αργα ή οχι??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    36

    αργα ή οχι??

    Γεια σας....διαβαζω καιρο τωρα αυτο το φορουμ και βλεπω οτι μπορειτε και βοηθατε.Ας μπορεσει να μου λυσει και μενα καποιος το ερωτικο μου μπερδεμα....Τα παιρνω απ την αρχη.
    Ξεκινησα αρχες του καλοκαιριου μια δουλεια την οποια και αγαπησα,και σε αυτη τη δουλεια ετυχε να ερωτευθω κιολας.
    Εδειξα και εδειξε ενδιαφερον μεχρι που προχωρησαμε,με την προυποθεση οτι κανεις δεν θα μαθει τιποτα.Το ειχαμε αρκετα κρυφο αλλα δεν μπορουσαμε να κρυφτουμε παντα γιατι τα βλεματα μας μας προδιδαν αρκετες φορες.Αλλα δεν ηταν αυτο το προβλημα.Το προβλημα ηρθε αργοτερα.(δεν ειχα καμια εμπειρια απο κανεναν και αυτο το γνωριζε και του αρεσε και αρκετα μπορω να πω.Τον ερωτευθηκα παραφορα και το εδειχνα και του το ειπα κιολας(δεν κρατηθηκα ουτε λεπτο δηλαδη,ειμαι αρκετα ανοιχτη και λεω τα συναισθηματα μου χωρις διστγμο)αυτος δεν ελεγε τιποτα παρα μονο οτι θα μαθω οταν ερθει η καταλληλη στιγμη.Δεν πιεζα καταστασεις,τον αφηνα γιατι ελεγε οτι ηθελε να τον μαθω πο μονη μου.Πολλες φορες αισθανθηκα οτι με απεφευγε, ή απεφευγε να βρεθουμε.Επισης ελεγε οτι δεν γινοταν να εχυμε σχεση λογω δουλειας και οταν τελειωναμε απο την δουλεια θα βλεπαμε αλλα και οτι δεν με εκμεταλευοταν και οτι ενιωθε πραγματα για μενα και οτι μου τα εδειχνε με τις πραξεις του.Καποιες φορες δεν τα βρισκαμε και τσακωνομασταν γιατι λογω δικων μου οικογενειακων θεματων απεκτησα το χειροτερο χαρακτηριστικο του χαρακτηρα μου,ειμαι αρκετα ειρωνικη και πολλες φορες δεν το καταλαβαινω εγω η ιδια και αυτο τον ενοχλουσε.Τελος παντων,πανω στον τελευταιο μας τσακωμο μου ειπε οτι απο την αρχη τον απωθουσα,και αυτο με σκοτωσε.και απομακρυνθηκα για δυο μερες,μεχρι που μου εστειλε μηνυμα σαν να μην συμβαινει κατι και του ειπα και το τελος.Μετα απο καποιες μερες του ειπα να μιλησουμε και ειπε ενταξει και ειπαμε να το προσπαθησουμε παλι γιατι πιστευε οτι αξιζε.Παρολα αυτα εξαφανιστηκε.Τον πηρα και τηλεφωνο να τον ρωτησω αν οντως θα μιλησουμε και ειπε καποια στιγμη.Μετα απο δυο μερες λαμβανω μηνυμα οτι δεν υπαρχει πλεον λογος να μιλησουμε οτι ξενερωσε και οτι δεν θα αλλαζε κατι και οτι δεν θελει σχεση αυτο τον καιρο.Εγω τον προκαλεσα μπορω να πω με ασχημο τροπο λεγοντας του οτι ξκαθαριζει μεσω τηλεφωνου και οχι τετατετ και οτιτα τηλεφωνα ειναι για παιδακια,γι αυτο με πηρε τηλεφωνο και πλακωθηκαμε.Ομολογω οτι ειχε δικιο σε αρκετα θεματα και εγω καταλαβα τα λαθη μου προσπαθησα να του δωσω να καταλαβει οτι την ηθελα αλλη μια ευκαιρια αλλα ηταν ανενδοτος και καθετος.Εκτιμησε το οτι δεν τον πιεζα,οτι δεν εκανα σαν παιδακι και πολλα αλλα.Στο τελος πια της συζητησης μου ειπε οτι ο λογος που δεν μπορει να κανει σχεση ειναι οτι εχει προβληματα με την οικογενεια του και με τη δουλεια,σεαυτο το σημειο ψιλομαλακωσε,του ειπα οτι τον νοιαζομαι,ειπε οτι δεν εχει προβλημα να του στελνω μηνυματα και να τον παιρνω τηλεφωνο και εκεινος το ιδιο εξισου.Μου εστειλε και φιλια και γεια σας!!Ειπαμε παρα πολλα,αλλα δεν μου εδωσε την ευκαιρια να του πω οτι θελω να ειμαι διπλα του,να διορθωσω τα λαθη μου,και οτι δεν ενδιαφερει το θεμα σχεσης.Το μονο που ζητησα ηταν να τον γνωρισω.Δεν μπορω να καταλαβω πως το ξεπερασε τοσο γρηγορα...¨(¨(...θελω να τον δω και δεν μπορω.Ειναι πια αργα η οχι??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    καλησπερα καλως ηλθες ποιες ειναι οι ηλικιες σας?τι να σου πω ισως ειμαι καχυποπτη αλλα μηπως παιζει παραλληλα σε αλλο ταμπλο?τι εννοουσε με τον ορο προβληματα με οικογενεια δλδ?θεματα υγειας η κατι αλλο?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    36
    Kαλησπερα.εγω ειμαι 20 και αυτος στα 27.δεν φαινοταν να παιζει διπλο ταμπλο.εχει προβληματα λεει,το εμαθα και εγω κατα καιρους απο δικους του ανθρωπους αλλα δεν ξερω ακριβως τι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ειχε προβλημα ναι. το οτι δεν ηθελε σχεση μαζι σου εξαρχης, αλλα κολωνε να το πει και στο εαυτο του ακομα απο οτι φαινεται, κατα την ταπεινη μου αποψη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Συγνωμη που θα το κανω αυτο αλλα...ΑΑΑΑΑΑΑΡΓΚ......αυτη η συμπεριφορα καποιων ανδρων \"παω να κανω κατι αλλα δεν ξερω τι θελω και κανω την καρδια κομματια του αλλουνου\"....ελεος...
    πριν 1 μηνα και κατι, βιωσα ακριβως την ιδια συμπεριφορα.
    Δεν μου ειπε ποτε αν με ερωτευτηκε ενω εγω του το ειπα, τον τελευταιο καιρο ο ιδιος εκανε νερα γιατι εξαφανιζοταν και οταν ηρθε η ωρα να μου πει γιατι εξαφανιστηκε χωρις να αφησει σημεια ζωης η απαντηση του ηταν \"παγωσε ο χρονος\"....*how lame*...υποτιθεται οτι εχει και αυτος προβληματα με την οικογενεια και τη δουλεια...(τελικα αυτα τα δυο αρχιζουν να αποτελουν πολυ χαζη δικαιολογια για να μπορεσει καποιος να αποφυγει τις ευθυνες του απεναντι στη σχεση του.)
    την τελευταια φορα που συναντηθηκαμε για να μου πει οτι θελει να ξαναπροσπαθησει, σχεδον βουρκωσε και μου ειπε σαγαπω...και του ειπα αν μαγαπας, παρε πρωτοβουλια και ξαναφτιαξε τη σχεση....φυσικα μετα απο 3 μερες τον πηρα τηλεφωνο, δεν μου το σηκωσε και μου εστειλε μηνυμα που μου ελεγε οτι \"δεν ειναι ο καταλληλος ανθρωπος για μενα\". Ουτε αντιο δεν καταφερε να μου πει. Του εγραψα και εγω ενα τελεσιδικο sms και τελειωσε η υποθεση. Τον ερωτευτηκα, πηραν φωτια τα σωθικα μου το διαστημα που ουτε για ενα καλημερα η ενα \"Ζω..\" πηρε αλλα ως εδω...

    Και ο δικος σου τη στιγμη που εκανε σχεση μαζι σου και πραγματικα δεν το ενιωθε και μετα σε εδιωξε με τετοιο τροπο κατα την αποψη μου ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος απλα σε δοκιμαζε και οταν ηρθε η ωρα να στο πει απλα φερθηκε σαν δειλος. Στο τελος για να ριξει σκονη στα ματια θελει να επικοινωνεις μαζι του αραια και που.

    Το γεγονος οτι εκανες καποια λαθη οκ δεν υπαρχει προβλημα ολοι μας κανουμε λαθη...δεν ειναι ομως τοσο μεγαλα οσο το δικο του...να μην θελει να κανει σχεση μαζι σου, να την κανει και φυσικα να τα θαλασσωνει. Και φυσικα απο κοντα ουτε λογος...ειναι ενοχος το ξερει και προσπαθει να το κρυψει...κρυβεται και πισω απο το δαχτυλο του.

    Τετοια ψυχολογια καλη μου δεν τη χρειαζομαστε και οσο ερωτευμενη και να εισαι μαζι του μακρια απο τετοιους ανθρωπους που επειδη εχουν αυτοι σκαμπανεβασματα πρεπει να σε παιρνουν και σενα αμπαριζα...δεν χρωστας τιποτα και σε κανεναν το μονο που ηθελες, ηταν να ζησεις ειναι ο ερωτας στην πιο αγνη του μορφη.
    Δεν ειναι αυτος ικανος να στον χαρισει...θα βρεις συντομα καποιον ο οποιος θα σου αξιζει και δεν θα φερεται οπως ειπες σαν παιδακι.
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    36
    Kαλημερα...στην αρχη ηταν ολα ροδινα..μου δηλωσε οτι απλα ηθελε να με μαθει να δει πως συμπεριφερομαι και οτι με εμαθε καλα και αν του εκανα οτι αν ημουν για τα μετρα του θα συνεχιζαμε....εχετε δικιο,δεν γινεται να ασχολουμαι με καποιον που δεν ξερει τι θελει,ναι ειμαι ακομα ερωτευμενη,αλλα ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος,βγαινω περναω καλα,αλλα το χαζο μυαλο μου εκει...ελεγε οτι του αρεσε αυτη η ιστορια και οτι δεν ειναι στα @@ του.Αλλα κι αλλα λοιπον ο τυπος!!Προσευχομαι γι αυτον,να ναι καλα οπου και να ναι!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    36
    Α κατι που ξεχασα,ειχε κι αλλες σχεσεις και πιεζοταν αρκετα μπορω να πω και δεν ηθελε να ξαναζησει κατι τετοιο,γι αυτο το λογο δεν τον πιεσα ποτε,ουτε να ερθει να με δει ουτε τιποτα,του ειπα οτι αυτο το αφηνα παντα στην κριση σου αν και πεθαινα για να ερθεις να με δεις(εκει δεν ειπε τιποτα βεβαια).αλλα οπως φαινοταν φοβοταν λογω προηγουμενων σχεσεων.τι εφταιγα εγω???να την πληρωνω παντα εγω!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Ολοι μας εχουμε πληγωθει απο προηγουμενες σχεσεις και δε θελουμε να μας ξανασυμβουν προηγουμενες πατατες...αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να βγαζουμε τις ανασφαλειες μας και τα κομπλεξ μας και τα προβληματα μας στον αλλον.
    Στην αρχη ολα ειναι παντα ροδινα...μη σου ειδυλλιακα...η συνεχεια ειναι το θεμα αν δεν εισαι προετοιμασμενος για μια αποτομη πτωση και προσγειωση με τον πισινο...τοτε ποναει...
    Κανεις πολυ καλα που ευχεσαι να ειναι καλα...
    Να ειναι αυτος καλα...και εσυ καλυτερα χαχα!!!
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    36
    Ναι και θα τον εχω ολο τον χειμωνα στη δουλεια...θα τον βλεπω,εκει να με δω να γελαω,χαχα!!η μαμα μου πιστευει οτι θα τα ξαναβρουμε,και την κοροιδευω φυσικα(χαχα και παλι)Αν και ειχε πει οτι αυτο οτι και καλα βγαζει ο οποιοσδηποτε τα απωθημενα των προηγουμενων σχεσεων δεν ισχυε για αυτον,αλλα τελικα ισχυει και με το παραπανω!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    ποσο χαμηλο συναισθηματικο IQ εχουν καποιοι σημερα....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by pennoula_v
    ποσο χαμηλο συναισθηματικο IQ εχουν καποιοι σημερα....
    Έριξα μια ματιά για το συναισθηματικό IQ, το οποίο ως ορολογία σημαίνει \"ικανότητα του ατόμου να ελέγχει και να διαχειρίζεται τα συναισθήματα του, αλλά και των άλλων ή κάποιας ομάδας\".

    Φαντάζομαι πως ένα υψηλό IQ βοηθάει έναν άνθρωπο να λειτουργεί καλύτερα μέσα στην κοινωνία.. δεν το συζητώ. Σκέφτομαι και ένα πολύ απλό παράδειγμα.

    Ένας υπολογιστής δεν έχει συναίσθημα. Είτε τον κοπανίσεις με το χέρι είτε τον στολίσεις με άσχημα λόγια δεν θα στεναχωρηθεί, ούτε θα τσαντιστεί σε καμία περίπτωση όπως θα αντιδράσει ενας άνθρωπος. Όμως αν δεν του κάνεις καλή συντήρηση η κοπανάς το κουτί κάθε λίγο και λιγάκι, πιθανώς να δημιουργηθούν βλάβες στα κυκλώματα του. Τις βλάβες δεν θα τις αποφύγει ο υπολογιστής ούτως η άλλως (ή και μέσω της φυσικής φθοράς), η διαφορά είναι πως ένας άνθρωπος είτε τον κοπανίσεις με ένα σκουπόξυλο, είτε τον στολίσεις με άσχημα λόγια πιθανώς να αντιδράσει με θυμό ή να το καταπιεί με στεναχώρια.

    Το Πισι δεν έχει ανάγκη από οξυγόνο, ούτε από συναισθήματα, άρα έχει 100% συναισθηματικό IQ (η μήπως 0%?). Σωστά?


    Δείτε και αυτό: http://www.time.com/time/classroom/psych/unit5_article1.html

    Σε ένα πείραμα με παιδιά, έδωσαν την επιλογή να φάνε ένα ζαχαρωτό αμέσως η να μην το φάνε αμέσως αλλά να περιμένουν έως ότου τους δοθεί ένα ακόμα ζαχαρωτό. Τα παιδιά που δεν αντιστάθηκαν στον πειρασμό απο νωρίς, αποδείχθηκε ότι στην πορεία μεγαλώνοντας βγήκαν πιο εσωστρεφή, και μοναχικά ενώ τα παιδιά που άντεξαν να περιμένουν και για το δεύτερο γλυκό, μεγαλώνοντας ανέπτυξαν αρκετά υψηλότερη κοινωνικότητα.

    Το φυσικό ταλέντο δεν ξεκλειδώνεται πάντα σε όλους τους ανθρώπους, λένε οι ερευνητές. Μερικοί άνθρωποι απλά έχουν ταλέντο στο να ζούν καλύτερα, ενώ πολλές φορές οι πιο λαμπροί μαθητές στα σχολεία δεν καταφέρνουν να κερδίσουν πολλά χρήματα στην ενηλικίωση τους.

    Η συναισθηματική εφυία έχει πολλά παρακλάδια. Έτσι κάποιοι άνθρωποι διαχειρίζονται καλύτερα τον φόβο, ενώ κάποιοι άλλοι τον θυμό.

    Ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο της νευρολογίας είναι η αναγνώριση του σημείου του εγκεφάλου που δημιουργεί τέτοια συναισθήματα όπως η αγάπη. Αυτό το εγκεφαλικό κομμάτι δεν υπάρχει σε πολλά ζώα όπως τα φίδια (έτσι τα νεογέννητα φίδια με το που γεννιούνται τρέχουν μακρυά απο τους γονείς για να μην φαγωθούν).

    Εν τέλη η συναισθηματική εφυία είναι ένα δώρο για τον άνθρωπο. Απλά εκείνος επιλέγει αν θα το χρησιμοποιήσει για καλό η κακό σκοπό, καταλήγει το άρθρο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    τοτε ας διορθωσω ποσο κακη διαχειριση συναισθηματικου IQ γινεται...Καλυτερα ετσι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Σαφώς.

    Δίνεται δυνατότητα δια διαχείριση & διαρρύθμιση διάθεσης.. διαφήμιση διαίσθησης, (όπως λέμε δεν έτυχε.. πέτυχε) ;)

    Όμως όπως εγώ τώρα δοκίμασα να παίξω με τις λέξεις και δεν βγήκε ξεκάθαρο νόημα κάπως έτσι μας βγαίνουν τα συναισθήματα. Άλλοτε θα προσπαθούμε και θα τυχαίνουν, άλλοτε θα προσπαθούμε και θα πετυχαίνουν, άλλοτε δεν θα προσπαθούμε καν.

    Κάπως έτσι.. κατά την ταπεινή μου άποψη

    ..και ο έρωτας τυφλός είναι εφόσον ερωτευόμαστε καταρχάς το μυαλό του ανθρώπου που ερωτευόμαστε. Επομένως, και όσον αφορά το θέμα της Vgirl, εφόσον το μυαλό μας αρρωσταίνει το μυαλό μπορεί και να μας γιατρεύει.

    Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον στα μηνύματα μου. Vgirl, περιμένουμε νέα σου.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    36
    Γεια σας,σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας,το εκτιμω απιστευτα.Απο νεα δεν εχω κατι ιδιαιτερο,δεν μιλαμε,απλα τηνπερασμενη εβδομαδαμε πηρε τηλεφωνογια να μου πει κατι για τη δουλεια και μου εκανε εντυπωση το οτι με ρωτησε τι κανω και που ειμαι ,πραγμα που υπτιθεται δεν τον απασχολει.απο εκει και περα τιποτα...¨(

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Ειπε να βγαλει την υποχρεωση και για να μαθει εμμεσως πλην σαφως αν....εισαι ακομα επηρεασμενη απο το συναισθηματικο αυτο λουκι....ποσο μεγαλο σημαδι αφησε στη ζωη σου...τους αρεσει να το κανουν αυτο....αν ξερουν οτι εισαι χαλια εξαιτιας τους, νιωθουν και νικητες επειδη σε κατεκτησαν....λες και εισεβαλαν σε χωρα....φτου...
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •