Πονοκεφαλος - αυχενας - δυσανεξια σε ηχους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Επίσης πέρυσι το καλοκαίρι που είχα καποιες μέρες ή μερα παρα μέρα συνεχόμενους πονοκεφάλους έντονους αυτό με το φώς ίσχυε και με έντονους θορύβους, και είχα και αναγούλα απο τον πολύ πονοκέφαλο. Τώρα έχει μήνες να με πιάσει τετοιος πονοκέφαλος. και όποτε με πιάνει γενικα το κεφάλι πέρνω το depon maximum αναβράζον. Δε με πιάνει πάντα πλέον..δυστυχώς, αλλά τις περισσότερες φορές ναι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, δεν ήξερα για τις αυχενοκοίλες οτι τις εχουν τόσοι πολλοί.
    οχι δε με επηρεάζει το 'ψάξιμο' στο ίντερνετ,ευτυχώς.
    Θα προσπαθήσω να βρώ εναν ορθοπεδικό ή νευρολόγο, ξέρεις ποια η διαφορά τους στα θέματα αυχενα-πονοκεφάλους?
    Επίσης είμαι πολλές ώρες στο λάπτοπ.. κατ'επεκταση κακη σταση σώματος , και ξέρω οτι αυτό το επιδεινώνει πολύ το θεμα.
    Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, είπες για μαγνητική, η μαγνητική απ'οτι ξέρω κρατάει 1 ώρα και κοστίζει πάρα πολύ :/ έχεις κάνει? ισχύει ?
    δε ξέρω αν θα αντέξω κλεισμένη 1 ώρα σε ενα κλειστό "καβούκι" κι ας μήν έχω κλειστοφοβία...
    Γεια σου ξανα. Να σου πω προσωπικα θεωρω οτι ποιο ειδικος σε οτι αφορα τις αυχενοκοιλες ειναι ο νευρολογος. Στην ουσια τι γινεται , δημιουργουνται καποιες κοιλες (σκυμενο κεφαλι , κακη σταση σωματος κτλ) στους σπονδυλους οι οποιες πιεζουν καποια νευρα με αποτελεσμα να ποναμε/ζαλιζομαστε.
    Ομως οτι και να λεμε μπορει να κανουμε λαθος πρεπει να το ψαξεις πρωτα να σιγουρευτεις.
    Οχι η μαγνητικη δεν κραταει μια ωρα, ποιος στο ειπε , κραταει γυρω στα 15 λεπτα και στοιχιζει αν πας μεσω εοππυ γυρω στα 35 ευρω αν θυμαμαι καλα. Χωρις ασφαλεια παει 350 400 ευρω. Εγω οταν εκανα απλα εκλεισα τα ματια και ολα πηγαν καλα. Βρεθηκαν 2 κοιλες αυχενα ο γιατρος μου ειπε να κανω καποιες ασκησεις και να φοραω κολαρο που και που. Επισης βοηθανε οι φυσιοθεραπειες αλλα δεν εχω κανει
    Οπως και να χει για να σου φυγει απο το μυαλο πηγαινε σε εναν νευρολογο ομως προσεξε να ειναι εμπειρος και καλος. Αλλωστε και για την πιθανοτητα να εχεις ημικρανια ο ποιο ειδικος ειναι παλι ο νευρολογος. Παντως ενα ειναι σιγουρο στο λεω εκ πειρας το αγχος επηρεαζει πολυ τα προβληματα στο αυχενα .
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    α μόνο 15 λεπτά? θυμάμαι είχα διαβάσει στο ιντερνετ , και μου'χε πει κ ο πατερας μου παλια οτι κρατάει πολύ ώρα. Το κόστος όμως πολύ κακό! :/ έχω βιβλιάριο δημοσίου όχι εοππυ αλλά σε 1 μήνα λήγει και δε ξέρω αν θα τα προλάβω μέχρι τότε όλα..
    Θα ψάξω λοιπόν για καποιο νευρολόγο..τώρα αν θα είναι έμπειρος δε ξέρω γιατί είμαι και σε άγνωστη πόλη και δεν έχω 'μέσα' να ξερω τους καλούς γιατρούς δυστυχώς ότι βρώ στο ιντερνετ απο τη κρίση μου..θα δείξει δλδ..
    Πάντως και εγώ το πιστευω αυτο με το αγχος ειδικά στο μούδιασμα του χεριού.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ειτε προκειται για ημικρανιες ειτε για αυχενικο ο καταλληλος ειναι ο νευρολογος.
    Αν ο πονος σου ειναι μονοπλευρος το πιο πιθανο ειναι να ειναι αυχενικο συνδρομο , αλλα το φορουμ απαγορευει τις διαγνωσεις κλπ κλπ.
    Η μαγνητικη εξεταση δεν ειναι απαραιτητη να γινει , οντως κοστιζει αρκετα , το ποση ωρα διαρκει εξαρταται απο διαφορους παραγοντες , κυριως το κατα ποσο συνεργασιμος ειναι ο εξεταζομενος. Σε ενα μηνα δεν νομιζω να προλαβαινεις να την κανεις , ειδικα αν προκειται να γινει σε δημοσιο νοσοκομειο.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Κι εγώ υποφέρω από τα ίδια ακριβώς πράγματα. Ο μεγάλος μου φόβος είναι κάτι κακό στο κεφάλι. Και έτσι σήμερα πήγα και έκανα γενικές αίματος, Καρκινικούς δείκτες, υπέρηχο θηρεοειδούς και ακτινογραφίες αυχένα για αυχενικό. Μετά βέβαια από επίσκεψη στην παθολόγο μου. Εκείνη μου είπε ότι μάλλον είναι αυχενικό και αν δεν είναι θα είναι τραβηγμα των μυών από το άγχος. Μου έδωσε και αγχολυτικά και τώρα περιμένω με αγωνία τα αποτελεσματα το βράδυ. Το υπέρηχο για το θυρεοειδή βγήκε καθαρό. Τώρα μένουν τα άλλα. Κι εγώ έχω πονοκέφαλο, μούδιασμα και αυτή τη στιγμή νιώθω ένα μεγάλο βάρος στο κεφάλι και πολύ άγχος να με πλακώνει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Πρεπει να επισκευτεις νευρολογο ειδικευμενο στις κεφαλαλγιες υπαρχουν παρα πολυ καλοι στο Αιγινητειο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Μετά απο καιρό πήγα σε μια νευρολόγο που τελικά καταλήξαμε πως έχω ημικρανίες μιας και με πιάνουν συχνά, τουλάχιστον 3-4 φορές το μήνα (κρίσεις τις αποκαλούσε αυτη..τεσπα)
    και μου έγραψε να παίρνω το maxalt, έχει μόνο 3 χάπια μέσα(υπογλώσσια νομιζω) και μου είπε αν το πάρω μεσα στη 1η ώρα που με πιάσει η "κριση" οτι θα μου περάσει κατευθείαν.
    Μου έγραψε και ενα αλλο αναλγητικό το Brufen (γιατι τα depon δε με πιανουν) σε περιπτωση που δεν είναι τόσο δυνατος πονοκεφαλος και εψω αμφιβολιεςμ γιατι πολλές φορες δε μπορώ να καταλάβω αν είναι ημικρανια ή όχι γιατι πλεον με ποναει συχνα και εχω συνηθησει.
    Αν δε με πιάνουν τα χάπια τότε λεει μπορεί να κανω μαγνητική, προς το παρόν μου'πε οτι δεν υπαρχει λόγος αφου ταιριάζει πολύ σε ημικρανία.
    Πάντως το οτι δε στεγνωνα παλιά τα μαλλιά δεν έχει καμια σχέση μου είπε, ούτε κάποιο πρόβλημα στον αυχένα δημιουργεί.
    Ούτε τα γλυκά αποκληστικά φταίνε (όπως μου'χε πεί ένας παλιός 'γιατρος'), απλά κάποιες τροφές όπως γλυκά,κρασί,αλλαντικά,τυρι� � μπορεί σε καποιους να εντείνουν τη κατάσταση.
    Επίσης μου είπε οτι μπορεί να φταίει το άγχος ή ο καιρός ή η περίοδος, και γενικά να προσέξω ανάλογα με αυτά πότε με πιάνει.
    Και τέλος το τραγικό, μου πήρε 40€ για την επίσκεψη και τα φάρμακα που μου έγραψε ! ναι 40! Έλεος.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Το αυχενικο δεν προκαλει πονοκεφαλους παντως. Αποτελει μυθο αυτο. Εχω ρωτησει 4 ορθοπεδικους και οι 4 μου εχουν πει το ιδιο. Ο αυχενας μπορει να σου δημιουργησει αλλα οπως δυσκαμψια, ζαλαδες, ασταθεια ή μουδιασματα επουδενι ομως πονοκεφαλο. Εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με το δικο σου. Με εντονους πονοκεφαλους σχεδον καθημερινους, πονοκεφαλους που εντοπιζονται μπροστα στο μετωπιαιο λοβο, το λεγομενο "δοξα πατρι" κοντα στη βαση της μυτης που πολλες φορες νιωθω να εξαπλωνεται μεσα στα ματια βαθια και στα ιγμορια. Συνηθως, τι συνηθως παντα σχεδον ειναι εντονοτερο στο αριστερο ημισφαιριο του κεφαλιου, οποτε μαλλον για ημικρανια το κοβω, μουδιασμα στο κεφαλι σα να ειναι μεσα στο μυαλο βαθια και στο προσωπο, καποιες φορες με πιανει εντονη ζαλαδα και εντονη εμβοη αφου νομιζω οτι θα παθω εγκεφαλικο. Πολλες φορες το αριτερο χερι ακομη και η γλωσσα απ' τη αριστερη μερια . Ολο το σωμα μου το νιωθω σφιγμενο αφου καμια φορα τιναζομαι κιολας κι εχω εντονη υπερενταση. Εχω διεγνωσμενη υπερταση χωρις παθολογικα αιτια που σημαινει πως ολο το πραγμα ειναι νευροφυτικο λογω αγχους. Εκανα εξετασεις αυχενικου και ηταν καθαρες, εψαξα ιγμοριο επισης, εκανα βυθοσκοπηση, μετρησα πιεση ματιου ολα καθαρα και οι 3 γιατροι μου ειπαν να παω σε νευρολογο να το ψαξω κι απο εκει. Υπαρχουν πολυ συγκεκριμενα κεντρα στα νευρολογικα τμηματα των δημοσιων νοσοκομειων, ξερω σιγουρα για το Αιγινητειο, τα λεγομενα κεντρα πονου και κεφαλαλγιας, υπαρχουν επισης ειδικα τμηματα τα λεγομενα εργαστηρια μελετης υπνου. Ειναι πολυ πιθανον κατα τη διαρκεια του υπνου να μην οξυγονωνεσαι σωστα κι αυτο να σου δημιουργει πονοκεφαλους ακομη και υπερταση χωρις να ξερεις απο τι ειναι. Εγω μιας κι εχω κανει ολα τ' αλλα και εχουν βγει καθαρα λεω να κανω κι αυτα και να τελειωνω κι απ' αυτο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Το αυχενικο δεν προκαλει πονοκεφαλους παντως. Αποτελει μυθο αυτο. Εχω ρωτησει 4 ορθοπεδικους και οι 4 μου εχουν πει το ιδιο. Ο αυχενας μπορει να σου δημιουργησει αλλα οπως δυσκαμψια, ζαλαδες, ασταθεια ή μουδιασματα επουδενι ομως πονοκεφαλο. Εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με το δικο σου. Με εντονους πονοκεφαλους σχεδον καθημερινους, πονοκεφαλους που εντοπιζονται μπροστα στο μετωπιαιο λοβο, το λεγομενο "δοξα πατρι" κοντα στη βαση της μυτης που πολλες φορες νιωθω να εξαπλωνεται μεσα στα ματια βαθια και στα ιγμορια. Συνηθως, τι συνηθως παντα σχεδον ειναι εντονοτερο στο αριστερο ημισφαιριο του κεφαλιου, οποτε μαλλον για ημικρανια το κοβω, μουδιασμα στο κεφαλι σα να ειναι μεσα στο μυαλο βαθια και στο προσωπο, καποιες φορες με πιανει εντονη ζαλαδα και εντονη εμβοη αφου νομιζω οτι θα παθω εγκεφαλικο. Πολλες φορες το αριτερο χερι ακομη και η γλωσσα απ' τη αριστερη μερια . Ολο το σωμα μου το νιωθω σφιγμενο αφου καμια φορα τιναζομαι κιολας κι εχω εντονη υπερενταση. Εχω διεγνωσμενη υπερταση χωρις παθολογικα αιτια που σημαινει πως ολο το πραγμα ειναι νευροφυτικο λογω αγχους. Εκανα εξετασεις αυχενικου και ηταν καθαρες, εψαξα ιγμοριο επισης, εκανα βυθοσκοπηση, μετρησα πιεση ματιου ολα καθαρα και οι 3 γιατροι μου ειπαν να παω σε νευρολογο να το ψαξω κι απο εκει. Υπαρχουν πολυ συγκεκριμενα κεντρα στα νευρολογικα τμηματα των δημοσιων νοσοκομειων, ξερω σιγουρα για το Αιγινητειο, τα λεγομενα κεντρα πονου και κεφαλαλγιας, υπαρχουν επισης ειδικα τμηματα τα λεγομενα εργαστηρια μελετης υπνου. Ειναι πολυ πιθανον κατα τη διαρκεια του υπνου να μην οξυγονωνεσαι σωστα κι αυτο να σου δημιουργει πονοκεφαλους ακομη και υπερταση χωρις να ξερεις απο τι ειναι. Εγω μιας κι εχω κανει ολα τ' αλλα και εχουν βγει καθαρα λεω να κανω κι αυτα και να τελειωνω κι απ' αυτο.
    Υπαρχει μια κατασταση που λεγεται " Αυχενογενής Κεφαλαλγία". Μπορει να ευθυνονται νευρα η μυες η αγγεια η αυχενοκοιλες και προκαλουν αντανακλαστικο πονο στο μισο κεφαλι ιδιως επηρεαζουν αυτο που λεγεται τριδυμο νευρο με συνηθεις ενοχλησεις στο ματι το αυτι και την κατω γναθο. Αυτη την κατασταση την ζω χρονια τωρα και μοιαζει πολυ με αυτην που περιγραφεται στο βιντεο.
    Χαθηκαμε novia ελπιζω να εισαι καλυτερα
    http://www.youtube.com/watch?v=kdHXa1rYiy4
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    ενδιαφερον το βιντεο.

    εμένα παντως η νευρολογος που πηγα δε με κάλυψε, και θα παω σε αλλο νευρολογο σε κανα μήνα + λογικά. Τις προάλλες με έπιασε μια ημικρανια αλλα΄δε πήρα τελικά το maxalt. Βλακεία μου, απο άγχος δε το πήρα μηπως είναι απλός πονοκέφαλος αλλά τελικα δν ηταν απλος πονοκεφαλος.

    παλια μια ορθοπαιδικος μου'χε πει πως έχω ενα παραπάνω σπόνδυλο στον αυχένα . είχα παει γιατί είχα μικρής μορφής σκολίωση και εκανα ακτινογραφία και ετσι μου'πε για το σπόνδυλο. αλλά δυστυχως δε τα θυμαμαι κ καλα.

    Να ρωτήσω αν ξερει κανεις, ποιος γιατρός κοιτάει τον αυχένα? ο ορθοπαιδικός κοιταει και μυοσκελετικά θέματα?

    εγω παντως υποπτευομαι οτι εχω κατι με τον αυχενα. μπορει να μην εχω αυχενικο γιατι ειμαι 25 κ μου'χουν πει ειναι νωρις για αυχενικο. αλλά λίγο ο παραπανω σπονδυλος, λίγο μια στις τόσες (πολυ αραια) κατι μουδιάσματα στα δάχτυλα, λίγο οι πονοκεφαλοι που αποδειχθηκαν ημικρανιες :/ δε μπορει να μην εχω κατι στον αυχενα, εκτος απο τη κακη σταση σωματος στο pc.

    επίσης η νευρολογος μου ειχε πει πως τα πολλά depon (που επερνα και τωρα σταματησα) δεν ηταν καλο που επερνα πολλα (γιατι εκτος λογω πονοκεφαλου τα'περνα κ λογω δυσμηνοριας) και οτι μπορει να μου κανουν προβλημα στο στομάχι.
    Και αυτή τη περίοδο παίρνω πολλά χάπια λογω αναιμιας, 5 την ημερα, αλλά δν ειναι χημικα ειναι βιταμινες κ σιδηρος. υπάρχει περιπτωση να μου τρυπησουν το στομαχι?
    Last edited by Gothly; 20-10-2013 at 06:26.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    ενδιαφερον το βιντεο.

    εμένα παντως η νευρολογος που πηγα δε με κάλυψε, και θα παω σε αλλο νευρολογο σε κανα μήνα + λογικά. Τις προάλλες με έπιασε μια ημικρανια αλλα΄δε πήρα τελικά το maxalt. Βλακεία μου, απο άγχος δε το πήρα μηπως είναι απλός πονοκέφαλος αλλά τελικα δν ηταν απλος πονοκεφαλος.

    παλια μια ορθοπαιδικος μου'χε πει πως έχω ενα παραπάνω σπόνδυλο στον αυχένα . είχα παει γιατί είχα μικρής μορφής σκολίωση και εκανα ακτινογραφία και ετσι μου'πε για το σπόνδυλο. αλλά δυστυχως δε τα θυμαμαι κ καλα.

    Να ρωτήσω αν ξερει κανεις, ποιος γιατρός κοιτάει τον αυχένα? ο ορθοπαιδικός κοιταει και μυοσκελετικά θέματα?

    εγω παντως υποπτευομαι οτι εχω κατι με τον αυχενα. μπορει να μην εχω αυχενικο γιατι ειμαι 25 κ μου'χουν πει ειναι νωρις για αυχενικο. αλλά λίγο ο παραπανω σπονδυλος, λίγο μια στις τόσες (πολυ αραια) κατι μουδιάσματα στα δάχτυλα, λίγο οι πονοκεφαλοι που αποδειχθηκαν ημικρανιες :/ δε μπορει να μην εχω κατι στον αυχενα, εκτος απο τη κακη σταση σωματος στο pc.

    επίσης η νευρολογος μου ειχε πει πως τα πολλά depon (που επερνα και τωρα σταματησα) δεν ηταν καλο που επερνα πολλα (γιατι εκτος λογω πονοκεφαλου τα'περνα κ λογω δυσμηνοριας) και οτι μπορει να μου κανουν προβλημα στο στομάχι.
    Και αυτή τη περίοδο παίρνω πολλά χάπια λογω αναιμιας, 5 την ημερα, αλλά δν ειναι χημικα ειναι βιταμινες κ σιδηρος. υπάρχει περιπτωση να μου τρυπησουν το στομαχι?
    Το ποιος γιατρος ασχολειται με τα αυχενικα/μυοσκελετικα για μενα σαν απαντηση ειναι και ο ορθοπεδικος και ο νευρολογος. Το ζητημα ειναι να ειναι ΚΑΛΟΣ δηλαδη γνωστης των θεματων που αφορουν την ειδικοτητα του. Κατι τετιοι γιατροι υπαρχουν σε μεγαλα δημοσια νοσοκομεια σε ειδικα τμηματα που υπαρχουν εκει. Υπαρχουνκαι ιδιωτες βεβαια αλλα εγω πχ που μου εχει τυχει να την πατησω απο λαθος διαγνωσεις φροντιζω πλεον ρωτοντας απο εδω και απο εκει να σιγουρεψω οσο γινεται αυτο που λεμε "ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ" πριν παω.
    Γνωμη μου ειναι πριν πας σε ενα γιατρο να καταγραψεις λεπτομερως οταν σε πιανει πονοκεφαλος σε ποια σημεια εντοπιζεται στο κεφαλι επισης που αλλου εχεις ενοχλησεις (πχ αυχενα), αν σε επηρεαζει η αλλαγη του καιρου, ακομα και ποια δαχτυλα αισθανεσε οτι μουδιαζουν. Οι λεπτομερειες ειναι που κανουν την διαφορα και βοηθανε πολυ τον γιατρο να καταλαβει και να εντοπισει το προβλημα.
    Για τα παυσιπονα δεν μπορω να σου πω το μονο σιγουρο ειναι οτι αν παιρνεις συχνα και αρκετα στο τελος συνηθιζει ο οργανισμος και ζηταει περισσοτερο.
    Σιδηρο με βιταμινες Β παιρνω κι εγω , σιροπι απο φυτικες ουσιες δεν με εχει ενοχλησει. Αλλωστε ειναι απλο αν αισθανεσε οτι οταν παιρνεις τα χαπια σε ενοχλουν στο στομαχι τοτε τα σταματας η ρωτας παθολογο/φαρμακοποιο
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  12. #27
    εγω παντως που εχω ευθειασμο σπανια πολυ σπανια να με πονεσει το κεφαλι.
    για 1 χρονο ειχα συμπτωματα εντονης ασταθειας,σφιξιματος,πολλα κρακ στον αυχενα και εμβοης στο αριστερο αυτι.αυτα ειχα
    πονο ειχα σπανια.ο ωρυλας υποπτευοταν κατι στο αυτι αλλα δεν ειχα απωλεια ακοης οποτε καναμε ακτινα και βρεθηκε ευθειασμος

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    7
    Καλησπέρα σε όλους,
    είμαι καινούργια στο forum και πάρα πολύ χαρούμενη αυτή τη στιγμή διότι τόσα χρόνια νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που είχα αυχενικό και συμπτώματα αστάθειας,μουδιάσματος κλπ. Εμένα η ιστορία μου ξεκινάει 10 χρόνια πριν όταν έπαθα ένα τροχαίο ατύχημα στην Ιταλία όπου σπούδαζα.Ήμουν στο πίσω κάθισμα απ'τον συνοδηγό και την ώρα που φρενάρισε η οδηγός χτύπησα δύο φορές το κεφάλι μου στο μαξιλάρι του συνοδηγού και μία στο τζάμι προς τα δεξιά. Το αυτοκίνητο επεσε πίσω από νταλίκα και ο οδηγός της νταλίκας δεν κατάλαβε ότι είχαμε πέσει πίσω του και συνέχισε την πορεία του χωρίς να σταματήσει.Ο γολγοθάς ξεκίνησε......
    Βγήκαμε από το αυτοκίνητο και οι 5 κοπέλες και η οδηγός μας είπε να φύγουμε από το χώρο που είχε γίνει το τρακάρισμα γιατί δεν ήθελε να πει στους γονείς της ότι είχε άτομα στο αυτοκίνητο. Όλες μας δείχναμε μια χαρά ούτε γραντζουνιά δεν είχαμε.
    Γυρνώντας στο σπίτι ένιωθα πολύ κουρασμένη και ήθελα να κοιμηθώ.Ξάπλωσα στις 3 το μεσημέρι και ξύπνησα την άλλη μέρα το πρωί. Άνοιξα τα μάτια μου και θυμάμαι ότι είχα τρομερή ζαλάδα. Προσπάθησα να σηκωθώ για να πάω στο πανεπιστήμιο και δεν μπορούσα.Ήθελα να ξανακοιμηθώ ένιωθα κουρασμένη πολύ. Δεν είπα τίποτα στους γονείς μου. Για δέκα μέρες κοιμόμουνα πολύ, είχα ζαλάδες αστάθεια δεν ήξερα που βρισκόμουν. Τότε συνειδητοποίησα πως κάτι έχω. Το μυαλό μου δεν πήγε ούτε στη διάσιση ούτε σε αυχενικό ούτε σε τίποτα. Ήμουν 18 χρονών μόνη σε μια ξένη χώρα. Αμέσως πήρα τη μητέρα μου τηλέφωνο και μου είπε πως έπρεπε να πάω σε κάποιο νοσοκομείο. Εγώ δεν πήγα αλλά πήρα ένα ταξί με τα χίλια ζόρια πήγα στο λιμάνι πήρα το καράβι και πήγα στη Πάτρα και από εκεί ήρθε η μητέρα μου οδικώς και με πήρε και με έφερε στην Αθήνα.Όταν η μητέρα μου με είδε να κατεβαίνω από το καράβι και να με κουβαλάει ένας καμαρώτος έπαθε σοκ.'Ημουν κάτασπρη και το μόνο που ήθελα ήταν να κοιμηθώ. Στην Αθήνα με πήγε στο νοσοκομείο μου έκαναν αξονική η οποία δεν έδειξε τίποτα. Και οι γιατροί είπαν στην μητέρα μου ότι είχα πάθει μια ελαφριά διάσιση και δεν είχα κάτι και με άφησαν να φύγω.Ούτε κολάρο μου έδωσαν ούτε τίποτα.Ούτε καν σημασία ( δημόσια υγεία σου λένε μετά). Η μητέρα μου μην ξέρωντας τι να κάνει με πήγε σε έναν φυσικοθεραπευτή ο οποίος αμέσως με έστειλε για μαγνητική και εκεί φάνηκε η κάκωση στον Α2 σπόνδυλο. Η εμπειρία της μαγνητικής τραγική. Μου έκαναν αναισθησία για να μπω σε αυτό το κουβούκλιο.Με τα πολλά έκανα άπειρες φυσικοθεραπείες και κάνω ακόμα και τώρα. Για πολλά χρόνια είχα μουδιάσματα όταν άλλαζε ο καιρός δεν ένιωθα καθόλου την αριστερή μου μεριά. Αστάθεια, ζαλάδες, καούρες στο στομάχι, ανακατωσούρα, ημικρανίες ποτέ δεν πέρασαν.Κατά καιρούς με επισκέπτονται.
    Όμως οι γιατροί ( νευρολόγοι,ορθοπαιδικοί) μου έλεγαν ότι το πρόβλημα από το τροχαίο με τις φυσικοθεραπείες έχει επουλωθεί και πως οι ζαλάδες δεν δικαιολογούνται μετά από τόσα χρόνια. Το μόνο που δικαιολογείται είναι ένα ελαφρύ τράβηγμα με την αλλαγή του καιρού.Με συμβούλεψαν να ψάξω και τον ψυχολογικό παράγοντα.Και αυτό κάνω εδώ και 3 χρόνια.
    Στην Ιταλία πήγα μόνο μάζεψα τα πράγματά μου και δεν ξαναγύρισα ποτέ.Για χρόνια έβλεπα στον ύπνο μου εκείνο το ατύχημα.Και εδώ και δέκα χρόνια παλεύω με τους πόνους μου στον αυχένα στην πλάτη τις ζαλάδες μου, τις ενοχλήσεις στο στομάχι. Τα 3 τελευταία χρόνια επισκέπτομαι μία φορά την εβδομάδα μία ψυχολόγο. Αισθάνομαι καλύτερα βέβαια αλλά έχω συνειδητοποιήσει ότι αυτή η κατάσταση δεν περνάει και πλέον ζω με αυτό.
    Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά αισθάνθηκα σήμερα ότι δεν είμαι η μόνη που έχω ψυχοσωματικούς πόνους. Πραγματικά σήμερα με κάνατε να νιώσω υπέροχα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by helenn1985 View Post
    Καλησπέρα σε όλους,
    είμαι καινούργια στο forum και πάρα πολύ χαρούμενη αυτή τη στιγμή διότι τόσα χρόνια νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που είχα αυχενικό και συμπτώματα αστάθειας,μουδιάσματος κλπ. Εμένα η ιστορία μου ξεκινάει 10 χρόνια πριν όταν έπαθα ένα τροχαίο ατύχημα στην Ιταλία όπου σπούδαζα.Ήμουν στο πίσω κάθισμα απ'τον συνοδηγό και την ώρα που φρενάρισε η οδηγός χτύπησα δύο φορές το κεφάλι μου στο μαξιλάρι του συνοδηγού και μία στο τζάμι προς τα δεξιά. Το αυτοκίνητο επεσε πίσω από νταλίκα και ο οδηγός της νταλίκας δεν κατάλαβε ότι είχαμε πέσει πίσω του και συνέχισε την πορεία του χωρίς να σταματήσει.Ο γολγοθάς ξεκίνησε......
    Βγήκαμε από το αυτοκίνητο και οι 5 κοπέλες και η οδηγός μας είπε να φύγουμε από το χώρο που είχε γίνει το τρακάρισμα γιατί δεν ήθελε να πει στους γονείς της ότι είχε άτομα στο αυτοκίνητο. Όλες μας δείχναμε μια χαρά ούτε γραντζουνιά δεν είχαμε.
    Γυρνώντας στο σπίτι ένιωθα πολύ κουρασμένη και ήθελα να κοιμηθώ.Ξάπλωσα στις 3 το μεσημέρι και ξύπνησα την άλλη μέρα το πρωί. Άνοιξα τα μάτια μου και θυμάμαι ότι είχα τρομερή ζαλάδα. Προσπάθησα να σηκωθώ για να πάω στο πανεπιστήμιο και δεν μπορούσα.Ήθελα να ξανακοιμηθώ ένιωθα κουρασμένη πολύ. Δεν είπα τίποτα στους γονείς μου. Για δέκα μέρες κοιμόμουνα πολύ, είχα ζαλάδες αστάθεια δεν ήξερα που βρισκόμουν. Τότε συνειδητοποίησα πως κάτι έχω. Το μυαλό μου δεν πήγε ούτε στη διάσιση ούτε σε αυχενικό ούτε σε τίποτα. Ήμουν 18 χρονών μόνη σε μια ξένη χώρα. Αμέσως πήρα τη μητέρα μου τηλέφωνο και μου είπε πως έπρεπε να πάω σε κάποιο νοσοκομείο. Εγώ δεν πήγα αλλά πήρα ένα ταξί με τα χίλια ζόρια πήγα στο λιμάνι πήρα το καράβι και πήγα στη Πάτρα και από εκεί ήρθε η μητέρα μου οδικώς και με πήρε και με έφερε στην Αθήνα.Όταν η μητέρα μου με είδε να κατεβαίνω από το καράβι και να με κουβαλάει ένας καμαρώτος έπαθε σοκ.'Ημουν κάτασπρη και το μόνο που ήθελα ήταν να κοιμηθώ. Στην Αθήνα με πήγε στο νοσοκομείο μου έκαναν αξονική η οποία δεν έδειξε τίποτα. Και οι γιατροί είπαν στην μητέρα μου ότι είχα πάθει μια ελαφριά διάσιση και δεν είχα κάτι και με άφησαν να φύγω.Ούτε κολάρο μου έδωσαν ούτε τίποτα.Ούτε καν σημασία ( δημόσια υγεία σου λένε μετά). Η μητέρα μου μην ξέρωντας τι να κάνει με πήγε σε έναν φυσικοθεραπευτή ο οποίος αμέσως με έστειλε για μαγνητική και εκεί φάνηκε η κάκωση στον Α2 σπόνδυλο. Η εμπειρία της μαγνητικής τραγική. Μου έκαναν αναισθησία για να μπω σε αυτό το κουβούκλιο.Με τα πολλά έκανα άπειρες φυσικοθεραπείες και κάνω ακόμα και τώρα. Για πολλά χρόνια είχα μουδιάσματα όταν άλλαζε ο καιρός δεν ένιωθα καθόλου την αριστερή μου μεριά. Αστάθεια, ζαλάδες, καούρες στο στομάχι, ανακατωσούρα, ημικρανίες ποτέ δεν πέρασαν.Κατά καιρούς με επισκέπτονται.
    Όμως οι γιατροί ( νευρολόγοι,ορθοπαιδικοί) μου έλεγαν ότι το πρόβλημα από το τροχαίο με τις φυσικοθεραπείες έχει επουλωθεί και πως οι ζαλάδες δεν δικαιολογούνται μετά από τόσα χρόνια. Το μόνο που δικαιολογείται είναι ένα ελαφρύ τράβηγμα με την αλλαγή του καιρού.Με συμβούλεψαν να ψάξω και τον ψυχολογικό παράγοντα.Και αυτό κάνω εδώ και 3 χρόνια.
    Στην Ιταλία πήγα μόνο μάζεψα τα πράγματά μου και δεν ξαναγύρισα ποτέ.Για χρόνια έβλεπα στον ύπνο μου εκείνο το ατύχημα.Και εδώ και δέκα χρόνια παλεύω με τους πόνους μου στον αυχένα στην πλάτη τις ζαλάδες μου, τις ενοχλήσεις στο στομάχι. Τα 3 τελευταία χρόνια επισκέπτομαι μία φορά την εβδομάδα μία ψυχολόγο. Αισθάνομαι καλύτερα βέβαια αλλά έχω συνειδητοποιήσει ότι αυτή η κατάσταση δεν περνάει και πλέον ζω με αυτό.
    Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά αισθάνθηκα σήμερα ότι δεν είμαι η μόνη που έχω ψυχοσωματικούς πόνους. Πραγματικά σήμερα με κάνατε να νιώσω υπέροχα.
    helenn τοποθετεις το ζητημα πανω κατω οπως το καταλαβαινω και το ζω και εγω. Δηλαδη εκτος του ψυχολογικου δινεις και μεγαλη σημασια σε γεγονοτα που σου συνεβηκαν και επηρεασαν το σωμα. Στην δικια μου περιπτωση εκτος του οτι εχουν βρεθει δυο κοιλες στον αυχενα αυτο που με βασανιζει χρονια τωρα ειναι μια μεσοπλευριος ψυξη στην αριστερη ομοπλατη. Πολλες φορες που τα βαζω κατω λεω οτι αν μπορουσε να γινει κατι "μαγικο" και σταματουσαν οι ενοχλησεις και οι πονοι απο το μυοσκελετικο το ψυχολογικο κομματι θα μου φαινοταν ...παιχνιδακι. Και το λεω αυτο με το σκεπτικο οτι απο την στιγμη που βασανιζομαι απο χρονιους πονους που προερχονται απο καποιο σωματικο προβλημα φυσικο ειναι οτι με τα χρονια θα επηρεαστει και η ψυχολογια μου. Αυτες τις μερες λογω καιρου καπου καπως την ξαναπατησα και η ψυξη στην ομοπλατη χειροτερεψε. Ε αυτο εχει αμεσο αντικτυπο και στην ψυχολογια μου και φυσικο ειναι γιατι το να πονας συνεχεια σε κανει να μην εχεις διαθεση , λειτουργει σαν αυτοματισμος πλεον δηλαδη επιδεινωνονται οι πονοι στην πλατη το στηθος τον αυχενα και με παιρνει απο κατω που λεμε.
    Οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι οταν τους αναφερω πονους στο στηθος στην πλατη στον αυχενα ,ζαλαδες κλπ το βλεπουν απο την δικη τους οπτικη γωνια και σου λενε "φταιει το αγχος".
    Τις προαλλες μετα απο 10 μηνες ψυχοθεραπεια και παραλληλη ληψη αγχολυτικων εθεσα το ζητημα στην ψυχολογο μου οπως το καταλαβαινω εγω.
    Της ειπα ενταξει δεκτο και ισχυει οτι το μονιμο εντονο αγχος ειναι ικανο να προκαλεσει χιλια δυο στον οργανισμο του ανθρωπου...αλλα αν το δουμε αναποδα γιατι να μην ισχυει οτι οι μονιμοι χρονιοι σωματικοι πονοι μπορουν να προκαλεσουν χιλια δυο στην ψυχολογια του ανθρωπου. Επισης εχοντας ως δεδομενο οτι η επικοινωνια του εγκεφαλου με τα διαφορα οργανα του σωματος γινεται μεσω του νευρικου συστηματος και οτι ενα μεγαλο μερος των νευρων βρισκεται στην σπονδυλικη στηλη αν για καποιο λογο καποια νευρα πιεζονται (πχ δισκοκοιλη) τοτε εγω μπορει να αναφερω καποιους πονους (πχ στηθος, αυχενα, στομαχι). Οι πονοι αυτοι ανετα απο εναν ψυχιατρο η ψυχολογο μπορει να θεωρηθουν ψυχοσωματικοι αλλα μια αλλη ειδικοτητα (ορθοπεδικος, φυσικοθεραπευτης) μπορει να πει οτι το προβλημα ξεκιναει τελικα απο καποια κακωση στο σωμα.
    Και απο οτι διαβαζω εσυ το εχεις ψαξει και ορθοπεδικα και ψυχολογικα και με φυσικοθεραπειες και εχεις καταληξει οτι ότι "αυτή η κατάσταση δεν περνάει και πλέον ζω με αυτό". Καπου εκει δυστυχως καταληγω και εγω.
    Και επισης πολυ θα ηθελα καποια στιγμη να υπαρχει μια ειδικοτητα γιατρου νευρολογοψυχολογοορθοπεδι κοφυσικοθεραπευτης. Και αν ποτε μου κατσουν κανενα 2 εκατομμυρια ευρω θα παω και θα βρω τους καλυτερους ψυχιατρους,ψυχολογους,νευρ ολογους,ορθοπεδικους,γαστρ εντερολογους, φυσικοθεραπευτες και θα τους πω "μαζευτειτε ολοι μαζι βαλτε κατω τις γνωσεις σας και δωστε μου μια λυση". Γιατι τελικα εχω την εντυπωση οτι καθε μια απο αυτες τις ειδικοτητες εχει ενα κομματι απο "την λυση του προβληματος"΄και πρεπει καποια στιγμη απλα να ...ενωσουν τα κομματια αυτα.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    7
    Καλησπέρα,
    έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Ο ψυχολόγος σου λέει ότι είναι ψυχοσωματικό και ο γιατρός σωματικό. Το θέμα όμως είναι ότι στη δική μου περίπτωση μάλλον είναι και τα 2. Γιατί ναι μεν όταν αλλάζει ο καιρός υποφέρω αλλά και όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά έχω άγχος ή με πιέζει κάποια κατάσταση πάλι πονάω. Ειλικρινά μερικές φορές θυμώνω και λέω δεν θα δίνω άλλο σημασία αλλά άλλες πάλι δεν τα καταφέρνω και εγκλωβίζομαι σε αυτή την κατάσταση.
    Η αλήθεια πάντως είναι ότι ούτε ο ψυχολόγος σε βοηθάει 100 τοις εκατό γιατί και αυτοί τη δουλειά τους κάνουν και θέλουν να νομίζεις ότι όλα είναι ψυχοσωματικά ούτε οι γιατροί. Γιατί εμένα ένας νευρολόγος μου είχε πει να κάνω εγχείρηση και ένας άλλος που είχα πάει μου γέλαγε όταν του το πα. Δηλαδή είναι να τρελαίνεσαι.....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •