εχω γινει το παιδι για ολες τις δουλειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    εχω γινει το παιδι για ολες τις δουλειες

    τις τελευταιες μερες εχουν αρρωστησει με γριπη και οι δυο γονεις μου με αποτελεσμα να εχω φορτωθει εγω ολες τις δουλειες του σπιτιου.
    θα μου πειτε αυτο ειναι αναμενομενο και δεν πρεπει να γκρινιαζω και οντως δεν θα γκρινιαζα...
    αν ανεθεταν και στην αδερφη μου μερικες δουλειες(ψυχωσικη ειναι και οχι αναπηρη!!!!).εχει επαναπαυθει επειδη εγω τα κανω ολα και ξινεται ολη τη μερα.
    επισης δεν θα γκρινιαζα αν δεν υπηρχε τοση αχαριστια απο την πλευρα της μητερα μου.ενω με βλεπει να γαμιεμαι καθημερινα στις εσωτερικες και εξωτερικες δουλειες, επειδη χθες της ειπα οτι κουραστηκα μου απαντησε "να δουμε ποιος θα μας κοιταξει στα γεραματα μας..."
    εκεινη τη στιγμη μου ρθε να της πω "ποιος αλλος φυσικα?ο μαλακας η Γιαννα!!!!"
    ειναι πολυ αχαριστη και απονη!
    ο πατερας μου ενω δειχνει να εκτιμαει τις προσπαθειες μου χθες εγινε το εξης "θεικο" περιστατικο.
    εβηξα λιγακι και εντρομος ειπε "ωχ μην κρυωσεις και συ γιατι μετα ποιος θα μας κοιταει?"δλδ χεστηκε αν κρυολογησω και υποφερω.το μονο που τον νοιαζει ειναι μην χασει την δουλα του.
    να φανταστειτε σκεφτομουν να κανω μαθηματα οδηγησης αλλα αποφασισα οτι δεν προκειται να κανω γιατι θα φορτωθω εναν επιπλεον ρολο.τον ρολο του οδηγου.
    οταν χρειαζομουν το αυτοκινητο για να πηγαινω βολτες, μου αρνηθηκαν να κανω μαθηματα οδηγησης.
    τωρα που με εχουν αναγκη με παροτρυνουν να μαθω.
    ε αρκετους ρολους φορτωθηκα μεχρι στιγμης "της δουλας","του χαμαλη" να μου λειπει και ο ρολος του "ταξιτζη".
    ως εδω και μη παρεκει!!!
    κουραστηκα πια!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν πως δεν έχεις τη διάθεση,ούτε τα ψυχικά αποθέματα να παίξεις όλους τους ρόλους αυτούς.Τώρα το ζήτημα τίθεται ως εξής.Πώς μπορείς να κάνεις τα μέλη της οικογένειάς σου να το αντιληφθούν και αυτοί,ώστε το μοίρασμα των υποχρεώσεων να είναι ισορροπημένο;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ....Παρε και συ \'\'χαρτι\'\' απο εναν ..γιατρο ! .. και δειξτο τους ! (( δεν ειναι αναγκη να σε αρωστησουνε πραγματικα πρωτα , για να \'απαλαγεις υπηρεσιων\'.........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by amelie74
    να φανταστειτε σκεφτομουν να κανω μαθηματα οδηγησης αλλα αποφασισα οτι δεν προκειται να κανω γιατι θα φορτωθω εναν επιπλεον ρολο.τον ρολο του οδηγου.
    Kακώς αμελί μου.Να το κάνεις για σένα,για τις βόλτες σου κ.λ.π.Όσο για το ρόλο του οδηγού,θα το κάνεις εφόσον το θες και αν το επιλέξεις.
    Άλλο κάποιες φορές να θες εσύ να διευκολύνεις τους δικούς σου κι άλλο να νιώθεις υποχρεωμένη να το κάνεις.Δε θα είσαι.

    Περαστικά εύχομαι στους δικούς σου.Μη δίνεις σημασία είναι τεταμένο το περιβάλλον,πιέζεσαι κ εσύ με επιπλέον υποχρεώσεις κ δημιουργείται ένταση.
    Χαλάρωσε κ εσύ κ κάνε ότι μπορείς,μην τρέχεις σαν τον Βέγγο συνέχεια.....
    Ελπίζω να ηρέμησες,φιλάκια.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    να παρεις το διπλωμα αφου τ θελεις μονο για σενα και οι δουλειες παραπανω απο οσο χρειαζονται να κοπουν...και αυτο θα γινει οταν τους το δειξεις με τον τροπο δου πχ να το κανεις και καποοιος αλλος αυτος πχ η αδερφη σου ..πειτε τα ολα ατα μαζι να δεις τι θα πει..εξηγησε στη αδερφη σου μπροστα σε ολους οτι θα σαρεσε αν σε βοηθαγε που και που σε εναν ρολο που εχεις επωμιστει μονη σου..και εσυ να ξεκουραστεις ταυτοχρονα γιατι δεν ειναι και λιγα αυτα/...και σιγουρα εισαι και πιεσμενη λογω της αρρωστειας μεσα στο σπιτι σου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Φύγε από το σπίτι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    παιδια ενταξει τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα παρουσιασα.

    ουσιαστικα εχω αναλαβει να πεταω τα σκουπιδια και να αγοραζω ψωμι-γαλα-εφημεριδα οσων αφορα τις εξωτερικες δουλειες.
    απο δουλειες σπιτιου κανω ελαχιστες συγκριτικα με αυτες που κανει η μητερα μου.(δλδ το πολυ-πολυ να βαλω κανα πλυντηριο πιατων και να πλυνω καμια κατσαρολα).

    απλα αυτες τις μερες επειδη ειναι με γριπη οι γονεις μου φορτωθηκα με καποιες εξτρα δουλειες και ψιλοαγχωθηκα γι\'αυτο ανοιξα αυτο το θεμα.
    ημουν καπως αδικη με την μητερα μου, η οποια οταν ειναι υγιης ψιλοσκοτωνεται στις δουλειες σπιτιου.(μαγειρεμα, πλυντηρια ρουχων,σιδερο).
    σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τον χρονο σας:)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    σορρυ αλλα το εχω γινει παιδι για ολες τις δουλειες και μετα να λες δεν ειναι τοσο τραγικα δεν κολλαει!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    οκ λοιπον αλλαζω τον τιτλο σε \"εχω γινει παιδι για ολες τις δουλειες αυτες τις μερες\".

    εξηγησα παραπανω οτι επειδη η μητερα μου ειναι με γριπη αυτες τις μερες κανω εγω τις δουλειες και εχω κουραστει.

    δεν βλεπω τον λογο να δωσω περαιτερω εξηγησεις επι του θεματος...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •