Φάρμακα για μία ζωή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    libpa, εφόσον δεν γνωρίζει από τι πάσχεις πώς ξέρει ότι είναι χρόνιο?δεν έχω καταλάβει!δεν έχει κάνει διάγνωση?
    στη διπολική π.χ. ο γιατρός μου έχει πει ότι ένα φάρμακο θα το παίρνω σχεδόν για πάντα.είναι σταθεροποιητικό.αν ας πούμε για 10 χρόνια δεν έχω καταθλιπτικά ή μανιακά επεισόδια, πάει να πει ότι είμαι οκ.η διπολική θεωρείται δυσίατη ασθένεια.
    http://www.mazi.org.gr/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    libpa kai emena mou eipe oti ayto pou exo einai xronio alla den mou eipe tipota oti tha perno farmaka gia mia zoi.
    Alloste den ksereis ti ginete sto mellon,tha vgei i gonidiaki therapeia kai alla farmaka perissotero veltiomena opote adika anysixeis.To thema einai na antimetopisoume to paron kai gia to mellon vlepoume. ;)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Απάντησε μας με ειλικρίνεια..
    Εσύ τι κάνεις για το πρόβλημα σου;Πως το αντιμετωπίζεις;
    Πέρα απο τη γιατρό σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    libra μου κ να παιρνουμε μια ζωη φαρμακα δεν πειραζει.κ μενα με ειπε πως αν χρειεαστει θα τα περνω μια ζωη.μην στεναχωριεσαι γιαυτο το θεμα.αλοι που εχουν επιληψια απο παιδια τα περνουν κ θα τα περνουν τα φαρμακα ωσ να πεθανουν για μια ζωη....κ παιδια θα μπορεσεισ να κανεισ κ ολα ...υπαρχουν χιλιεσ φορεσ χειροτερα στιν ζωη.μην σκασ ζησε την ζωη σου οσο καλυτερα γινεται..το κυριοτερο ειναι νασαι ευτιχισμενη κ αφου τα φαρμακα σε κανουν καλα περνετα μια ζωη..μια ζωη τη εχουμε!!:):):):):)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    libpa,αν είχες διαβήτη ή κάποια άλλη σωματική ασθένεια που θα χρειαζόταν να παίρνεις φάρμακα ισοβίως,θα ήταν διαφορετικό;

    Κάποια στιγμή είχαμε βγει σε παρέα με ένα νέο άτομο που έπασχε από διαβήτη από μικρός(ξέρεις,από τις παρέες που γνωστός φέρνει γνωστό και μαζεύεστε διακόσοι λολ).Ενώ λοιπόν πίναμε καφέ,βγάζει τη δόση της ινσουλίνης του,σηκώνει τη μπλούζα του και την σουτάρει.Είχαμε μείνει όλοι κάγκελο,τόσο τα άτομα της δικής μας παρέας,όσο και στα τριγύρω τραπέζια.Έβαλε τα γέλια.H κίνησή του μου προκάλεσε απορίες,οπότε τον ρώτησα κάποια πράγματα για την ασθένειά του.Ήταν ορθάνοιχτος στο να μου λύσει τις απορίες,να μου εξηγήσει.

    Τι συμπεράσματα έβγαλα;Πώς με την κίνησή του αυτή να μην τρέξει να κρυφτεί σε μία τουαλέτα,εξυπηρέτησε τόσο τον εαυτό του,όσο και τους γύρω του.Πρώτον,εγώ η ανίδεη ενημερώθηκα για μία σοβαρή ασθένεια και γνώρισα ένα άτομο από τον πληθυσμό της ομάδας των διαβητικών.Μου έδωσε την ευκαιρία να μπω στον κόσμο τους,στα προβλήματά τους,στην καθημερινότητά τους.

    Αυτός αντιμετώπισε τον φόβο της\"διαφορετικότητας\"από την ασθένειά του απενοχοποιημένα,με τσαμπουκά,μάνι μάνι δηλαδή έπαιζε με τα δικά του χαρτιά σε ένα παιχνίδι που μπήκε χωρίς να το διαλέξει,μετά μας έκανε να γελάσουμε όταν μας εξήγησε πως το κάνει για να σοκάρονται οι γύρω του πολλές φορές και να βλέπει εκφράσεις διαφορετικές να αποτυπώνονται σε φάτσες αγνώστων,άρα με χιούμορ και δυναμισμό έφερε κάτι για το οποίο άλλοι θα μοιρολατρούσαν και θα \"κλαίγονταν\".

    Τον θαύμασα απεριόριστα.Είδα μπροστά μου το μεγαλείο ενός ανθρώπου που ενώ έχει αποδεχτεί και εξοικειωθεί με την ιδέα πως πάντα θα έχει μία ασθένεια,αυτό του το κάτι που τον έφερνε στην απέξω,το πέρναγε μέσα σε μας,μέσα στον γύρω κόσμο του,το έφερε με μεγαλείο,διάθεση παιχνιδιάρικη και το μείωνε,το προσέγγιζε χωρίς \"μεταφυσικό\" φόβο το διαφορετικό του.Ήταν δυνατός.

    Χωρίς να το γνωρίζει,εκείνο το απόγευμα αποτυπώθηκε στη μνήμη μου ανεξίτηλα.Από το τσαγανό του να \"δημοσιοποιήσει\"κάτι που άλλοι θα έκρυβαν,για να ενταχθούν,να εξομοιωθούν,να μην ξεχωρίσουν,για να μην κριθούν και βγούνε μείον.Ένας από τους μεγάλους,καθημερινούς ήρωες που υπάρχουν γύρω μας...:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    libpa στο μελλον θα εξελιχτεί η ιατρική οπως και με τα νεοτερα αντιψυχωτικα το 1990 (geodon,solian,zyprexa,seroquel,abilify ka) δεν ειναι οπως τα παλία φάρμακα.Ετσι και τα νεοτερα ατθπα αντιψυχωτικά θα εξελιχτούν και θα βγουν νεα φάρμακα πιο αποτελεσματικα.
    Μην στεναχωριέσαι θα παντρευτεις οταν θα ερθει ο καιρός σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    libpa, για να σε πιάσουμε πρέπει να διευκρινίσεις την ερώτηση :D. ξέρεις πόσοι άνθρωποι πάσχουν από κάποια ασθένεια σαν τις δικές μας και το κρύβουν?πάρα πολλοί.
    αν ο σύντροφος της ζωής σου δεν σε αγαπάει και φύγει, επειδή η φύση ήταν άδικη μαζί σου, κούνα του κι ένα μαντήλι.
    όσο για τον υπόλοιπο κόσμο δεν βρίσκω το λόγο να σε απασχολεί.
    δεν είναι μεταδοτικό.δεν είναι χολέρα.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Φάρμακα για μία ζωή;
    Εδώ και αρκετές μέρες βρίσκομαι σε ένα στάδιο διακοπής του φαρμάκου (σε συνεργασία με τον γιατρό βέβαια). Αρχικώς δεν ήθελα να το δηλώσω στο φορουμ, όμως άλλαξα γνώμη και μοιράζομαι τις εντυπώσεις μου σε αυτό το μήνυμα.

    Ο περιορισμός της λήψης του risperdal δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο σύνδρομο στέρησης ακριβώς. Η δυσκολία έχει να κάνει κυρίως με την προσαρμογή των νευροκυττάρων μου, αν μπορώ να το πω έτσι, σε ένα ευρύτερο συναισθηματικό πεδίο, έτσι, μειώνοντας την χημική παρέμβαση, σκέφτομαι περισσότερο (με ότι αρνητικό ή θετικό αυτό συνεπάγεται), νιώθω πιο ζωντανός, έχω περισσότερη σεξουαλική όρεξη (σε σημείο να έχω ξαφνικές στήσεις μετά από πολύ καιρό) κυρίως όμως το κομμάτι για το οποίο αισιοδοξώ είναι ότι (τουλάχιστον προς το παρόν) είναι πως η προσοχή μου (focus) φαίνεται να έχει βελτιωθεί όπως και η αυτοπεποίθηση μου, επομένως αισθάνομαι πως λειτουργώ με πιο αφυπνισμένες αισθήσεις.

    Αυτό το παραπάνω ήταν το θετικό μέρος του μηνύματος μου.

    Σε αυτό το στάδιο που βρίσκομαι ΔΕΝ έχω καταφέρει:

    Να ξανακτίσω τις ήδη κατεστραμμένες φιλίες μου ή να αλλάξω τον κοινωνικό \"αποκλεισμό\" από το \"φιλικό\" μου περιβάλλον.

    Να απαλείψω αυτό το τρελό και θεόσταλτο DNA που έμελε να μου τύχει στη ζωή. Ξεκάθαρα πράγματα.

    Να αποκτήσω τον επιθυμητό έλεγχο (δηλαδή τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης). Ναι μεν είμαι ευχαριστημένος και κυρίως δεν είμαι αχάριστος, δόξα το θεό, αλλά ευελπιστώ σε καλύτερα αποτελέσματα.

    Όταν εννοώ επιθυμητή κατάσταση εννοώ πράγματα ήδη γνωστά, όπως το νευρικό γέλιο (το οποίο με την μείωση έχει επανέλθει λιγάκι), τις στιγμές αφηρημάδας (να κοιτάω το κενό δηλαδή) και διάφορα άλλα τέτοια. Τουλάχιστον δεν έχει τύχει κάποιο σπαστικό νευρικής φύσεως σε περιβάλλοντα που δεν θα το ήθελα.

    Αυτά προς το παρόν. Σας ευχαριστώ όσους μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το μήνυμα μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    vince, είσαι λίγο ανυπόμονος ή μου φαίνεται ?
    αφού ακόμη βρίσκεσαι σε διαδικασία διακοπής του φαρμάκου.
    αυτά που ήδη νιώθεις νομίζω πως είναι πολλά.
    σου εύχομαι σύντομα να νιώσεις και τα υπόλοιπα.
    σκέψου πως τα υπόλοιπα είναι ας πούμε \"υποκατηγορίες\".
    σιγά σιγά θα γίνουν κι αυτά.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Arktos, ευχαριστώ για την απάντηση.

    Έχω την αίσθηση πως είμαστε πολύ καχύποπτος ως λαός (γιατί άραγε). Είναι αυτό που λένε οι ξένοι ..you have to see it to believe it. Μπαίνει εδώ μέσα, γράφει όποιος θέλει, τρελοί που το παίζουν ψυχίατροι, ψυχίατροι που το παίζουν τρελοί.. ο ένας δεν πιστεύει τον άλλον και δεν συμμαζεύεται αυτό το κουβάρι της αναξιοπιστίας.

    Τώρα ως απάντηση στο μήνυμα σου έχω να πω κάτι το πολύ απλό. Μίλα με πατάτες. Αντέχει μέσα στο χρόνο.

    Σημείωση
    Λένε πως για να μην σαπίσει το μήλο το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια ξεφλουδισμένη πατάτα στο πλάι. Αυτό είναι και το μυστικό της πατάτας, συντηρείται για πολύυ καιρό, έξου και η μαζικότητα της παραγωγής της. Ασχέτως αν είναι πολύ ή λίγο ωφέλιμη η πατάτα η επιτυχία της και η μαζική κατανάλωση από όλο τον κόσμο οφείλεται σε έναν και μόνο λόγο. Το χαμηλό κόστος παραγωγής. Με λίγη φαντασία η πατάτα, δηλαδή το φαγητό του παρόντος, μπορεί να αποκτήσει πολύ μεγαλύτερη αξία. Ας το δούμε και αυτό περικαλώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    vince,εύχομαι όλα να πάνε μια χαρούλα και σύντομα να σε έχουμε να μας λες,\"ρε παιδιά,ήταν πιο εύκολο απ\'όσο το φανταζόμουν\".:)Έχω την εντύπωση πως αυτοί σου οι προβληματισμοί είναι μία μικρή άμυνα,δηλαδή ένα δικό σου μικρό\"κατέβασμα\"των προσδοκιών.Είναι ο φόβος σου που το κάνει αυτό,για τυχόν ματαίωση των προσδοκιών σου,όχι η νοοτροπία μας ως λαός.Αλλά είναι ουσιαστικά ένα δείγμα αναγνώρισης και μίας πιθανής αρνητικής έκβασης,άρα είναι σε πλαίσια διαχείρισης και εξισορρόπησης των θέλω με τα μπορώ μας,ωραιότατο σημάδι ικανής αντιληπτικότητας!

    Μη φοβάσαι,όλα θα πάνε μια χαρά!Μπράβο σου για τη δύναμη,ακόμη και η έκφραση των δισταγμών μας είναι δύναμη,μας προσφέρει κι αυτή κάτι...Καλημερούδια vince!:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by vince
    Arktos, ευχαριστώ για την απάντηση.

    Έχω την αίσθηση πως είμαστε πολύ καχύποπτος ως λαός (γιατί άραγε). Είναι αυτό που λένε οι ξένοι ..you have to see it to believe it. Μπαίνει εδώ μέσα, γράφει όποιος θέλει, τρελοί που το παίζουν ψυχίατροι, ψυχίατροι που το παίζουν τρελοί.. ο ένας δεν πιστεύει τον άλλον και δεν συμμαζεύεται αυτό το κουβάρι της αναξιοπιστίας.

    Τώρα ως απάντηση στο μήνυμα σου έχω να πω κάτι το πολύ απλό. Μίλα με πατάτες. Αντέχει μέσα στο χρόνο.

    Σημείωση
    Λένε πως για να μην σαπίσει το μήλο το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια ξεφλουδισμένη πατάτα στο πλάι. Αυτό είναι και το μυστικό της πατάτας, συντηρείται για πολύυ καιρό, έξου και η μαζικότητα της παραγωγής της. Ασχέτως αν είναι πολύ ή λίγο ωφέλιμη η πατάτα η επιτυχία της και η μαζική κατανάλωση από όλο τον κόσμο οφείλεται σε έναν και μόνο λόγο. Το χαμηλό κόστος παραγωγής. Με λίγη φαντασία η πατάτα, δηλαδή το φαγητό του παρόντος, μπορεί να αποκτήσει πολύ μεγαλύτερη αξία. Ας το δούμε και αυτό περικαλώ.


    Vince, πρόσεχε με αυτά φίλε...είσαι σίγουρος ότι κατευθύνεις την σκέψη σου κανονικά? Σε αυτό το μήνυμα μου φάνηκε λίγο ότι ξέφυγες λέγο. Είναι πρωτυπο σαν απάντηση βέβαια δεν λέω χε :P



    Libpa, δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι για το \"αν εκείνο\", \"αν το άλλο\" για το μέλλον, γιατί στο τέλος μόνο με τα \"αν\" θα μείνεις. Φυσικά αυτό δεν ισχύει μόνο για τέτοιες καταστάσεις σαν την δική σου αλλά για οποιαδήποτε κατάσταση. \"Δεν θα πάω αύριο στην εργασία...αν με πατήσει αυτοκίνητο?\", \"δεν θα πετάξω αμερική...αν πέσει το αεροπλάνο?\", \"δεν θα πάω για διδακτορικό...αν δεν τα καταφέρω?\", \"δεν κάνω φίλους...αν με προδώσουν?\". Τέτοια \"αν-\" ΄μπορούν να γίνουν μάστιγα για τον οποιοδήποτε. Δίνεις υπερβολικό βάρος σε αυτό το πράγμα και πραγματικά δεν είναι έτσι. Προσωπικά αν γνώριζα μια κοπέλα που να μ\'αρέσει φουλ σε όλα, το τελευταίο που θα υπολόγιζα θα ήταν να έπερνε φάρμακα για ψύχωση. Αν του (χ,ψ,ζ ατόμου που θα βρεις στο μέλλον) αρέσεις σε όλα και έχει και ο ίδιος έχει κάποιο επίπεδο, το ποιο πιθανό είναι να μην τον νιάξει καν. Αν όντως σε έχει ζήσει και ξέρει πως είσαι, ξέρει ποια είναι η συμπεριφορά σου, και αυτή η συμπεριφορά που έχεις του αρέσει, δεν νομίζω να ασχοληθεί με το θέμα. Γιατί θα καταλάβει ότι η κοπέλα που έχει δίπλα του είναι μια καταπληκτική κοπέλα, που όχι μόνο δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα στην σκέψη και στην συμπεριφορά, αλλά αυτά είναι ποιότητες που τον τράβηξαν σε αυτήν.


    Είναι πραγματικά πως το παίρνεις και εσύ όπως εύστοχα σου είπε και η RainAndWind. Αν το θεωρείς εσύ \"σαν ένα μεγάλο κακό\" τότε αυτό θα προβάλεις στον κόσμο και είναι αρκετά πιθανό να τρομάξεις και κάποιον (π.χ. κάποιος μπορεί να πει μια αρνητική πληροφορία \"φωσκολικά\" και δραματικά αλλά μπορεί επίσης να την πει και πληροφορικά και ουδέτερα χωρίς να κουβαλάει μεγάλο \"συναισθηματικό φορτίο\") Αν το απομυθοποιήσεις εσύ η ίδια και το θεωρήσεις απλά σαν ένα στοιχείο του εαυτού σου που ρυθμίζεται με κάποιο φαρμακευτικό συμπλήρωμα τότε είναι σίγουρο πως θα προβάλεις μια χαλαρότητα, κάτι που θα κάνει και τον άλλο να νιώσει χαλαρά ώστε να μην φρικάρει.


    Αν γενικά κάποιος έχει θετικότητα. έχει λίγο χιουμορ, πιστεύει στον εαυτό του και στις δυνατότητες του, είναι δημιουργικός, δυναμικός και αποφασιστικός μεταξύ άλλων κλπ. τότε το ποιο πιθανό είναι να πορευτεί \"νικηφόρα\" στην ζωή, χωρίς να μπορεί να τον σταματήσει τίποτα,, πόσο μάλλον η \"ντροπή\" από μια μειονεξία που έχει, είτε αυτή λέγεται ψύχωση, είτε επιληψία, είτε διαβήτης,είτε κάποια σωματική αναπηρία είτε...


    ...αυτά τα πράγματα είναι τα τελευταία που θα έπρεπε να σκέφτεσαι. Σκεψου πρώτα την επόμενη μέρα, σχεδίασε για το πως μπόρείς να πετύχεις κάτι που θες, θέσε κάποιον στόχο και εκπλήρωσε τον, κάνε κάτι που να σε εκφράζει, βρες τον υποψήφιο γαμπρό και μετά αναλογίσου αυτά και αν ακόμα δυσκολεύεσαι ξαναγύρνα και εμείς εδώ θα είμαστε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Petran thanx για το μήνυμα. Ναι η αλήθεια είναι πως ξεφεύγει η σκέψη μου κάποιες στιγμές (για παράδειγμα να σκέφτομαι υπεραναλυτικά ή να \"παίζω\" με τις λέξεις) βέβαια αυτό δεν έχει καμία σχέση με το πρωταρχικό επεισόδιο.

    Αν δω ότι δεν μπορώ να τα καταφέρω χωρίς το φάρμακο τότε θα το ξαναρχίσω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by vince
    Petran thanx για το μήνυμα. Ναι η αλήθεια είναι πως ξεφεύγει η σκέψη μου κάποιες στιγμές (για παράδειγμα να σκέφτομαι υπεραναλυτικά ή να \"παίζω\" με τις λέξεις) βέβαια αυτό δεν έχει καμία σχέση με το πρωταρχικό επεισόδιο.

    Αν δω ότι δεν μπορώ να τα καταφέρω χωρίς το φάρμακο τότε θα το ξαναρχίσω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.


    Τίποτα vince. Στο είπα γατί γενικά βλεπω ότι \"ξεφεύγεις\" λιγάκι στο νόημα τελευταία, αν και μπορεί να είναι η ιδέα μου. Βέβαια αυτό μπορεί να υποδηλώνει και κάποια έξω-από-τα-τετριμμένα-σκέψη και δημιουργικότητα, απλά τα όρια σε αυτά τα πράγματα μεταξύ φυσιολογικού και μη-φυσιολογικού είναι λίγο στενά. Απλά να προσέχεις. :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by libpa
    Ρε παιδιά, ήταν κάτι που το σκεφτόμουν καιρό, αλλά δεν το έγραφα, γιατί δεν το σκέφτηκα. Πήγα πριν λίγο καιρό στη γιατρό μου, η οποία δουλεύει και σε νοσοκομείο, οπότε πήγα στο νοσοκομείο που δουλεύει έχοντας ραντεβού μαζί της. Τελικά όμως, ήρθε ένας άλλος γιατρός ο οποίος μου είπε πλην σαφώς ότι θα μου κόψει τα φάρμακα! Και όταν του λεγα ότι η γιατρός μου δεν μου τα κόβει, μου λέει έτσι σου πε; Ειρωνικά, δλδ σαν να λέει σε κοροιδεύει, θα στα κόψει. Μου το πε κιόλας. Ότι μου είπε ψέμματα η γιατρός μου για να μην κόψω λέει τα φάρμακα. Αλλά εμένα μου είχε πει η γιατρός μου ότι έχω κάτι το χρόνιο και αυτό μου κάνει εντύπωση. Που σημαίνει ότι δεν μου έλεγε ψέμματα. Και ρωτάω τώρα εγώ η δύσμοιρη. Παίζουνε μαζί μας οι γιατροί; Επειδή αυτή δεν θέλει να πάρει το ρίσκο μη χαλάσει η καριέρα της, μην πάω εγώ αύριο και πω κοίτα αυτή μου τα σταμάτησε τα χάπια και με ξανάπιασε, θα καταστραφεί εμένα η ζωή μου; Και δεν μου απάντησε κανείς στο φόρουμ εκτός από τον vince, τα χάπια θα τα παίρνετε μια ζωή; Ξέρω με τη σχιζοφρένεια τα παίρνεις μια ζωή αλλά και με τις άλλες ψυχώσεις; Εγώ γιατί είχα διαβάσει πως μόνο η σχιζοφρένεια δεν θεραπεύεται τότε που έψαχνα για τις αρρώστειες;;

    libpa. Τα έχουμε ξαναπεί. Υπάρχουν 2 είδη ψυχώσεων. Αυτές που βασίζονται σε εγκεφαλικές βλάβες (\"οργανικές ψυχώσεις\") και οι \"λειτουργικές ψυχώσεις\", γνωστές και ως σχιζοφρένεια. Δεν υπάρχουν άλλες. Εσύ προφανώς δεν έχεις κάποια εγκεφαλική βλάβη (έτσι δεν είναι?) οπότε έχεις το άλλο (που αποφεύγουν να το πουν σχιζοφρένεια λόγω του στίγματος. Μπορεί να το πούνε \"ψυχωσικό σύνδρομο\", \"ψυχωδική συνδρομή\", \"ψύχωση\" whetever. Aλλά αυτό είναι, το ίδιο πράγμα δηλαδή).


    http://www.elpiscare.gr/services2_3.php

    Συνήθως δίνουν τα φάρμακα εφ όρου ζωής. Δεν ξέρω τώρα τι σου λένε οι γιατροί. Περίμενε να σου πουν μην σκοτίζεσαι. Τι κερδίζεις από το να σκοτίζεσαι για το αν/τι/πως/που/πότε? Βλέπεις τι θα σου πουν και πράττεις ανάλογα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •