Ο ποιο καλός ψυχολόγος είμαι εγώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Πάτρα
    Posts
    36

    Ο ποιο καλός ψυχολόγος είμαι εγώ!

    Λοιπόν βρήκα ένα ωραίο αγχολυτικό τρόπο για να δίνω ωραίες απαντήσεις σε μένα. Παίζω την εξής φαντασίωση στο μυαλό μου:

    Είμαι λέει ένας γνωστός και επιτυχημένος ψυχολόγος, όπου στο γραφείο μου κάνουν ουρές για να με δουν άνθρωποι με διαφορά ψυχολογικά προβλήματα. Έχω φτιάξει όνομα στην αγορά για την αποτελεσματικότητα στις θεραπείες μου και είμαι γνωστός με το ψευδώνυμο «γάτος». Φαντάζομαι διαφόρους «ασθενείς» όπου στις συνεδρίες μας με ρωτούν διαφορά πράγματα για τις καταστάσεις που αντιμετωπίζουν. Οι απαντήσεις που δίνω είναι πανέξυπνες και βοηθούν τους ανθρώπους να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα τους. Φυσικά αυτό τονώνει περισσότερο την φήμη μου και μεγαλώνει την πελατεία μου.

    Περιττό να σας πω ότι οι ερωτήσεις που δέχομαι είναι οι ίδιες που θα έκανα εγώ σε ένα τέτοιο ψυχολόγο, και οι απαντήσεις έρχονται αβίαστα από τον καλύτερο ψυχολόγο τον εαυτό μας!

    Δοκιμάστε το

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    χμ πολυ καλο αυτο!μαρεσε θα το κανω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοεί ο ποιητής.Θα ήθελες να μας πεις περισσότερα πως αυτό επιδρά πάνω σου αγχολυτικά;Βάζεις στο μυαλό σου εσένα στη θέση ενός ψυχολόγου απ\'ό,τι έπιασα,δηλαδή ένα ιδιωτικό role playing?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    θελει να πει οτι το κολπο ειναι η αποστασιωμενη απαντηση που θα διναμε εμεις στον ευατο μαςκαι ισως να ναι αυη η λυση στο προβλημα μας σαν το τριτο ατομο σωστη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι ειπε ο καλλιτεχνης?
    βραχυκυκλωσα....

    (προσωπικα θα ημουν πολυ ικανοποιημενη να μπορουσα να κανω τον λογιστη του εαυτου μου χωρις να μπλεξω ασχημα.
    μεχρι ψυχολογο δεν φτανουν οι απαιτησεις μου...)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Πάτρα
    Posts
    36
    Βασικά αυτό ακριβώς που λες sunset εννοώ. Δεν είναι και τόσο πολύπλοκο ρε παιδιά, απλά χρησιμοποιείστε την φαντασία σας. Προσωπικά με βοηθά πολύ και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    να σα καλα !τωρα εχω εγνοιοες και δουλειες αλλα αργα το βραδυ που θα χω καθαρο μυαλο θα το κανω ελιπιζω να πετυχει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το θέμα είναι πως όσο ενδιαφέρουσα είναι ως σκέψη και όντως μπορεί να είναι υποβοηθητική και σημαντική η αυτογνωσία του καθενός μας ως κομμάτι μίας διαδικασίας αναγνωριστικής προσωπικών μας θεμάτων,τα ερωτήματα που θέτουμε στον εαυτό μας υπόκεινται στα όρια του εαυτού,άρα και της γνώσης/εμπειρίας/αντιληπτικής ικανότητας που διαθέτουμε σε συγκεκριμένη στιγμή.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by papg
    Βασικά αυτό ακριβώς που λες sunset εννοώ. Δεν είναι και τόσο πολύπλοκο ρε παιδιά, απλά χρησιμοποιείστε την φαντασία σας. Προσωπικά με βοηθά πολύ και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.
    καλα εκανες

    απο προσωπικη εμπειρια ομως, νιωθω πώς πολλες φορες οι ικανοτητες μου κ η αντοχη μου στερευουν. Και ετσι χρειαζομαι καποια βοηθεια. Ετσι κ αλλιως ομως, ο εαυτος μας ειναι αυτος που θα μας ξελασπωσει ή θα μας ριξει στα ταρταρα...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Τι λές Papg;εδώ δεν μιλάμε άνθρωποι που αντιμετωπίζου προβλημτάκια καθημερινής φύσεως.Υπάρχουν άνθρωποι όπως εγώ που νιώθουν κομμάτια και που παρά την αγωγή δεν βλέπουν να έχουν δυνάμεις παρά μια μεγάλη εξάντληση.μακάρι να ήταν όλα τόσο απλά.Ισως στις αρχές μιας όχι καλής ψυχολογικής κατάστασης να μπορείς να το κάνεις αλλά σε μια εμπεδωμένη κατάσταση που υπάρχει χημική ανισορροπία στον εγκέφαλο αυτά είναι αστεία

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by giota
    Τι λές Papg;εδώ δεν μιλάμε άνθρωποι που αντιμετωπίζου προβλημτάκια καθημερινής φύσεως.Υπάρχουν άνθρωποι όπως εγώ που νιώθουν κομμάτια και που παρά την αγωγή δεν βλέπουν να έχουν δυνάμεις παρά μια μεγάλη εξάντληση.μακάρι να ήταν όλα τόσο απλά.Ισως στις αρχές μιας όχι καλής ψυχολογικής κατάστασης να μπορείς να το κάνεις αλλά σε μια εμπεδωμένη κατάσταση που υπάρχει χημική ανισορροπία στον εγκέφαλο αυτά είναι αστεία

    Αυτά περι χημικής ανισορροπίας δεν ισχύουν πλέον giota. Στην κατάθλιψη βέβαια η βασική θεωρία μπλέκει πλέον τις περιοχές του εγκεφάλου που χρησιμοποιούν την σεροτονίνη αλλά αυτό είναι τελείως διαφορετικό από την \"χημική ανισορροπία της σεροτονίνης\" (αν ήταν θέμα χημικής ανισορροπίας, τότε η λήψη του αντικαταθλιπτικού θα ανακούφιζε άμεσα από τα συμπτώματα κάτι που φυσικά δεν γίνεται. Ο λόγος που τα αντικαταθλιπτικά παίρνουν καιρό να δράσουν είναι επειδή προκαλούν σταδιακές αλλαγές στα κύτταρα του εγκεφάλου-ποιο συγκεκριμένα αυτά που χρησιμοποιουν την σεροτονίνη) και φυσικά κάτι τέτοιο επίσης δεν μπορεί να προσδώσει αιτιότητα. Δεν είναι δηλαδή γνωστό αν η δυσλειτουργία του σεροτονεργικού σύστηματος οδηγεί στην κατάθλιψη η αν οι καταθλιπτικές σκέψεις οδηγούν στην δυσλειτουργία του σεροτονεργικού συστήματος (αν και μάλλον συμβάλλουν και αλληλο-επιρεάζονται ταυτόχρονα μεταξύ τους).



    Ωστόσο για τις κρίσεις πανικού δεν υπήρχε ποτέ θεωρία \"χημικής ανισορροπίας\". Μια θεωρία τέτοια είχε υποθεί παλιά για τον ρόλο του νευροδιαβιβαστή του στρες γνωστού ως \"νοραδρεναλίνη\" (η \"νορεπινεφρίνη\") αλλά ακυρώθηκε μετά από λίγα αποτελέσματα ερευνών που έδειξαν την κρίση πανικού να προκαλείται μέσω πάρα πολλών διαφορετικών τρόπων.


    Γενικά τα φάρμακα βοηθάνε επειδή αναγκάζουν \"επιθετικά\" τον εγκέφαλο να αλλάξει την λειτουργία πρως ποιο ευνοικούς τρόπους, όπως ακριβώς το depon ανακουφίζει από τον πυρετό \"ξεγελώντας\" το σήστημα του πυρετού χωρίς φυσικά να γιατρέψει την αιτία (π.χ. ίωση, βακτήρια κλπ.) Ο λεπτομεριακός μηχανισμός των ψυχο-φαρμάκων είναι άγνωστος γενικά.


    Ο λόγος που τα λέω αυτά είναι επειδή οι άνθρωποι δεν είναι έρμαια των βιολογικών παραγόντων. Άλλωστε συγκεκριμένες μορφές ψυχοθεραπείας έχουν δείξει ότι είναι ποιο αποτελεσματικές στην κατάθλιψη από μόνες τους σε σύγκριση με τα άτυπα αντικαταθλιπτικά SSRI. Για τις διαταραχές άγχους όπως στις κρίσεις πανικού η αποτελεσματικότητα είναι ακόμα μεγαλύτερη. Το να λες σε κάποιον ότι \"δεν ΄γινεται τίποτα είσαι το έρμαιο μιας χημικής ανισορροπίας\" τον κάνεις να παραδείδει τα όπλα και να παραδεχτεί τις ίδιες σκέψεις και συναισθήματα που είναι προβληματικές/προβληματικά (αφού τις αποδίδει σε εξωτερική αιτία π.χ. την υποτιθέμενη χημική ανισορροπία που έτσι και αλλιώς επιστημονικά δεν στέκει ούτε λίγο), εμποδίζοντας τον από πιθανές ευνοικές αλλαγές. Το να ρίχνεις όλο το βάρος της κατάστασής σου στα φάρμακα φέρνει σχεδόν πάντα αρκετή απογοήτευση, αφού τα φάρμακα σπάνια βοηθάνε από μόνα τους επαρκώς. Στο μυαλό, η βιολογία, η ψυχολογία και η κοινωνία συνυπάρχουν ταυτόχρονα στο βαθμό που δεν μπορεί να διαχωριστεί εύκολα το ένα από το άλλο. Το γεγονός ότι γράφω αυτή την στιγμή προέρχεται από προηούμενες γνώσεις που έχουν αποκτηθεί μέσα από κοινωνική μάθηση και αυτά τα γεγονότα πειροδοτούν αυτή την στιγμή που γράφω μυριάδες νευροχημικές δραστηριότητες στον εγκέφαλο μου. Δεν υπάρχει καθαρή αρχή και τέλος σε αυτή την διαδικασία, γι\'αυτό και ένα ψυχολογικό πρόβλημα μπορεί να \"χτυπηθεί\" από διάφορες πλευρές, βιολογικές (π.χ. ψυχοτρόπα φάρμακα), βιο-ψυχο-κοινωνικές (π.χ. γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία) η και τα δύο. Το γεγονός ότι θα θυμάμαι μετά τι έγραψα θα είναι αποτέλεσμα των νευρο-χημικών αλλαγών που θα έχουν αλλάξει την βιολογία του εγκεφάλου μου. Με αυτό τον τρόπο, ακόμα και οι ασκήσεις φαντασίας που λέει ο φίλος είναι και βιολογικά γεγονότα, όχι μόνο \"ψυχολογικός χαβαλές\" που αν γίνουν συστηματικά, αυστηρά και κατευθυνόμενα μπορούν να επιφέρουν κάποιες ευεργετικές αλλαγές.


    Όντως οι \"απεικονιστικές ασκήσεις\" (κατευθυνόμενη φαντασία) έχουν αρκετά καλά αποτελέσματα για τις κρίσεις πανικού, γι\'αυτό και έχουν ενσωματοθεί σε πολλά γνωστικο-συμπεριφορικά ψυχοθεραπευτικά πρωτόκολλα. Δεν ξέρω βέβαια το κατα πόσο \"πιάνει\" η συγκεκριμένη φαντασίωση του θεματοθέτη για τον καθένα (λολ) αλλά το να φαντάζεσαι διάφορες \"ηρεμιστικές καταστάσεις\" κατά την διάρκεια του άγχους, αν και΄δύσκολο, με συστηματική και έντονη εκπαίδευση μπορεί να έχει αρκετά καλά αποτελέσματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τhanks for the interesting feedback Petran.Ή μάλλον food for thought,λολ.Πολύ σημαντικά όσα μας αναλύεις στα posts σου πάντα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •