χρειαζεται βοηθεια...με τι τροπο ομως?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    18

    χρειαζεται βοηθεια...με τι τροπο ομως?

    καλημερα σε ολους..παλι :)
    εχω μια σχεση εδω και 2 μηνες περιπου με μια κοπελα 20 χρονων (εγω στα 32..).προσφατα λοιπον και αφου ειχαμε συζητηση 2-3 φορες για τον πρωην της που την ενοχλουσε και για τον οποιο εχει παρει εισαγγελικη παραγγελια να μην την πλησιαζει επειδη την εδερνε και την παρατουσε σε αποστασεις ανω των 200Khm απο το σπιτι της χωρις κινητο, χρηματα, και πρισμενη απο το ξυλο να γυρισει με τα ποδια σπιτι τις στις 4 τα ξημερωματα....μου αποκαλυψε λοιπον οτι τελικα δεν την ενοχλουσε μονο εκεινος αλλα τις περισσοτερες φορες τον επαιρνε τηλ εκεινη. δυστηχως-ευτηχως για εμενα ειχα ψυλιαστη οτι γινοταν αυτο και ηξερα επισης οτι εχουν συναντηθει οπως και οτιεχουν κοιμηθει μαζι...ολα λοιπον αποκαληφθικανε οταν μου μιλησε ο πρωιν τις και μου ζητησε συγνωμη αρχικα που ενοχλει και εν συνεχεια μου ειπε οτι ο λογος που μου μιλαει ειναι οτι δεν γινεται η Ε. να παιζει και με τους δυο και οτι δεν ειναι τοσο λαλακας οσο τον περιγραφει εκεινη, πραγμα το οποιο δεν πιστεψα και πολυ για τον λογω οτι σιγουρα για να αντιδρασει καποιος ασχημα και να κανει οτι εκανε αυτος πρεπει να του εχει δωσει καποιος αλλος-αλλη το δικαιωμα, ο τυπος φυσικα δεν μου ειπε κατι που δεν ηξερα η δεν καταλαβαινα δηλαδη οτι θελει να δημιουργησει εντηπωσεις για να μας χωρισει περισσοτερο για να κανει κακο στην Ε. παρα για να ειναι μαζι της. παρεπιπτοντος στην τηλ. κουβεντα που εκανα εκεινον εβαλα και την κοπελα να ακουει για να δω αντιδρασεις. και να μπορω να συζητησω πιο ανετα μετα. Anyway αφου τα ειπαμε και με την Ε. αμεσως μολις εκλεισα το τηλ. και αφου μου τα ειπε ολα οσο συμβαινουν ( νορμαλ κουβεντα..ουτε φωνες, ουτε καυγας) της ειπα να την παω σπιτι και μονο αν εχει καποιο σοβαρο λογω να με ξαναπαρει τηλ. για να βρεθουμε..αλλιως δεν υπαρχει νοημα...και οντως με πηρε την επομενη βρθηκαμε..δεν ρωτησα τιποτα εγω...και μονη της μου ειπε οτι το μονο που θελει ειναι να ειναι μαζι μου γιατι την κανω και αισθανεται ευτιχισμενη και οτι ειμαι ο μονος που καθομαι και την ακουω και μιλαω μαζι της...σημερα λοιπον μου ειπε οτι ο λογος που γινονται ολα αυτα ειναι οτι τον πρωιν της τον αγαπαει...αλλα θελει εμενα και οτι δεν μπορει αλλο οταν δεν εχει κατι να κανει η να σκεφτει να σκεφτεται. επισης ανεφερε παλι οτι την κανω ευτιχισμενη και οτι θελει να ανοιχτειπερισσοτερο στην σχεση μας αλλα οταν γυριζει σπιτι τις την πιανει μια τρελα και θεωρει οτι δεν ειναι σωστος να το κανει ( αυτο το αισθημα πιστευω οτι πηγαζει απο φοβο μηπως αρχισω και εγω να φαιρομαι οπως ο πρωιν της)...εν τελει μου ζητησε να την βοηθησω να ξεκολησει γιατι αν συνεχισει δεν θα παει ποτε μπροστα και το ξερει γιατι εχει παραδειγμα την μητερα της που εχει περασει ακριβως την ιδια φαση και τωρα το μετανιωνει...το θεμα ειναι εγω πως μπορω να βοηθεισω? γενικως ειμαι πολυ συζιτισιμος και ποτε δεν πιεζω καταστασεις...αλλα αυτο ειναι λιγο πιο βαθυ, και σε καμια περιπτωσει δεν θελω να δημιουργησω τη εντυπωση οτι αυτο γινεται για να ειμαστε μαζι, το ιδιο πραγμα θα εκανα ημασταν δεν ημασταν μαζι. μηπως να την προτρηνω να παει σε ενα ψυχολογο?

    τηανκσ και παλι και καλο μηνα σε ολους :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by harrisxr650
    .....σημερα λοιπον μου ειπε οτι ο λογος που γινονται ολα αυτα ειναι οτι τον πρωιν της τον αγαπαει...αλλα θελει εμενα και οτι δεν μπορει αλλο οταν δεν εχει κατι να κανει η να σκεφτει να σκεφτεται. επισης ανεφερε παλι οτι την κανω ευτιχισμενη και οτι θελει να ανοιχτειπερισσοτερο στην σχεση μας αλλα οταν γυριζει σπιτι τις την πιανει μια τρελα και θεωρει οτι δεν ειναι σωστος να το κανει ( αυτο το αισθημα πιστευω οτι πηγαζει απο φοβο μηπως αρχισω και εγω να φαιρομαι οπως ο πρωιν της)...εν τελει μου ζητησε να την βοηθησω να ξεκολησει γιατι αν συνεχισει δεν θα παει ποτε μπροστα και το ξερει γιατι εχει παραδειγμα την μητερα της που εχει περασει ακριβως την ιδια φαση και τωρα το μετανιωνει...το θεμα ειναι εγω πως μπορω να βοηθεισω? γενικως ειμαι πολυ συζιτισιμος και ποτε δεν πιεζω καταστασεις...αλλα αυτο ειναι λιγο πιο βαθυ, και σε καμια περιπτωσει δεν θελω να δημιουργησω τη εντυπωση οτι αυτο γινεται για να ειμαστε μαζι, το ιδιο πραγμα θα εκανα ημασταν δεν ημασταν μαζι. μηπως να την προτρηνω να παει σε ενα ψυχολογο?

    τηανκσ και παλι και καλο μηνα σε ολους :)
    φιλε μου
    νομιζω τα εχεις μπερδεψει λιγακι τα πραγματα.
    ειναι ΑΛΛΟ πραγμα το να βοηθησεις την κοπελα και τελειως αλλο να εχεις μια σχεση μαζι της.
    δεν νομιζω οτι πρεπει να τα ταυτιζεις, γιατι δεν ταυτιζονται.
    ως προς την βοηθεια στην κοπελα, νομιζω οτι η τελευταια σκεψη σου ηταν πολυ σωστη.
    ναι, ειναι καλη σκεψη να την παροτρυνεις να αρχισει να επισκεπτεται καποιον ψυχολογο...εσυ δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι για να την ξεμπερδεψεις..
    αν καταλαβα καλα, αυτο που συνεβη και στην μητερα της, ειναι να δεχεται να κακοποιειται σε μια σχεση της?
    αν ναι, αυτο ειναι πολυ σοβαρο, μιας και οι γυναικες που ανεχονται κατι τετοιο εχουν προβλημα αυτοεκτιμησης και βασανιζονται με δικη τους κυριως ευθυνη....

    οσον αφορα το σκελος της σχεσης σας, ΕΣΥ πρεπει να παρεις τις αποφασεις σου.
    σε καλυπτει μια τετοια σχεση, οπου ο αλλος δηλωνοντας απλα την αδυναμια του να κοψει απο την προηγουμενη σχεση, πεταει το μπαλακι σε σενα για τον βοηθησεις να την ξεκοψει???
    η ακομα χειροτερα, εισαι διατεθιμενος να εισαι το δεκανικι καποιας σε μια διπλη και καταστροφικη σχεση?
    αν ναι, προχωρησε.
    αν οχι, το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να ξεκαθαρισεις στην κοπελα ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΟΥ και οτι οπως εχουν τα πραγματα δεν καλυπτεσαι δυστυχως, και γεια σας....
    τον φιλο φροντισε να τον κανεις, αφου εχετε ξεκοψει, αν μπορεσεις.
    φιλος,ψυχολογος κι εραστης μαζι δεν γινονται, θα μεινεις στον ρολο του θυματος της ιστοριας, να αναρωτιεσαι τι εκανες για να περνας τοσο ασχημα στην σχεση σου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    18
    ευτηχως το τι θελω για εμενα απο την σχεση μου το ειχα ξεκαθαρισει οταν αρχισε ολο αυτο το σκηνικο.το οτι εχει προβλημα αυτοεκτιμησης της το ειπα και δεν το αρνηθηκε.
    πηγαινε παλιοτερα σε ψυχολογο στον οποιο δεν του τα ελεγε ολα και πολλα του τα ελεγε αλλιως ( ετσι μου ειπε τουλαχιστον). εγω σιγουρα δεν μπορω να κανω τιποτα..αν προσπαθησω μαλλον θα τα μπερδεψω περισσοτερο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πολλές φορές τα θύματα της κακοποίησης με κάποιον τρόπο αισθάνονται δεμένα με τον θύτη.Είναι σχέση εξάρτησης όμως,βασισμένη ουσιαστικά πάνω στο φόβο,στην έλλειψη αυτοεκτίμησης και σε αισθήματα υποτίμησης που τους κρατάνε δέσμιους σε πρακτικές αυτοτιμωρίας.Δε σου μίλησε ανειλικρινά,μπορεί να σου φάνηκε όντως έτσι με τα πισωγυρίσματα που έκανε προς αυτόν,αλλά θέλει χρόνο να μάθει να εμπιστεύεται τον εαυτό της και δουλειά με ψυχολόγο.Δεν είναι εύκολο ζήτημα η διαχείριση του θυμού,των ενοχών,όλων των συγκρούσεων που γεννάει στον ψυχισμό η κακοποίηση,αυτό θα πρέπει να της δώσεις οπωσδήποτε να το καταλάβει.Πέρα από την προσωπική σου απόφαση εάν η σχέση αυτή θα διατηρηθεί ή όχι,υπάρχει ωστόσο ο ανθρώπινος παράγοντας,μία κοπέλα που σου ανοίχτηκε,βάζοντάς σε λίγο μέσα στην κόλαση που βρισκόταν.Πήρες τη γεύση της κόλασής της,βοήθησέ την να κατανοήσει γιατί χρειάζεται να στραφεί σε έναν ειδικό.Πάντα υπάρχει η ευκαιρία της αποθυματοποίησης,αρκεί να στραφεί σε λύσεις όχι αποφυγής,αλλά αντιμετώπισης.Θα σέρνει μία κομματιασμένη προσωπικότητα σε κάθε της νέα σχέση.Συμπεριλαμβάνεσαι ή όχι στη ζωή της ως σύντροφός της,κάλλιστα μπορείς να παραμείνεις ως φίλος της.Όσο για τα κενά λόγια του άλλου,οι θύτες είναι πάντα εξαιρετικά χειριστικοί και ικανοί να χρησιμοποιούν ένα σωρό δικαιολογίες προκειμένου να καλύψουν,αντί να δουν κατάματα και τη δική τους κόλαση.Εκείνος θέλει επίσης βοήθεια,αλλά αυτό το κομμάτι δεν περιλαμβάνει εσένα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Δεν εχω κατι να πω προς το παρών...αλλά το εθεσε πολυ καλα το θεμα ο RainAndWind.
    Κρίμα δεν είναι πάντως; Ενώ θα έπρεπε αυτον τον τύπο να μην τον πλησίαζε γυναίκα συμβαίνει το αντίθετο.
    τραγική ειρωνία.

    Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις κάνε οτι νιώθεις....Ισως δεν υπάρχει πρέπει..
    Αλλά μην περιμένεις ισσοροπία σε αυτη τη σχέση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    18
    σημερα μιλησαμε αφου εκεινη μου το ζητησε...μετα απο μια εβδομαδα...απο το πως συμπεριφεροτανε καταλαβα οτι της εχω λειψει, εγω η αυτο που δεν βρισκει στον πρωιν της και, κρατησα μια μικρη αποσταση οταν με πλησιασε και ζητησε μια αγκαλια και ενα χαδι, και παλι μου ζητησε να της μιλησω και κατα καποιο τροπο να την κραξω για το πως συμπεριφερεται σε οσους ενδιαφερονται για εκεινη (και εγω μεσα σε αυτους). Δεν το εκανα..τουλαχιστον οχι ετσι οπως το περιμενε..τις εξηγησα οτι αρχικα πρεπει να μιλησει με τους φιλους της και να τους πει ολα οσα τους κρυβει, ολα τα ψεματα που τους εχει πει για αυτο το θεμα, επισης της ειπα οτι δεν ειναι σωστο να τους φερεται ετσι γιατι αυτοι την σκεφτονται και την αγαπουν ενω εκεινη τους κοροιδευει συνεχως.(προσπαθησα να βαλω τον εαυτο μου σε αλλη σκοπια πιο φιλικη...δυσκολο), να σκεφτει τι την κανει και γυρναει πισω παλι και τη νομιζω εγω για εκεινη (ημουν λιγο σκληρος εδω). εθεσα το θεμα οπως ο RainAndWind αυτο ποθ δεν καταλαβε και δεν ξερω πως θα την κανω να το σκεφτει οπως ειναι και οχι οπως το εχει πλασμενο στο μυαλο της ειναι η \"εξαρτηση\" και γιατι να νιωθη ετσι (εκεινη ειχε την απορια) ενω ξερει με ποιον περναει πιο καλα και ποιος την κανει να αισθανεται πιο ομορφα και αυτο που μου ειπε ειναι οτι φοβαται να μιλησει στους φιλους της για να μην τους χασει και ο μονος που μπορει να να κανει κατι τετοιο ειμαι εγω, τοαν αγκαλιαζει τον αλλον ειναι σαν να αγκαλιαζει τον εαυτο της και οτι φοβαται οποτε εχει νευρα αυτος, για να συζητησει μαζι του ουτε κουβεντα..ο ενας στο σαλονι να τρεμει απο τα νευρα και εκεινη στο δωματιο να κλαιει. καθησα λιγο μεχρι να την παρει ο υπνος και μετα εφυγα...δεν το κρυβω οτι τωρα ειμαι λιγο φρικαρισμενος...μου ειναι πολυ δυσκολο να το κανω αυτο και να προσποιουμαι οτι δεν νιωθω κατι πια...βλεπω οτι με θελει αλλα δεν το κανει για να μην με πληγωσει? δεν ξερω..τι να πω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by harrisxr650
    σημερα μιλησαμε αφου εκεινη μου το ζητησε...μετα απο μια εβδομαδα...απο το πως συμπεριφεροτανε καταλαβα οτι της εχω λειψει, εγω η αυτο που δεν βρισκει στον πρωιν της και, κρατησα μια μικρη αποσταση οταν με πλησιασε και ζητησε μια αγκαλια και ενα χαδι, και παλι μου ζητησε να της μιλησω και κατα καποιο τροπο να την κραξω για το πως συμπεριφερεται σε οσους ενδιαφερονται για εκεινη (και εγω μεσα σε αυτους). Δεν το εκανα..τουλαχιστον οχι ετσι οπως το περιμενε..τις εξηγησα οτι αρχικα πρεπει να μιλησει με τους φιλους της και να τους πει ολα οσα τους κρυβει, ολα τα ψεματα που τους εχει πει για αυτο το θεμα, επισης της ειπα οτι δεν ειναι σωστο να τους φερεται ετσι γιατι αυτοι την σκεφτονται και την αγαπουν ενω εκεινη τους κοροιδευει συνεχως.(προσπαθησα να βαλω τον εαυτο μου σε αλλη σκοπια πιο φιλικη...δυσκολο), να σκεφτει τι την κανει και γυρναει πισω παλι και τη νομιζω εγω για εκεινη (ημουν λιγο σκληρος εδω). εθεσα το θεμα οπως ο RainAndWind αυτο ποθ δεν καταλαβε και δεν ξερω πως θα την κανω να το σκεφτει οπως ειναι και οχι οπως το εχει πλασμενο στο μυαλο της ειναι η \"εξαρτηση\" και γιατι να νιωθη ετσι (εκεινη ειχε την απορια) ενω ξερει με ποιον περναει πιο καλα και ποιος την κανει να αισθανεται πιο ομορφα και αυτο που μου ειπε ειναι οτι φοβαται να μιλησει στους φιλους της για να μην τους χασει και ο μονος που μπορει να να κανει κατι τετοιο ειμαι εγω, τοαν αγκαλιαζει τον αλλον ειναι σαν να αγκαλιαζει τον εαυτο της και οτι φοβαται οποτε εχει νευρα αυτος, για να συζητησει μαζι του ουτε κουβεντα..ο ενας στο σαλονι να τρεμει απο τα νευρα και εκεινη στο δωματιο να κλαιει. καθησα λιγο μεχρι να την παρει ο υπνος και μετα εφυγα...δεν το κρυβω οτι τωρα ειμαι λιγο φρικαρισμενος...μου ειναι πολυ δυσκολο να το κανω αυτο και να προσποιουμαι οτι δεν νιωθω κατι πια...βλεπω οτι με θελει αλλα δεν το κανει για να μην με πληγωσει? δεν ξερω..τι να πω...
    προσωπικα δεν βλεπω τον λογο να πει ολη την αληθεια στους φιλους της επειδη δεν την ξερουν. δεν τους κοροιδευει, βρισκεται μεσα σε ενα μεγαλο προβλημα χωρις βοηθεια και κοροιδευει τον ιδιο της τον εαυτο, οχι τους αλλους.
    ο λογος της εξαρτησης της, ειναι το οτι εκει βρισκει την αυτοτιμωρια που νοιωθει οτι της αξιζει...
    καλα εκανες και της μιλησες ανοιχτα για το πως βλεπεις την κατασταση της, νομιζω οτι θα μπορουσες να μιλησεις ειλικρινα και για τα αισθηματα σου, με την συμπληρωση ομως οτι παρολο οτι την θελεις, δεν εισαι διατετθιμενος να την μοιραζεσαι κατ αυτον τον τροπο και να ζεις την προβληματικη της αυτη κατασταση εφοσον η ιδια δεν θελει η δεν κανει κατι ια να την λυσει...
    δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι παραπανω, φανταζομαι οτι της εξηγησες οτι δεν ειναι ενα απλο θεμα,ουτε θα λυθει ως δια μαγειας επειδη της το ειπες, η αν απλα το παραδεχτει.θελει σοβαρη δουλεια με ψυχολογο κι αν ενδιαφερεται να αλλαξει την κατασταση αυτη θα επρεπε να κανει αυτο το βημα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •