"ανεξηγητο" αγχος.....παραμενει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58

    "ανεξηγητο" αγχος.....παραμενει

    Για σας.
    Αν και απο τριμηνου ειχα διαγνωστει με μικρου βαθμου καταθληψη και αγχωδη διαταραχη, σημερα μετα απο θεραπεια με entact 20mg διαρκειας 3 περιπου μηνων, η καταθληψη ειναι παρελθον, μιας και "βλεπω" το μελλον "ασπρο", επανεκτησα τις δυναμεις μου, καθως και το κεφι μου, Ομως πολλες φορες διακατεχομαι απο "αοριστες¨σκεψεις, που μου προκαλουν αγχος και μαλιστα κατι σαν "μινι-πανικο", που εχει ως αποτελεσμα να μου αλλαζει αμεσα την καλη μου διαθεση. Το πολεμαω, ως επι το πλειστον, με "αντιθετες" σκεψεις, διαβεβαιωνοντας τον εαυτο μου, οτι ουτε "τρελλος " ειμαι, ουτε αρρωστος, ουτε η ζωη μου δικαιολογει το αγχος αυτο. Προσπαθω να μην χρησιμοποιω xanax 0,25 που μου εδωσε ο γιατρος, αλλα δυστυχως πολλες φορες το χρησιμοποιω, για να ηρεμισω.
    Η απορια μου, η μαλλον η ερωτηση μου, ειναι αν καποιος απο εσας εχει το ιδιο με εμενα προβλημα, δηλαδη αρχικη καταθληψη με αγχωδεις διαταραχες, η οποια (πρωτη) διορθωθηκε, ενω το δευτερο προβλημ απαραμενει, αν και πιο "μαλακο"....τι κανει?
    Θα συνεχιστει αυτη η "ιστορια", η καποτε θα σταματισει? Χρειαζεται φαρμακευτικη θεραπεια? Και αν ναι τι? Διοτι παω και σε ψυχολογο, αλλα δεν βλεπω και μεγαλη αλλαγη, η οποια να ειναι αναλογη με το "αδειασμα της τσεπης" μου καθε φορα....(κανενα χιλιαρικο καθε μηνα..)
    Ευχαριστω εκ των προτερω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    IASWN, καλώς όρισες.το άγχος δεν πρόκειται να σου φύγει, όσο συνεχίζεις να πληρώνεις 1000 ευρώ κάθε μήνα για επισκέψεις σε ψυχολόγο.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Δεν λεω...! Μπορει να ειναι ενας παραγοντας και αυτος της \"διατηρησης\" του αγχους!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1
    IASWN
    Πριν από εννέα μηνες περιπου μου διέγνωσαν κι μένα μικρού βαθμού κατάθλιψη και αγχώδη διαταραχη.Ο γιατρός μου συνέστησε 15mg entact και xanax 0.5-1mg ανάλογα την ημέρα.Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μ\'εσενα κι έκανα υπομονή.Πήγαινα στον ψυχίατρο 1 φορα την εβδομάδα, κάποιες στιγμες είχα φοβίες αλλα υποχωρούσαν μετά από λιγο χωρις χρήση xanax,ώσπου σταδιακα το έκοψα τελείως.Οταν νιώθεις οτι αρχίζεις να φοβασαι χωρίς λόγο ή να αγχώνεσαι να κάνεις κάτι για να ξεχνιέσαι πχ εγώ έπαιζα στο pc ή έβγαινα βόλτα.
    Είχα την ίδια απορία μ\'εσενα αν αυτό θα συνεχίζεται για πάντα κι αποφάσισα οτι αφου μπορούσα να το ελεγχω,έπρεπε να κοψω και τον ψυχίατρο λογω χρημάτων.Ολα πηγαιναν καλα και μετά από 2 μήνες δεν χρειαζόμουν καθόλου το xanax,δεν είχα καμία φοβία ούτε αγχος, οπότε γιατί να παίρνω και το entact -γιατι να κάνω κακο στο συκώτι μου με τα χημικα-?Μέγα λάθος, τις τελευταιες 3 εβδομάδες ,έχω κόψει το entact,τα νεύρα μου είναι κουρέλια , τσαντίζομαι με το παραμικρό, δεν έχω όρεξη για τίποτα , ούτε για τα παιδιά μου και αισθάνομαι τύψεις γι αυτό.Ηδη καθε βράδυ νομίζω οτι κατι μου κολλάει στο λαιμό και δεν μπορώ να αναπνεύσω.Δεν θα αρχίσω πάλι τον ψυχίατρο , το entact σίγουρα.Από αύριο κιόλας.Μπορεί ίσως να πάω για μια γνώμη αλλα συστηματική ψυχανάλυση σίγουρα όχι.Γιατί να δίνω τόσα λεφτα όταν δεν κερδίζω τίποτα.¨Επρεπε ωστόσο να τον είχα ρωτήσει για την διακοπή του entact...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ποιες είναι οι αόριστες αυτές σκέψεις;Ανεξήγητο άγχος από αόριστες σκέψεις...Tι σκέφτεσαι λοιπόν συνήθως,ποιον τομέα της ζωής σου αφορούν;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Cisa,
    γιατί απορρίπτεις κάτι κατηγορηματικά χωρίς να το έχεις δοκιμάσει; Δε μιλάω συγκεκριμένα για την ψυχανάλυση αλλά για την ψυχοθεραπεία, όποιας μόρφής και να είναι αυτή;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    IASWN,
    όντως τα χρήματα που δίνεις είναι πολλά...
    Πέρα από αυτό, που είναι δική σου επιλογή,
    σε πόσο χρονικό διάστημα πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είσαι εντελώς καλά; Και από τι εξαρτάται αυτό το εντελώς καλά;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    15
    Φίλε Ιάσων
    Έχω μια παρόμοια εμπειρία χωρίς όμως την κατάθλιψη.
    Είχα κρίσεις πανικού τα τελευταία τρία χρόνια, μα τελευταία χειροτέρεψαν, πήγαινα σε ψυχολόγο αλλά δεν έβλεπα βελτίωση. Πήγα και σε ψυχίατρο και μου διέγνωσε Γ.Α.Δ. και μου έδωσε zoloft. Τον πρώτο καιρό χειροτέρεψα αλλά με τον καιρό συνήλθα και μάλιστα έφυγαν τα συμπτώματα και απέκτησα μια μόνιμη καλή διάθεση. Συνεχίζω την ψυχοθεραπεία αλλά υπάρχουν μέρες που έχω πάλι τα συμπτώματα. Αμέσως η διάθεση πέφτει και επανέρχεται λίγο αφότου φύγουν. Όμως το ότι δεν λένε να εξαφανιστούν τελείως με χαλάει και εμένα. Με την ψυχίατρο που μίλησα μου είπε ότι ακόμα δεν έχω σταθεροποιηθεί εντελώς με τα zoloft και αυτό δημιουργεί τις μεταπτώσεις. Πάντως xanax το αποφεύγω τελείως και έχω 2 μήνες να το βάλω στο στόμα μου. Το μόνο κακό είναι ότι πίνω, όχι σε επίπεδα αλκοολισμού, αλλά πίνω. Η ψυχίατρος μου φωνάζει όταν της το λέω και πιστεύει ότι και αυτό φταίει για τα πισωγυρίσματα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Γεια σας \"παιδια\"! Ελλειπα λιγο και ρο για δουλειες στο εξωτερικο, οποτε μου ηταν δυσκολο να διαβασω και να απαντησω,,,
    Συνεχιζω να λαμβανω καθε μερα entact 20mg, και η αρχικη μου καταθλιψη εχει εξαφανισθει τελειως. Ειχα ενα διαστημα 10 περιπου ημερων, οπου αισθανομουνα περιφημα. Λες και τιποτα δεν με ειχε πειραξει τοσο καιρο. Ελα μου ομως που το \"ρημαδι\" δεν λεει να φυγει! Εκει που ειμαι μια χαρα, ξφνικα, με διαπερναει μια αοριστη αισθηση φοβου, η οποια ειναι ικανη να μου διαλυσει την καλη διαθεση μου. οποτε εκεινη την ωρα, τιποτα δεν με ευχαριστει. Αμεσως λοιπον το πολεμαω, μονο με μια σκεψη.\"Δεν εχεις τιποτα, μην αγχωνεσαι\". Περναει για λιγο και ξαναερχεται, οποτε αυτη η \"διαδικασια\" ειναι απο μονη της ικανη να σε διαλυσει. Αυριο θα συζητησω με τον γιατρο μου (ψυχιατρο), την ενδεχομενη αλλαγη απο entact σε effexor, που εχω ακουσει οτι ειναι ανωτερο για την καταπολεμηση της ΓΑΔ. Πριν απο 8 χρονια ειχα παρει effexor, παλι για καταθλιψη (πολλα προβληματα με την δουλεια μου απο τοτε...), και ειχε δουλεψει αριστα. Βλακωδως το σταματισα μετα απο 4 χρονια (ημουν σε ΑΡΙΣΤΗ κατασταση), και ετσι μετα απο 1 χρονο, ξαναφτασαμε εδω, με πολυ πιο εντονα στοιχεια καταθληψης και αγχους. Να μην μακρυγορησω για τις παμπολες ιατρικες εξετασεις που εκανα το τελευταιο 7μηνο, δηλαδη μετα την πρωτη μου \"προσβολη\" απο κριση πανικου που ειχα...
    Τι κανω τωρα? Οσο παραξενο και αν σας φανει, κραταω ημερολογιο, και με excel εχω δημιουργησει πινακα με ημερομηνια και σταθμη αγχους/ημερα. Ετσι βλεπω πως παω...(τρελλο ε?),
    Αλλη διεξοδος ειναι να επικοινωνει κανεις με \"ομοιπαθεις\", διοτι μονο μεταξυ μας μπορουμε να βοηθηθουμε. Τις πιο πολλες φορες οι \"υγειεις\" μας θεωρουν αδυναμους.
    Θα σας ενημερωσω σχετικα με το τι αποφασισε ο γιατρος να κανει με την υποθεση μου.
    Γεια σας, και καλο κουραγιο σε ολους μας!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Originally posted by anwnimi
    IASWN,
    όντως τα χρήματα που δίνεις είναι πολλά...
    Πέρα από αυτό, που είναι δική σου επιλογή,
    σε πόσο χρονικό διάστημα πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είσαι εντελώς καλά; Και από τι εξαρτάται αυτό το εντελώς καλά;
    Οσο το δυνατον πιο γρηγορα!!!! Το γοργον και χαριν εχει!!!
    Ε, καλα να ειμαστε...με καλη διαθεση προπαντων, χωρις αρνητικες σκεψεις, μιας και δεν εχω καταθληψη

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1
    Γειά σας παιδιά πηρα την απόφαση να σας γρήψω εδώ γιατί αντιμετωπίζω ενα προόβλημα.εδω και 2 μήνες είμαι με αδικαιολόγητο άγχος και κάνω άσχημες σκέψεις.επίσης νιώθω οτι βρίσκομαι εκτός τόπου και χρόνου όλη την ώρα με αποτέλεσμα η ζωή μου να έχει αλλάξει λίγο.πήγα στον παθολόγο γιατί νόμιζα οτι έχω ιγμορίτιδα επειδή είχα παλιά και είχα παρόμοια προβλήματα αλλα δεν βρίσκει κατι αν και μου έδωσε φάρμακα.ακόμη του είπα ότι έχω αρκετό άγχος αυτό το καιρό και μου έδωσε το bespar.εγώ αρνούμαι να το πάρω και δεν το πήρα αλλα το άγχος και η κακοδιάθεση με έχει καταβάλει και δεν ξέρω τι να κανω πραγματικα....

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Γεια σου kwstantinos. Το αγχος δεν περναει ετσι, Τα ιδια ειχα και εξακολουθω, αν και σε πολυ μικροτερο βαθμο, να εχω. Πηγα αρχικα σε ψυχολογο, αλλα εκτος απο το χασιμο χρονου (κατα την γνωμη μου παντα), δεν ειδα και καμμια σοβαρη βελτιωση των συμπτωματων της αγχδους διαταραχης που ειχα. Ετσι αποφασισα να παω σε ψυχιατρο, που με εβαλε σε θεραπεια αρχικα με entact 20mg, και μετα συμπληρωση με effexor 37,5mg. Ειδικα μολις \"μπηκε\" το δευτερο στην θεραπεια, ειδα μεγαλη διαφορα. Το αγχος μου εχει πεσει παρα πολυ, αλλα εξακολουθει καποιες ημερες να εμφανιζεται, αλλα ειναι under control. Φυσικα η διαθεση χαλαει, αλλα ξαναφτιαχνει μετα απο λιγο, μολις ελλατωθει το αγχος.
    Αυτο που και εγω θελω να θεσω σαν ερωτημα, ειναι ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ θα παρει αυτο να εξαφανιστει. Ειναι σπασιμο μεγαλο, να σε \"χαλαει\" μια η περισσοτερες \"κακες και ανεξηγητες σκεψεις\", εκει που εισαι καλα, και επισης ειναι σπασιμο αυτη η μικρη υπνηλια που σου προκαλους αυτα τα φαρμακα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •