βιβλία που με άγγιξαν...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263

    βιβλία που με άγγιξαν...

    'ΜΗΠΩΣ' συγγραφεις: Μαργαρίτα Καραπάνου,Φωτεινή Τσαλίκογλου.
    ακούω τις δικές σας προτάσεις:)))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδεμένος, Σκοτ πεκ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Ο ΛΥΚΟΣ ΤΗΣ ΣΤΕΠΑΣ

    Ερμαν Έσσε


    και άλλα πολλά:-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    >Ναι - Μαργαρίτα Καραπάνου [μια μανιοκαταθλιπτική ιστορία γραμμένη κατά τη διάρκεια νοσηλείας της συγγραφέως]
    >Η κόρη της Ανθής Αλκαίου - Φωτεινή Τσαλικόγλου [η ζωή μιας βαριά καταθλιπτικής μητέρας μέσα από τα μάτια της ανήλικης κόρης της]


    υγ: από το \"μήπως\" θυμάμαι την απόπειρα αυτοκτονίας της μαργαρίτας και την ιστορία με τα δυο παράθυρα της φωτεινής. καλοδουλεμένο βιβλίο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    \"Κοντα στον Ουρανο\" της Αϋν Ραντ,
    \"Το εργοσασιο των μολυβιων\" της Σωτης Τριανταφυλλου,
    \"Ο Θεος των Μικρων Πραγματων\" της Αρουντατι Ροι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    όντως rapsssodos συγκλονιστική η σκηνη αυτή με την απόπειρα της μαργαριτας και ακρως συγκινητική η διασωση της από τον σοφερ της μητερας της!
    από τα λόγια της φωτεινής πιο πολύ με αγγιξε η φραση
    \'\'η ζωή όσο σκατά και να είναι,είναι το μονο που εχουμε\'\'
    όσο για \'την κόρη της ανθής αλκαίου\' το διαβαζω αυτές τις μέρες και με έχει συγκλονίσει ;)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    \"Ο Άγιος της Μοναξιάς\"
    Ιωάννα Καρυστιανη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    προτείνω να μην αναφέρουμε μόνο τους τίτλους των βιβλίων αλλά να βάζουμε έστω και μια πρόταση για το τι περιέχουν... ίσως και για το γιατί μας άγγιξαν...


    υγ.α: ιωάννα, αν και δεν θυμάμαι πως τελείωνε το βιβλίο της φωτεινής, θυμάμαι όμως πως προς το τέλος ήμουν έτοιμος να βάλω τα κλάματα...
    υγ.β: όσο για τη μαργαρίτα τη νοιώθω να μιλάει σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι μου- και αυτό το κομμάτι μπορεί και να το αγγίζει και να το διεγείρει και να το ανακουφίζει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    λοιπον να πω κι εγω γιατι με αγγιξαν αυτα τα βιβλια.

    Το \"κοντα στον ουρανο\" με διδαξε τι σημαινει \"θελω\" και τι σημαινει εγωισμος.

    Το \"εργοστασιο των μολυβιων\", με συγκινησε πολυ, τοσο η ιστορια όσο και το γεγονος ότι γραφτηκε πανω σε αληθινα γεγονοτα.

    Ο \"Θεος των μικρων πραγματων\" ανοιγει τους οριζοντες της αγαπης και του ερωτα, δενοντας τα συνδεοντας τα πολλες φορες αρρηκτα.τι μπορει να ειναι ο ερωτας, τι να τον προκαλεισει, ποσα ειδη αγαπης υπαρχουν,ποσο παραδοξος μπορει να ειναι ο ερωτας που προκυπτει απο αμοιβαια αγαπη/αμοιβαια θλιψη, και ποσο ανεκπληρωτα και τραγικα μπορουν να καταληξουν τοσα συναισθηματα.... \"...μονο που για αλλη μια φορα καταπατησαν τον Νομο της Αγαπης.Που κανονιζει Ποιος πρεπει να Αγαπηθει.Και Πως.Και Πόσο...\". Η συγγραφεας εχει εναν υπεροχο τροπο γραφης, ειναι εξωτικη και συγκλονιστικη, μαγευτικη σαν την αγαπη.Αυτο το βιβλιο θα ηθελα να το ειχα γραψει εγω...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    με άγγιξαν όλα τα βιβλία του IRVIN YALOM, ιδιαίτερα το όταν \"Εκλαψε ο Νίτσε\" ΄γίνονται τρομέρες συζητήσεις ανάμεσα στο ψυχολόγο και τον Νίτσε για πράγματα και καταστάσεις που βασανίζουν όλους μας, το τέλος ήταν καταπληκτίκο. Το \"Ναι\" της Καραπάνου με τρόμαξε, οχι οτι δεν μου άρεσε άπλα έχει μια αμεσότητα η γραφή της που ένιωσα οτι ήμουν στο μυαλό της ηρωίδας και τρομοκρατήθηκα. Ενα άλλο βιβλίο που ξεχωρίζω είναι του Αντριου Σόλομον, «Ο δαίμων της μεσημβρίας. Μια ανατομία της κατάθλιψης», είναι μια μελέτη πάνω στην κατάθλιψη, ενδιαφέρουσες αναφορές στην ψυχανάλυση, στη φιλοσοφία, την ιστορία αλλά και τη λογοτεχνία, αυτό το βιβλίο με έκανε να αντιληφθώ πολλά πράγματα για την κατάθλιψη που πραγματικά αγνοούσα. Ενα παλιό αλλα αγαπημένο βιβλίο είναι ο ¨Γλάρος Ιωαναθαν Λιβινγκστον\" ένας μικρούλης γλάρος δίνει σοφά μαθήματα ζωής. Εχω και άλλα αγαπήμενα βιβλία που λίγο ή πολύ με έχουν αγγίξει, γενικά τα βιβλία είναι η μεγάλη μου αγάπη...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    κατω απο το ηφαιστειο-Μαλκομ Λοουρυ

    και ο μικρος πριγκηπας :)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Λουτράκι
    Posts
    7
    η ψυχή στην χώρα των πραγμάτων-Φωτεινή Τσαλίκογλου

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ-ΝΤΟΝΑ ΟΥΙΛΙΑΜΣ

    ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ-Η ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΝΟΣ ΑΥΤΙΣΤΙΚΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΕΜΑΤΗ

    ΜΟΝΑΞΙΑ.....

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    52
    \'Περηφανη καρδια\' της Περλ Μπακ:
    \"Η Σουζάνα ειναι διαφορετικη απο τα αλλα κοριτσια..\" αλλα εχει βρει τον τροπο να προστατευσει τη μοναδικοτητα της και να προσεγγισει την πληρωση εστω κι αν αυτοκαταδικαζεται στη μοναξια, γιατι \"και η χαρα, και ο πονος, και η αγάπη, και η απώλεια.. όλα είναι ζωη, ολα ειναι πηγη δημιουργιας\"
    \'Η μοναξια ειναι απο χωμα\' της Μαρως Βαμβουνακη:
    Οταν ο πονος του ανεκπληρωτου ερωτα γινεται εφαλτηριο στην αναζητηση του εαυτου μας.. και της συγχωρεσης,
    η μοναξια μπορει να μας οδηγησει στον παραλογισμο.. ή την αυτοπραγματωση.
    \'Λουλουδια στον Ανεμο\', ΄Λουλουδια στη σοφιτα\', \'Λουλουδια κι αγκαθια\', και \'Λουλουδια του χθες\' της Βιρτζινια Αντριους:
    Η τραγικη ιστορια μιας ανοσιας αγαπης που πηρε αλλα μονοπατια και συμπαρασυρει ολη την οικογενεια στην παρανοια.. Ο αναγνωστης ακροβατει αναμεσα στη φρικη και στην κατανοηση

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Ειμαι Λουντεμηστης και λατρεύω οτι εχει γραψει ο μεγας αυτος ανθρωπος - Το Ρολόι του Κόσμου Χτυπά Μεσάνυχτα και το Ενα παιδι μετρα τ\'αστρα να τα εχω διαβασει απο 2 φορες .

    Αναφορά στον Γκρέκο του Καζανζακη και ο Χρηστος ξανασταυρωνετε ....Χρηστούλη μου, χαμένη πήγε η θυσία σου , 2000 χρόνια πέρασαν και ακόμα σε σταυρώνουν ως πότε θεέ μου ως πότε …

    ΜΑΡΤΙΝ ΗΝΤΕΝ - Tζακ Λοντον

    Την Φαραμα των Ζωων μην ξεχασω του Τζωρτζ Όργουελ

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •