Πονοκεφαλος - αυχενας - δυσανεξια σε ηχους - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by helenn1985 View Post
    Καλησπέρα,
    έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Ο ψυχολόγος σου λέει ότι είναι ψυχοσωματικό και ο γιατρός σωματικό. Το θέμα όμως είναι ότι στη δική μου περίπτωση μάλλον είναι και τα 2. Γιατί ναι μεν όταν αλλάζει ο καιρός υποφέρω αλλά και όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά έχω άγχος ή με πιέζει κάποια κατάσταση πάλι πονάω. Ειλικρινά μερικές φορές θυμώνω και λέω δεν θα δίνω άλλο σημασία αλλά άλλες πάλι δεν τα καταφέρνω και εγκλωβίζομαι σε αυτή την κατάσταση.
    Η αλήθεια πάντως είναι ότι ούτε ο ψυχολόγος σε βοηθάει 100 τοις εκατό γιατί και αυτοί τη δουλειά τους κάνουν και θέλουν να νομίζεις ότι όλα είναι ψυχοσωματικά ούτε οι γιατροί. Γιατί εμένα ένας νευρολόγος μου είχε πει να κάνω εγχείρηση και ένας άλλος που είχα πάει μου γέλαγε όταν του το πα. Δηλαδή είναι να τρελαίνεσαι.....
    Απο οτι διαβασα και στο αλλο λημμα σου που αφορα την φαρμακευτικη αγωγη η δικια μου "διαγνωση" ειναι οτι εισαι κλασικη περιπτωση εντονα αγχωδους ανθρωπου. Στο λεω γιατι κι εγω στην ιδια κατηγορια ανθρωπων ανηκω. Καποια στιγμη η ψυχολογος μου μου ειχε πει ενα καλο "χαρακτηριστικο γνωρισμα των εντονα αγχωδων ανθρωπων ειναι οτι υπερασχολουνται με τα προβληματα των αλλων σε βαθμο που αυτα γινονται δικα τους προβληματα". Οπως τα γραφεις κανεις το ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ να φορτωνεσε ευθυνες και ζητηματα αλλων και αγχωνεσε υπερβολικα να τα καταφερεις οσο το δυνατον πιο τελοια. Και αυτο ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ γιατι οι ευθυνες και τα θεματα πχ της δουλιας καλο ειναι να μας απασχολουν αλλα δεν πρεπει να επιτρεπουμε να γινονται "κτημα " μας να γινονται δηλαδη δικο μας προβλημα. Γιατι το ξερεις και το ζεις κι εσυ αυτη η κατασταση, αυτο το "κακο αγχος" στο τελος μετατρεπετε σε ψυχοσωματικο προβλημα και να σου οι ζαλαδες οι εντονοι πονοι και διαφορα αλλα. Και οπως μου εχουν πει και ψυχιατροι και ψυχολογοι και πιστευω οτι ισχυει το αγχος θα εκδηλωθει σωματικα σε σημεια που ηδη υπαρχει καποιο προβλημα στο σωμα μας (πχ αυχενας, κακωσεις, ευαισθησια γαστεντερικου κ.α.).
    Δηλαδη πες οτι εχεις ενα μυοσκελετικο προβλημα το οποιο ομως ειναι μια υποφερτη ενοχληση...απο την στιγμη που βρισκεσε σε κατασταση εντονου στρεςς η ενοχληση αυτη γινεται πονος ανυποφορος. Και οταν πονας επηρεαζεται αυτοματα η ψυχολογια και αυτο φερνει περισσοτερες ενοχλησεις και πονους...ο γνωστος φαυλος κυκλος.
    Για μενα πλεον δυο ειναι τα βασικα θεματα που πρεπει να λυσω. Ενα ειναι το ψυχολογικο το οποιο εχει προκληθει εν πολλοις απο το μεγαλο λαθος που εκανα για πολλα χρονια να προσπαθω να λυσω προβληματα αλλων και το οποιο το αντιμετωπιζω σιγα σιγα με την βοηθεια ψυχολογου αλλα και μικρης ποσοτητας αγχολυτικου.
    Το δευτερο ειναι καθαρα σωματικο (αυχενοκοιλες, ψυξη) για τα οποια πλεον λεω απο τον επομενο μηνα να απευθυνθω σε νευρολογο η ορθοπεδικο ωστε να δω αν μπορουν να με βοηθησουν. Αυτο που με φοβηζει ειναι μην ξαναβρεθω σε κατασταση να "μπλεξω" με τους γιατρους δηλαδη να αρχισουν να με στελνουν απο εδω και απο εκει να μου ζητανε διαφορες εξετασεις και στο τελος αντι να βρεθει λυση να μπερδευτουν τα πραγματα χειροτερα. Θελω να τυχω "σαινι" γιατρο να του αναφερω τι πως ποτε που ποναω να του διξω τις οποιες εξετασεις εχω και να μου προτεινει σωστες λυσεις.
    Δενθελω με τιποτα να ξαναμπλεξω με αντικρουομενες γνωμες γιατρων , ο ενας να σου λεει φυσικοθεραπεια ο αλλος να μιλαει για εγχειρηση ο τριτος να σου δινει χαπια και στο τελος να αγχωθω περισσοτερο αντι να ηρεμισω
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Ναι αλλα γιατι ρε συ ti einai touto pali δεν τα λενε ποτε αυτα οι γιατροι;;; Αυτο πιστευα κι εγω αλλα οσους ορθοπεδικους εχω ρωτησει κανεις δε μου το 'χει πει αυτο. Ολοι μου λενε οτι δεν ενοχοποιειται ο αυχενας σε περιπτωσεις πονοκεφαλου ποσω δε σε ημικρανιες.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Ναι αλλα γιατι ρε συ ti einai touto pali δεν τα λενε ποτε αυτα οι γιατροι;;; Αυτο πιστευα κι εγω αλλα οσους ορθοπεδικους εχω ρωτησει κανεις δε μου το 'χει πει αυτο. Ολοι μου λενε οτι δεν ενοχοποιειται ο αυχενας σε περιπτωσεις πονοκεφαλου ποσω δε σε ημικρανιες.
    Τωρα τι να σου πω...οτι δεν πετυχες τους σωστους γιατρους...τα ιδια με σενα μου εχουν πει νευρολογοι και ορθοπεδικοι και σε μενα. Δηλαδη οτι τα νευρα της περιοχης του προσωπου δεν εχουν καμια σχεση με τον αυχενα αρα αποκλειεται να φταιει ο αυχενας για τους πονοκεφαλους. Οποτε κλασικα την πατας και λες γιατρος ειναι ξερει... Παπαρια ξερει τελικα γιατι εγω τους εδειχνα τα σημεια που με ενοχλουν στον αυχενα τους εδειχνα και τα σημεια που με ενοχλουν στην ομοπλατη και τους ελεγα οτι αυτες οι ενοχλησεις επηρεαζουν το μισο προσωπο και πιο συγκεκριμενα περιοχες του τριδυμου νευρου. Και "εισεπρατα" ενα ωραιο "αποκλειεται' και ελεγα οτι αφου ειναι γιατρος κατι παραπανω απο μενα θα ξερει.
    Μονο ενας φυσικοθεραπευτης και η βελονιστρια μου δεχοντουσαν οτι αυχενικο προβλημα μπορει να προκαλει και πονους στο προσωπο.
    Και ο ντοκτορ στο βιντεο τα λεει ωραια σου λεει οτι η αυχενογενης κεφαλαλγια μπορει να σχετιζεται με αυχενοκοιλες αλλα μπορει να φταιει καποιος μυς στον λαιμο η ακομα και αγγεια. Και το λεει ξεκαθαρα οπως το νιωθω και εγω "προκειται για αντανακλαστικους πονους".
    Οπως επισης λεει οτι η "αυχενογενης κεφαλαλγια ειναι σχετικα δυσκολο να διαγνωσθει" που για μενα σημαινει οτι 1ον) ο γιατρος πρεπει να ειναι "σαϊνι" και 2ον) ο γιατρος να εχει διαθεση να σε βοηθησει και να μη σου πεταει ενα ξερο "αποκλειεται" ή οτι "φταιει το αγχος" ωστε να αποφυγει να ασχοληθει μαζι σου. Βεβαιως και το αγχος επιβαρυνει το σωαματικο προβλημα αλλα απο την στιγμη που υπαρχει σωματικο προβλημα ο ορθοπεδικος/νευρολογος πρεπει να επικεντρωσει εκει και οχι στο αγχος.
    Εγω παντως στους επομενους ορθοπεδικους και νευρολογους που θα παω καποια στιγμη θα τους επιμεινω να ψαξουμε αυτο το ζητημα με την αυχενογενη κεφαλαλγια
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •