AΝΑΣΦΑΛΕΙΑ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160

    AΝΑΣΦΑΛΕΙΑ...

    Καλησπερα, δεν ξερω αν σας συμβαινει κατι παρομοιο, αλλα εχω αγχωθει τελευταια απιστευτα..
    Οικονομικα προβληματα, εξαρση της γριπης να κανουμε να μην κανουμε εμβολιο,αρρωστιες,ανεργια,. .μας βομβαρδιζουν λες και μας θελουν αβουλους τρομαγμενους...τι να πω ..
    Σε τι κοσμο μεγαλωνουμε τα παιδια μας...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    19
    Originally posted by elpi68
    Καλησπερα, δεν ξερω αν σας συμβαινει κατι παρομοιο, αλλα εχω αγχωθει τελευταια απιστευτα..
    Οικονομικα προβληματα, εξαρση της γριπης να κανουμε να μην κανουμε εμβολιο,αρρωστιες,ανεργια,. .μας βομβαρδιζουν λες και μας θελουν αβουλους τρομαγμενους...τι να πω ..
    Σε τι κοσμο μεγαλωνουμε τα παιδια μας...
    στον κοσμο που εσεις ιδιοι θεμελιωσατε....αμα δε γινεις η αλλαγη την οποια και καλα θες μην περιμενεις ποτε να γινει!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Originally posted by mousebad
    Originally posted by elpi68
    Καλησπερα, δεν ξερω αν σας συμβαινει κατι παρομοιο, αλλα εχω αγχωθει τελευταια απιστευτα..
    Οικονομικα προβληματα, εξαρση της γριπης να κανουμε να μην κανουμε εμβολιο,αρρωστιες,ανεργια,. .μας βομβαρδιζουν λες και μας θελουν αβουλους τρομαγμενους...τι να πω ..
    Σε τι κοσμο μεγαλωνουμε τα παιδια μας...
    στον κοσμο που εσεις ιδιοι θεμελιωσατε....αμα δε γινεις η αλλαγη την οποια και καλα θες μην περιμενεις ποτε να γινει!
    ...εμεις \"θεμελιωσαμε\"????

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    19
    Originally posted by elpi68
    Originally posted by mousebad
    Originally posted by elpi68
    Καλησπερα, δεν ξερω αν σας συμβαινει κατι παρομοιο, αλλα εχω αγχωθει τελευταια απιστευτα..
    Οικονομικα προβληματα, εξαρση της γριπης να κανουμε να μην κανουμε εμβολιο,αρρωστιες,ανεργια,. .μας βομβαρδιζουν λες και μας θελουν αβουλους τρομαγμενους...τι να πω ..
    Σε τι κοσμο μεγαλωνουμε τα παιδια μας...
    στον κοσμο που εσεις ιδιοι θεμελιωσατε....αμα δε γινεις η αλλαγη την οποια και καλα θες μην περιμενεις ποτε να γινει!
    ...εμεις \"θεμελιωσαμε\"????
    εγω ξερω πως παιζει ο καθενας για το τομαρι του σ\'αυτη τη ζωη
    και λιγοι ματωνουν για το κοινο καλο και μαλιστα αδικα..ναι βεβαιως εσεις θεμελιωσατε καποιος που χει εντονο το αισθημα της αδικιας μεσα του δεν μενει αδρανης να σχολιαζει την κατασταση...μη μου πεις πως δε ζεις μια κοινη ζωη στα πλαισια που σου θεσανε τωρα απλα μεσω των παιδιων σου διακρινεις πως ο κινδυνος αυτος σου χτυπαει την πορτα..ολοι αυτοι που οπως λες μας \'\'βομβαρδιζουν\'\' δεν βρεθηκαν μονοι τους με τη ευχερια να το κανουν απλα με τα προσχηματα ηγεσιας καθε (αχρηστος) ανθρωπος κοιταει να βολευτει καλυτερα σ\'αυτην την ιεαρχια..η ταση αυτη της \'\'βολεψης\'\' δεν μπορει να ανατρεψει τιποτα και δνε μπορει να τους βολευει ολους και παντα...

    οταν λεω θεμελιωσατε το εννοω και ας μην σκοτωσες καποιον αμεσα ,εχεις σκοτωσει εχω σκοτωσει εμμεσα...μικροπραγματα στη ζωη σου που ενω κοιτας τη \'\'δουλεια\'\' σου τα αφηνεις να περνανε αγνοωντας τα καποια στιγμη βρισκεσαι και συ στον κυκλο τους καταληγοντας ο χαμος σου ως ασημαντος στα ματια των αλλων ...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    Μπράβο ρε mousebad.Συμφωνώ απόλυτα.Μάθετε να νοιάζεστε για τον διπλανό.Είναι πολύ απλό το πράγμα.Δέν ήρθαμε στην ζωή για να ικανοποιήσουμε τον βλαμμένο εγωισμό μας κάνοντας μια καριέρα.Βάλτε το καλά στο μυαλό σας και στο μυαλό τον άλλων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Ο βλαμμενος εγωισμος μας φταιει που ζηταμε μια καλυτερη ζωη για μας και τα παιδια μας?που θελουμε μια αξιοπρεπη εργασια??

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    Μιλάμε για την περίπτωση που πατάς επι πτωμάτων ρε συ elpi.Το να θές να θρέψεις τα παιδία σου και να έχεις μια αξιοπρεπή δουλεία δέν έχει και μεγάλη σχέση με το θέμα.Νομίζω οτι καθημερινά τα βλέπεις αυτά στην τηλεόραση.Είναι μεγάλη αυτη η συζήτηση πάντος.Και η σκέψη σου είναι η σκέψη πολλών ελλήνων.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    παντως δεν νομιζω πως η ελπι68 παταει επι πτωματων ...
    και κατι ακομα ασχετο με το θεμα,ολοι μα ολοι αν βρουν μια ευκαιρια να βολεψουν τα παιδια τους θα το κανουν.η ακομα και τον εαυτο τους γιατι ετσι πλεον λειτουργει το συστημα.διαφορετικα θα καταληξει καποιος μοναχος να υποστηριζει τις ιδεες του και ολοι θα συμφωνουν μαζι του και απο μεσα τους θα λενε αλλα.ελαχιστες οι εξαιρεσεις που πλεον δεν μοιαζουν με φωτεινο παραδειγμα αλλα με παραδειγμα προς αποφυγη,η κανω λαθος;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    Εντάξει έχουμε 100 θέσεις για 1000 άτομα.Ας κοιτάξουμε να βολευτούμε όλοι,να βολέψουμε και τα παιδία μας και ας ζούμε όλοι με τα σπίτια μας κολλητά, χωρίς να νοιαζόμαστε τι κάνει ο διπλανός.Και όλοι αυτοί που αφιερώνουν την ζωή τους στον να βοηθάνε τον κόσμο ας τους βάλουμε στο περιθώριο να παλεύουν μόνοι τους.Γιατί στο φινάλε φινάλε σκοπός της ζωής μας είναι να ζοριστούμε όσο λιγότερο γίνετε.Να ζούμε καλά με 2 αμάξια,σπίτια, σταθερή δουλεία για πάντα και να το εξασφαλίσουμε το ίδιο και για τα παιδιά μας.Πέρα απο αυτό δέν τρέχει κάστανο.
    Όσο για το σύστημα...το σύστημα έχει πεθάνει όπως βλέπεις.Δούλευε τότε που υπήρχαν δουλείες,τότε που υπήρχαν άνθρωποι και όχι άπληστα ζώα.Εγώ μιλάω γιαυτό εδώ το βίντεο.
    http://www.youtube.com/watch?v=lwdv9l4UWes&feature=related
    που το βλέπω και ντρέπομαι που είμαι έλληνας για αρχή και άνθρωπος για την συνέχεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δηλαδη dimm αν ερχοταν τωρα η μητερα σου και σου ελεγε πως βρεθηκε θεση για σενα στο δημοσιο,να παιρνεις 1500 ευρω,χωρις να δωσεις ασεπ απλα επειδη ετυχε η μαμα σου να εχει ενα γνωστο μεσα,εσυ θα αφηνες την θεση και θα ελεγες ας την παρει καποιος αλλος επειδη το αξιζει περισσοτερο απο σενα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Οχι βεβαια....θα την ειχε παρει μια χαρα τη θεση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    elpi68,καλύτερα να μη βγάζουμε συμπεράσματα τόσο εύκολα για τον καθένα που δε γνωρίζουμε.Αλλιώς αντί να απαντήσει ο άλλος,απαντάμε εμείς στη θέση του.
    Ανασφάλεια για τη γρίπη;Yπάρχει η πολύ απλή εξήγηση πως όποιος αντλεί την ενημέρωσή του από τα τρομολάγνα mainstream διακαναλικά δελτία ειδήσεων,λογικό είναι να φτάνει στην απόγνωση.

    Επίσης,πως ακριβώς η γρίπη και οι αρρώστιες σχετίζονται με την ανεργία;Eννοώ γιατί πρέπει να βάζουμε όλα τα θέματα σε ένα καλάθι,αλλά να μην τα εξετάζουμε χωριστά,βάζοντας το καθένα στο ξεχωριστό κομμάτι που του αναλογεί;

    To σχόλιό σου πάντως για το ότι μας θέλουν τρομαγμένους,με βρίσκει σύμφωνη.O φοβικός άνθρωπος/πολίτης/εργάτης/καταναλωτής καταπίνει αμάσητη την τροφή που του σερβίρουν.
    Κυρίως γιατί δεν εξετάζει ποιος και γιατί του σερβίρει το κάθε πιάτο,αν ο τρόπος μαγειρέματος ακολουθεί συγκεκριμένη διαδικασία και παραδοσιακή συνταγή και αν η χύτρα έχει βαλβίδα.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Σωστο ειναι αυτο που λες Rain ...απλα μου πεσαν πολλα αγχωτικα θεματα μαζεμενα και κατεθεσα την ανησυχια μου..
    οτι μας βομβαρδιζουν απο το πρωι ως το βραδυ.Δεν ηθελα να βγαλω συμπερασμα για κανεναν..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    19
    βασικα ρε menz μην τα ριχνετε ολα σε ενα συστημα ειναι αδικο,ο ανθρωπος κοιταει να βολευτει γιατι ετσι ειναι η απληστη φυση του δεν φταιει ντε και καλα το συστημα,απλα ειναι η προφαση να την βγαλεις καθαρη...δυστυχως ο κοσμος ειναι πολυ μακρυα απο την παραγματικοτητα ποσο μαλλον να την αποδεχτει ......

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    Δέν βλέπω να με καταλαβαίνουν μερικοί οπότε δέν έχει νόημα αν και λέμε ουσιαστικά το ίδιο πράγμα.Εγώ λέω κοιτάξτε πρώτα τον ευατό σας και την οικογένεια σας.Είναι λογικό αυτό.Για να βοηθήσεις κάποιον πρέπει να μπορείς.Και μετά αφού τα καταφέρετε αυτά να βοηθάτε όπως μπορείτε.Και μην απαντάτε για μένα.Την θεσούλα θα την έπαιρνα φυσικά με χαρά γιατί μπορώ να την κάνω και έχω τις γνώσεις.Αν δέν τις είχα δεν θα την έψαχνα εξαρχής.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •