ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ??? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 169
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    να μην πας.ολα στο μυαλο σου ειναι.....αφου σου λενε οι γιατροι δεν εχεις τιποτα τελος.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Σε ευχαριστω πολυ RainAndWild το ξερω οτι κατι πρεπει να κανω γιατι δεν παει αλλο..Δε χαιρομαι τη ζωη μου για την οποια τοσο πολυ φοβαμαι..Ευτυχως σημερα επεσε κι ο πυρετος..Δεν παιζει να εχω μηνιγγιτιδα με 36,4 απο οσο ξερω ετσι δεν ειναι???Αν ξερει καποιος παρακαλω ας απαντησει για να ηρεμησω..
    Ειχα καταφερει με πολλη προσπαθεια να ξεφυγω απο ολο αυτο και τα καταφερα για ενα τετραμηνο..Ημουν τοσο χαρουμενος και ξεγνιαστος..Κι ημουν τοσο χαρουμενος!!!Καταφερα να ξεπερασω σε πολυ σημαντικο βαθμο τα ψυχοσωματικα(μουδιασματα κ.α.) που με βασανιζαν για κανα χρονο..Ευτχως αυτα δεν εχουν ξαναρθει κι οταν ερχονται καταφερνω κ τα διωχνω μονος μου..Αλλα οι σκεψεις επανηλθαν.Δεν ξερω αν συνδεεται αλλα οταν ημουν μικρος,στα 10 μου,επασχα απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη..Εχει καμια σχεση η ιδψ με νοσοφοβια-υποχονδριαση???

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    9
    α, καλά τα δικά σου συμπτώματα εγώ τα έχω εκ γενετής!
    και αν κάνεις μια μικρή δημοσκόπηση όλοι οι άνθρωποι μια κάποια μορφή νοσοφοβίας την έχουμε
    και δε το θεωρώ και τόσο κακό, πότε πότε να σου περνάει από το μυαλό μια τέτοια σκέψη
    θνητοί είμαστε, όχι θεοί αθάνατοι
    προσπάθησε να γίνεις φίλος με την ¨αρνητική\" σκέψη και να μη την αντιμάχεσαι
    αποδέξου την, μη την πολεμάς, λέγοντας δε πρέπει να το σκεφτω αυτό
    και σιγά σιγά θα αντιληφθεί και το σώμα και το μυαλό ότι δεν κινδυνεύεις από κάτι
    είναι άτομα που ζουν τη ζωή τους πολύ ανέμελα και αβασάνιστα
    και άλλοι που είναι πιο μεθοδικοί και συνειδητοποιημένοι
    συνήθως αυτοί οι τελευταίοι είναι και πιο επιρρεπείς σε ιδεοψυχαναγκασμούς και υποχονδριάσεις
    αλλά είναι κάτι απόλυτα φυσικό και σύνηθες
    εγώ το ξεπέρασα, όταν αντιλήφθηκα ότι όσους ρωτούσα μου έλεγαν ότι έχουνε τέτοιες φοβίες
    οπότε είναι κάτι κοινό και αφορά πολύ περισσότερα άτομα από όσο εν τέλει το παραδέχονται
    στο τέλος το συνηθίζεις και ηρεμείς

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Το δικο μου εχει καταντησει παθολογικο ομως..Καθε λιγο τρεχω σε γιατρους γιατι νομιζω οτι εχω κατι ολυ σοβαρο..Εκανα μαγνητικη εγκεφαλου ενω τρεις νευρολογοι μου ελεγαν οτι δεν χρειαζεται..Δεν ειναι και πολυ φυσιολογικο αυτο..
    Τελικα ξερει κανεις αν γινεται να εχει καποιος μηνιγγιτιδα με 36,5-37 πυρετο για να μου φυγει κι αυτη η ιδεα???

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    9
    εγώ τώρα που είμαι το πουλόβερ αν βάλω θερμόμετρο θα δείξει 37 και σε διαβεβαιώ ότι δεν έχω μηνιγγίτιδα!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    9
    το κόλπο είναι να μην πιάνεις στα χέρια σου το θερμόμετρο!
    κι εγώ την είχα πάθει μια φορά και όλη τη μέρα μετρούσα θερμοκρασίες!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Ναι αλλα εγω τρεις μερες τωρα ειχα 38 πυρετο,δυνατο πονοκεφαλο και πονο στον αυχενα..Γι αυτο ανησυχω!!!Αν ειχα κατι τετοιο ο πυρετος θα επεφτε???

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    9
    πονοκέφαλο και πόνο στον αυχένα έχει η μισή ανθρωπότητα
    πάρε ένα ντεπόν
    κι εγώ τώρα που νυστάζω πονάω και οδύρομαι
    ο πυρετός δε σημαίνει κατανάγκη ότι έχουμε κάτι ή είμαστε άρρωστοι
    είναι αντίδραση του οργανισμού
    προσπάθησε να ξεφύγεις από τον φαύλο κύκλο
    με βάση αυτά που γράφεις θεωρώ ότι είναι σύμπτωμα ψυχαναγκαστικό
    ειδικά μηνιγγίτιδα λίγο δύσκολο να έχεις

    εγώ πριν δύο εβδομάδες ήμουν γριπωμένος και το πέρασα δίχως να πάω γιατρό
    με τσαί και παστίλιες λαιμού
    κοιμήσου σήμερα καλά, χαλάρωσε και αν δε νιώθεις καλά
    ή πιστεύεις ότι δε νιώθεις καλά
    πήγαινε σε έναν οποιοδήποτε γιατρό για να σου φύγει η ιδέα
    μη το ψάχνεις και το βασανίζεις μόνος σου

    καληνύχτα!
    κοιμήσου και αύριο θα είσαι περδίκι

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δηλαδή Panito,σε είχαν πάει οι δικοί σου σε ειδικό και είχε γίνει εκείνη η διάγνωση;Ναι,η υποχονδρίαση είναι ακριβώς αυτό,η συνεχής ενασχόληση με το σώμα και τις λειτουργίες του,που σταδιακά αρχίζει να παίρνει όλο και μεγαλύτερη θέση στη ζωή του πάσχοντα,δυσχεραίνοντας τη λειτουργία πολλών τομέων της.Θα ήθελες να μας πεις εάν σου είχε δοθεί κάποια θεραπεία γι αυτό;

    Κοίτα,όσες φορές και να σου πούμε όλοι δεν είναι τίποτε,αυτό για σένα δε λέει κάτι.Εσύ θα παρακολουθείς το σώμα σου,θα το βάζεις κάτω από ένα μικροσκόπιο,και κάθε ανεπαίσθητη αλλαγή για σένα θα σημαίνει έναν λανθασμένο συναγερμό,πως πρόκειται για κάτι σοβαρό και αξεπέραστο.Κάθε νέο αποτέλεσμα αρνητικό σε κάποια εξέταση φέρνει μία παροδική ανακούφιση.Παρολαυτά αμέσως εφευρίσκεται το νέο υλικό,το νέο trigger,ένα βηχαλάκι,κάτι δέκατα,ένα πονάκι και πάμε ξανά.Ξέρω,έχω φίλη που πάσχει.Κάθε πρωί με παίρνει τηλέφωνο για να μου μιλήσει για τον νέο πόνο,που είναι σίγουρη πως είναι καρκίνος.:P
    Πρόσφατα πήγε μετά από επίμονες παραινέσεις μηνών για να την πείσω να δει ειδικό.Σε εκείνη λειτουργούσε ως έναρξη επεισοδίων κρίσεων πανικού και ξέρεις,όλο αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος.
    Ευτυχώς εκείνη δεν έχει internet,ξέρεις προφανώς πως το συνδέω αυτό,το επόμενο βήμα είναι πάντα η εμμονή να ακολουθείται από το να μάθεις τα πάντα για όλες τις συμπτωματολογίες σωματικών ασθενειών και να τις \"μεταφέρεις\"πάνω σου.

    Θα σε βοηθούσε πολύ η CBT,θα σου πει και ο Petran γι αυτό αν το διαβάσει.Γιατί το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι ο φόβος,αλλά η διαρκής ενασχόληση με αυτόν.Αυτό που ακολουθεί το φόβο,η έναρξη του νέου κυνηγιού σηματοδοτεί τα rituals,που απλά εδώ είναι οι εξετάσεις,οι επισκέψεις σε νοσοκομεία,ιατρεία κλπ.

    Δε σε βοηθάμε συζητώντας το κάθε σου\"εάν\"Panito,ούτε σε ανακουφίζουμε.Δεν θα το ξεπεράσεις πριν μπεις στη διαδικασία να πάψεις να θεωρείς πως θα σου περάσει έτσι στην ψύχρα.Πρέπει να κάνεις κάτι γι αυτό.




    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    http://www.iatronet.gr/default.asp
    Για να σου λυθουν ωρισμενες αποριες.
    Συμφωνω με οσους μιλησαν πιο πανω.Δεν εχεις τιποτα ,το πραγματικο σου προβλημα ειναι αλλο κ θελει αμεση επιλυση.Καλυτερα να πας σε ενα ψυχολογο.Εχεις παει ποτε?
    Μπορεις να μιλησεις εδω κ να δεις την γνωμη τους.Ειναι μια αρχη

  11. #26
    Originally posted by RainAndWind
    Δηλαδή Panito,σε είχαν πάει οι δικοί σου σε ειδικό και είχε γίνει εκείνη η διάγνωση;Ναι,η υποχονδρίαση είναι ακριβώς αυτό,η συνεχής ενασχόληση με το σώμα και τις λειτουργίες του,που σταδιακά αρχίζει να παίρνει όλο και μεγαλύτερη θέση στη ζωή του πάσχοντα,δυσχεραίνοντας τη λειτουργία πολλών τομέων της.Θα ήθελες να μας πεις εάν σου είχε δοθεί κάποια θεραπεία γι αυτό;

    Κοίτα,όσες φορές και να σου πούμε όλοι δεν είναι τίποτε,αυτό για σένα δε λέει κάτι.Εσύ θα παρακολουθείς το σώμα σου,θα το βάζεις κάτω από ένα μικροσκόπιο,και κάθε ανεπαίσθητη αλλαγή για σένα θα σημαίνει έναν λανθασμένο συναγερμό,πως πρόκειται για κάτι σοβαρό και αξεπέραστο.Κάθε νέο αποτέλεσμα αρνητικό σε κάποια εξέταση φέρνει μία παροδική ανακούφιση.Παρολαυτά αμέσως εφευρίσκεται το νέο υλικό,το νέο trigger,ένα βηχαλάκι,κάτι δέκατα,ένα πονάκι και πάμε ξανά.Ξέρω,έχω φίλη που πάσχει.Κάθε πρωί με παίρνει τηλέφωνο για να μου μιλήσει για τον νέο πόνο,που είναι σίγουρη πως είναι καρκίνος.:P
    Πρόσφατα πήγε μετά από επίμονες παραινέσεις μηνών για να την πείσω να δει ειδικό.Σε εκείνη λειτουργούσε ως έναρξη επεισοδίων κρίσεων πανικού και ξέρεις,όλο αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος.
    Ευτυχώς εκείνη δεν έχει internet,ξέρεις προφανώς πως το συνδέω αυτό,το επόμενο βήμα είναι πάντα η εμμονή να ακολουθείται από το να μάθεις τα πάντα για όλες τις συμπτωματολογίες σωματικών ασθενειών και να τις \"μεταφέρεις\"πάνω σου.

    Θα σε βοηθούσε πολύ η CBT,θα σου πει και ο Petran γι αυτό αν το διαβάσει.Γιατί το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι ο φόβος,αλλά η διαρκής ενασχόληση με αυτόν.Αυτό που ακολουθεί το φόβο,η έναρξη του νέου κυνηγιού σηματοδοτεί τα rituals,που απλά εδώ είναι οι εξετάσεις,οι επισκέψεις σε νοσοκομεία,ιατρεία κλπ.

    Δε σε βοηθάμε συζητώντας το κάθε σου\"εάν\"Panito,ούτε σε ανακουφίζουμε.Δεν θα το ξεπεράσεις πριν μπεις στη διαδικασία να πάψεις να θεωρείς πως θα σου περάσει έτσι στην ψύχρα.Πρέπει να κάνεις κάτι γι αυτό.




    Ετσι ειναι ρειν, για αυτό και σε όσα θέματα ανοίγει ο πανίτο τον ρωτάω γιατί δεν πάει σε ειδικό και δεν έχω πάρει ακόμη απάντηση.
    Πως είναι δυνατόν να πηγαίνει σε τόσους γιατρούς και να μην πηγαίνει στον κατάλληλο;
    Όπως και να χει, εμείς, (είναι κάτι που το έχει ζητήσει και αντμιν), πρέπει να προσπαθούμε να επικεντρώσουμε την προσοχή τέτοιων περιπτώσεων στο να αποφασίσουν να βρουν την πραγματική λύση και όχι να τροφοδοτούμε τον ψυχαναγκασμό του με συζήτηση πάνω σε αυτόν.
    Έχουμε μέλη που αντιμετωπίζουν τετοιου είδους προβλήματα και παραδείγματα για το που μπορεί να φτάσει αυτή η λανθασμένη προσέγγιση.

    Πανίτο, αφού από μονος σου λες πως έχεις ιστορικό με ψυχαναγκασμούς, γιατί δεν πας να το λύσεις παιδάκι μου? Σου αρέσει να υποφέρεις?
    Σήμερα είναι μηνιγγίτιδα, αυριο θα είναι καρκίνος, μεθαύριο σκλήρυνση, αντιμεθαύριο όποια καταστροφικότερη αρώστια ξέρεις και υποψιάζεσαι πως θα σε αποτελειώσει.
    Είναι κρίμα να αναλώνεις έτσι τον εαυτο σου όταν η λύση είναι πολύ εύκολη και μόνος σου την κάνεις δύσκολη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Παιδια ειμαι και παλι χαλια!!!Εχει ασπρισει καπως η γλωσσα μου,πηγα στο γιατρο κ μου ειπε οτι μαλλον εχω στοματιτιδα!!!Μου εδωσε ντακταριν!!!Ειδα ομως στι ιντερνετ οτι αυτο το παθαινουν κυριως οσοι εχουν aids..Ειναι το πρωτο συμπτωμα λεει!!!Φοβαμαι..Εχω τρλαθει!!!Βοηθηστε με..Εχει παθει κανεις σας στοματιτιδα ποτε???Απαντηστε μου σας παρακαλω!!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Βρε Πανίτο, δεν καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα είναι ψυχολογικής φύσεως; Γιατί τυραννιέσαι με αυτές τις ιδεοληψίες και δεν πας σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να σε βοηθήσει;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Ναι αλλα γιατι να παθω μηκυτιαση στη γλωσσα???Αυτο πιανει μονο οσους εχουν aids!!!Η\' μετα απο αντιβιωση..Εγω αντιβιωση δεν επαιρνα..Αρααα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    1ον. Η στοματίτιδα είναι μία φλεγμονή του στόματος, που μπορεί να οφείλεται σε ένα σωρό λόγους.
    2ον. Ανοσοκαταστολή δεν έχουν μόνο όσοι έχουν AIDS. Ένας σωρός λόγοι, π.χ. το άγχος.
    3ον. Αν επέλεγες να μελετήσεις τα πιο κοινά συμπτώματα του AIDS θα έβλεπες ότι υπάρχει ένας σωρός πιο ανησυχητικά συμπτώματα πέραν της φλεγμονής του στόματος.
    4ον. Επειδή οι σωροί έχουν αρχίσει και συσσωρεύονται δεν θα σου απαντήσω ξανά. Συμβουλέψου κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να απαλλαγείς από αυτές τις ιδέες. Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •