Διπλά και τριπλά προφίλ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 115
  1. #1

    Διπλά και τριπλά προφίλ....

    Είναι ένα θέμα που θέλω να ανοίξω εδώ και καιρό, αλλά με αφορμή τα σημερινά γεγονότα, το επίσπευσα.

    Αγαπητέ Νίκο.
    Τις τελευταίες μέρες υπάρχει μια γλυκειά ηρεμία στο φόρουμ και όλα δείχνουν πως με λίγη καλή θέληση και προσπάθεια θα βρούμε τους παλιούς καλούς μας ρυθμούς.
    Δυστυχώς υπάρχουν κάποια προφίλ που αδυνατούν να αντέξουν αυτή την εικόνα και έχοντας παρουσία μόλις λίγων ημερών εδώ, ξεθάβουν θέματα και προσπαθούν να ξανά-δημιουργήσουν εντάσεις.
    Δεν ξέρω αν επιτρέπει η πολιτική του φόρουμ διπλά και τριπλά προφίλ, δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται.
    Θα σε παρακαλούσα, να μου δώσεις μια απάντηση σε αυτό και αν απαγορεύεται να προχωρήσεις σε διαγραφη.
    Δεν είχα ασχοληθεί ξανά, αν είχαν πέσει στη αντίληψη μου πολλά μέλη που επανήλθαν με άλλο όνομα. Είχαν τους δικούς τους λόγους και δεν ασχολήθηκα.
    Τώρα όμως, βλέπω πως κινδυνεύουμε να γίνουμε πάλι τσίρκο και θα σε παρακαλούσα να το κοιτάξεις.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το επιτρέπω εγώ στη δική μου περίπτωση.ΝikoD,έχεις κάθε ελεύθερο όσον με αφορά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    πώς γνωρίζουμε τα μέλη αν δεν το δηλώσουν τα ίδια?όπως η RainAndWind ?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Δεν κατάλαβα τι λες άρκτος.

    Στην περίπτωση της Μάνιας, λες και έτσι είναι, πως μπήκε και ασχολήθηκε μόνο με το δικό σου θέμα, στο οποίο μάλιστα σε προκάλεσε για τσακωμό..
    Στην περίπτωση της ρειν, μπήκε και σκάλισε ένα ολόκληρο νημα που έλαβε χωρα πριν ενάμισι χρόνο και με καλεί να ζητήσω συγνώμη, πετώντας μου προσβολές προκειμένου να τσιμπήσω και να γίνει για άλλη μια φορά το φόρουμ μπάχαλο.
    Παράλληλα, χάθηκε μέλος που ήταν πολύ ενεργό εδώ μέσα.
    Σου φαίνονται συμπτωσεις όλα αυτά?
    Κάπως έτσι ζήτησα απ το Νίκο να κοιτάξει λίγο αυτό το θέμα, μηπως και βρούμε ποτέ την ηρεμία μας εδώ μέσα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    το παρατήρησα πως χάθηκε ένα ενεργό μέλος από εδώ μέσα...όσο για την περίπτωση της RainAndWind δεν το έχω διαβάσει.ποιο είναι?
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #6
    Originally posted by arktos
    το παρατήρησα πως χάθηκε ένα ενεργό μέλος από εδώ μέσα...όσο για την περίπτωση της RainAndWind δεν το έχω διαβάσει.ποιο είναι?
    Σου απάντησα με υ2υ. Ελπίζω ο Νίκος να μας λύσει τις απορίες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η περίπτωση της RainAndWind,είναι η περίπτωση μίας γυναίκας που είναι ακτιβίστρια πάνω σε θέματα δικαιωμάτων μειονοτικών ομάδων.Εκεί οφείλεται και το θέμα του ρατσισμού που άνοιξα πριν μέρες,βασισμένη πάνω σε κάποιες,let\'s say ηπιότερης μορφής σποντούλες που είχα διαβάσει σε κάποια threads.

    Μόνο που εκείνο το thread το άνοιξα χωρίς να έχω διαβάσει τις ακόμη μεγαλύτερες προσβολές κατά της γενετήσιας αξιοπρέπειας ατόμου,(που αυθαίρετα ταυτοποιήσατε ως ομοφυλόφιλο),και στο εν λόγω thread που έκανα ισχυρότερη κριτική και την προσωποποίησα,είδα πρώτον πως η γελοιοποίηση έφτασε να μπορεί άνετα να στοιχειοθετήσει καραμπινάτη προσβολή ατομικών δικαιωμάτων ατόμου και κακοποίηση με βάση το σεξουαλικό του προσανατολισμό.

    Για γνώση και συμμόρφωση κάποιων που δεν δείχνουν να σέβονται ατομικά δικαιώματα,δη σε forum ψυχολογικής υποστήριξης.

    Ας υποθέσουμε λοιπόν πως είχαμε να κάνουμε με ένα άτομο που αντιμετώπιζε ερωτήματα πάνω στη σεξουαλικότητά του,κρίση ταυτότητας του φύλου,ή άλλα σημαντικά ζητήματα στην προσωπική του ζωή,σχέσεις κτλ.
    Η επίθεση κάποιων συνδυασμένη με την ουδετερότητα άλλων,πιθανότατα εάν οι συνθήκες το ευνοούσαν,θα το οδηγούσαν σε σχίσμα μεταξύ της επιθυμίας αποδοχής της ταυτότητάς του από το ίδιο και της κοινωνικής(εν είδει forum)κατακραυγής.

    Κι επειδή άτομα φτάνουν να αυτοκτονούν στη χώρα μας καθώς κακοποιούνται από κράτος,νομοθέτες και κοινωνία,παιχνιδάκια σαν αυτό που παίξατε,θεωρούνται απαράδεκτα.

    Ας πιάσουμε τη Νature τώρα.Ήδη είχα κάνει μία παρατήρηση Θεοφανία,σε άλλο thread,πως χρησιμοποίησες προσωπικό της δεδομένο,ως χτύπημα κάτω από τη ζώνη.
    Στο εν λόγω thread τα σχόλια πήγαιναν και έρχονταν και γι αυτήν.Επειδή λοιπόν δεν θα αποκλείσω ένα μέλος που προσβάλλεται με αθέμιτο τρόπο,ούτε ασκώ επιλεκτική κριτική,εντάχθηκε στην προάσπιση του δικαιώματος του κάθε μέλους να νιώθει ασφαλές πως η κάθε του εξομολόγηση,δεν θα αποτελεί για κανέναν εργαλείο υποτίμησής του.

    Πέραν αυτών,εξακολουθώ να χαρακτηρίζω απαράδεκτη την στάση σας.Επιμένω πως χρειαζόταν διαχειριστική παρέμβαση.

    Το \"κατεβατό\"μου αυτό, ίσως απαντάει στο τι θεωρώ γεγονός που οφείλω να ξεχωρίσω και να τονίσω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αντε αρχισαμε παλι,καλα ειμασταν τοσο καιρο .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    καλά εγώ χαμπάρι δεν έχω πάρει!ποιο είναι αυτό το θέμα να το διαβάσω κι εγώ?
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    γιατι εγω που παρακολουθω νομιζεις οτι πηρα βρε αρκτε?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Empneusth,από πλευράς μου,υπάρχει κάθε διάθεση να προσπεράσω τα αγκάθια κάθε επικοινωνίας,όχι όμως εις βάρος του υπαρκτού κινδύνου κάποιων η ζωή να επηρεαστεί από τη μη γνώση ή έλλειψη ευαισθησίας κάποιων άλλων.Αν αυτή μου η παρέμβαση θεωρήσω πως γίνει κατανοητή,δεν θα έχω κανένα θέμα στο να πάμε παρακάτω.Αλλά κάτι κατηγορίες για το ποια είμαι,τι κάνω εδώ και τι πρεσβεύω,δεν μου το έδειξαν.Ανάθεση και αποδοχή ευθυνών λέγεται η λύση για μένα και πάμε γι άλλα.
    Μία καλοπροαίρετη κριτική όταν με κάποιον δεν συμφωνείς είναι άλλο,άλλο το μαχαίρωμά του για να σπάμε πλακίτσα σε threads.
    Μπορεί το αντίτιμο για ανθρώπους να είναι αρκετά επώδυνο,αναφερόμαστε σε πλάσματα με παρελθόν,πιθανότατα ήδη κακοποιητικό,όχι για μηχανές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν γνωρίζω πόσο καιρό αυτό συνεχίζεται.Ήδη είχα ασκήσει την κριτική μου στον Pano,γιατί και αυτός πολλάκις ξεπερνούσε τα όρια,κάνοντας το forum εξαιρετικά απωθητικό.Αλλά το ίδιο πρέπει να κάνουν τα μέλη όταν παρατηρούν ανισορροπίες προερχόμενες από προσωπικά πάθη,όχι επιλεκτικά βάση συμμαχιών.Αυτό θεωρώ σωστό.Αυτό κάνω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Θεοφανία
    Είναι ένα θέμα που θέλω να ανοίξω εδώ και καιρό, αλλά με αφορμή τα σημερινά γεγονότα, το επίσπευσα.

    Αγαπητέ Νίκο.
    Τις τελευταίες μέρες υπάρχει μια γλυκειά ηρεμία στο φόρουμ και όλα δείχνουν πως με λίγη καλή θέληση και προσπάθεια θα βρούμε τους παλιούς καλούς μας ρυθμούς.
    Δυστυχώς υπάρχουν κάποια προφίλ που αδυνατούν να αντέξουν αυτή την εικόνα και έχοντας παρουσία μόλις λίγων ημερών εδώ, ξεθάβουν θέματα και προσπαθούν να ξανά-δημιουργήσουν εντάσεις.
    Δεν ξέρω αν επιτρέπει η πολιτική του φόρουμ διπλά και τριπλά προφίλ, δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται.
    Θα σε παρακαλούσα, να μου δώσεις μια απάντηση σε αυτό και αν απαγορεύεται να προχωρήσεις σε διαγραφη.
    Δεν είχα ασχοληθεί ξανά, αν είχαν πέσει στη αντίληψη μου πολλά μέλη που επανήλθαν με άλλο όνομα. Είχαν τους δικούς τους λόγους και δεν ασχολήθηκα.
    Τώρα όμως, βλέπω πως κινδυνεύουμε να γίνουμε πάλι τσίρκο και θα σε παρακαλούσα να το κοιτάξεις.
    Ευχαριστώ.
    Θα θελα να πω καποια πραγματα πανω σ αυτο το θεμα. Θυμαμαι πώς αυτη η ανησυχια ειχε τεθει απο αρκετα μελη και αλλες φορες στο παρελθον, δλδ η επαναφορα διαφορων χρηστων - που πιθανοτατα θα τους απαγορευονταν πλεον η εισοδος στο φορουμ-με νέα νικ. Οπως επισης θυμαμαι και ποσες φορες αναρωτιομασταν πχ. ποιος ειναι ο Oboro? να ναι ο κρινο, να ναι ο Πετραν, να ναι ο Ο_Ε_Δ....? Δανειζομαι ενα παραδειγμα με ολες τις απαντησεις που εχω ακουσει.Και εχω αναρωτηθει κ εγω σε καποιες περιπτωσεις, οπως στην περιπτωση που προαναφερω.

    Σκεφτομαι λοιπον, γιατι αυτες οι σκεψεις κ η αναγκη να ανακαλυψουμε οτι αυτος ο καποιος δεν μπορει να ειναι μονο αυτος αλλα ο τροπος γραφης του, οι αποψεις του να μην μοιαζουν με καποιου αλλου? Γιατι, να μην υπάρχει η αναγκη ενος μελους να γραψει σε ενα θεμα με τροπο που εμας δεν μας μοιαζει πολυ λογικος? Και γιατι οπωσδηποτε να ειναι αυτος το παλιο μελος που με ξενισε με ενα νεο νικ? Ειναι κακο να υπάρχουν ανθρωποι με αλλη οπτικη απο την δικη μας? Ειναι κακο να εκφερεται η διαφορετικη γνωμη με εναν τροπο που δεν μοιαζει στον δικο μας, αλλα σε καποιου αλλου που δεν συμπαθουμε?

    Και στην τελικη: αν θεωρησουμε οτι βρισκεται ενα διπλοπροφιλο, ενα μελος με 2-3 προφιλ, τί θα κερδιζαμε? Ποιο θα ηταν το θεμα που θα λυνονταν μ αυτο?

    Κατι τελευταιο, διαβαζω απο Εμπνευστη: \"Αντε παλι, καλα ειμασταν τοσο καιρο....\" Ας ξεκινησει ο καθενας μας απο τον εαυτο του. Κανενα μπαν δεν μπορει να διασφαλισει την ηρεμια, καμια αποχωρηση, αν δεν υπάρχει αυτη η διαθεση απο τον καθενα που συμμετεχει. Κ κανενας χωρος δεν γινεται τσιρκο με τη συμμετοχη ενος μονου ατομου, με αυτον τον σκοπο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΣOΦIA ΔEN EINAI ΘEMA ΔIAΦOPETIKHΣ OΠTIKHΣ AΛΛA KOPOIΔIAΣ OI ΔIΠΛOEΓΓPAΦEΣ. ΠX ΞEPEIΣ ΠΩΣ AN KAI EXOYME ΔIAΦOPETIKEΣ AΠOΨEIΣ ANHKEIΣ ΣTA ATOMA ΠOY ΣYMΠAΘΩ. OΠOTE ...
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    222
    Δεν ξέρω εάν υπάρχουν διπλά και τριπλά προφίλ.
    Αυτό που μπορώ να ξέρω είναι ότι σε όλους τους χώρους που μπορεί να υπάρχει ελευθερία μπορεί να υπάρχουν και να εμφανίζονται διάφοροι κλώνοι.
    Όμως αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να ενδιαφέρει όλους μας είναι να υπάρχει μια επικοινωνία και μια συζήτηση επιπέδου η οποία δεν ενοχλεί και δεν προσβάλει τον συνομιλητή.
    Στο παρελθόν βρέθηκα σε θέση άμυνας στην αρχή και μετά σε θέση επίθεσης με κάποιον από εδώ μέσα. Δεν μπορούσα να εξηγήσω την ζέση και την ανάγκη του να επικρατεί σε όλων των ειδών τις συζητήσεις και να προσβάλει εμένα και κάποιους άλλους εδώ μέσα. Όμως είδα ότι τελικά αυτό δεν είχε και καμία σημασία. Μεγάλα παιδιά είμαστε και λίγο πολύ όλοι μας μπορούμε να καταλάβουμε τι μπορεί να παίζεται. Πιστεύω λοιπόν ότι καλό θα ήταν να ασχολούμαστε με θέματα που αφορούν τις ψυχολογικές παθήσεις και μόνο αυτές.
    Το να εμπλεκόμεθα σε ατέρμονες συζητήσεις του στυλ μου είπες αλλά και εγώ σου είπα γιατί εσύ πρώτος μου είπες, δεν έχουν κανένα νόημα .
    Άποψή μου είναι να μην ασχολείται κανείς με αυτούς που τον ενοχλούν και τον προτρέπουν με τον τρόπο τους να απαντήσει.
    Έτσι απλά θα μειωθεί η ανάγκη τους να φιλονικήσουν και όταν δεν θα βρίσκουν ανταπόκριση απλά θα εξαφανίζονται από τον χώρο αυτό.
    Και παιδιά μην ξεχνάτε να διαβάζετε επάνω αριστερα όταν μπαίνετε σε αυτήν εδώ την σελίδα. Γράφει με μεγάλα καθαρά γράμματα forum υποστήριξης. Αυτό να έχετε πάντα στο μυαλό σας. Όλα τα άλλα είναι απλά για να καταναλώνουμε χρόνο και να δημιουργούμε εντυπώσεις. Κάτι σαν τα παράθυρα των δελτίων ειδήσεων.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •