απολαυσε και τις συνεπειες.δεν γινεται να χουμε και την πιττα ακοπη και τον σκυλο χορτατο,ετσι παει δυστυχως..

    Η χρηση ουσιων ειναι επιλογη κ δικαιωμα του ελευθερου ανθρωπου!
    Η εξαρτηση ειναι ασθενεια!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    “αφου αυτη ειναι η επιλογη τοτε δεξου και απολαυσε και τις συνεπειες”

    Εγώ λέω να κάνω το άλλο. Να ψάξω να βρω λύσεις για τα όποια προβλήματα προκύπτουν από την επιλογή μου, και να μην τα τρωω στη μάπα για να το φχαριστιέσαι εσύ και οι όμοιοί σου που θέλετε «καθαρούς ανθρώπους» και δακτυλοδεικτούμενα παραδείγματα προς αποφυγή.
    Κι επαναλαμβάνω, για να δείτε πόσο συμπλεγματικοί είστε οι περισσότεροι σε αυτό το ζήτημα, η χρήση της μαριχουάνας είναι μια παράμετρος και όχι αιτία του προβλήματος. Μάθετε να διαβάζετε. Και όχι, δεν τα θέλω όλα. Θέλα τα περισσότερα που μπορώ να έχω, ακολουθώντας παράλληλα την αρχή της ελάσσονος προσπάθειας και υποχωρήσεων. Υπάρχει λύση, υπάρχουν τρόποι και αυτό που θέλω θα το βρώ. Αυτός είμαι και όντας αυτός που είμαι θα βρεθεί μια φόρμουλα. Δεν θα αλλάξω το είναι μου στα μέτρα που βολεύει το textbook του κάθε χαρτογιακά που δεν βλέπει τίποτα άλλο μπροστά του για την περίπτωσή μου πλην των αντιψυχωσικών ή των αντικαταθλιπτικών. Δεν θα διαλύσω την αξιοπρέπειά μου ούτε την libido μου για προσφέρω βολικές συνθήκες σε εκείνον που θα με αναλάβει. Αν θέλει υπάκουο και βολικό ασθενή, να βρεί κανέναν άλλον. Το πράγμα θα γίνει όπως το θέλω εγώ. Τέλος.

  15. #15
    φίλε oldman εγώ είμαι σε μια παρόμοια κατάσταση με xanax,χρησιμοποιώ πλέον 0,5-0,75mg to μέγιστο την εβδομάδα από δόσεις των 0,25mg(μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα 2 mg εβδομαδιαίος αλλά μετά από κουβέντα με το γιατρό μου είπε να το μειώσω αν μπορώ),τα πέρνω εάν ξυπνήσω ενδιάμεσα στη νύχτα και δε μπορώ να ξανακοιμηθώ,σύμφωνα με το γιατρό η ποσότητα αυτή είναι αμελητέα,τώρα δε ξέρω αν κάνουν την ίδια δουλειά ή καλύτερη από lexotanil και stedon γιατί δεν τα χω δοκιμάσει,παντως με έχει βοηθήσει...
    Με αυτή τη κατάσταση δε νοιώθω άνετα και δεν έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι χρησιμοποιώ ένα \"δεκανίκι\" για να κοιμηθώ σαν άνθρωπος,μακάρι να μπορούσα να συμβιβαστώ όπως έχεις κάνει εσύ,θέλω κάποια στιγμή να τα πετάξω

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •