ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1

    ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Γεια σας παιδιά, μόλις γράφτηκα στο forum για να μιλήσω για ένα θέμα που δεν συζητιέται στον Ελληνικό χώρο της ψυχολογίας: την Πρωτογενή Θεραπεία

    Αυτή η θεραπεία έχει ως στόχο να βγάλει μέσα από τον ασθενή όλα τα καταπιεσμένα του συναισθήματα που συσσώρευσε από την αρχή της ζωής του. Ο ασθενής δεν ξαναθυμάται απλώς τα παιδικά του τραύματα, αλλά τα ξανααισθάνεται και αυτό είναι που τον λυτρώνει. Είναι σαν να μπαίνει σε μια μηχανή του χρόνου και να τα ξαναζεί αλλά αυτή την φορά να τα αφομοιώνει και να μην τα απωθεί. Η αναβίωση των τραυματικών εμπειριών φθάνει μέχρι και την γέννηση ή ακόμη και την ενδομήτρια ζωή. Από όσα βιβλία έχω διαβάσει αλλά και συζητήσεις που έχω κάνει τα αποτελέσματα αυτής της θεραπείας είναι εκπληκτικά. Άγχος, κατάθλιψη, ακόμη και σωματικές ασθένειες(που η αιτία τους ήταν ο ψυχικός πόνος) εξαφανίζονται. Στις τόσες θεραπείες που έχω μελετήσει είναι η μόνη που με έχει πείσει ότι μπορεί να φθάσει μέχρι την ρίζα(τα απωθημένα συναισθήματα δηλαδή) των ψυχολογικών προβλημάτων.

    Σχετικώς με την Πρωτογενή Θεραπεία κυκλοφορούν 3 βιβλία :α)Πρωτογενής Κραυγή, β)Το παιδί και ο ψυχικός του κόσμος και γ)Πρωτογενής Θεραπεία , του Δρ Άρθουρ Τζάνοφ.

    Έχει κανείς εμπειρία από αυτή την θεραπεία ή ακούσει για εμπειρίες άλλων; Έχει πέσει στα χέρια σας κάποιο από τα παραπάνω βιβλία; Έτσι απλώς θα θελα να ακούσω την άποψη και άλλων ανθρώπων.

    Φιλικά Γιάννης
    Last edited by Aeon; 05-03-2022 at 13:45.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Νικο,

    καλως ήρθες:)

    δεν εχω ιδεα για την πρωτογενη θεραπεια. για την ακριβεια δεν γνωριζω πολλα για καμια σχεδον θεραπεια.


    Αυτο για το οποιο ομως σου γραφω κ θα θελα να σου πω, ειναι πώς καμια θεραπεια και νομιζω κανενας θεραπευτης δεν μπορει να εγγυηθει πώς μια μεθοδος θα δουλεψει πανω σου ή στον οποιονδηποτε.

    Νομιζω πώς για να γινει αυτο που λες,να φτασεις στη ριζα των οποιων προβληματων μεσω θεραπειας, χρειαζεται ετσι κ αλλιως χρονος, πονος, λιγοτερες αντιστασεις κ εμπιστοσυνη. Σε σενα κυριως.

    Καλη δύναμη στην πορεια:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Η πρωτογενης θεραπεια εχει σχεση με την υπνωση?κ αν ναι γνωριζετε καποιον ψυχιατρο που να ειναι ειδικευμενος ?Αυτα τα βιβλια κυκλοφορουν στην Ελλαδα? Εκδοσεις?

  4. #4
    Katerinaki δεν έχει καθόλου σχέση με την ύπνωση. Με πλήρη συνείδηση ξανααισθάνεσαι τα ανεπίλυτα ψυχικά τραύματα μέχρι που να τα ξεπεράσεις. Πρωτογενη θεραπεία δεν κάνει κανένας εδώ στην Ελλάδα. Κάνουν σε κάποιες χώρες της Ευρώπης(όπως στην Αγγλία και την Ελβετία) και στις Ηνωμένες πολιτείες.
    Τα παραπάνω βιβλία κυκλοφορούν στην Ελλάδα από τις εκδόσεις Μπουκουμάνη(\"Πρωτογενής κραυγή\" και \"Το παιδί και ο ψυχικός του κόσμος\") και από τις εκδόσεις Έσοπτρον(Πρωτογενής θεραπεία). Για αυτούς που ενδιαφέρονται, προτείνω να αρχίσουν πρώτα από την Πρωτογενή Κραυγή. Νομίζω πως όποιος άνθρωπος σκοπεύει να κάνει ψυχοθεραπεία θα είναι πολύ τυχερός αν διαβάσει προηγουμένως αυτό το βίβλιο. Θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα μέσα στο κεφάλι του σχετικώς με το τι είναι η νεύρωση, τις αιτίες της και πως μπορεί να θεραπευθεί.
    Η διεύθυνση του Πρωτογενούς κέντρου που ίδρυσε ο δημιουργός αυτής της θεραπείας είναι: www.primaltherapy.com

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    nnkos ευχαριστω πολυ!

    Eσυ εχεις προσωπικη εμπειρια απο αυτη τη θεραπεια?
    Παρολο που ειδα το site δεν καταλαβα αν ειναι ψυχοθεραπεια με συνεδριες οπως συμβαινει συνηθως, η ειναι μια συνεδρια οπου δεν γινεται υπνωση αλλα μια αλλη μεθοδος (ολοτροπικη αναπνοη ισως?) που καταφερνει ο πελατης(ασθενης) με την επαναβιωση τραυματικων(αυτο παιζει?) η κ αλλων γεγονοτων η γενικα με το να ξαναζηση την βρεφικη κ παιδικη ηλικια ,να οδηγηθει σε θεραπεια κ απαλλαγη ενοχλητικων συμπτωματων!
    Θα χαρω αν γνωριζεις κ απαντησεις!

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ιδιαίτερα εναλλακτική προσέγγιση, με ιδιαίτερα ελλειπη -ακόμη- ποιοτική και ποσοτική έρευνα για την αποτελεσματικότητα της.
    Ανάμεσα στις κριτικές που έχει δεχθεί αυτή η προσέγγιση είναι πως η ανακάλυψη και η αναβίωση των πρωτογενών συγκρούσεων και συναισθημάτων δεν είναι αρκετές για να αλλάξουν (ως δια μαγείας) τις διαμορφώσεις της προσωπικότητας στη δομή που αυτή έχει παγιώσει στο \"εδώ και τώρα\".
    Πολλές φορές, η αναβίωση τέτοιων συνασθημάτων μοιάζει να ειναι λυτρωτική για βραχύχρονο διάστημα, ωστόσο η αυτοεικόνα του εαυτού, στηριζόμενη στις αρχές της.... ομοιόστασης, τείνει να διατηρηθεί με κάθε τρόπο, ανακαλύπτοντας διαρκώς νέους μηχανισμούς άμυνας του Εγώ.

    Με άλλα λόγια φίλε μου Νίκο, το να ξανα αισθανθεί κάποιος τα αρχικά τραύματα προκειμένου να λυτρωθεί από τωρινές καταθλίψεις και άγχη, είναι μια θεραπευτική προσέγγιση που χαιρετίστηκε με ενθουσιασμό από τους επιστήμονες προηγούμενων δεκαετιών, τα τελευταία ωστόσο χρόνια δεν αποτελεί δημοφιλή θεραπευτική επιλογή διότι δεν λαμβάνει υπόψιν την κοινωνική διαμεσολάβηση, τις περιβαλλοντικές επιδράσεις της ψυχο-εξέλιξης του ατόμου καθώς επίσης και τις \'επιλογές\' παρέμβασης του ίδιου ατόμου στην αυτοπραγμάτωση του κατά την εξελικτική του πορεία ως ενήλικας αλλά και στο \"Εδώ και τώρα\".

    Λες Νίκο ότι έχεις ενθουσιαστεί διαβάζοντας βιβλία και κάνοντας συζητήσεις που μιλούν για εκπληκτικά αποτελέσματα της μεθόδου. Αλήθεια, έχεις οποιαδήποτε προσωπική εμπερία από τη θεραπεία αυτή που θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας? Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να διαβάσουμε κάτι τέτοιο. Προσωπικά, δεν έχω καμία εμπειρία και όλη η επιχειρηματολογία που ανέπτυξα βασίζεται μόνο σε λιγοστές θεωρητικές γνωσεις.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Αγαπητοί Νίκο και katerinaki
    Δεν έχω κάνει Πρωτογενή θεραπεία(σχεδιάζω να κάνω) και δυστυχώς δεν μπορώ να σας τα πω τα πράγματα από πρώτο χέρι. Έχω μιλήσει όμως με ανθρώπους που έχουν κάνει οι ίδιοι.Στα σχετικά με το αντικείμενο βιβλία αλλά και στο site www.primaltherapy.com, άτομα που υποβλήθηκαν σε αυτή την θεραπεία περιγράφουν την εμπειρία τους και τις αλλαγές που έπαθαν.
    Και τι αλλαγές; Οι άνθρωποι πλέον αισθάνονται καλά, τα ανεξήγητα άγχη και η κατάθλιψη μειώνονται σημαντικά. Και αυτή η αλλαγή είναι μόνιμη και όχι προσωρινή. Το πιο εντυπωσιακό είναι οι σωματικές αλλαγές: Ναρκομανείς και αλκοολικοί απαλλάσονται από την ανάγκη για χρήση χημικών ουσιών, υπερτασικά άτομα βλέπουν την πίεσή τους να ομαλοποιείται, άνθρωποι με ελλιπή σωματική ανάπτυξη(γυναίκες με μικρό στήθος, άντρες με παιδική φωνή) ωριμάζουν και σωματικώς.Όλα αυτά βέβαια, στο μετρο που σχετίζονται με ψυχολογικούς παράγγοντες. Ο κατάλογος που μπορώ να παραθέσω είναι ατέλειωτος αλλά η ουσία είναι πως αυτό που θεραπεύεται δεν είναι κάποια μεμονωμένα συμπτώματα αλλά ο άνθρωπος ως ολότητα.
    Συμφωνώ ότι οι κοινωνικοί παράγοντες και οι επιλογές αυτοπραγμάτωσης παίζουν σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση της προσωπικότητας, όμως οι εμπειρίες της πρώιμης παιδικής και βρεφικής ηλικίας(και φυσικά της γέννησης) επιδρούν περισσότερο, επειδή σε αυτές τις χρονικές περιόδους συντελούνται τα σημαντικότερα στάδια στην ανάπτυξη του ανθρώπου. Π.χ Ρυθμίζεται η παραγωγή των ορμονών και αναπτύσσονται τα τμήματα του εγκεφάλου που σχετίζονται με τα συναισθήματα. Αν κάτι πάει στραβά σε αυτές τις περιόδους, τότε, η μετέπειτα εξέλιξη θα βασιστει πάνω σε στραβό έδαφος. Ένας ενήλικας έχει ήδη διαμορφώσει τον οργανισμό του. Να αλλάξει ιδέες μπορεί, αλλά να αλλάξει συναισθηματική διάθεση και γενικώς ιδιοσυγκρασία είναι δύσκολο. Σχετικώς με τις έρευνες που λες Νίκο, ναι, έχω ακούσει και γω παρόμοιες απόψεις. Η γνωμη μου είναι η εξής: Ανάμεσα στις πρωτογενείς συγκρούσεις υπάρχουν κάποιες μεγαλύτερου και κάποιες μικρότερου σθένους. αν επιλυθούν μόνο οι τελευταίες, τα αποτελέσματα της θεραπείας δεν θα είναι μεγάλα. Π.χ μία φίλη μου μόλις γεννήθηκε, γλίστησε από τα χέρια το γιατρού, έπεσε κάτω και τραυματίστηκε. Νομίζω πως αυτή η κοπέλα, όσες τραυματικές εμπειρίες και αν έζησε μετά στην ζωή της, αν δεν αναβιώσει τον πόνο της γέννησής της, δεν θα αλλάξει σημαντικά. Γιατί ο πρώτος αυτός πόνος συνέβη σε μια πολύ κρίσιμη στιγμή.
    Τα καταπιεσμένα συναισθήματα, σύμφωνα με την Πρωτογενή Θεωρία, εμποδίζουν την ομαλή εξέλιξη, τόσο την συναισθηματική όσο και την σωματική. Πρέπει να απελευθερωθούν γιατί ή έντασή τους καταπονεί ολόκληρο τον οργανισμό και μπορεί να προκαλέσουν από παράλογες ιδέες έως σοβαρές ασθένεις. Και η απελευθέρωση αυτή μπορεί να γίνει μόνο με την αναβίωση. Ο εγκέφαλος έχει συγκρατήσει στο αρχείο του, τις στιγμές εκείνες που πόνεσε και στεναχωρήθηκε, αλλά δεν μπορούσε να το εκφράσει και περιμένει να ρθουν οι κατάλληλες συνθήκες να το κάνει. Αυτές οι συνθήκες δημιουργούνται μέσα στην θεραπεία.
    Η θεραπεία αποτελείται από καθημερινές ατομικές συνεδρίες(ο ασθενής αποφασίζει πόσο θα διαρκέσει η κάθε συνεδρία) τις τρεις πρώτες εβδομάδες, ώστε να σπάσουν οι άμυνες και να ξεχειλίσουν τα συναισθήματα που βρίσκονται πίσω από από αυτές. Μετά ο ασθενής μπαίνει σε ομάδα όπου συνεχίζει εκεί μέχρι να γίνει καλά.
    Έχουμε ακούσει πολλές φορές ανθρώπους να λένε: \"Θέλω να βγάλω τον πόνο μου να ανακουφιστώ\" Αυτή η θεραπεία λοιπόν δημιούργησε τις κατάλληλες τεχνικές για να βγάλει τον πόνο προς τα έξω, ακόμα και αυτόν που αποθηκεύσαμε πολύ νωρίς στην ζωή μας.
    Χάρηκα πολύ για το ενδιαφέρον σας!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by NikosD.
    Ιδιαίτερα εναλλακτική προσέγγιση, με ιδιαίτερα ελλειπη -ακόμη- ποιοτική και ποσοτική έρευνα για την αποτελεσματικότητα της.
    Ανάμεσα στις κριτικές που έχει δεχθεί αυτή η προσέγγιση είναι πως η ανακάλυψη και η αναβίωση των πρωτογενών συγκρούσεων και συναισθημάτων δεν είναι αρκετές για να αλλάξουν (ως δια μαγείας) τις διαμορφώσεις της προσωπικότητας στη δομή που αυτή έχει παγιώσει στο \"εδώ και τώρα\".
    Πολλές φορές, η αναβίωση τέτοιων συνασθημάτων μοιάζει να ειναι λυτρωτική για βραχύχρονο διάστημα, ωστόσο η αυτοεικόνα του εαυτού, στηριζόμενη στις αρχές της.... ομοιόστασης, τείνει να διατηρηθεί με κάθε τρόπο, ανακαλύπτοντας διαρκώς νέους μηχανισμούς άμυνας του Εγώ.

    Με άλλα λόγια φίλε μου Νίκο, το να ξανα αισθανθεί κάποιος τα αρχικά τραύματα προκειμένου να λυτρωθεί από τωρινές καταθλίψεις και άγχη, είναι μια θεραπευτική προσέγγιση που χαιρετίστηκε με ενθουσιασμό από τους επιστήμονες προηγούμενων δεκαετιών, τα τελευταία ωστόσο χρόνια δεν αποτελεί δημοφιλή θεραπευτική επιλογή διότι δεν λαμβάνει υπόψιν την κοινωνική διαμεσολάβηση, τις περιβαλλοντικές επιδράσεις της ψυχο-εξέλιξης του ατόμου καθώς επίσης και τις \'επιλογές\' παρέμβασης του ίδιου ατόμου στην αυτοπραγμάτωση του κατά την εξελικτική του πορεία ως ενήλικας αλλά και στο \"Εδώ και τώρα\".

    Λες Νίκο ότι έχεις ενθουσιαστεί διαβάζοντας βιβλία και κάνοντας συζητήσεις που μιλούν για εκπληκτικά αποτελέσματα της μεθόδου. Αλήθεια, έχεις οποιαδήποτε προσωπική εμπερία από τη θεραπεία αυτή που θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας? Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να διαβάσουμε κάτι τέτοιο. Προσωπικά, δεν έχω καμία εμπειρία και όλη η επιχειρηματολογία που ανέπτυξα βασίζεται μόνο σε λιγοστές θεωρητικές γνωσεις.

    Ιδιαιτερα σημαντικη η παρεμβαση σου!
    Ευχαριστω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210

    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

    ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΦΟΒΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΟΠΩΣ Η ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΟΥΝ
    ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΝΤΕ ΣΕ ΩΡΑΙΑ ΝΤΥΒΑΝΙΑ ΥΠΟΚΡΙΝΟΜΕΝΟΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ...ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΖΗΤΩ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ...ΒΛΕΠΕ ΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ...ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΟΤΙ Η ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ..ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΩΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ....ΝΑΙ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΜΟΝΟ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ 5500 ΑΤΟΜΑ ...ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ...ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΛΑΔΑ ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΘΑΒΕΤΕΕΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ...............

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    primal71,

    καλως ηρθες (εστω κ αγανακτισμενα:)),

    γιατι δεν μας λες την εμπειρια σου απο την πρωτογενη θεραπεια? φανταζομαι πώς οντας ευχαριστημενος/η θα ειναι πολυ υποστηρικτικα τα λογια σου για οσους αναζητουν καποια αλλη μορφη θεραπειας.

    Κ τελικα ειναι οπως κ να χει καλο να ακουγονται αποψεις ανθρωπων με εμπειρια παρα απο αυτους που δεν εχουν καμια. Τί λες?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    είμαι όλος αυτιά φίλε μου να ακούσω την εμπειρία σου εκτός από το θυμό σου, ελπίζω να είσαι και συ διαθέσιμος να συζητήσεις να ακούσεις αντίλογο, να ανταλλάξουμε απόψεις.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #12
    Ο θεραπευτής σε βοηθάει να εστιάσεις στον πόνο σου και όχι να ξεφύγεις από αυτόν και όσο πιο πολύ τον βιώνεις τόσο αυτός θα λιγοστεύει. Βασικά θα έλεγα ότι αυτή η θεραπεία σε βοηθά να συνειδητοποιήσεις την αλήθεια για την ζωή σου: Γιατί είσαι δειλός, ευέξαπτος ή καταθλιπτικός? Γιατί αισθάνεσαι ότι δεν σε αγαπούν? Γιατί είσαι εξαρτημένος από το τσιγάρο, το ποτό και όποιες άλλες εξαρτήσεις? ...και άλλα πολλά.
    Αυτά
    Last edited by Aeon; 05-03-2022 at 13:46.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Μπράβο σου βρε φίλε. Κατάφερες πολύ δύσκολα πράγματα και σαφώς όλο αυτό απαιτούσε μεγάλη προσπάθεια και αντοχή στην αναβίωση του πόνου. Εύχομαι καλή συνέχεια και ακόμη καλύτερα αποτελέσματα... :) ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    τι συνηδητοποιησες για τους γονεις σ?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  15. #15
    Η σχέση γονιών και παιδιού είναι σχέση αγάπης και μίσους. Δεν μπορείς να τους αγαπήσεις όπως θα ήθελες γιατί σε πλήγωσαν πολύ, αλλά δεν μπορείς και να τους διαγράψεις από την ζωή σου γιατί υπήρξαν και στιγμές που σου δωσαν αγάπη κι αυτό δεν μπορείς να το ξεχάσεις.
    Last edited by Aeon; 05-03-2022 at 13:47.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •