Πονοκεφαλος - αυχενας - δυσανεξια σε ηχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117

    Πονοκεφαλος - αυχενας - δυσανεξια σε ηχους

    Καλησπερα και παλι ηθελα να μαθω με πιανει οταν βγαινω εξω πονοκεφαλοι ενα βαρος στο κεφαλι πολλες φορες... στο μπροστινο μερος τοθ κεφαλιου δεν με πονα αλλα το νιωθω...
    μετα νομιζω οτι με ενοχλου δυνατοι ηχοι .. νομιζω βουηζει το αυτι μου γενικα το νιωθω απο την δεξια μερια να με τραβαει... σαν να περναει ενασ ηχος σαν σειρηνα μεσα στο κεφαλι και νιωθω χαλια.... διαβαζα στο χαζο νετ τελευταια κατι για ακουστικο νευρωμα εναςς καλοηθεις ογκος στο ακουστικο νβευρο και ψηλο χεσ@@@κα...
    δεν ξερω αν νιωθει καποιος ετσι και πως το αντιμετωπισε...
    ειναι βαρετο και ενοχλητικο να νιωθω ετσι.... εντω μεταξυ νιωθω συχβα τα ματια κουρασμενα βεβαια ειναι απο το pc ολη την ωρα.. και δεν ξερω αν επηρεαζει αυτο ολα τα αλλα...
    γενικα ειναι οταν καποιος εχει υπερενταση που τον ενοχλουν ολα καπως ετσι αλλα συχνα πλεον...
    α ξεχασα νιωθω οτι σαν να μουδιαζει το δεξι χερι κιολα ωρες ωρες οχι οτι δεν μπορω να το κουνησω ενα περειεργο αισθημα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    ολα τα νιωθω κ με παρα πολλα αλλα συμπτωματα κ ξερω πως ειναι απο το πολυ αγχος.δηλαδη ψυχοσωματικα προβληματα.εγω πολλες φορες εχω κ πονο στο στομαχι.ζαλη,ιλλιγκο,πονοκ� �φαλο κ με ενοχλει παρα πολυ το εντονο φως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    xmmmm λες ε? ε ρε πο@@@η μου αυτο το αγχος.... εγω λεω κανα ογκο εχβ παντως με ολα αυτα τα συμπτωματα....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Ολα αυτά τα έχω και εγώ, όπως τα περιγράφετε. Πήγα και έκανα του κόσμου τις εξετάσεις, μέχρι και αξονική η οποία βγήκε καθαρή (γιατί και εγώ σκεφτόμουν απο ανεύρυσμα μέχρι όγκο) και ο ορθοπεδικός μου βρήκε αυχενικό, μου έδωσε χάπια (τα οποία δεν παίρνω γιατί είναι βαριά), κολλάρο και να πάω για φυσικοθεραπείες. Βασανίζομαι πάνω απο ένα μήνα με πονοκεφάλους τάσεως, τραβήγματα, μουδιάσματα, βάρος στο κεφάλι, στα αυτιά, πιάσιμο στον αυχένα, πόνο και η αλήθεια είναι ότι μου την έχει δώσει.
    Επίσης, είχα πάει και σε ψυχίατρο, η οποία μου έδωσε αγχολυτικά και μου είπε ότι απο εκεί προέρχονται οι πονοκέφαλοι.
    Είναι λοιπόν συνδυασμός αυχενικού-στρες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μην σκέφτεσαι κάτι κακό είναι ψυχοσωματικό και εγώ δεν μπορούσα να ακούω δυνατά.Οταν φώναζε η μάνα μου γιατί έχει διαπεραστική φωνή ένοιωθα να μου τρυπάει το κεφάλι.Οσο για το αυχενικό κολλάρο σίγουρα είναι πιο αποτελεσματικό και απο τα φάρμακα.Οντως είναι δυνατά εαν έχεις πρόβλημα με στομάχι. Γιάυτό με χάπια που στην ουσία είναι παυσίπονα αντιφλεγμωνώδη δίνουν και ενα χάπι π.χ ζαντάκ.Τώρα ο συνδυασμός αυχενικού -στρες είναι υπεραρκετός για να έχεις όλα τα συμπτώματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    χμ λες? θα παω παλλι ορθοπεδικο αν ειναι δσημερα να του πω να μου γραψει φυσικοθεραπειες.
    κολλαρο δεν ξερω αν βοηθησει οπως λες... αν και το εχω σκεφτει και αυτο.... απο το να βασανιζομαι...
    λιακλεο τωρα σου περασαν αυτα η ακομα τραβιεσε?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Μου έχουν μειωθεί κατά πολύ μετά την λήψη των αγχολυτικών (πολύ ελαφριά χωρίς καν κόκκινη γραμμή). Με το κολλάρο νιώθω πραγματική ανακούφιση αφού δεν θέλω να το φοράω συνέχεια για να μην συνηθίσω. Τι να σου πώ? Ολόκληρη αξονική έκανα, αν είχα κάτι λες να μην φαινόταν? Πάντως, μετά και την αξονική ησύχασα ακόμη περισσότερο. Ακόμη βέβαια έχω τραβηγματάκια, μουδιασματάκια αλλά όχι στο βαθμό που είχα πριν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Στο αυχενικό βοηθά πολύ ενας καλος φυσιοθεραπευτής, αλλά και συνερδίες shiatsu βοηθούν επισης παρα πολύ...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    8
    ψαξε λιγο ακομα να βρεις τι πραγματικα εχεις και μετα κανε καποια θεραπια
    αυτα τα συμπτοματα τα εχω και εγω και και θα σου ελεγα να πας σε εναν ωρλ μιπως ειναι τιποτα με τα ιγμορια σου, επισης κανε και μια εξεταση που λεγεται \"δυναμικα παθητικα ακουστικα\"
    και μετα αν αυτα δεν δειχνουν τιποτα τοτε πρεπει να δεις την ψυχολογικη σου υγεια δλδ καποιον ψυχιατρο η ψυχολογο.
    α, και κατι αλλο... οι πολλες ωρες μπροστα στον υπολογιστη δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα αν αυτο δνε μπορεις να το αποφευγεις λωγο δουλειας τοτε μια βολτα μετα τη δουλεια σε μερι που εχει πολυ πρασινο(δεντρα, δασος) θα σου εκανε πολυ καλο
    καλη τυχη σου ευχομαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Κοιτα και εγω το ειχα αυτο.. Οντως ο πολυς υπολογιστής κουράζει νοητικά πάντα και εξου το βαρος κτλ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    καλημερα many πηγα σε ωριλα μου πε μηπως ειναι απο λαβυρινθο ιγμοριο δεν μου πε κατι...
    βεβαια μο γραψε μαγνητικη αλλα δεν την εκανα διοτι δεν αντεχα απο εκει κατω ... :P αθτα τα δυναμικα παθητικα ακουστικα τι κανουν ακριβως ?
    παντω ς παω ηδη σε ψυχολογο και απο τι εχω καταλαβει ειναι ψυχολογικο... γιατι αλλες φορες ειμαι οκ αλλες σκ@@τα...
    παντως πηγα στον ορθοπεδικο δεν μου δωσδε να βαλω κολλαρο ... μου πε σωστη σταση και θα περασει οχι αμεσα... βεβαια γιατι το ειχα παρατραβηξει ηδη τοσους μηνες με λαθος σταση στον υπολογιστη...
    αγχολυτικα δεν θελω να παρω και μενα κατι ελαφρια μου χε δωσει... αλλα δεν θελω μωρε ....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    8
    καλησπερα dolce_21!
    επειδη ειχα ακριβος το ιδιο προβλημα μου ειπε ο ωριλαςνα κανω αυτη την εξεταση αλλα δεν εδειξε κατι απλα σου λεω το εξις πριν καταλυξεις στο οτι ειναι ψυχολογικο πρεπει να εισαι απολυτα σιγουρη οτι δεν ειναι παθολογικο.
    εγω παντος ειχα προβληματα με την υγεια μου τα οποια εχουν περασει τωρα αλλα αφησαν πισω το χειροτερο, φωβο και διαταραγμενη ψυχολογια. πηγα σε ψυχιατρο και μου εδωσε cipralex το οποιο ειναι παρα πολυ καλο και χωρις κοκκινη συνταγη πολυ ελαφρια φαρμακα. το παιρνω εδω και 3 μηνες και εχω μεγαληυ βελτιωση βεβαια θελει και ατομικη προσπαθεια και να επιβαλεσαι στον εαυτο σου αλλοιως το φαρμακο απο μονο του δεν θα εχει αποτελεσμα. αυτο που εγω εκανα ηταν να πω στον εαυτο μου οτι ειμαι μια χαρα και οτι θελω να εχω τη ζωη μου πισω γιατι πραγματικα ειχα πιασει πατο. θα σου ελεγα να τα ξεκινησεις τα φαρμακα και επισης να αποφευγεις καφεδες ποτα και ουσειες αν κανεις και να ακολουθεις καλη διατροφη. αυτα απο μενα. γεια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Έχω κι εγώ πρόβλημα με πονοκεφάλους-αυχένα.
    Δε ξέρω τι ακριβώς πρόβληματα έχω. Πέρυσι πήγα σε ενα παθολόγο (κατα τη γνώμη μου 'της πλάκας') και μου'πε οτι εχω ημικρανιες και αν δε τρωω γλυκα θα φύγουν.
    οκ, σα να ακουγα τη γιαγια μου. Αλλα τεσπα απο το ιντερνετ που εψαξα πολλα ειδα οτι το προφιλ "ημικρανιες" ταιριαζει γαντι και τα συμπτώματα. αλλα δεν ειμαι και γιατρος για να ξερω.
    Επίσης παλιά στο λύκειο δε στέγνωνα τα μαλλιά μου, και μου'χε βαλει η μανα μου την ιδεα οτι αυτο φταιει και εχω πονους στον αυχένα. γιατι και εχω κατι πόνους στον αυχένα αλλά πολλές φορές τους μπερδεύω με τους πονοκεφάλους! γιατι ο πονοκεφαλος πολλες φορες ειναι και χαμηλα πισω στο κεφαλι ή στο μισο κρανίο ή μπροστά κάτω απο το φρύδι στο μάτι. αλλά όταν είναι πίσω το μπερδεύω δε ξερω αν ειναι αυχενας ή οχι.
    Τωρα τελευταια προσπαθω να τα διαχωρίσω. νομιζω τα καταφερνω λιγο.
    Επίσης κατι αλλο που εχω χρόνια, δλδ 5-6 χρ σιγουρα, είναι οτι μου μουδιάζουν τα δάχτυλα του αριστερού κυρίως χεριού. μουδιάζουν με κλίμακα.
    δλδ το μικρό πιο πολύ απ'ολα το επόμενο λιγότερο και το μεσαίο πιο λίγο. μαζι και η μισή παλάμη.
    μου μουδιάζουν αραιά. δλδ αυτες τις τελευταίες μέρες με πιανει καποιες φορές αυτο το μουδιασμα για λίγες ωρες ή ωρα δε θυμαμαι.
    και στο παρελθόν με επιανε για λιγες μερες και περνούσε. δλδ μπορει να με πιασει 3-4 'περιόδους' το χρόνο.
    Στο ιντερνετ που το εψαξα μου εβγαζε αρκετα για αυχενικό αλλά εγώ είμαι 25 και διάβασα οτι δε συμβαίνει σε μικρές(σχετικα) ήλικιες..

    Ξέρω δε ζητάω να μου βγάλετε διάγνωση :P απλά μήπως έχει καποιος αλλος καποια αποψη γενικα επι αυτων των θεματων. καποια παρομοια εμπειρια με τον αυχενα ή με τους πονοκεφάλους? Σκεφτομαι να παω και σε γιατρό αλλά δε θελω σε ορθοπαιδικό δεν τους εμπιστευομαι. ειχα διαβασει πως καταληλοι για τον αυχενα ειναι οι νευροχειρουργοι αλλά μόνο ο τίτλος με σκιάζει. και δν εχω και πολύ περιθώριο λήγει και το βιβλιαριο ηγειας μου σε κανα μηνα.


    Επίσης να προθέσω κατι τελευταίο, έχω μια υποψία οτι το μούδιασμα μπορεί να είναι και άγχος και απλα να μη το καταλαβαίνω, δλδ υποσυνειδητο αγχος που λενε, αλλά δν ειμαι σιγουρη για τα υποσυνειδητα πραγματα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Γεια σου. Ο παθολογος που πηγες μαλλον ηταν της πλακας. Για να καταληξει ενας γιατρος σε ημικρανια θα πρεπει να αποκλεισει διαφορες αλλες καταστασεις. Πραγματι αυτο που λες "στο μισο κρανίο ή μπροστά κάτω απο το φρύδι στο μάτι" μοιαζει με συμπτωμα ημικρανιας αλλα παρομοια κατασταση ζω κι εγω χρονια τωρα και δεν ειναι ημικρανια. Γιατρος δεν ειμαι αλλα οσο ψαχτηκα για το θεμα και αφου αναφερεις ενοχλησεις στον αυχενα και μουδιασματα στα δαχτυλα καλο ειναι να επισκευτεις ΚΑΛΟ ορθοπεδικο ή νευρολογο ο οποιος το πιο πιθανο ειναι να σε στειλει να κανεις μαγνητικη. Εγω εχω δυο αυχενοκοιλες οι οποιες μου προκαλουν μια μονιμη ενοχληση στο αριστερο μερος του κεφαλιου και στο αριστερο χερι. Η ενοχλησεις επιδεινονονται οταν αγχωνομαι,οταν αλλαζει ο καιρος , οταν βρεθω σε περιβαλλον με κλιματιστικο (ηλεκτρομαγνητικα πεδια) και οταν κρυωσω.
    Για τις αυχενοκοιλες μην τρομαζεις υπολογιζεται οτι εχουν 7,8 ανθρωποι στους δεκα. Απλα σε αλλους ειναι μικρες σε αλλους μεγαλυτερες και προκαλουν διαφορες ενοχλησεις (πονοκεφαλους ζαλαδες "βαρυ" κεφαλι, μυρμηγκιασμα στα χερια).
    Αν ειναι να το ψαξεις για να μην στεναχωριεσε και να βαζεις χιλια δυο στο μυαλο σου και να ψαχνεις στο ιντερνετ γνωμη μου ειναι να πας σε ΚΑΛΟ νευρολογο ή ορθοπεδικο , αφορα την ειδικοτητα τους.
    Τελος επειδη ξερω ανθρωπους που υποφερουν απο ημικρανιες βασικη ενδειξη ειναι οτι οταν τους πιανει το κεφαλι δεν αντεχουν το φως (ψαχνουν σκοταδι) και τους εντονους ηχους
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, δεν ήξερα για τις αυχενοκοίλες οτι τις εχουν τόσοι πολλοί.
    οχι δε με επηρεάζει το 'ψάξιμο' στο ίντερνετ,ευτυχώς.
    Θα προσπαθήσω να βρώ εναν ορθοπεδικό ή νευρολόγο, ξέρεις ποια η διαφορά τους στα θέματα αυχενα-πονοκεφάλους?
    Επίσης είμαι πολλές ώρες στο λάπτοπ.. κατ'επεκταση κακη σταση σώματος , και ξέρω οτι αυτό το επιδεινώνει πολύ το θεμα.
    Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, είπες για μαγνητική, η μαγνητική απ'οτι ξέρω κρατάει 1 ώρα και κοστίζει πάρα πολύ :/ έχεις κάνει? ισχύει ?
    δε ξέρω αν θα αντέξω κλεισμένη 1 ώρα σε ενα κλειστό "καβούκι" κι ας μήν έχω κλειστοφοβία...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •