valdoxan - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 71

Thread: valdoxan

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Επισης θελω να σου πω οτι τα seropram και τα seroxat δεν κανουν απολυτως τιποτα!! Μακ ακου το κι εσυ αυτο!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Η ψυχίατρος έκρινε ότι δεν χρειάζομαι καν αγωγή, αλλά μου έδωσε μια για να αποβάλλω το έντονο άγχος για την υγεία μου και τα ψυχοσωματικά συμπτώματα που το εντείνουν. Ευχαριστώ πάντως, καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το seropram δεν μου κανει τιοτα ουτε εμενα . Το σεροξατ ομως , ναι . Ειναι αναλογα τον οργανισμο , αυτο που πιανει σε μενα , δεν κανει τιποτα σεσενα , ισχυει και το αντιθετο . Μονο με trial και error καταλαβαινεις πιο φαρμακο σου παει , και ταχω δοκιμασει ΟΛΑ !! και το efexor με πιανει , αλλα δεν κανει αγχολυση , διοτι ειναι και νοραδρενιλικο . Η μελατονινη , ειναι ισχυρο υπναγωγο , απλως δεν σου εξασφαλιζει την συνεχεια του υπνου , μονο την ελευση , ειναι συμπληρωμα διατροφης . Το seroquel των 25 τοχω δοκιμασει , μεκανε ζομπι , μου ανοιξε και την ορεξη , βαρυ φαρμακο , και δεν το ξαναπηρα . Το trittico δεν τοχω δοκιμασει .
    Το μονο ισυρο υπναγωγο , με μικρη διαρκεια ημιζωης , 2.5 ωρες , δλδ το πρωι εισαι νηφαλιος ειναι το stilnox , εξοχο υπναγωγο , δεν ανηκει στις βενζο , ουτε στα αντιψυχωτικα . Στις αρχες το διναν χωρις συνταγη , μετα το εκαναν με συνταγη , αν και δεν γινεται εθισμος .

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Αν φτάσω στο σημείο να θέλω χάπια για να ηρεμήσω και χάπια για να κοιμηθώ, θα κλάψω! Όχι γιατί το θεωρώ κακό να ακολουθείς αγωγή, αλλά επειδή φοβάμαι ότι χωρίς αυτά δε θα καταφέρω ποτέ ξανά να ζήσω σαν φυσιολογικός άνθρωπος με φυσιολογικές λειτουργίες, πχ του ύπνου ή της όρεξης.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Εγω παιρνω seroquel των 100 αλλα το δεχομαι καλα ευτυχως δεν μου ανοιγει την ορεξη τοeffexor των 75 που παιρνω ειναι και για το αγχος

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Αν φτάσω στο σημείο να θέλω χάπια για να ηρεμήσω και χάπια για να κοιμηθώ, θα κλάψω! Όχι γιατί το θεωρώ κακό να ακολουθείς αγωγή, αλλά επειδή φοβάμαι ότι χωρίς αυτά δε θα καταφέρω ποτέ ξανά να ζήσω σαν φυσιολογικός άνθρωπος με φυσιολογικές λειτουργίες, πχ του ύπνου ή της όρεξης.
    Και τι εγινε αν χρειαστεις να παρεις ενα tritico πχ δεν κανουν καμμια παρενεργεια

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Φοβάμαι μήπως δεν ξανα λειτουργήσω φυσιολογικά χωρίς τα φάρμακα γιατί θα μου μπει στο μυαλό η ιδέα ότι αφού τα παίρνω υπάρχει κάποια δυσλειτουργία, το ξέρω ακούγεται περίπλοκο. :p

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Φοβάμαι μήπως δεν ξανα λειτουργήσω φυσιολογικά χωρίς τα φάρμακα γιατί θα μου μπει στο μυαλό η ιδέα ότι αφού τα παίρνω υπάρχει κάποια δυσλειτουργία, το ξέρω ακούγεται περίπλοκο. :p

    Οπωσδηποτε τα φαρμακα , αυτου του ειδους , ειναι η εσχατη λυση , διοτι κανεις δεν γνωριζει τις μακροπροθεσμες παρενεργειες/συνεπειες , οποτε αν μπορεις να την βγαλεις χωρις φαρμακα , καλυτερα για σενα !

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Φοβάμαι πολύ για την υγεία μου, το σώμα μου, τον ύπνο μου, τον εγκέφαλό μου, κατά συνέπεια για όλα αυτά, είμαι υποχόνδρια και καχύποπτη με τους άλλους, ακόμα και τους γιατρούς.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δυσκολη περιπτωση , αμα φοβασαι τα παντα , και εισαι καχυποπτη με τους γιατρους , τι λυση μπορει να υπαρχει ? δεν μπορω να σκεφτω κατι , μεχεις κανει ( ρουα ) ματ !

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Από τη μια αναγνωρίζω την αξία τους, αλλά από την άλλη νομίζω ότι δεν βλέπουν κάτι που έχω ή ότι δε με καταλαβαίνουν.

  12. #57
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Από τη μια αναγνωρίζω την αξία τους, αλλά από την άλλη νομίζω ότι δεν βλέπουν κάτι που έχω ή ότι δε με καταλαβαίνουν.
    Ε ναι γιατί οι γιατροί δεν είναι θεοί και πολλές φορές κάνουν ΤΡΑΓΙΚΑ λάθη. Όπως και να' χει, καταλαβαίνω και συμμερίζομαι ΑΠΟΛΥΤΑ τον φόβο σου για τα χάπια, και αφού ούτως ή άλλως ο ίδιος ο γιατρός σου (πολύ θετικό αυτό, αν σε ήθελε για πελάτη θα σε κρατούσε και θα σου έλεγε πως τα χρειάζεσαι, σωστά; ) πως δεν τα χρειάζεσαι είναι κρίμα να τα πάρεις, δεν παίζουμε μ' αυτά. Σε ένα άλλο θέμα έλεγες πως κοιμάσαι 8-10 ώρες; Φυσιολογικότατες ώρες, ρώτα και μένα που κοιμάμαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10ωρο λόγω κατάθλιψης. Άδικα ανησυχείς. Κανονικά θα έπρεπε να ανησυχείς και να συζητήσεις με τον γιατρό σου για την νοσοφοβία...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Δεν περπατάω, δεν γυμνάζομαι (καλά καλά δεν βγαίνω από το σπίτι) και δεν καταπονώ τον εγκέφαλό μου με διαβάσματα ή άλλες δραστηριότητες που απαιτούν σκέψη, ως εκ τούτου δεν κουράζομαι μέσα στο 24 ωρο, οπότε τη μια μέρα μπορεί να κοιμάμαι 3 ώρες και το βράδυ να μη νυστάζω και την άλλη να κοιμάμαι 10 ώρες! Υπάρχουν βράδια που με παίρνει σχετικά γρήγορα ο ύπνος και άλλα που κοντεύει να ξημερώσει και ο ύπνος δε λέει να έρθει. Αν έχει μειωθεί ο ύπνος μου έχει μειωθεί το τελευταίο δίμηνο γύρω στη 1 ώρα κατά μέσο όρο. Απλά βάζω με το μυαλό ότι ΔΕΝ μπορώ να κοιμηθώ και ΔΕΝ κοιμάμαι, μάλλον λόγω αυθυποβολής. Εξαιτίας κάποιων ηλίθιων site που διάβασα που αναφέρονταν στην ασθένεια του ύπνου, 100% θανατηφόρα, και έκτοτε δεν μπορώ να ξεκολλήσω το μυαλό μου. Ούτε μια κρίση πανικού δεν έχω περάσει ωστόσο όλο αυτό το διάστημα. Οι γιατροί μου λένε ότι είμαι καλά και από θέμα διάθεσης (αλλά και ύπνου), με βλέπουν φυσιολογικότατη !! Απλά ο ρημαδοφόβος αυτός ευθύνεται, αυτός με κάνει να πιστεύω ότι έχω κάτι, ο φόβος και η ανησυχία.

    Έχω περάσει κι εγώ φάσεις που κοιμόμουν 10ωρα και δεν χόρταινα τον ύπνο, ξυπνούσα στις 2, έτρωγα και ξανακοιμόμουν. Ούτε τότε ένιωθα καλά...

  14. #59
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Ρε συ... ΜΟΝΗ ΣΟΥ δίνεις τις απαντήσεις στο πρόβλημά σου. Δεν μπορείς να κοιμηθείς γιατί δεν σε αφήνεις να κοιμηθείς και προφανώς και έχεις κάτι που λέγεται νοσοφοβία! Δεν είναι και λίγο, και μόνο που σε διάβασα αγχώθηκα, πώς να κοιμηθείς αν σε βασανίζουν αυτές οι σκέψεις; Πέρα από αυτό όμως, κι' εγώ έτσι είμαι με τον ύπνο. Κάποιες φορές κοιμόνουν 2-4 ώρες ή και καθόλου και το πήγαινα σερί μέχρι το πρωί, το βράδυ δεν κατάφερνα να κοιμηθώ, τις πλείστες φορές κοιμάμαι 12-14 ώρες και χθες κοιμήθηκα 5:30 το πρωί, ξύπνησα 6:30 το "απόγευμα" και ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΗΚΑ στις 9:30 το βράδυ μέχρι τις 10:30 το πρωί! Έφριξαν οι δικοί μου! Δεν ξέρω κι' εγώ πώς κατάφερα να ξανακοιμηθώ και μάλιστα τόσες ώρες αλλά πιστεύω πως όταν φτάσεις ήδη να χαλάσεις το βιολογικό σου ρολόι και με την ποσότητα (και την ποιότητα) αλλά και τα ωράρια του ύπνου μετά δύσκολα ξαναρυθμίζεται, πρέπει να ακολουθείς πρόγραμμα ύπνου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και να το θες, να μην χρειάζεσαι π.χ να κοιμηθείς ή να μείνεις άυπνη για κάποιο λόγο. Παίζουν ρόλο και οι ανήσυχες σκέψεις στην δική σου περίπτωση δηλαδή αλλά και οι ώρες καθώς και το πόσο κοιμάσαι που δεν είναι τίποτα σταθερό. Αφού από διάθεση είσαι μια χαρά και δεν επηρεάζεται ο ύπνος από κάποια ασθένεια π.χ, αυτό πρέπει να' ναι!

    Εε λογικό, γιατί συνήθως μόνο εκεί βρίσκουμε παρηγοριά όταν δεν είμαστε καλά... Είχες κατάθλιψη τότε;

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Τα τελευταία χρόνια έχω πεσμένη διάθεση, αλλά ποτέ δεν την έψαξα με ψυχολόγους / ή ψυχιάτρους ως τώρα. Θεωρώ πως ναι, μια ήπια κατάθλιψη, με αποτέλεσμα -εκτός των άλλων- να μη βγαίνω και από το σπίτι για κάναν μήνα.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •