ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Δαναη μου πιστευω οτι περα απ\'το οτι κατα την περιοδο της εξεταστικης υπαρχει αρκετο αγχος,αγχωνεσαι ακομη περισσοτερο επειδη βαριεσαι οπως λες να διαβασεις,περναει ο χρονος ετσι και στο τελος καταληγεις να μη μενει χρονος για να καλυψεις την υλη.Σε αρκετους συμβαινει αυτο,για να μην πω στους περισσοτερους..Αυτο που χρειαζεται ειναι να προσπαθησεις να βαλεις ενα προγραμμα και να το τηρεις οσο μπορεις.Βρες δηλαδη καποιες ωρες που πιστευεις οτι θα μπορεις να συγκεντρωθεις καλυτερα(εγω για παραδειγμα μπορω ή το πρωι ή το βραδυ γιατι τις αλλες ωρες και να διαβασω,δεν καταλαβαινω τι διαβαζω:P)και προσπαθησε να αξιοποιησεις τις ωρες αυτες οσο το δυνατον καλυτερα.Αν δεις οτι δεν μπορεις να συγκεντρωθεις ή οτι ενω διαβαζεις σκεφτεσαι αλλα κλπ τοτε ειναι καλυτερα να σταματησεις το διαβασμα και να κανεις ενα διαλλειμα απ\'το να καθεσαι πανω απο ενα βιβλιο..Επισης το αγχος ωφειλεται και στο οτι ειναι η πρωτη εξεταστικη οπου τα πραγματα ειναι καπως διαφορετικα απ\'οτι στο λυκειο και ετσι σου ειναι προς το παρον αγνωστα..Σκεψου πως τα μαθηματα ειναι λιγα και οτι σε λιγο καιρο θα εχεις τελειωσει,ομως μεχρι τοτε προσπαθησε να πιεσεις λιγο τον ευατο σου και να διαβασεις οσο μπορεις..Ακομα μην ξεχνας πως ακομη και να μην τα πας τοσο καλα οσο θα ηθελες,δε χαθηκε και ο κοσμος αφου μπορεις να το ξαναδωσεις το μαθημα και να πας πολυ καλυτερα!!Φιλακια!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Danay
    αισθάνομαι κάτι που με κάνει να βαριέμαι και να κάνω οτιδήποτε άλλο εκτώς από αυτό που πρέπει να γίνει ...


    :/
    Αγαπητή Δανάυ...ακόμα και η ίδια σου η έκφραση αποτυπώνει λέξεις \"κλειδιά\" για να καταλάβεις κάποια πράγματα που σου συμβαίνουν.Αναφέρεσαι στο διάβασμα σαν μια διαδικασία απο \"αυτές που ΠΡΕΠΕΙ\" να γίνουν....άρα μια υποχρεωτική διαδικασία που το μόνο που σε δένει με αυτήν είναι μια σχέση καθήκοντος....Πολύ λογικό να σε φέρνει βαρεμάρα...μια τέτοιας μορφής πίεση....Καλό είναι να προσπαθήσεις να βρείς και άλλα πράγματα που να σε συνδέουν με το διάβασμα....να αρχίσεις να βρίσκεις τα ενδιαφέροντα σε αυτό...όπως επίσης (δεν ξέρω σε ποιά σχολή είσαι) να επανεξετάσεις και τον τρόπο που μελετάς.Σε κάποια φάση...για να αποτυπώνω πιο γρήγορα αυτά που διάβαζα (απ το λύκειο ακόμα) άρχισα να γράφω μικρούς τίτλους δίπλα σε κάθε παράγραφο...και στη συνέχεια άρχισα και να προσπαθώ να κάνω σχεδιαγράμματα ή και ζωγραφιές που να αποτυπώνουν έννοιες που δεν μπορούσα εύκολα να προσεγγίσω...και έτσι το διάβασμα έπαιρνε διαστάσεις ζωγραφικής ή και χόμπυ τέλος πάντων.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    3
    αλλε μου εαυτε και εγω μια απο τα ιδια....

    οι λυσεις που σου προτεινουν τα παιδια ειναι οι πλεον καταλληλες. αλλα ως αλλο σου μισο σου λεω να μην πιεζεσαι. τα μαθηματα θα ειναι εκει και τον σεπτεμβρη, η δαναη θα ειναι καλα ψυχικα μεχρι τοτε? στο λεω γιατι εγω τοσα χρονια προσπαθουσα να ικανοποιησω παντα τις αναγκες των αλλων και ποτε τις δικες μου. ετσι κατεληξα να αυτοπαγιδευομαι... για αυτο σου λεω εαυτε μου, χαλαρα η ζωη ειναι ωραια.

    να σου πω, στο κατω κατω δωσε και οτι κατσει, δεν θα κριθει απο 1 ή 2 μαθηματα το πτυχιο σου ή η μετεπειτα εξελιξη σου.

    φιλια πολλα εαυτε μου

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Όπως και σεναν ή σε μια ηθοποιό ποθ κάνει πρόβα σε ένα ρόλο, δημιουργείται μια νευρική ενταση απο την πρώτη ματιά στο σενάριο κατά τη διάρκεια των δοκιμών μεχρι την τελική δοκιμη. Καθως επισης και ο φόβος της σκηνής πριν βγεί των πρώτη νυχτα. Αλλά μόλις βρεθεί στη σκηνη, με τους προβολείς αναμμένους και το σιωπηλό κοινό να περιμένει με ανυπομονησία, ο φοβος εξαφανίζεται και ο/η ηθοποιος δινει μια εξαιρετική παράσταση.Όπως και η ηθοποιός, ξέρετε την πορεία σας προν την τελειότητα. Ξέρετε το έργο απ΄έξω κι ανακατωτα. Αλλά φυσιολογικά βρίσκεστε σε ένταση και νευρικότητα και έχε προσδοκίες. Ορισμένοι ηθοποιοί είναι σωματικά άρρωστοι πριν βγούν στη σκηνή για την παράσταση. Απαλλάσσονται με αυτό το σωματικό τρόπο, από όλες τις αμφιβολίες τους και τις νευρικότητες και από το φόβο της σκηνής. Τοσο απελευθερωμένοι που κάνουν μια επιτυχία είσοδο και δίνουν μια εξαιρετική παράσταση.
    Μπορείς κι εσύ να απελευθερωθείς απο τη νευρική ένταση.\'Οχι αρρωσταίνοντας αλλά δυναμικά και εγκεφαλικά απελευθερώνοντας τον εαυτό σου απο όλες τις αρνητικές σκέψεις αγχους που έχουν δημιουργηθεί.Τη νύχτα πριν τις εξετάσεις καθάρισε το μυαλό σου απο το άγχος. Ξέχασε την προσπάθεια να θυμηθείς τι θα πρέπει να κάνεις.Ξεκουράσου καλά το βράδυ. Δεν θα έχεις πνευματική κενά.Το υποσυνειδητό σου θα επανέλθει με όλες τις απαντησεις στις ερωτήσεις.Γίνεται φανερο, λοιπόν, ότι οι μεγαλύτερς κρίσεις μπορεί να δημιουργήσουν μεγαλυτερς και μεγαλύτερης διάρκειας άγχη με ψυχοσωματικά αποτελέσματα.
    Οι καταστάσεις άγχους μπορεί να κατανικηθούν, βγαίνοντας έξω, μιλώντας και καταπολεμώντας την αιτία. Η πεσιμιστική προσωπικότητα αποτυγχάνεται να ανακαλύψει και να αποδεχθεί τη ρίζα του προβλήματος. Δεν υπάρχει πάλη για την εξάλειψη της αιτίας και η ένταση παραμένει, χειροτερεύοντας καθώς οι ώρες περνούν.
    Οσο νιώθουμε πως ελέγχουμε της κατάσταση, όλα πάνε καλά. Μολις αρχίσουμε να νιώθουμε οτι χάνουμε τον έλεγχο, μόλις νιώσουμε οτι δεν ανταποκρινόματε στο έργο που βρίσκεται μπροστά μας, τότε εκδηλώνουμε συμπτώματα αγχους.
    Ένα πολύ σημαντικό σημείο είναι οτι το άγχος δεν το δημιουργεί η κατάσταση αυτή καθαυτή. Η δική σας στάση απέναντι στην κατάσταση θα αποφασίσει αν θα αντιδράσει με άγχος η όχι.
    Το αγχος δεν ειναι ενσωματωμένο στην κατάσταση. Αν ήταν, τότε ορισμένα άτομα δεν θα πήγαιναν εξετασεις ήρεμα και χαλαρωμένα, ενω αλλά θα αναστατώνονταν και θα ήταν αδυνατο να σκεφτουν καθαρά:ολοι θα αντιδρούσαν με τν ίδιο τρόπο. Η κατάσταση είναι ιδια τόσο για όσους αντιδρούν ήρεμα οσο και για εκείνους που πανικοβαλονται, επειδη την αντιλαμβάνονται διαφορετικά.
    Το σωμα και ο εγκέφαλος συνεργάζονται στενά. Όποια μηνυματα στέλνει ο εγκέφαλος(ορθολογισμός) απο τη γέφυρα διακυβέρνησης, θα εκτελεστούν απο το πλήρωμα(νευρικο σύστημα). Αν ο εγκέφαλος πει στο νευρικο συστημα να τα βγάλει πέρα με υπερβολικές απαιτήσεις, το συμπαθητικό νευρικό σύστημα γυρίζει τον διακόπτη στη γρηγορη ταχύτητα. Μοιάζει με αλυσιδωτη αντίδραση που συμβαίνει μέσα σε δευτερόλεπτα. Αν η ικανότητα προσαρμογής υπερλειτουργήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα, το σύστημα θα καταρρεύσει. Θα καταλήξετε με καρδιακά νοσήμτα, νευρικό κλονισμό ή έλκος.
    ʼσκηση
    -Αποσύρθείτε το ταχυτερο και καθίστε κάπου.
    -Πάρτε μια βαθιά αναπνοή και κλείστε τα μάτια σας οταν εκπνέετε.
    -Παρτε άλλη μια βαθιά αναπνοή(πάντα με την κοιλιά) και κεσφιξτε τα δόντια.
    -Πάρτε άλλη μια βαθιά αναπνοή και αφηστε τους ωμους να πεσουν χαλαρά.
    -Πάρτε αλλη μια βαθιά αναπνοή και ανοιξτε τις παλάμες.
    -Εισπνεύστε βαθιά, κρατήστε την αναπνοή σας μετρώντας μέχρι το πέντε και εκπνεύστε πάλι. Επαναλάβατε το τελευταίο σημείο τουλάχιστον πέντε φορές.

    Ευχαριστώ!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Πραγματική ευχαριστηση μου γλικιά μου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Μπραβο Δαναη μου,μην αγχωνεσαι και θα τα πας μια χαρα!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Ακομα και να μην τα πας και τοσο καλα δεν εγινε και τιποτα αφου μπορεις να το ξαναδωσεις το μαθημα.Οποτε κανε οτι μπορεις αλλα μην αγχωνεσαι αν δεν τα καταφερεις κ τοσο καλα σε ολα!φιλακια!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    13
    Δαναη μου,

    ολα θα πανε καλα, μην αγχωνεσαι. Κι αν δεν πάνε , άνθρωποι είμαστε....λίγη περισσότερη αυτοπεποίθηση χρειαζεται.

    Ένα πραγμα κατάλαβα, το άγχοσ ωσ ενα σημειο ειναι δημιουργικό, απο εκει και πέρα \"σκοτώνει\" τον άνθρωπο.

    Σήκωσε το κεφάλι και πηγαινε με αυτοπεποιθηση...

    Καλη επιτυχία
    φιλακια

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Δανάη η μόνη λύση είναι να καταγράφεις τους στόχους σου στο ημερολόγιο που έχω δημιουργήσει (στα γενικα) όσον αφορά το διάβασμα και στη συνέχεια να μας δίνεις αναφορά αν πέτυχαν οι στόχοι, δηλαδή αν διάβασες όσο ήθελες! Και ανάλογα θα σε επιπλήτουμε ή θα σε επιβραβεύουμε! Καλό διάβασμα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Μπραβο Δαναη μου!Ειδες που δεν τα πηγες τοσο ασχημα οσο νομιζες τελικα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ολα καλα ολα καλα θα σου πανε!!!το λεει και ο ρουβας...φιλλακια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Μπραβο για τα αποτελεσματα!!Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για τις απουσιες τωρα,απλα προσπαθησε να μην κανεις πολλες..Καλα θα τα πας!Φιλακια!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Δεν εχει σημασια γιατι το αποφασισες αλλα σημασια εχει που το αποφασισες!Αλλωστε στο χερι σου ειναι να τα πας καλυτερα στο συγκεκριμενο μαθημα την επομενη φορα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ειδες ρε βλαμενο που ολα πηγαν καλα?ε..?χαζουλα μην ανχονεσαι και δειξε εμπιστοσυνη στην δαναη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Μπραβο Δαναη μου,καλα τα πηγες τελικα.Μην αγχωνεσαι που βαριεσαι να διαβασεις απλα τωρα εχοντας και την εμπειρια της πρωτης εξεταστικης προσπαθησε να οργανωσεις καλυτερα το χρονο σου για να μπορεσεις μεχρι την επομενη εξεταστικη να καλυψεις ολη την υλη των μαθηματων.Φιλακια!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •