ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 169
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139

    ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ???

    Παιδια γεια σας και παλι..Πασχω απο νοσοφοβια-υποχονδριαση εδω και κανα χρονο..Αμετρητες εξετασεις αμετρηες ασθενειες..Καθε φορα η ιδια απαντηση απο τους γιατρους.."Δεν εχεις τπτ,εισαι απολυτα υγιης,παψε να αγχωνεσαι"..Αλλα εγω τιποτα καθε φορα κατι καινουργιο βρισκω να αγχωθω!!!Τωρα νομιζω Παλι οτι εχω μελανωμα..Ειδα εχθες μια ελια που εχω στο ποδι μου και μου μπηκαν ιδεες.Ειναι πολυ μικρη(το πολυ 2 χιλιοστα) αλλα δεν ειναι στρογγυλη κι εχει περιεργο(νομιζω...) σχημα..Η τραγικη ειρωνια ειναι οτι τον τελευταιο χρονο εχω παει 5 φορες σε δερματολογους για αλλες ελιες που νομιζα οτι ηταν μελανωμα..Ημουν σιγουρος αλλα ευτυχως δεν ηταν τπτ..Αυτη τη συγκεκριμενη ελια ομως δεν την εχω δειξει ποτε!!!Τι να κανω?Να ξαναπαω σε γιατρο η οχι?Οι δικοι μου με παρακαλανε να μην παω,η κοπελλα μου εχει αγανακτησει αλλα εγω φοβαμαι..Κι αν αυτη τη φορα εχω εγω δικιο???Βοηθηστε με!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γεια σου panito.Για τη νοσοφοβία τι κάνεις?
    Απ΄ότι φαίνεται τα υπόλοιπα,εμμονές για διάφορες ασθένειες είναι σύμπτωμα της πραγματικής ασθένειας.Πως το αντιμετωπίζεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Προσπαθω να το αντιμετωπισω μονος μου..Αλλες φορες τα καταφερνω αλλες οχι..Εχω καταφερει να περιορισω τα ψυχωσωμαυικα μου απντως..Ειναι κι αυτο καποια προοδος ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πανίτο σου περισσεύουν τα χρήματα;κάθεσαι και ψειρίζεσαι συνέχεια.οσο μεγαλώνουμε βγάζουμε και ελιτσες και πολλά.Εκείνη την κοπέλα θα την έχεις πρίξει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Ε ναι είναι και μπράβο σου αλλά γιατί δεν επισκέπτεσαι και έναν ψυχολόγο παρά να τυραννιέσαι με σκέψεις για διάφορες ασθένειες κ εξετάσεις κ κόντρα εξετάσεις?
    Δεν είναι καλύτερα να ασχοληθείς με το πραγματικό πρόβλημα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Εχετε δικιο αλλα καθε φορα μου μπαινει αυτη η βασανιστικη ιδεα στο μυαλο μου..Κι αν αυτη τη φορα εχω δικιο???Απλα αυτη η ελια δεν ειναι στρογγυλη οπως οι αλλες που εχω..Εχει περιεργο σχημα αν και πολυ μικρη...Καλυτερα να μην παω σε γιατρο λετε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Panito,δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα με τις εμμονές σαν αυτό το\"προσπαθώ να το αντιμετωπίσω μόνος μου\".Εκτός αν αντιμετώπιση θεωρείται το να βασανίζομαι με ψυχαναγκασμούς,να τρέχω συνεχώς για εξετάσεις και να υποβαθμίζονται σταδιακά και η ποιότητα ζωής μου και οι σχέσεις μου.Αυτό εγώ δεν το ονομάζω αντιμετώπιση,το ονομάζω άρνηση.Γιατί δε συμβουλεύεσαι κάποιον ειδικό αντί να ψάχνεις το επόμενο σύμπτωμα;Δεν το βλέπεις κι εσύ πως αυτός ο φαύλος κύκλος κάπου χρειάζεται μία βοήθεια για να σταματήσει;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Τελικα το πηρα αποφαση οτι η ελια δεν ειναι τπτ...Αλλα εδω κ δυο μερες με εχει πιασει μια γριπη κ εχω 38 πυρετο πονοκεφαλο και πονους στην πλατη κ τον αυχενα..Φοβαμαι μηπως ειναι μηνιγγιτιδα..Χτυπα ξυλο..Ξερει κανεις ποσο πυρετο εχεις σε τετοιες περιπτωσεις???Πανω απο 38???

  9. #9
    Πανιτο..όταν νιωθεις πως απειλείσαι από κάποια αρωστια τρέχεις κατευθείαν στο γιατρό.
    Αφού είσαι συνειδητοποιημένος πως το πρόβλημα σου δεν είναι όλες αυτές οι αρωστιες που βάζεις με το μυαλο σου πως έχεις, αλλά ότι μπαίνεις σε αυτη τη διαδικασία και τυρανιέσαι, γιατι δεν πας σε έναν ειδικό?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Θα παω μετα τις γιορτες..Προς το παρον ξερεις μηπως ποσο πυρετο κανει η μηνιγγιτιδα???

  11. #11
    Πανίτο....μέχρι μετά τις γιορτες η κατάσταση θα έχει γίνει ακόμα χειρότερη. Μέχρι τότε θα \"πάσχεις\" από καμιά δεκαριά αρώστιες ακόμη.
    Γιατι δεν θες να λύσεις το πραγματικό σου πρόβλημα και του δίνεις παρατάσεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by Panito
    Κι αν αυτη τη φορα εχω εγω δικιο??
    Αν αυτη τη φορα εχεις δικιο θα χαιρετησεις το ματαιο τουτο κοσμο. Ισως καλυτερα να ειναι για εσενα ετσι. Πολυς κοσμος δεν εχει το κουραγιο να αυτοκτονησει οποτε μια επαρατος ασθενια ειναι κατι σαν \"δωρο\". Σκεψου το Αν ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια. Αν θες να ζησεις τοτε αγνοησε πολυ απλα αυτα που ειπα.

  13. #13
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by Panito
    Κι αν αυτη τη φορα εχω εγω δικιο??
    Αν αυτη τη φορα εχεις δικιο θα χαιρετησεις το ματαιο τουτο κοσμο. Ισως καλυτερα να ειναι για εσενα ετσι. Πολυς κοσμος δεν εχει το κουραγιο να αυτοκτονησει οποτε μια επαρατος ασθενια ειναι κατι σαν \"δωρο\". Σκεψου το Αν ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια. Αν θες να ζησεις τοτε αγνοησε πολυ απλα αυτα που ειπα.
    Έλεος γουίνστον...εχεις αρχίσει και γίνεσαι επικίνδυνος!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Καλαμάτα
    Posts
    15
    Ό,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό λένε...Εσύ ό,τι δε σε σκοτώνει το αγνοείς..και ψάχνεις τον επόμενο \"θάνατο\".
    Μίλα σε ένα ψυχολόγο και άκουσέ τον...Δεν είναι κακό να πας σε ψυχολόγο, να πάρεις και κάποια αγωγή...Μη νοιώθεις ενοχές, δεν πάνε μόνο οπι τρελοί σε αυτούς τους γιατρούς.
    Και μην ψάχνεις να βρεις ποια συμπτώματα έχει μια αρρώστια για να δεις αν την έχεις. Ψάξε να βρεις ένα σύμπτωμα που έχει και δεν το έχεις εκεί και επικεντρώσου σε εκείνο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Winston,δε θέλουμε όλοι να προλειάνουμε την πορεία μας στον Άδη,κάποιοι γουστάρουμε τη ζωή και θέλουμε να τη γευόμαστε.Κι επειδή για να τη γεύεσαι τη ζωή πρέπει να μην ασχολείσαι κάθε λεπτό με θερμόμετρα,πίεση,δείκτες ινσουλίνης,εξετάσεις,γιατρ ούς και φάρμακα,γι αυτό το παιδί θέλει να του πούμε δυο κουβέντες που θα το ωθήσουν στο δρόμο για τη λύση.Όχι στον δρόμο για τον τάφο.Συν τοις άλλοις,δε μου αρέσουν τα ηλίθιά μας νεκροταφεία,εγώ θέλω να μετενσαρκωθώ αυτομάτως(πριν ψοφήσω καν) σε κάστορα,πειράζει;:P:P

    Panito,δε θα σου πούμε για τον πυρετό της μηνιγγίτιδας,γιατί έτσι θα τρέφαμε την εμμονή σου,ενώ δεν το επιθυμούμε.Να πας σε ειδικό για να μην σε απασχολεί ο πυρετός της αρρώστιας,αλλά η έξαψη της ζωής.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •