να μαι και γω στην 'παρεα' σας.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ κι εγώ με την Alobar.Γιατί δε δοκίμασες καλέ πρώτα μία άσκηση σωματική ώστε να εκτονώνεται ο οργανισμός σου,να κουράζεσαι περισσότερο πχ και να αρχίσει να αλλάζει το μοντέλο ύπνου,και πήγες κατευθείαν σε δραστικότερους τρόπους αντιμετώπισης;Δικαίωμά σου φυσικά,δεν σε κρίνω,απλά ρίχνω μία ιδέα.Γιατί να μην δοκιμάσεις και εναλλακτικούς τρόπους,όχι κατευθείαν χημικούς;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Alobar
    Καλημέρα. Αν έχω καταλάβει σωστά, για κάποιους λόγους που σου προκαλούν συμπεριφορά και συναισθηματική κατάσταση που δεν αρέσουν ούτε σε σένα τον ίδιο - και να υποθέσω ότι έχουν να κάνουν με άλλους ίσως; - έψαχνες μια γρήγορη \'λύση\' ή έστω ανακούφιση. Προσωπικά με στεναχωρεί αυτό όταν συμβαίνει - δυστυχώς έχω και στον περίγυρό μου αρκετούς ανθρώπους που χρησιμοποιούν τέτοιες λύσεις \'κουκουλώνοντας\' στην ουσία το όποιο πρόβλημα - γιατί συνήθως όχι μόνο δε βοηθούν, αλλά οδηγούν σε καταστάσεις που το ένα φέρνει το άλλο. Θα συμφωνήσω με τον Πετράν εδώ και ως πρώην αλκοολική θα σου πω ότι αν ήμουν στη θέση σου, θα προτιμούσα να ξαναρχίσω να πίνω δυο - τρεις μπύρες την ημέρα παρά να πάρω ψυχοφάρμακα και μάλιστα από μόνη μου ή επειδή μου το πρότεινε κάποιος άλλος. Μιλάμε για φάρμακα, άρα χρειαζόμαστε τη γνώμη γιατρού, απλά πράγματα. Ελπίζω να το δεις από άλλη οπτική το όλο θέμα και να καταφέρεις να το λύσεις, ό,τι κι αν είναι.

    :)

    με το να πάρεις ένα χάπι μια φορά γιατί έχεις ανάγκη να χαλαρώσεις δεν σημαίνει πως εθίζεσαι κιόλας.είναι προφανές άλλωστε γιατί πωλούνται χωρίς ιατρική συνταγή.

    το να προτείνεις σε κάποιον να πιεί αλκοόλ δεν νομίζω πως είναι απαραίτητα καλύτερο.απορώ κιόλας πώς λες ότι θα προτιμούσες να αρχίσεις να πίνεις 2 - 3 μπύρες όταν ξέρεις πόσο δύσκολα κόβεται?
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    παιδια, μηπως εχουμε μπερδεψει κατι εδω?
    απο ποτε το αλκοολ προτεινεται ως \"φυσικος\" τροπος αντιμετωπισης κρισεων?
    δεν πιστευω αυτα που διαβαζω!
    αυτη ΑΚΡΙΒΩΣ η λογικη ειναι που οδηγει στην εξαρτηση..
    οταν το αλκοολ η το ναρκωτικο, αρχιζει να ειναι φαρμακο για να νοιωσει καλυτερα αυτος που το παιρνει...
    καπου εκει, η λιγο μετα, ειναι που καποιος χανει το μετρο με τη χρηση. για να αποφευγει τον πονο...τον οποιο πονο..


    θα φτασουμε δλδ στο σημειο να συγκρινουμε τις λιγοτερο κακες ουσιες με τις χειροτερες , και μαλιστα θα απενοχοποιησουμε τον αλκοολισμο,βαφτιζοντας τον 2-3 μπυρες??
    μηπως να το παρουμε αλλιως? σα να βρηκαμε...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δε πιστεύω στα μάτια μου. Θα μου επιτρέψετε - ελπίζω - να θεωρώ ότι κάνω αρκετά σωστή χρήση της γλώσσας, διαφορετικά τόσα χρόνια δε θα μπορούσα να ασχολούμαι με τη λογοτεχνία κιόλας.

    \'... Καλημέρα. Αν έχω καταλάβει σωστά, για κάποιους λόγους που σου προκαλούν συμπεριφορά και συναισθηματική κατάσταση που δεν αρέσουν ούτε σε σένα τον ίδιο - και να υποθέσω ότι έχουν να κάνουν με άλλους ίσως; - έψαχνες μια γρήγορη \'λύση\' ή έστω ανακούφιση. Προσωπικά με στεναχωρεί αυτό όταν συμβαίνει - δυστυχώς έχω και στον περίγυρό μου αρκετούς ανθρώπους που χρησιμοποιούν τέτοιες λύσεις \'κουκουλώνοντας\' στην ουσία το όποιο πρόβλημα - γιατί συνήθως όχι μόνο δε βοηθούν, αλλά οδηγούν σε καταστάσεις που το ένα φέρνει το άλλο. Θα συμφωνήσω με τον Πετράν εδώ και ως πρώην αλκοολική θα σου πω ότι αν ήμουν στη θέση σου, θα προτιμούσα να ξαναρχίσω να πίνω δυο - τρεις μπύρες την ημέρα παρά να πάρω ψυχοφάρμακα και μάλιστα από μόνη μου ή επειδή μου το πρότεινε κάποιος άλλος. Μιλάμε για φάρμακα, άρα χρειαζόμαστε τη γνώμη γιατρού, απλά πράγματα. Ελπίζω να το δεις από άλλη οπτική το όλο θέμα και να καταφέρεις να το λύσεις, ό,τι κι αν είναι...\'.

    Ειλικρινά δε καταλαβαίνω, τί χρειάζεται να εξηγήσω από όσα έγραψα στις 7 αυτές προτάσεις. Έγραψα ξεκάθαρα ότι καλό είναι να μη καταφεύγουμε σε τέτοιες λύσεις, αλλά να προσπαθούμε να βρίσκουμε τη ρίζα του όποιου προβλήματος, είτε μόνοι μας είτε με τη βοήθεια ειδικών, αν δε μπορούμε μόνοι μας. Έχω επίσης γράψει σε άλλα θρεντς ότι είμαι εναντίον των ψυχοφαρμάκων, εκτός αν δε μπορεί να αντιμετωπιστεί αλλιώς το πρόβλημα.
    Και να πάλι η Άρκτος, που ή διαβάζει πρόχειρα - τουλάχιστον τα δικά μου - ή θέλει και βλέπει πράγματα που δεν έχουν γραφτεί. Το όλο ζουμί από το γραπτό μου λοιπόν είναι το \'κοίτα μέσα σου και μη καταφεύγεις σε πράγματα που το ένα θα οδηγήσει στο άλλο απ\' τη στιγμή που κάποιος δηλώνει εξαρχής ευάλωτος\'. Και μιας και ενοχλήθηκες βρε Άρκτε απ\' την παρέμβασή μου στο δικό σου θρεντ, ε τότε να σου πω ότι ενοχλήθηκα κι εγώ, γιατί ως πρώην αλκοολική θα έπρεπε να είμαι ένα φρικτό τέρας σε περίπτωση που πρότεινα σε κάποιον να αρχίσει να πίνει. Κι επειδή είμαι ένας πολύ ώριμος άνθρωπος με βαρύ φορτίο στις πλάτες του και σέβομαι ολονών τα προβλήματα, θα σε παρακαλέσω να μη ξανακάνεις κάτι τέτοιο όσον αφορά δικά μου λεγόμενα. Θα σε ενημερώσω επίσης ότι είμαι σε μείζονα κατάθλιψη, έχω γίνει 38 κιλά από το βάρος ΜΟΥ και δεν είμαι εδώ ούτε για να παρερμηνεύομαι, ούτε για να μπαίνω σε ατέρμονες ανούσιες συζητήσεις που πιθανόν κάποιους να τους ευχαριστεί. Να σου πω κιόλας ότι δε πρόκειται να πάρω ούτε για αστείο ένα τέτοιο φάρμακο, και επειδή είμαι πολύ κακός άνθρωπος, να σου πω ότι με τόσα στο κεφάλι μου κατάφερνα εδώ και 8 ολόκληρους μήνες να στηρίζω γυναίκα πρώην αλκοολική και ταυτόχρονα με ψύχωση.
    Αγαπητή Ρέμεντυ. Είδες κι εσύ λοιπόν κάποια πρόταση που δεν έχει γίνει. Μίλησα για μένα, δε πρότεινα κάτι. Επίσης, η εξάρτηση είναι προσωπική για τον καθένα. Είπα λοιπόν, ότι για μένα που ο αλκοολισμός ΜΟΥ έφτανε τις 22 μπύρες την ημέρα - στο θρεντ μου αυτά -, αν είναι να καταφύγω σε \'κάτι\' για να χαλαρώσω, θα επέλεγα ανάμεσα σε όλα τα ΣΚΑΤΑ που υπάρχουν, 2-3 μπύρες και μόνο. Για μένα που είχα φτάσει στον μεγάλο αυτό αριθμό, η ποσότητα που λέω είναι για χαλάρωση. Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή. Αν εσύ όμως θέλεις να θεωρείς πως είμαι ακόμη αλκοολική - είπαμε μιλούσα για μένα - με 2-3 μπύρες, είναι δικαίωμά σου.
    Άρκτε, δε θα ξαναπαρέμβω σε θέμα σου σεβόμενη τα σοβαρά σου προβλήματα για τα οποία σου εύχομαι να λυθούν με τον πιο ανώδυνο τρόπο. Ελπίζω να σεβαστείς κι εσύ τα δικά μου και να μη προχωρήσει, κουράστηκα ήδη να πληκτρολογώ, το σώμα μου είναι πολύ βαρύ. Με ενδιαφέρει όμως, εφόσον γράφω δημοσίως, να μη παρεξηγούνται τα λεγόμενά μου γιατί διαβάζουν άνθρωποι με προβλήματα και ξέρω τί θα πει πρόβλημα. Τουλάχιστον η Ρέίν κατάλαβε το πνεύμα μου. Ευχαριστώ.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αλομπάρ, να σε ενημερώσω πως δεν είσαι η μόνη με ψυχολογικά προβλήματα εδώ μέσα.
    δύο άνθρωποι που απαντήσαμε στο ποστ σου καταλάβαμε το ίδιο πράγμα για το αλκοόλ.εγώ διαβάζω πρόχειρα ή βλέπω πράγματα που δεν έχουν γραφτεί?
    επίσης να σου πω ότι το παρατραβάς αν νομίζεις πως ενοχλήθηκα από την απάντηση στο θέμα μου και γι΄αυτό είπα τη γνώμη μου εδώ.
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Δε ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά τώρα τελευταία παίρνω ένα συμπλήρωμα διατροφής με μελατονίνη, που φτιάχνει υποτίθεται τη διάθεση... και νομίζω ότι αισθάνομαι λίγο καλύτερα...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •