Test (Λογική η δημιουργικότητα)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Test (Λογική η δημιουργικότητα)


  2. #2
    δεξια προς τα αριστερα ψηφισα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η πιο εντυπωσιακη οπτικη ψευδαισθηση που εχω δει!!!!!!
    Μου εκανε τοση εντυπωση που εψαξα την λογικη της...αλλα δεν θελω να το χαλασω για τους υπολοιπους:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... αντιστρόφως των δεικτών του ρολογιού... προσπαθεί να γυρίσει το χρόνο πίσω... για να βρει το μολυβένιο στρατιώτη της ίσως... :)

    (... ωραία Βινς...)

    :)

  5. #5
    deksia pros aristera
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ποιο ημισφαίρειο του εγκεφάλου χρησιμποποιεί

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Απαντώντας στην ερώτηση που έθεσα.

    Η πρώτη μου εντύπωση ήταν πως η μπαλαρίνα κινείτο από αριστερά προς τα δεξιά (anti-clock wise). Έπειτα κάθισα και παρατήρησα την κίνηση της μπαλαρίνας και μετά από λίγη ώρα (και έχοντας στον νου ότι η μπαλαρίνα μπορεί να γυρίσει και από τα δεξιά προς τα αριστερά) η μπαλαρίνα άρχισε να χορεύει με την στροφή του ρολογιού (clockwise).

    Alobar, με συγκίνησε η αναφορά σου στο παραμύθι του Αντερσεν (το μολυβένιο στρατιωτάκι). Είχα διαβάσει το παραμύθι στα κλασσικά εικονογραφημένα την δεκαετία του 90α, τα οποία κλασσικά αν και γνωστά στους μεγαλύτερους, κυκλοφορούσαν και τότε. Πολύ όμορφο παραμύθι. Το συνιστώ να το διαβάσετε, όσοι δεν το έχετε κάνει ήδη. Σκέφτομαι πως ο κόσμος που ζούμε θα ήταν πολύ πιο ωμός χωρίς παραμύθια για τα παιδιά, μια μπαλαρίνα που μπορούσε να κρύβει ένα χρυσό δαχτυλίδι και ένα στρατιωτάκι που θα μπορούσε να κρύβει μια μολυβένια καρδιά.

    Καλό σας βράδυ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Με κίνδυνο να ακουστώ τελείως nerd/geek/φυτούκλας, θεωρώ πως η ερώτηση \"δεξιά προς αριστερά\" η \"clockwise-anticlockwise\" είναι λάθος διατύπωση. Η μπαλαρίνα κινείται κυκλικά και όταν σχεδιάζεις έναν κύκλο κανεις και τις δυο κινήσεις με το χέρι σου, ανεξάρτητα από που θα ξεκινήσεις να τον σχεδιάζεις.

    Οποτε, με βάση τις αρχές της φυσικής, η μπαλαρίνα μπορεί να κινείται τόσο από αριστερά προς τα δεξιά, όσο και από δεξιά προς τα αριστερά, διότι η κίνηση της εξαρτάται από το σημείο εκκίνησης της. Αν \"κοιτούσε\" προς \"εμενα\" όταν ξεκίνησε την στροφή της, κινείται από δεξιά προς τα αριστερά. Αν είχε γυρισμένη πλάτη προς τον παρατηρητή, κινείται από αριστερά προς τα δεξιά. Επειδή δεν μπορούμε να το ξέρουμε όμως, το \"δεξιά/αριστερά\" είναι ανεπαρκής ορος για να περιγράψουμε την κίνηση.
    Ούτε οι δείκτες του ρολογιού μπορούν να βοηθήσουν αφού, αν \"φανταστούμε\" ότι η μπαλαρίνα είναι σε ένα γυάλινο πάτωμα και εμείς είμαστε από κάτω, κινείται σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού, ενώ αν την κοιτάμε από ψηλά, κινείται αντίστροφα. Τα πάντα λοιπόν εξαρτώνται από το σημείο αναφοράς.

    Τελείως λογική ε; Και να φανταστείς, ότι είμαι εξαιρετικά καλλιτεχνικό άτομο :D
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εγώ που δε με ένοιαξε το προς τα πού αλλά μαγεύτηκα από το σχήμα και την αέναη κίνηση,θα ζήσω γιατρέ μου;:P:P
    Eίναι η βελόνα πάνω σε ένα βινύλιο από γυαλί.Τι είπα πάλι η γυναίκα.:P:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://i777.photobucket.com/albums/y...ing_dancer.gifhttp://i777.photobucket.com/albums/y...ing_dancer.gif

    Πρωτη φωτο:

    The Spinning Dancer with a visual cue on affixed leg to facilitate the perception of a counterclockwise spin. The visual cue is indicative of the affixed leg being the right leg.

    Δευτερη Φωτο:

    The Spinning Dancer with a visual cue on affixed leg to facilitate the perception of a clockwise spin. The visual cue is indicative of the affixed leg being the left leg.


    http://i777.photobucket.com/albums/y...r_-_Frames.png


    Με κίνδυνο να ακουστώ τελείως nerd/geek/φυτούκλας
    Πας να μου φας τη θεση?:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    χαχα οχιιιι αυτές οι εικόνες μου θυμίζουν άπειρες ώρες στα εργαστήρια αντίληψης όταν ήμουν φοιτητής λολ.



    Βέβαια δεν έχει καμία σχέση με δημιουργικότητα η λογική η τα ημισφαίρια του εγκέφάλου η τίποτα τέτοιο, απλά όπως και πολλές άλες επίσημες έρευνες ψυχολογίας, έτσι και αυτές \"απέδρασαν\" από τα \"underground\" εργαστήρια ψυχολογίας στο mainstream και πείραν εντελώς διαφορετική σημασία από αυτήν που χρησιμοποιήθηκαν.


    Πρόγονος της συγκεκριμένης φιγούρας θεωρείται η στάσιμη και πολύ διάσιμη πλέον φιγούρα του βάζου/2 προσώπων που είχε χρησιμοποιήσει πρώτος ο διάσημος αντιληπτικός ψυχολόγος Rubin στις αρχές του 20ου αιώνα. Σε αυτήν την εικόνα, ανάλογα με το που επικεντρώνει κάποιος την προσοχή του (στο κέντρο η στην περιφέρεια) μπορεί να δει είτε ένα βάζο στην μέση, είτε δύο πρόσωπα στα πλάγια.


    http://www.cs.unm.edu/~forrest/proje...rubin_vase.gif




    Όπως και η φιγούρα της γριάς/νεαρής γυναίκας... (στην οποία μπορεί κάποιος να δει είτε το πρόσωπο μια γριάς γυναίκας είτε το προφιλ μιας νεαρής γλυκιάς κοπέλας με γαλλική μυτούλα)


    http://www.ryerson.ca/~glassman/old_yng.jpg



    Και φαίνεται πολύ εντυπωσιακό στην ψευδαίσθηση του \"βαθιού προσώπου/μάσκας\" (αυτό είναι βιντεο και πιστεύω πολύ εντυπωσιακό) στο οποιό άμα κάποιος γυρίσει μια οποιοσδήποτε μάσκα (π.χ. αποκριάτικη) από την ανάποδη (από την πλευρά που την φοράει και όχι από την πλευρά που φαίνεται στους άλλους), δεν θα δει το βάθος της μάσκας, αλλά ένα κανονικό πρόσωπο να πετάγεται! Αυτό το πείραμα γίνεται οπουδήποτε, αρκεί να έχει κάποιος μια αποκριάτικη μάσκα και να την γυρίσει από την ανάποδη τοποθετώντας την σε κάποια απόσταση.


    http://www.youtube.com/watch?v=ObNHHwB8OQg


    (θυμάμαι που ήμουν στο εργαστήριο και μετρούσαμε σε ποιες αποστάσεις \"διαλύονταν\" η ψευδαίσθηση και κάτω από ποιες συνθήκες λολ)



    Τέτοιες \"αμφίσημες φιγούρες\" και \"Ψευδαισθήσεις\" έχουν χρησιμοποιειθεί επανειλημμένως στην ψυχολογία για να υποστηριχθεί η θεωρία περι \"κονστρακτιβιστικής αντίληψης\" η οποία υποστηρίχθηικε με πάθος από τον Richard Gregory στην Αγγλία και τον Irvin Rock στην Αμερική. Σύμφωνα με την γνωστική ψυχολογία, υπάρχουν διάφορα επίπεδα στην επεξεργασία των πληροφοριών. Τα \"Χαμηλά\" επίπεδα έχουν να κάνουν με τις \"ωμές\" και \"ακατέργαστες\" αισθητηριακές πληροφορίες όπως αυτές ξεκινάν από τα αισθητήρια όργανα ενώ τα \"υψηλά\" επίπεδα έχουν να κάνουν με την γνώση, τις πεποιθήσεις και τις προσδωκίες. Στην θεωρία της αντίληψης (και γενικότερα της γνωστικής ψυχολογίας) υπάρχουν 2 αντίθετες απόψεις.



    Η μία υποστηρίζει ότι η ανθρώπινη εμπειρία είναι κυρίως αποτέλεσμα \"έτοιμης ανάλυσης\" των ακατέργαστων πληροφοριών όταν φτανουν στον εγκέφαλο. Ο αντιληπτικός/γνωστικός ψυχολόγος J.J. Gibson είχε υποστηρίξει την θέση ότι ο εγκέφαλος/νους έχει αναπτύξει \"αλγόριθμους\" και \"ευρηστικές διαδικασίες\" (\"heuristics\") που αναλύουν κάποιες \"σταθερές\" με άμεσο και έτοιμο και τρόπο χωρίς να παίξουν ρόλο η προηγούμενες γνώσεις και εμπειρίες (π.χ. ο εγκέφαλος έχει αναπτύξει ένα αλγόριθμο που λέει ότι όταν το οπτικό περιβάλλον την περιφερειακής όρασης \"ζουμάρει\" με ομοιόμορφο τρόπο τότε αυτό μας λέει ότι κινούμαστε πρως κάποια κατέυθυνση και μας δίνει έτοιμα την αίσθηση του βάθους). Αυτό΄το είδος της αντίληψης λέγεται \"από-κάτω-πρως-τα-πάνω\" ( \"bottom-up\") η \"οικολογική αντίληψη\", γιατί οι χαμηλότερες αισθητηριακές εμπειρίες αρκούν για να οδηγήσουν σε ανώτερες εμπειρίες χάρη στους \"αλγόριθμους\" και στις \"ευριστικές διαδικασίες\"του ανθρώπινου νου/εγκεφάλου.


    Αντιθέτως, οι ψυχολόγοι Gregory R. και Rock, Ι. υποστηρίζουν την ακριβώς αντίθετη άποψη, ότι οι αισθητηριακές εμπειρίες από μόνες τους δεν φτάνουν για να οδηγήσουν στην κατανόηση και την εμπειρία και ότι \"δημιουργούνται/κατασκευάζονται\" (και όχι \"λαβάνονται\") όταν οι ακατέργαστες αισθητηριακές πληροφορίες έρχονται σε επαφή με τις προηγούμενες μνήμες και γνώσεις (\"σχήματα\" η \"νοητικά μοντέλα\"). Π.χ. ο λόγος που διαβάζετε αυτά που γράφω είναι επειδή τα \"μαύρα σημεία\" που διαβάζετε έρχονται σε επαφή με την προηγούμενη γνώση των ελληνικών και έτσι οδηγούν στην κατανόηση των ελληνικών και όχι στην ξερή αντίληψη κάποιων μαύρων συμβόλων χωρίς νόημα. Αυτού του είδους η αντίληψη λέγεται \"από-πάνω-πρως-τα-κάτω\" (\"top-down\") η \"κονστρακτιβιστική αντίληψη\".





    Αυτές λοιπόν οι φιγούρες είχαν χρησιμοποιηθεί πρώτη-φορά στα εργαστήρια των υποστηρικτών της \"κονστρακτιβιστικής αντίληψης\" για να αποδείξουν ότι ανάλογα με τις προγούμενες γνώσεις και εμπειρίες, μπορούμε να δούμε το ίδιο ακριβώς ερέθισμα με διαφορετικό τρόπο. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με την \"οικολογική θεωρία\" του Gibson, που θέλει τα ερεθίσματα να αποκωδικοποιούνται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο χάρη στους \"αλγόριθμους\" του εγκεφάλου. Έτσι, η αποκριάτικη μάσκα φαίνεται \"βαθιά\", γιατί οι προηγούμενες εμπειρίες μας μας λένε ότι \"βαθιά πρόσωπα δεν υφίστανται\" κάνοντας το βάθος της μάσκας να \"πετάγεται πρως τα έξω\" σε ένα κανονικό πρόσωπο.


    Στην ψευδαίσθηση με το \"κορίτσι\" οι εμπειρίες μας μας λένε ότι δεν μπορεί να υπάρχει ένα \"δισδιάστατο ανθρώπινο σώμα που να περιστρέφεται\" οπότε αυτόματα \"υποθέτει\" ότι η φιγούρα είναι τρισδιάστατη. Επειδή όμως η φιγούρα δεν έχει αντικειμενικά τρισδιάστατα στοιχεία, ο εγκέφαλος μπορεί να ανα-κατασκευάσει την κίνηση είτε με περιστροφή πρως τα αριστερά είτε με περιστροφή πρως τα δεξιά, ανάλογα με τον τρόπο που στρέφουμε την προσοχή μας.

    \'Ολα αυτά μας λένε ότι ο εγκέφαλος/νους έχει ένα \"μοντέλο του κόσμου\" και ότι \"φιλτράρει\" η \"(ανα-)κατασκευάζει\" τις εισερχόμενες πληροφορίες με βάση αυτό το μοντέλο. Αυτή η υπόθεση οδήγησε και στην δημιουργία της \"Γνωστικής-Συμπεριφορικής Θεραπείας\". Π.χ. το άτομο με κατάθλιψη έχει πλάσει ένα \"σκοτεινό μοντέλο\" του κόσμου και \"φιλτράρει\" και \"ανα-κατασκευάζει\" τις εμπειρίες του με βάση αυτό το \"καταθλιπτικό μοντέλο του κόσμου\" κλπ. άραγε σημαίνουν όλα αυτά ότι η \"από-κάτω-πρως-τα-πάνω\" \"οικολογική θεωρία\" της αντίληψης του Gibson είναι λάθος? Όχι και αυτή η θεωρία έχει κάποια βάση, αφού δεν χρειάζεται π.χ. να έχουμε \"την ρητή γνώση του βάθους\" για να υπολογίσουμε ένα άλμα. Η συγκεκριμένη διαδικασία γίνεται αυτόματα. Όταν όμως οι πληροφορίες του κόσμου αρχίσουν και γίνονται ελλειπείς όπως π.χ. σε συνθήκες ελλειπούς φωτισμού (μικροί βλέπαμε τέρατα στις σκιές των πραγμάτων την νύχτα) η σε ποιο πολύπλοκα ψυχολογικά φαινόμενα όπως στις διαπροσωπικές σχέσεις, όπου η γλώσσα από μόνη της \"έχει κενά και πρέπει να ερμηνευτεί\", τότε η συμβολή των \"κονστρακτιβιστικών\" \"από-πάνω-πρως-τα-κάτω\" διαδικασιών γίνεται μεγαλύτερη.


    Έτσι, με τον ίδιο τρόπο που κάποιος μπορεί να δει την χωρεύτρια να στρέφεται πρως τα αριστερά η πρως τα δεξιά ανάλογα με το \"νοητικό μοντέλο\" που έχει στο μυαλό του εκείνη την στιγμή, έτσι μπορεί και να εκλάβει μια \"αστεία\" πρόταση ενώς ποστ ως \"προσβλητική\".



    Το \"σχήμα/μοντέλο\" ενώς φορουμ ψυχολογικής υποστήριξης συνήθως περιλαμβάνει \"σοβαρότητα\", \"άτομα που έχουν κάποια σοβαρή δυσκολία και που λένε τον πόνο τους\", \"και απαντήσεις που πρέπει να βρίσκονται σε ανάλογο μοτίβο σοβαρότητας και υποστήριξης\". Μια αστεία ατάκα λοιπόν είναι πιθανό να μην \"ταιριάζει\" με τις \"αρχές αυτού του μοντέλου/σχήματος\" οπότε και να μην τη αντιληφθεί κάποιος ως \"αστεία\", αλλά ως \"κακεντρεχής\" η \"προσβλητική\".


    Πάντως η εικόνα δεν έχει σχέση με δημιουργηκότητα, λογική η τα ημισφαίρια του εγκεφάλου, άσχετα αν διαστρεβλώθηκε έτσι από το \"mainstream\" (δημιουργόντας ένα ακόμα\"σχήμα/μοντέλο του νου\").



    Ένα σύντομο ποστ λολ...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Σύντομο ποστ, ε? χαχα, α ρε PETRAN μου αρέσουν όσα γράφεις, μου θυμίζουν τις παλιές μου \'αγάπες\' στην ψυχολογία, που άφησα πίσω με την οριστική επιστροφή στην Ελλάδα... :)

    Λοιπόν για δείτε αυτόν τον ωραίο πίνακα με τίτλο \'The Forest Has Eyes\'.... Τον είχα πρωτοδεί στη διάρκεια των σπουδών μου και συνεχίζει να μου αρέσει πολύ. Μπορείτε να βρείτε τα 13 πρόσωπα στο δάσος?

    http://bnr-art.com/doolitt/foresteyes.htm

  13. #13
    Originally posted by marina38
    Σύντομο ποστ, ε? χαχα, α ρε PETRAN μου αρέσουν όσα γράφεις, μου θυμίζουν τις παλιές μου \'αγάπες\' στην ψυχολογία, που άφησα πίσω με την οριστική επιστροφή στην Ελλάδα... :)

    Λοιπόν για δείτε αυτόν τον ωραίο πίνακα με τίτλο \'The Forest Has Eyes\'.... Τον είχα πρωτοδεί στη διάρκεια των σπουδών μου και συνεχίζει να μου αρέσει πολύ. Μπορείτε να βρείτε τα 13 πρόσωπα στο δάσος?

    http://bnr-art.com/doolitt/foresteyes.htm

    Μμμμ..με πολύ δυσκολία βρήκα τα δεκα....(:

    Πετράν....το ότι εγω βλέπω μόνο το προφιλ του κοριτσιού στη φωτο τη δική σου, να το θεωρήσω ως ανησυχητικο?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by marina38
    Σύντομο ποστ, ε? χαχα, α ρε PETRAN μου αρέσουν όσα γράφεις, μου θυμίζουν τις παλιές μου \'αγάπες\' στην ψυχολογία, που άφησα πίσω με την οριστική επιστροφή στην Ελλάδα... :)

    Λοιπόν για δείτε αυτόν τον ωραίο πίνακα με τίτλο \'The Forest Has Eyes\'.... Τον είχα πρωτοδεί στη διάρκεια των σπουδών μου και συνεχίζει να μου αρέσει πολύ. Μπορείτε να βρείτε τα 13 πρόσωπα στο δάσος?

    http://bnr-art.com/doolitt/foresteyes.htm

    Μμμμ..με πολύ δυσκολία βρήκα τα δεκα....(:

    Πετράν....το ότι εγω βλέπω μόνο το προφιλ του κοριτσιού στη φωτο τη δική σου, να το θεωρήσω ως ανησυχητικο?


    χαχα, όχι βέβαια λολ. Απλά πιθανά δείχνει ότι το \"νοητικό μοντέλο/σχήμα\" που έχεις στο συγκεκριμένο πλαίσιο σε προκαταλαμβάνει πρως την νεότητα και την ομορφιά και όχι πρως το γήρας και την ασχήμια...(δηλαδή \"φλιρτάρεις αυτή την εικόνα με αυτά τα κριτήρια) :P \'Ισως αν λίγο πριν ήσουν σε κάποιο γηροκομείο τότε πιθανών να έβλεπες την γιαγιούλα (η ίσως, από αντίδραση πρως αυτό το \"σχήμα\"...μόνο την νεαρή κοπέλα λολ) αυτή είναι η εικόνα \"καθαρή\"



    http://star-life.jewishgroups.org/1.2/Images/Fig3.jpg


    και αυτή που πιθανών βλέπεις...



    http://star-life.jewishgroups.org/1.2/Images/Fig1.jpg


    εδώ είναι και κάποιες εξηγήσεις...


    http://star-life.jewishgroups.org/1.2/A12/P2.html

    Τώρα έχοντας την γνώση και των δύο \"νοητικών μοντέλων/σχημάτων\" πιθανών να δεις την εικόνα και \"με άλλο μάτι\"...


    Σεβασμός στην τρίτη ηλικία Θεο...! :P:P:P:P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα το αυτι της κοπελλας σαν ματι της γριας Θεοφανια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •