βοήθεια για φίλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    2

    βοήθεια για φίλη

    Καλησπέρα! Εάν υπάρχει κάποιος ειδικός θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να βοηθήσω τη φίλη μου που έχει αρρωστοφοβία. Προσπαθώ εδώ και καιρό να την πείσω να πάει σε ψυχολόγο και νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο, αφού με συζήτηση δέχτηκε και η ίδια ότι το πρόβλημα είναι στο μυαλό της και μου εξήγησε ότι φοβάται ότι θα αρρωστήσει και θα πεθάνει.
    Εγώ όμως πως πρέπει να την αντιμετωπίζω κάθε φορά που μου λέει για μια καινούρια "αρρώστια" ; Έχω δοκιμάσει να την καθησυχάσω και να της πω δεν είναι τίποτα, της έχω πει ότι είναι στο μυαλό της (αλλά μάλλον αυτό την απομάκρυνε), έχουμε πάει μαζί σε γιατρούς για να δούμε τι έχει... Τι άλλο να δοκιμάσω;; Να αδιαφορώ;; Νομίζω ότι το να συμφωνω ότι κάτι έχει κάθε φορα και να της το ενισχύω είναι το χειρότερο!
    Νομίζει ότι είναι η μόνη που υποφέρει , αλλά δεν είναι έτσι! Νιώθω το ίδιο αβοήθητη με αυτή! Ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    27
    Με υπομονή και αγάπη προσπάθησε να την πείσεις να επισκεφθεί κάποιον ειδικό, αν νομίζεις ότι η κατάστασή της χρίζει βοήθειας. Αλλά πάντα με υπομονή...δεν είναι εύκολο και για σένα φαντάζομαι, αλλά σκέψου ότι σε χρειάζεται τώρα.
    καλή δύναμη!

  3. #3
    Εγω έχω μια φιλη που μπορεί να με πάρει και μεσα στη νυχτα και να μου πει πως έχει παθει καρκινο στο κεφαλι και δεν μπορει να κοιμηθει.
    Επειδή έχει και κρίσεις πανικού, παίρνει καποια αντικαταθλιπτικα, αλλά όσες φορες της εχω πει να κανει ψυχανάλυση για να ξεπερασει τη νοσοφοβια, επικαλείται τα οικονομικά της και κει σταματα η κουβεντα.
    Εχω προσπαθησει τοσες φορες να την πείσω και με διαφορους τρόπους, ώστε κάποια στιγμη βαρέθηκα και ελπίζω να το σκεφτει μονη της.
    Αυτο που κάνω είναι να της κόβω μαχαιρι την κουβεντα για την καθε \"αρρωστεια\" που παθαίνει και της λεω να πάει στο μονο γιατρο που της χρειάζεται: ψυχολόγο!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    2
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση , αλλά μήπως αυτό Θεοφανία την απομακρύνει χειρότερα από εσενα;;; Εγω μια φορά που της είπα ότι είναι στο μυαλό σου , μου είπε δε σου ξαναλέω τίποτα γιατί με θεωρείς τρελή....

  5. #5
    Originally posted by sask
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση , αλλά μήπως αυτό Θεοφανία την απομακρύνει χειρότερα από εσενα;;; Εγω μια φορά που της είπα ότι είναι στο μυαλό σου , μου είπε δε σου ξαναλέω τίποτα γιατί με θεωρείς τρελή....
    Μισο λεπτο, γιατι μαλλον υπάρχει ένα θεμα.
    Εμένα η φιλη μου ειναι συνηδειτοποιημένη πως ειναι στο μυαλο της, (σου είπα, παίρνει ήδη αντικαταθλιπτικα για κρίσεις πανικού), και έτσι δεν μπορεί να εκνευριστεί μαζί μου.
    Εσένα η φίλη σου καθε ποτε νιωθει πως αρρωσταίνει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    sask,να επιμένεις.Εξήγησέ της πως όταν κάποιος είναι φίλος μας και μας βλέπει να βασανιζόμαστε,ανησυχεί,νοι άζεται και προσπαθεί να βοηθήσει.Και πως όσο το αφήνει,θα συνεχίσει να βασανίζεται,άδικα.
    Θα χάνει άσκοπα χρόνο σε αγωνίες που μπορεί να βρει τις αιτίες τους και να μάθει πώς αντιμετωπίζονται.
    Πολλές φορές αρνούμαστε να πάρουμε μπρος,αλλά πάντα κατά βάθος αυτό που θέλουμε δεν είναι να μας αφήσουνε στην ησυχία μας όταν βασανιζόμαστε,γιατί πολύ απλά δεν έχουμε ησυχία.
    Κάνε αυτό που αισθάνεσαι πως πρέπει να κάνεις σαν φίλος.Ο ξένος δε νοιάζεται για μας,από τον φίλο μας περιμένουμε κάτι διαφορετικό.Πιστεύω πως θα το καταλάβει εν καιρώ.Καλή επιτυχία.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •