ζουσα σε ενα ψεμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    3

    ζουσα σε ενα ψεμα

    απλα γραφω για να μοιραστω ενα κομματι της ζωης μου που με πονεσε κ με απογοητευσε
    ειμαι με ενα παλικαρι 8 μηνεσ δεθηκαμε πολυ γρηγορα κ αυτο ισωσ να ηταν λαθοσ και οι δυο ειχαμε εντονη ζωη στο παρελθον ο καθενασ μας βεβαια εζησε διαφορετικες καταστασεις οταν αποφασισαμε να ειμαστε μαζι ειπαμε να διαγραψουμε τα παντα κ να κανουμε νεα αρχη στη ζωη μας...περασαμε δυσκολεσ καταστασεις εγω μετα απο μια τρομερη αλλαγη στο μαλλι το οποιο το επιμελιθηκε ο ιδιοσ επεσα σε καταθλιψη γιατι εβλεπα μια τελειωσ ξενη εικονα μαζι του αρχισα να χανω τον πραγματικο εαυτο μου εκανα οτι ηθελε αλλα το εκανα γιατι τον αγαπουσα κ ηθελα να τον ικανοποιω κ να τον βλεπω καλα...μαλωναμε συνεχεια ζηλευε υπερβολικα καθε αρσενικο το οποιο θα μου μιλουσε αλλα εκει απλα προσπερνουσα τισ φασεισ αυτες κ εκανα υπομονη.αρχισα να βλεπω αρρωστημενες καταστασεισ κ ενιωθα πως δεν αντεχω αλλο τα νευρα μου ειχαν ξεπερασει καθε οριο αλλα δεν μπορουσα να σκεφτω κ τον χωρισμο ωσπου εσκασε η βομβα.ο φιλος μου στο παρελθον εκανε χρηση ναρκωτικων ουσιων το ηξερα αυτο κ το δεχτηκα ξερωντας ομως πως ηταν καθαρος εκανα λαθος..εμαα πως εκανε κ κατα την διαρκεια της σχεσης μας ολα γκρεμιστηκαν τι δεν εκανα σωστα?γιατι τοσα ψεματα?τοση κοροιδια.μετα απο ολα αυτα μου ζητησε να τα διαγραψουμε πως δεν θα ξανα κανει τιποτα οτι μάγαπαει κ οτι ειμαι το μονο ατομο που μπορει να τον βοηθησει.δεν ξερω αν μπορω σκεφτομαι συνεχεια το οτι μου το εκρυβε εχω μεινει χωρισ δουλεια δεν νιωθω καλα με τον εαυτο μου με την εικονα μου..ποιον να βοηθησω οταν νομιζω πως κ εγω χρειαζομαι την βοηθεια καποιου δικου μου ανθρωπου:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    ersi,γεια σου.
    Πρώτα απ\'όλα καλύτερα είναι να προσπαθήσεις να βοηθήσεις τον εαυτό σου....
    Απ\'ότι φαίνεται αυτή η σχέση μόνο κακό σου έκανε γιατί να τη συνεχίσεις?

    Έκανες υπομονή για να τον ευχαριστείς,υπέμενες πράγματα ως κ πως θα φτιάξεις το μαλλί σου,έχασες-αρνήθηκες τον εαυτό σου για να ικανοποιείς τις επιθυμίες του....κ τώρα αναρωτιέσαι αν μπορείς να τον βοηθήσεις...
    Μπορεί κ να μπορείς αλλά χωρίς τον εαυτό σου πως θα γίνει?Αν δεν είσαι εσύ πρώτα καλά.

    Εσύ πως νιώθεις για όλα αυτά?τι σκέφτεσαι να κάνεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ersi, καλώς όρισες. εγώ θα σε ρωτήσω αν θέλεις να τον συγχωρήσεις που σου έκρυψε πως κάνει χρήση ουσιών.αν θέλει πραγματικά να κόψει τα ναρκωτικά θα το κάνει.τώρα για την αρρωστημένη ζήλεια δεν πρέπει να την ανεχτείς.ο συγκεκριμένος άνθρωπος θέλει σίγουρα βοήθεια.εσύ λες έπεσες σε κατάθλιψη, αλλά το συνδέεις με την αλλαγή στα μαλλιά σου.το διεύκρινίζεις αυτό?τη δουλειά σου γιατί την έχασες?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    3
    θελω να πιστευω πωσ θα αποκοπει απο ολα αυτα.η αληθεια ειναι πως θελω να ασχοληθω με τον εαυτο μου να βαλω την ζωη μου σε ταξη.δουλευα στο αεροδρομιο ειχα αρκετη πιεση κ απο την δουλεια κ απο το αγορι μου ζηλευε πολυ..τα βραδυνα που δουλευα δεν κοιμοταν μιλουσαμε στο τηλεφωνο κ στα μυνηματα κ πολλεσ φορες μαλωναμε ειχα κουραστει ψυχικα κ σωματικα.βρεηκε μια δουλεια πιο κοντα στο σπιτι κ με φυσιολογικα ωραρια κ ετσι σταματησα απο κει σημειωση την δουλεια μου την βρηκε το αγορι μου κ ηταν κατι σιγουρο..οχι τιποτα δεν ειναι σιγουρο κ δεν με πηραν στην δουλεια κ εχασα αυτη που ειχα..τα μαλλια μου τα εκοψε αυτοσ σαν κομμωτης ελεγε για μια αλλαγη ναι την ηθελα μια αλλαγη αλλα ετσι πως θελω εγω δυστυχωσ δεν ακουγομουν για αυτον ειμαι κουκλα για μενα?ενας εξωγιηνος...η αληθεια ειναι πως φερομαι αρκετα σκληρα κ ψυχρα αλλα μου βγαινει ολα γυριζουν στο μυαλο μου κ αυτος τρεμει στην ιδεα μηπως με χασει...ψαχνω απελπισμενα δουλεια γιατι πιστευω πως θα αλλαξει κ η διαθεση μου απο κει κ μετα ειλικρινα δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη πολυ..κ νευριαζω με τον εαυτο μου γιατι αυτα που θελω δεν ξερω αν μπορει να μου τα προσφερει φοβαμαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αν πιασουμε αντικειμενικα την περιπτωση σου,τα περισσοτερα στοιχεια δειχνουν πως το μελλον σας δεν θα ειναι και τοσο ομορφο και θα ειναι γεματο προβληματα.κατι που βιωνεις και στο παρον φανταζομαι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    η χρηση ουσιων ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και μονο ο χρηστης πρεπει να αποφασιζει ποτε κ πως θελει να σταματησει την χρηση!Θα πρεπει να θελει να σταματησει την χρηση για τον εαυτο του κ οχι να σταματησει ,γιατι εσενα δεν σου αρεσει η γιατι θα σε χασει αν συνεχισει!
    Αυτο για να γινει σωστα θα πρεπει να ειναι μονος του κ εσυ να περιμενεις να ξαναγεννηθει!
    Το οτι ζηλευει η το οτι σου κανει την ζωη δυσκολη μπορει να ειναι αποτελεσμα της χρησης η της κατα διαστημματα διακοπης της χρησης ουσιων κ οχι θεμα χαρακτηρα!
    Επομενως δεν μπορεις να παρεις αποφασεις για τη σχεση σας αν πρωτα δεν γινει διακοπη ουσιων αφου σενοχλει κ εσυ δεν κανεις χρηση!
    Βεβαια αν αποφασισει να διακοψει θα ειναι δυσκολο κ για σενα αλλα τουλαχιστον θα ελπιζεις σε μια καλυτερη προοπτικη για την σχεση σας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Δυστυχως μια σχεση με εναν χρηστη ουσιων μονο ροδινη δεν ειναι....γνωριζει παρα πολυ καλα την αδυναμια του και κατα τη γνωμη μου, φροντισε να γαντζωθει απο εναν πιο δυνατο ανθρωπο που να νιωθει οτι μπορει να τον σερνει και να κανει οτι δεν μπορει να κανει εκεινος. Φυσικα ξαφνικα γαντζωνοταν αλλο ενα βαρος στην πλατη μου δεν θα αντεχα παραπανω απο μερικες εκατονταδες μετρα....αυτο συμβαινει και με σενα...το θεμα ειναι οτι αφεθηκες και του επετρεψες να γαντζωθει απανω σου και να ανεχεσαι τα καπριτσια σου...

    ισως βρηκε εναν ανθρωπο που να μπορει να εμπιστεφτει...επισης τετοιοι ανθρωποι επειδη ειναι δακτυλοδυκτουμενοι, καταληγουν μονοι τους. Και οταν βρισκουν καποιον να τους πλησιασει, τον θελουν ολο δικο τους απο φοβο μην τον χασουν και αυτον...η αντιδραση του μου φαινεται φυσιολογικη λογω των ουσιων αυτο ομως δεν τον δικαιολογει...αν δεν θελησει ο ιδιος να καλυτερευσει, και να προσπαθησει πραγματικα...τοτε θα σε παρει και σενα απο κατω...και ειναι πολυ κριμα...

    κατι που νιωθεις για αυτον τον ανθρωπο, θεωρω οτι ειναι συμπονοια λογω της καταστασης του. Και μπορει να το μπερδεψεις με την αγαπη. Μην αφησεις την συμπονοια σου να υπερισχυσει γιατι αυτο που θα εχετε θα βασιζεται στην ανεκτικοτητα σου και απλα δεν θα ειναι αληθινο...ειναι προτιμοτερο να εισαστε φιλοι και να του παρεχεις βοηθεια, παρα να νομιζετε οτι εχετε σχεση και να πανε ολα απο το κακο στο χειροτερο..
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  8. #8
    ερσι.....μου θυμισες μια σχεση που ειχα και παραλιγο να καταληξει στο γαμο...

    δυστυχως είναι πολύ δυσκολο να σταματησει καποιος τις ουσιες αν πρωτα απ όλα δεν το θελει μονος του. Το οτι τον επιασες δεν σου δίνει καμια ασφάλεια για το αν θα σταματησει ή οχι. Ίσα-ίσα που ολη του η συμπεριφορα δείχνει πως απλά θελει να σε πείσει και να συνεχίσετε μέχρι εκεί.
    Ο τροπος που συμπεριφέρθηκε στα μαλλια σου, στη ζωή σου, στη δουλειά σου, δείχνει έναν άνθρωπο χειριστικό που προσπαθεί να επιβεβαιώνεται με τη δυναμη του πάνω στους άλλους.Πρόσεχε, γιατι αυτό δεν σημαίνει αγάπη.
    Σκέψου πολύ καλά. Τωρα μπορεί να χτυπιέται και να σε παρακαλάει.Να σου πω όμως κάτι?
    Ο πρώην μου, (πολύ κοντινη περίπτωση με τη δική σου), με κυνηγαει ακόμη και έχουν περάσει δέκα χρονια. Σου φαίνεται υπερβολή?
    Και όμως. Ετσι είναι, αλλά δεν είναι αποτέλεσμα της αγάπης του για μένα, αλλά ο εγωισμός και το τρελλό κόλλημα που φερνουν οι σκονες στον εγκέφαλο.
    Μακριά και όσο πιο γρήγορα γίνεται.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •