ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ

    Εδω και 3-4 μερες εχω φαγουρα και εξαψεις(σαν τσιμπιες),σε διαφορα σημεια του σωματος...κυριως ομως στο κεφαλι και το προσωπο.Ολη την ωρα ξυνομαι,δε σταματα με τπτ αυτο το πραγμα...Υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχοσοματικο η νευρικης φυσεως???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εχεις αποκλεισει την πιθανοτητα να ειναι κατι αλλεργικο;καποια ουσια που τρως η αναπνεεις...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    11

    ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ

    Eδω και 4 μερες εχω φαγουρα σε ολο το σωμα(κατι σαν βελονιες),μαζι με εξαψη πολλες φορες.Συνεχεια ξυνομαι...χωρις να εχω βγαλει σπυρακια η κατι αλλο.Μπορει αυτο να ειναι ψυχολογικο?Δλδ νευρικης φυσεως?Ειμαι εξαιρετικα αγχωδες ατομο και στρεσαρομαι ευκολα...επισης εχω προβλημα με αρρωστοφοβια.Με το παραμικρο τρεχω στους γιατους γιατι φοβαμαι μην εχω κατι το σοβαρο.

  4. #4
    Εγώ να δεις τι φαγούρες έχω! Έχω δερμογραφισμό και ροδόχρους.. είμαι φουλ στο άγχος γτ πρέπει να αλλαξω αγωγή κι έχω γίνει Τρις χειρότερα. Μπαίνω να κάνω ένα ντους και βγαίνω κατακόκκινη!
    Μια ώρα με την βεντάλια για να συνέλθω!
    Επίσης, μην ιδρωσω, φαγούρα και τσιμπηματάκια .. κοντεύω να τρελαθώ.
    Να πας σε δερματολόγο..
    Παίρνω αντισταμινικα τώρα.
    Εύχομαι τα καλυτερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Μήπως ξεκίνησες κάποιο φάρμακο ή συμπλήρωμα διατροφής; Η μητέρα μου έπαθε το ίδιο από το lecalcif (βιταμίνη d)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μήπως ξεκίνησες κάποιο φάρμακο ή συμπλήρωμα διατροφής; Η μητέρα μου έπαθε το ίδιο από το lecalcif (βιταμίνη d)
    εγω παντως εβγαζα καντιλες απο τις πολλες ασπιρινες περιπου 4 την ημερα για μια εβδομαδα και ξυνομουν κανονικα σαν πιθικι μαλιστα για τον ιδιο λογο δυσκολευομουν να κοιμηθω κτλ κτλ

  7. #7
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μήπως ξεκίνησες κάποιο φάρμακο ή συμπλήρωμα διατροφής; Η μητέρα μου έπαθε το ίδιο από το lecalcif (βιταμίνη d)
    Παίρνω κι εγώ lecalsif ! Λες να έπαθα το ίδιο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αν δεις το φύλλο οδηγιών το γράφει στις παρενέργειες. Η μάνα μου όταν το έκοψε σταμάτησε η φαγούρα. Υπάρχουν κι άλλα συμπληρώματα d που γράφονται, δοκίμασε κάποιο άλλο.

  9. #9
    Niels να σε ρωτήσω.. η μαμά σου το έπαθε μετά την πρώτη αμπούλα που πήρε, ή αφού το είχε πάρει κάποιες φορές συνεχόμενα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Νομίζω με τη δεύτερη. Μια την εβδομάδα έπαιρνε.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Νομίζω με τη δεύτερη. Μια την εβδομάδα έπαιρνε.
    Μακάρι να ήταν από αυτό, θα ησύχαζα.
    Όμως συνεχίζεται πολύ καιρό.. κι ας το διέκοψα..
    Τώρα με τρελαίνει η ζέστη και ο ιδρώτας. Μου έρχεται να πέσω από την ταράτσα. Τρίτο Καλοκαίρι χωρίς θάλασσα.
    Ούτε άσκηση πλέον! Πώς να ζήσω έτσι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Ο κνησμος ειναι μια αλλεργικη αντιδραση που εχει αίτια δυο ειδων κυρίως..... τροφες/φαρμακα και ενδύματα - υποδήματα - βακτηρια και μυκητες πανω στο δερμα. Αντιαλλεργικες αλοιφες υπαρχουν πολλες. Συμβουλεψου τον φαρμακοποιο και καλυτερα εναν δερματολογο, και κανε κατι, πριν αρχισουν οι μολυνσεις απο το πολυ ξυσιμο της επιδερμιδας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Μακάρι να ήταν από αυτό, θα ησύχαζα.
    Όμως συνεχίζεται πολύ καιρό.. κι ας το διέκοψα..
    Τώρα με τρελαίνει η ζέστη και ο ιδρώτας. Μου έρχεται να πέσω από την ταράτσα. Τρίτο Καλοκαίρι χωρίς θάλασσα.
    Ούτε άσκηση πλέον! Πώς να ζήσω έτσι;
    Χωρις θαλασσα, γιατι;
    Χωρις ασκηση, γιατι;

    Η ζεστη και ο ιδρωτας μεσα στο σπιτι μπορουν να αντιμετωπιστουν... Ανεμιστηρες οροφης, κλιματιστικα, αφυγραντηρες κτλ.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Χωρις θαλασσα, γιατι;
    Χωρις ασκηση, γιατι;

    Η ζεστη και ο ιδρωτας μεσα στο σπιτι μπορουν να αντιμετωπιστουν... Ανεμιστηρες οροφης, κλιματιστικα, αφυγραντηρες κτλ.
    Χωρίς θάλασσα λόγω ζέστης και ιδρώτα, χωρίς άσκηση λόγω σπυριών

  15. #15
    Quote Originally Posted by Myra2407 View Post
    Χωρίς θάλασσα λόγω ζέστης και ιδρώτα, χωρίς άσκηση λόγω σπυριών
    Και το αλάτι με ενοχλει(της θάλασσας) ????

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •