ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ??? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 169
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Panito μάθε πως καοολάει τι εϊτζ και χαλάρωσε.Στο τέλος θα πεθάνεις απο τον φόβο σου.Γιατί καλέ μου άνθρωπε να βασανίζεσαι τόσο;αφού υποφέρεις γιατί δεν πας στον κατάλληλο γιατρό να πάρεις μια αγωγή να ηρεμήσεις;αυτό που σου συμβαίνει το εχουν πάρα πολλοί άνθρωποι αλλά φροντίζουν να το ξεπεράσουν με το να πάνε στον ειδικό.Και αγωγή να πάρεις για ενα διάστημα δεν χάλασε ο κόσμος προκειμένου να ηρεμήσεις.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ούτε αυτή τη φορά θα έχεις δίκιο.Αντί λοιπόν να αναρωτιέσαι,αυτή τη φορά κάνε κάτι πιο ουσιαστικό από το ψάξιμο του σώματός σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    17
    Έχει δίκιο η giwta2. Δεν κολάει το aids τόσο εύκολα. Επίσης χαλάρωσε βρε παιδί μου. Θα πεθάνεις από το άγχος και δεν θα προλάβεις να πεθάνεις από άλλη αρρώστια. Και εγώ είμαι υποχόνδρια αλλά εσύ έχεις ξεφύγει. Πήγαινε σε έναν ειδικό γιατρό και πάρε αγωγή. Όλοι το έχουμε κάνει και έχουμε βελτιωθεί. Σίγουρα θα σε βοηθήσει. Μπορείς να κάνεις και ομοιοπαθητική - κάνω εγώ τώρα - αλλά έχει πιο αργά αποτελέσματα και στη φάση που είσαι εσύ καλύτερα να ξεκινήσεις με κανονική αγωγή και δευτερευόντως κάνε και ομοιοπαθητική που σου δείχνει και έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής. Βρες χόμπυ και κάνε και κανένα άθλημα. Κάνε κολύμπι που σε ηρεμεί. Υπάρχουν πολλές πισίνες στην Αθήνα. Εγώ κάνω συνέχεια όλο το χρόνο και είναι το μόνο πράγμα που με χαλαρώνει. Ή κάνε ποδήλατο. Σε τονώνει, σε γυμνάζει και μπαίνεις σε άλλο τρόπο ζωής. Αλλά προς Θεού μην κάνεις έτσι γιατί θα χάσεις πολλά πράγματα από τη ζωή σου με το να τρώγεσαι. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο και δεν σου αρέσει να αγχώνεσαι αλλά προσπάθησε να βγεις από αυτό το τέλμα.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Παιδια πηγα σε παθολογο για το λαιμο μου και του εδειξα και τη γλωσσα μου..Μου ειπε οτι δε βλεπει κατι παθολογικο ουτε καντιντιαση κι οτι εχω γεωγραφικη γλωσσα..Ποιος ομως εχει δικιο αυτος η η δερματολογος που μου εδωσε ντακταριν???

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Στοματίτιδα μπορείς να εμφανίσεις για 1000-2 λόγους (φαντάζομαι ότι με αυτή την φράση άρχισες να δημιουργείς σενάρια πάλι) και το AIDS (just lol) είναι φαντάζομαι ο ποιο σπάνιος. Τέτοια στοματικά διαλύματα δείνουν για οποιοδήποτε προβληματάκι στο στόμα γιατί \"απολυμαίνουν\" γενικά. Η ατάκα \"μου έδωσε ντακταριν γιατί μάλλον έχω aids\" είναι σουπερ αστεία σορρυ λολ. Επίσης εμένα η γλώσσα μου είναι πάντα άσπρη πίσω.Δηλαδή για να πάθεις στοματίτιδα από HIV θα έπρεπε να αρχίζει να εκδηλώνεται σε AIDS και τα λευκά σου να είναι πεσμένα επικίνδυνα (οπότε να μην έχει ο οργανισμός σου άμυνες οπότε να προσβάλλεσαι και από στοματίτιδες μαζί με πολλά άλλα...πολύ χειρότερα...). Δηλαδή τώρα εσύ έχεις προλάβει να εκδηλώσει aids που εκδηλώνεται μετά από 8 χρόνια αφού το κολλήσεις? Και έχεις χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια? (οπότε είσαι σε άθλια κατάσταση τόσο που η στοματίτιδα είναι το τελευταίο) Give yourself a break!

    Μην βγάζεις χαζά συμπεράσματα από συμπτώματα που διαβάζεις ξερά στο ιντερνετ και στο wikipedia αν δεν σπουδάζεις ιατρική δεν νομίζω να έχεις την εμπειρία να καταλάβεις σε ποια πλαίσια μια στοματίτιδα η ένα γενικό σύμπτωμα (π.χ. πόνος σε κάποιο σημείο του σώματος)-που μπορεί να σημαίνει χιλιάδες πράγματα- μπορεί να σημαίνει κάτι ποιο επικίνδυνο. Άλλωστε έχεις πάει σε τόσους γιατρούς. Λες όλοι αυτοί να μην έχουν την εμπειρία και να είναι λάθος και εσύ να έχεις την σωστή διάγνωση?


    Εχω περάσει και εγώ από αυτή την φάση και καταλαβαίνω πως είναι. Είναι κόλαση όλη η ζωή σου μπορεί να γίνει μια φρικαλέα ανησυχία και όλο αισθάνεσαι ευάλωτος και εύθραυστος.Ευτυχώς, τι να πω, μετά από χρόνια βασανισμού από αυτή την κατάσταση/διαταραχή πες το όπως θες έφυγε εδώ και μερικά χρόνια. Αν συνεχίσεις να σκέφτεσαι έτσι δεν θα έχει τέλος αυτό το πράγμα. Θα ανακαλύπτεις κάθε μέρα νεες ασθένειες και θα αναρωτιέσαι ψάχνωντας για συμπτώματα στο ιντερνετ ενώ παράλληλα θα ανακαλύπτεις νέες παθήσεις από τις άπειρες που υπάρχουν (και δυστυχώς δεν θα σου δώσουν τιμητικό πτυχίο ιατρικής). Τα γενικά συμπτώματα που περιγράφουν (π.χ. πόνος στην κοιλιά) εσύ μπορείς να τα συνδέεις με την ποιο σπάνια ασθένεια του κόσμου, το σύνδρομο jan-zuo-bruce-lee-myasaki και την πάθηση της κίτρινης αλεπούς ξέρω γω (δεν μπορεί θα υπάρχουν και αυτά). Φίλε, ο άνθρωπος μπορεί να πάθει τα 1000-2. Δεν έχουμε έλεγχο πάνω σε αυτό. Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απολαμβάνεις την ζωή για όσο αυτή διαρκέσει. Επίσης ψάξου και βρες τον σκοπό στην ζωή (αν δεν τον έχεις βρει) κάτι που να σε γεμίζει και να σε κάνει δημιουργικό. Η ζωή μας είναι περιορισμένη, χαοτική και απρόβλεπτη. Ο σκοπός δεν είναι να γίνει ένας εφιάλτης με ανησυχίες και εμμονές για το τι θα συμβεί, αλλά μια δημιουργική κατάσταση που το κάθε άτομο θα πρέπει να δώσει ότι έχει να δώσει σε αυτό τον κόσμο για το έστω περιορισμένο χρονικό διάστημα που του δόθηκε.


    Δες τι έχεις πραγματικά...


    http://en.wikipedia.org/wiki/Hypochondriasis


    Αν δεις ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς με τίποτα, για μια φορά πήγαινε να δεις τον κατάλληλο γιατρό...(κλινικό ψυχολόγο η ψυχίατρο)

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by Panito
    Ειχα παει με μια κοπελα πριν απο τεσσερα περιπου χρονια που γνωρισα σε ενα κλαμπ..Εννοειται οτι εβαλα προφυλακτικο απλα πριν γινει οτι γινει ακουμπησα με το χερι μου..... και μετα ακουμπησα και εμενα...Κολλαει τοοοσο ευκολα???Αυτο που λες με το αγχος ισχυει???Συνδεεται η καντιντιαση με το αγχος???
    Εσυ τουλαχιστον γαμησες. Και οχι δεν κολλαει ετσι-ελεος.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Panito ήθελα να στο γράψω για την γεωγραφική γλώσσα αλλά φοβήθηκα μήπως τρμάξεις;Είχαν ο γιός μου μικρός και της κουνιάδας μου τα παιδιά.δεν είναι τίποτε ανησυχητικό απέφυγα να το αναφέρω γιατί μπορεί να κολλούσες σε άλλο.Πήγαινε βρε Πανίτο στον γιατρό κάνε μερικούς΄μήνες μια θεραπεία αμαρτία είναι να χαλάς την ποιότητα της ζωής σου

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Δηλαδη η γεωγραφικη γλωσσα δικαιολογει το οτι η γλωσσα μου ειναι ασπρη σε μερικα σημεια???

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    17
    Panito ακόμα και εγώ που έχω 100 φοβίες τρελαίνομαι με αυτά που λες. Ηρέμησε, πήγαινε σε έναν ειδικό και άσε τη γλώσσα σου. Και η δική μου γλώσσα είναι άσπρη σε μερικά σημεία. Χαλάρωσε, βρες κανένα χόμπυ και άσε τα άγχη. Μην εγκλωβίζεσαι στις σκέψεις σου. Βγες έξω με την κοπέλα σου και απασχόλησε το μυαλό σου με πιο δημιουργικά πράγματα. Χρησιμοποίησε τη γλώσσα σου για πιο σημαντικά πράγματα από το να την κοιτάζεις στον καθρέφτη και να σκέφτεσαι αγχωτικές καταστάσεις. Πάρτο αλλιώς γιατί στο τέλος θα αρρωστήσεις στ\' αλήθεια.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιι πανίτο το είχαν τα παιδια της κουνιάδας μου και την είχα ρωτήσει πριν κάνω παιδιά εγώ.μετά εμφανίστηκε και στον γιό μου αρκετά χρόνια μπορώ να πω.Τώρα δεν εχει τίποτε.Η διάγνωση ήταν γεωγραφική γλώσσα.

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    17
    Ωραία. Τώρα που το ξεκαθαρίσαμε το πράγμα μπορείς να κοιμηθείς ήσυχος. Μην σκέφτεσαι άλλο τη γλώσσα σου εντάξει??

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Ενταξει παιδια απο οτι μου ειπαν οι γονεις μου ειχα απο οταν γεννηθηκα γεωγραφικη γλωσσα(ειναι σχισμενη εδω κι εκει),το ειχε πει κι οπαιδιατρος..Μακαρι να ειναι αυτο..Μακαρι να μην ξανασκεφτω ποτε καμια αρρωστια..Δεν αντεχεται αλλο..Ειναι λες και εχω καθε φορα αυτο που σκεφτομαι..Ετσι νιωθω..Οταν π.χ. μου λεει καποιος να κανονισουμε κατι μετα απο κανα μηνα(ταξιδι,διακοπες κτλ) σκεφτομαι απο μεσα μου οτι αυτο δεν εχει νοημα γιατι μεχρι τοτε νομιζω οτι δε θα ζω..Δραμα!!!Ειχα καταφερει να ξεφυγω για καποιο καιρο αλλα δυστυχως ξανακυλησα...
    Δεν το κανω επιτηδες δεν το θελω..Το σιχαινομαι!!!Θελω να ξαναγινω και παλι \"φυσιολογικος\" οπως ολοι οι φιλοι μου..Τους βλεπω και τους ζηλευω..Θελω κι εγω να νιωσω ξεγνιαστος..Να ασχολουμαι με καθημερινα πραγματα και παλι..Πριν απο δυο χρονια ημουν η ψυχη της παρεας..Ποτε δε σταματουσα να γελαω..Και τωρα...Μακαρι να ξυπνησω αυριο και να μην ειναι το πρωτο πραγμα που θα σκεφτω η γλωσσα μου,καποια ελια μου,ενας βηχας,ενα μουδιασμα...Βαρεθηκα!!!Μπουχ τησα απο τους καρκινους και τωρα το aids..
    Δε σας κρυβω οτι ακομα δε μου εχει βγει η ιδεα οτι εχω aids αλλα θα κανω οτι μπορω για να το βγαλω απο το κολλημενο μυαλο μου..Ισως να φταιει η ιδεουχαναγκαστικη που ειχα μικρος δεν ξερω..Και μου το ειχε πει ο νευρολογος που πηγα να μου γραψει μαγνητικη εγκεφαλου..Μου ειχε πει και να κανεις την εξεταση δε θα σου περασει..Εγω ημουν σιγουραος οτι αν την κανω και βγει καθαρη θα τα ξεχνουσα ολα..Κι ομως και μαγνητικη εκανα και πεντακαθαρη βγηκε..Μονο που δεν ηρεμησα..Ενα χρονο μετα οι ιδιες απαισιες σκεψεις..Το μονο που δισφερει ειναι η ασθενεια που νομιζω οτι εχω..
    Εχω φτασει τη σχεση μου στα προθυρα του χωρισμου..Η κοπελα μου δεν αντεχει αλλο να ακουει για αρρωστιες..Οι φιλοι μου δε με παιρνουν πλεον στα σοβαρα..Ουτε εγω θα με επαιρνα να πω την αληθεια!!!Μακαρι να περασουν ολα με ενα μαγικο τροπο!!!Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα επρεπε να βγουν απο μεσα μου..Σας ευχαριστω μεσα απο τα βαθη της ψυχης μου για τη συμπαρασταση μου!!!Μου δινετε δυναμη!!!

  13. #58
    Πανίτο σε έχουν ρωτησει και άλλοι αλλα δεν απάντησες.
    Σε ψυχιατρο πήγες?

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Πηγα σε νευρολογο ψυχιατρο μου ειπε οτι εχω νοσοφοβια...Δεν ηθελα ομως να παρω χαπια...

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    κακώς πανίτο τώρα θα ειχες κάνει την θεραπεία σου και θα ησουν μια χαρά.Είναι κάτι που αντιμετωπίζεται και πολλοί άνθρωποι υποφέρουν.Προτιμάς να χασεις κοπέλα φίλους και πάνω απ\'όλα να υποφέρεις;Νομίζεις οτι θέλει κανείς να πίνει χάπια;δηλαδή αν είχες θυρεοεδή δεν θα επειρνες το χάπι κάθε πρωί;κάποια στιγμή θα πεθαινες.λοιπόν άσε τις εξυπνάδες΄κάνε την αγωγή σου και θα δεις πως θα βελτιωθεί η ποιότητα ζωής σου.Εξ άλλου για κάποιο διάστημα θα τα πάρεις

Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •