ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αυτο το συνηδειτοποιησες μολις πηγες στον γιατρο? γτ κ μενα ενας λαλακας εκανε το ιδιο μ βαζε λογια ''συνηδειτοποιησης'' για τους γονεις μου
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #17
    Για τον λαλάκα που λες, καταλαβαίνω ότι δεν σε βοήθησε να ανακαλύψεις μόνη σου αυτά που πρέπει να ανακαλύψεις. Όταν λες οτι σου έβαζε λόγια "συνηδειτοποίησης" τι εννοείς? Ότι σου παρέδιδε αυτός έτοιμα τα λόγια, ή ότι σε έβαζε να αρθρώνεις συναισθήματα που τα είχες ήδη μέσα σου?
    Last edited by Aeon; 05-03-2022 at 13:47.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    κοιταξε να δεις, οταν ενας ανθρωπος ειναι σε ευαισθητη ψυχολογικη κατασταση, ειναι πιο ευαλωτος και εχει μεσα του οργη και απογοητευση, προμυνηει καθε κινηση των κοντινων ανθρωπων του σαν κατι απειλητικο και κακο. οι γονεις μου οπως και ολοι οι γονεις (οι νορμαλ. οχι απο αυτους που κακοποιουν η αγνοουν εντελως και επιδεικτικα τα παιδια τους) ηταν ανθρωποι σκληροι , αυστηροι, ειδηκα ο πατερας μου ο οποιος λανθασμενα ειχε την εντυπωση πως αμα με κραταει σε μια αποσταση αλλα φορωντας μου ''σελα'' θα μπορουσε να με εχει σε ενα δρομο σωστο . κατα την γνωμη του. οι επιβλητικοι γονεις ειτε μεγαλωνουν επιβλητικα παιδια ειτε αναρχικα παιδια και αντιδραστικα παιδια. θελοντας να τα προστατεψουν και θελοντας να τα εχουν σε ισιο δρομο ξεπερνανε τα ορια και δεν καταλαβαινουν πως απλα ΘΕΛΟΥΝ παιδια-κλωνους τους! παιδια να πιστευουν τα δικα τους πιστευω, παιδια να σκεφτονται τις δικες τους σκεψεις, παιδια να εχουν σωστα και ιδανικα τα δικα τους. οποτε οσο μεγαλωνουμε και βλεπουμε πως ΔΕΝ ειμαστε οι γονεις μας και συνηδειτοποιουμε τι προσπαθουν αθελα τους να κανουν, τσιναμε!

    μου ρχεται λοιπον μετα απ οοοολα αυτα ο γιατρος και αρχισε να μ βγαζει ολα αυτα τα λογια. του τα ειπα εγω, κακα τα ψεματα. αλλα μολις τελειωνα την καθε προταση σημειωνε στο μπλοκακι του και οταν τελειωνε με κοιταζε και με ρωταγε ξανα και ξανα για τον πατερα μ. καθε φορα η καταληξη ηταν η ιδια. οτι εκεινος εφταιγε που ημουνα νευρικη, σχιζοφρενης, βουλιμικια, ανορεξικη, νυμφομανης κλπ κλπ

    ειχα αρχισει να νιωθω περισσοτερη οργη για τον πατερα μου, μεχρι που μια μερα γυρισα σπιτι και με αγγαλισε μου δωσε φιλακι και με ρωτησε πως πηγε με τον γιατρο. αρχικα τον κοιταξα με αμφιβολια αλλα τοτε θυμηθηκα πως ολα αυτα τα 3-4 τελευταια χρονια, με αγγαλιαζε και μ δινε φιλακι οταν εμπαινα στο σπιτι και μ ρωταγε πως πηγε οτιδηποτε.

    ο μπαμπας μου οταν χειροτερεψα, εκλαιγε μπροστα μου. και απο τοτε μου δειχνει πως μαγαπαει πιο πολυ απο ποτε. αναπληρωνει καθε τι που ενοιωθα πως μου ελειπε.

    μην σε κανει ενας γιατρος που στην ουσια ξερει την οικογενειακη σου κατασταση μεσα απο τα λογια τα δικα σου (δλδ απο μια πλευρα μονο) να πιστευεις πως οι γονεις σου δεν σαγαπανε και κανανε ο,τι κανανε επιτηδες επειδη σε μισουνε. μην αφηνεις τους γιατρους να σε γεμιζουν φαρμακι οσο αναφορα την οικογενεια σου! ο καλυτερος τροπος ειναι να το δεις απο αλλη μερια κ να το φροντισεις μαζι τους οσο μπορεις.

    φυσικα σε περιπτωσεις κακοποιησης που βγαζουν ματι φυσικα δεν το συζητω........

    σου λεω απλα την γνωμη μου σαν ατομο που τα περασα! φυσικα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, ουτε οι οικογενειες μας
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    Nnkos χαίρομαι που μεσα απο την πρωτογενη θεραπεία μπορεσες να επιλυσεις θέματα που σε ´βαραιναν´. Διάβασα πρόσφατα και εγω το βιβλίό´ πρωτογενής θεραπειά´ και με ενδιαφέρει πολύ να ξεκινήσω θεραπεία για τα δικα μου θέματα με ψυχολόγο ειδικευμένο στη πρωτογενη προσέγγιση. Απλά διάβασα ότι το κόστος είναι υψηλό και σε περίοδο κρίσης που βρισκόμαστε τα βγάζω δύσκολα πέρα. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το κόστος και για το αν χρειάζεται να μπεις σε ομάδα υποστηριξης αργότερα? βέβαια έχω βρει και ψυχολόγο που βρίσκεται Αθήνα και όταν τον επισκεφθώ θα μπορέσω να μοιραστώ και εγω τις δικές μου εμπειρίες...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    κοιταξε να δεις, οταν ενας ανθρωπος ειναι σε ευαισθητη ψυχολογικη κατασταση, ειναι πιο ευαλωτος και εχει μεσα του οργη και απογοητευση, προμυνηει καθε κινηση των κοντινων ανθρωπων του σαν κατι απειλητικο και κακο. οι γονεις μου οπως και ολοι οι γονεις (οι νορμαλ. οχι απο αυτους που κακοποιουν η αγνοουν εντελως και επιδεικτικα τα παιδια τους) ηταν ανθρωποι σκληροι , αυστηροι, ειδηκα ο πατερας μου ο οποιος λανθασμενα ειχε την εντυπωση πως αμα με κραταει σε μια αποσταση αλλα φορωντας μου ''σελα'' θα μπορουσε να με εχει σε ενα δρομο σωστο . κατα την γνωμη του. οι επιβλητικοι γονεις ειτε μεγαλωνουν επιβλητικα παιδια ειτε αναρχικα παιδια και αντιδραστικα παιδια. θελοντας να τα προστατεψουν και θελοντας να τα εχουν σε ισιο δρομο ξεπερνανε τα ορια και δεν καταλαβαινουν πως απλα ΘΕΛΟΥΝ παιδια-κλωνους τους! παιδια να πιστευουν τα δικα τους πιστευω, παιδια να σκεφτονται τις δικες τους σκεψεις, παιδια να εχουν σωστα και ιδανικα τα δικα τους. οποτε οσο μεγαλωνουμε και βλεπουμε πως ΔΕΝ ειμαστε οι γονεις μας και συνηδειτοποιουμε τι προσπαθουν αθελα τους να κανουν, τσιναμε!

    μου ρχεται λοιπον μετα απ οοοολα αυτα ο γιατρος και αρχισε να μ βγαζει ολα αυτα τα λογια. του τα ειπα εγω, κακα τα ψεματα. αλλα μολις τελειωνα την καθε προταση σημειωνε στο μπλοκακι του και οταν τελειωνε με κοιταζε και με ρωταγε ξανα και ξανα για τον πατερα μ. καθε φορα η καταληξη ηταν η ιδια. οτι εκεινος εφταιγε που ημουνα νευρικη, σχιζοφρενης, βουλιμικια, ανορεξικη, νυμφομανης κλπ κλπ

    ειχα αρχισει να νιωθω περισσοτερη οργη για τον πατερα μου, μεχρι που μια μερα γυρισα σπιτι και με αγγαλισε μου δωσε φιλακι και με ρωτησε πως πηγε με τον γιατρο. αρχικα τον κοιταξα με αμφιβολια αλλα τοτε θυμηθηκα πως ολα αυτα τα 3-4 τελευταια χρονια, με αγγαλιαζε και μ δινε φιλακι οταν εμπαινα στο σπιτι και μ ρωταγε πως πηγε οτιδηποτε.

    ο μπαμπας μου οταν χειροτερεψα, εκλαιγε μπροστα μου. και απο τοτε μου δειχνει πως μαγαπαει πιο πολυ απο ποτε. αναπληρωνει καθε τι που ενοιωθα πως μου ελειπε.

    μην σε κανει ενας γιατρος που στην ουσια ξερει την οικογενειακη σου κατασταση μεσα απο τα λογια τα δικα σου (δλδ απο μια πλευρα μονο) να πιστευεις πως οι γονεις σου δεν σαγαπανε και κανανε ο,τι κανανε επιτηδες επειδη σε μισουνε. μην αφηνεις τους γιατρους να σε γεμιζουν φαρμακι οσο αναφορα την οικογενεια σου! ο καλυτερος τροπος ειναι να το δεις απο αλλη μερια κ να το φροντισεις μαζι τους οσο μπορεις.

    φυσικα σε περιπτωσεις κακοποιησης που βγαζουν ματι φυσικα δεν το συζητω........

    σου λεω απλα την γνωμη μου σαν ατομο που τα περασα! φυσικα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, ουτε οι οικογενειες μας


    +1


    Πολύ καλό ποστ.


    Βασικά δεν υπάρχει κανένα στοιχείο ότι τα "παιδικά" τράυματα (εντελώς αφηρημένη και παραποιημένη έννοια για το τι είναι "τραύμα". Κάλλιστα μπορούν να "δημιουργηθούν" κατα την θεραπεία επειδή κρίθηκε έτσι αυθαίρετα από τον θεραπευτή και τον θεραπευόμενο) ευθύνονται για τα χίλια κακά της ζωής. Ακόμη πιο σημαντικό, το να θυμάσαι κάποια άσχημα γεγονότα (που κριθήκαν σαν τραύματα ενώ πολλές φορές δεν είναι) δεν σημαίνει ότι θα γίνει και κάτι διαφορετικό (εξαίρεση αποτελεί η θεραπεία έκθεσης και απευαισθητοποίησης στο μετα-τραυματικό άγχος). Τέτοια μοντέλα είναι προσκολλημένα σε παλιές απόψεις που λέγανε ότι οι διαταραχές εμφανίζονται επειδή "εγκλωβίζεται" δήθεν κάποιου είδους ψυχο-ενέργειας, οπότε αν θυμάσαι τα γεγονότα που την προκάλεσαν αυτή η ενέργεια απεγκλωβίζεται, οπότε και "ελευθερώνεσαι" από τις διαταραχές. Απλά ψυχολογικός μύθος που δεν ισχύει. Πιο σημαντικό-που συγκλίνουν όλες οι θεραπείες- είναι η "αλλαγή". Οκ, να κάνεις αναδρομές, αλλά να κάνεις αναδρομές με βάση να βελτιώσεις και να αλλάξεις προβληματικά μοτίβα σκέψεων-συναισθημάτων. Αν το καταφέρεις αυτό με αυτή την θεραπεία μπράβο. Αλλά αν το καταφέρεις αυτό ενοχοποιώντας όλους τους άλλους τότε άστα να πάνε.

  6. #21
    Broken_DoLL ,

    Πολύ καλο το ποστ, κραταω αυτο που λες στο τέλος, που είναι σαν συμπέρασμα μέσα από τα δικά σου βιώματα, ο καλύτερος τρόπος είναι να το φροντίσεις μαζι τους όσο μπορείς, δλδ τους με γονείς. Αγάπη πάντα έχουν για τα παιδια τους , αυτο είναι πλην εξαιρέσεων πάντοτε δεδομένο, δεν σημαίνει όμως ότι τα όσα κανουνε για τα παιδια τους είναι σωστα, μπορεί στο τέλος η υποτίθεται καλή ανατροφή που προσφέρουν να αποδειχτεί καταστροφική. Και εδω είναι το πρόβλημα. Κι αυτο οφείλεται είτε επειδή κουβαλούν τα δικά τους τραυματικά βιώματα είτε έγιναν γονείς χωρίς να ξέρουν τον τροπο να ανατρέψουν είτε είχαν λανθασμενες πεποιθήσεις. Πολύ αυθεντικος ο τροπος με τον οποιο γραφεις.

    Πετραν,

    Όντως η ανάμνηση παιδικών τραυμάτων δεν βοηθά, ίσα ίσα νοιώθεις πιο άσχημα αμα τα φερνεις στη μνημη. Νοιώθεις άσχημα απλά με την σκέψη ότι πρεπει να τα επαναφεις στη μνημη. Και το συναίσθημα που μενει μετα την επικληση τους είναι η απογοήτευση για αυτα που έζησες και ένα αίσθημα ότι είσαι ο ίδιος και στην ιδια θεση που ήσουν τότε. Νοιωθεις το ίδιο πληγωμενος όπως τότε και κατα τα λοιπά η ζωή συνεχίζει στα ίδια, ίσα ίσα το συναισθημα που προκληθηκε με την επίκληση τους σε ριχνει ψυχολογικα. Άρα η επαναβίωση τους με την αναμνηση τους ως μέθοδος θεραπειας δεν βοηθα.
    Συμφωνω με την μεθοδο της έκθεσης, σε καταστασεις που φοβίζουν, τουλάχιστον περιορίζεται ο φόβος και οι λανθασμενες πεποιθήσεις, και τονωνεται η αυτοπεποιθηση. Και αμα το άτομο νοιώθει έντονο αίσθημα φοβιας σε βαθμο να τρεχει μακρια για να αποφυγει, κάθε φορα που κατορθωνει να εκτεθεί και να κανει έστω ένα μικρο βημα το αποτέλεσμα είναι ένα έντονο συναίσθημα νίκης και προσωπικης επιτυχίας.
    Ως προς την αλλαγή, μεσα απο αναδρομες συμφωνω αν σκοπος δεν είναι να ξαναβιώσεις γεγονότα στη σκέψη σου αλλά να αντλήσεις διδάγματα. Κάτι σαν τη θεωρία με την λακκούβα, που βοηθα στο να μην πεσεις στα ιδια λαθη.
    γιάννης

  7. #22
    Γεια σου Lordos81.
    Aν θες να κάνεις πρωτογενή θεραπεία πρέπει να πας εξωτερικό. Η καλύτερη επιλογή είναι στο Λος Άτζελες. Τι σου λέω τώρα βέβαια σε τέτοιες περιόδους που διανύουμε. Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας πιστοποιημένος πρωτογενής θεραπευτής.
    Θα σου δώσω τις τιμές για το Primal Institute στο Λος Άτζελες: intensive τριών εβδομάδων: 5500δολ, ατομική συνεδρία:125δολ/ώρα, γκρουπ:50δολ/ώρα. Σχετικώς με τα γκρουπ, ναι, μπορείς να ενταχθείς και είναι πολύ ωφέλιμα.

  8. #23
    Δες και το προσωπικό μύνημα που σου στειλα

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1
    nnkos Θα ήθελα την γνώμη σου για έναν ψυχολόγο.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύεται η δημόσια συζήτηση/αναφορά σε ονόματα.
    Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τα προσωπικά μηνύματα για τέτοιες συζητήσεις.

  10. #25
    Το μόνο που θα ήθελα πω είναι ότι αν δεν έχεις εκπαιδευθεί και πιστοποιηθεί γι αυτή τη θεραπεία, και οποιαδήποτε άλλη δηλαδή, δεν είσαι ο κατάλληλος να την προσφέρεις.
    Ο ψυχολόγος που μου αναφέρεις δεν έχει την απαραίτητη εκπαίδευση γι αυτό και δεν νομίζω ότι μπορεί να κανει πρωτογενή θεραπεία.
    Last edited by Aeon; 05-03-2022 at 13:48.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210

    θεραπευτης

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύεται η δημόσια συζήτηση/αναφορά σε ονόματα.
    Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τα προσωπικά μηνύματα για τέτοιες συζητήσεις.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    2
    εχω διαβασει αποσπασματικα βιβλια του Τζανοφ γι' αυτη την θεραπεια. Ειχα μεινει εντυπωσιασμενος απο αυτα που ειχα διαβασει.. μου φαινοταν οτι ηταν μια μεθοδος που μπορει πραγματικα να θεραπευσει απο την ριζα και οχι απλως να εξωραϊσει την εικονα ενος διαταραγμενου ατομου. Ειχε περασει απο το μυαλο μου τοτε η σκεψη να δοκιμασω μια τετοια θεραπεια (δεν εχω παει ποτε σε ψυχολογο) και τον τελευταιο καιρο λογω και καποιων προσωπικων προβληματων και ενος πολυ ασχημου χωρισμου νιωθω πιο εντονη απο ποτε την αναγκη να κανω κατι για να αλλαξω και να βοηθηθω. Απευθυνομαι σε αυτους που εχουν δοκιμασει την πρωτογενη θεραπεια και θελω να μου πει καποιος αν γνωριζει καποιον ψυχοθεραπευτη στην Ελλαδα που να εχει εκπαιδευθει και πιστοποιηθει για την συγκεκριμενη θεραπεια. Ευχαριστω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by HorriBell View Post
    οι γονεις μου οπως και ολοι οι γονεις (οι νορμαλ. οχι απο αυτους που κακοποιουν η αγνοουν εντελως και επιδεικτικα τα παιδια τους) ηταν ανθρωποι σκληροι , αυστηροι, ειδηκα ο πατερας μου ο οποιος λανθασμενα ειχε την εντυπωση πως αμα με κραταει σε μια αποσταση αλλα φορωντας μου ''σελα'' θα μπορουσε να με εχει σε ενα δρομο σωστο . κατα την γνωμη του. οι επιβλητικοι γονεις ειτε μεγαλωνουν επιβλητικα παιδια ειτε αναρχικα παιδια και αντιδραστικα παιδια. θελοντας να τα προστατεψουν και θελοντας να τα εχουν σε ισιο δρομο ξεπερνανε τα ορια και δεν καταλαβαινουν πως απλα ΘΕΛΟΥΝ παιδια-κλωνους τους! παιδια να πιστευουν τα δικα τους πιστευω, παιδια να σκεφτονται τις δικες τους σκεψεις, παιδια να εχουν σωστα και ιδανικα τα δικα τους. οποτε οσο μεγαλωνουμε και βλεπουμε πως ΔΕΝ ειμαστε οι γονεις μας και συνηδειτοποιουμε τι προσπαθουν αθελα τους να κανουν, τσιναμε!
    Δηλαδή.... αυτό δεν είναι κακοποίηση?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by HorriBell View Post
    οι γονεις μου οπως και ολοι οι γονεις (οι νορμαλ. οχι απο αυτους που κακοποιουν η αγνοουν εντελως και επιδεικτικα τα παιδια τους)
    Συμπέρασμα:
    Οι νορμάλ γονείς είναι αυτοί που δεν αγνοούν και δεν κακοποιούν εντελώς τα παιδιά τους. Επίσης οι νορμάλ γονείς δεν κακοποιούν ποτέ εντελώς τα παιδιά τους επιδεικτικα αλλά πάντα συγκαλλυμένα.

    Ανατρίχιασα!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμπέρασμα:
    Οι νορμάλ γονείς είναι αυτοί που δεν αγνοούν και δεν κακοποιούν εντελώς τα παιδιά τους. Επίσης οι νορμάλ γονείς δεν κακοποιούν ποτέ εντελώς τα παιδιά τους επιδεικτικα αλλά πάντα συγκαλλυμένα..


    Κι ένα άλλο τραγικό συμπέρασμα είναι, ότι οι νορμάλ γονείς δυστυχώς είναι ελάχιστοι κι αυτό,
    γιατί δεν υπάρχει παιδεία, άσε που σε λίγο έτσι όπως πάει στο Ελλάντα δεν θα υπάρχει ούτε εκπαίδευση, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..
    Κι αντί λοιπόν για πρωτογενή θεραπεία, θάπρεπε να υπάρχει κυρίως πρωτογενής πρόληψη, μια κι αποδεδειγμένα η καλύτερη
    θεραπεία είναι η πρόληψη! Έλα όμως που δεν συμφέρει η πρόληψη, γιατί προσβάλει καίρια το σάπιο σύστημα και τα μεγάλα συμφέροντα..

    Υ.Γ Οι γονείς καλό θα ήταν πολύ πριν το ρόλο αυτό να ξανακάτσουν σε θρανία!..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •