ερωτικη απογοητευση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Είναι όντως δύσκολο, επώδυνο και αγχωτικό να τελειώνει μια σχέση έτσι απρόσμενα. Θα ήταν καλύτερα για εσένα αναμφισβήτητα, αν υπήρχε μια ομαλή συνέχεια και σταδιακή φθορά στη σχέση, ή αν καθόταν και συζητούσε μαζί σου πριν αποφασίσει να εξαφανιστεί. Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι λειτουργούν με τον τρόπο που περιέγραψες. Αλλά χρειάζεται να προσπεράσεις το \'γιατί\', ακριβώς επειδή δεν είναι στο χέρι σου να το ανακαλύψεις. Δεν είναι βέβαια λογικό να αποδώσεις την ευθύνη στον εαυτό σου για τη δική του συμπεριφορά. Απλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σκεφτείς τη δική σου πλευρά, γιατί ο εαυτός σου είναι το μόνο κομμάτι που σου ανήκει και μπορείς να το δουλέψεις και να το γνωρίσεις καλύτερα.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by Θεοφανία
    Ναι, βρε λενορα μου, αλλα εσυ δεν του ζήτησες εξηγ\'ησεις που εξαφανίστηκε?
    Μου φαίνεται εντελώς περίεργο αυτό που γραφεις.
    Τουλαχιστον θα μπορούσε να σου πει μια κουβέντα, ένα λόγο. Δεν εξαφανιζονται ετσι οι άνθρωποι....
    Δεν ξέρω λεπτομερώς την περίπτωση της λενόρας, αλλά δυστυχώς Θεοφανία υπάρχουν κάποιοι που εξαφανίζονται ακριβώς έτσι.

  3. #18
    Ναι, κάφροι υπάρχουν και στις σχέσεις.
    Απλά όταν η κοπέλα μας λέει πως μιλούσαν λίγο πριν εξαφανιστεί και της έλεγε πως την αγαπάει, και μετα εξαφανίζεται....Υπάρχει γυναίκα που μετα απο αυτό θα άρχιζε τα κλάμματα και θα έβαζε μαύρη πλερέζα?
    Θελω να πω, πριν ξεκαθαρίσει , ή μαλλον πριν να της πει έστω και μια ψευτικη δικαιολογία?
    Αυτο μου κάνει εντύπωση....

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15
    μα όταν εξαφανίζεται ο άλλος πως μπορώ να του ζητήσω το λόγο; τον έπαιρνα συνέχεια τηλέφωνο και δεν το σήκωνε, δεν απαντούσε στα μηνύματα μου. ακόμα και τώρα που έχουν περάσει δύο μήνες. ίσως αυτό με πείραξε περισσότερο απ\' όλα. που δεν μου είπε μια κουβέντα. που έχασα την αξιοπρέπεια μου παρακαλώντας τον να μου πει... αν είχα ένα λόγο ίσως να το είχα δεχτεί.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15
    Μαρίνα ακριβώς αυτό θα ήθελα... το ξαφνικά με πείραξε περισσότερο απ\' όλα. αλλά δυσκολεύομαι να ξεπεράσω ακόμα το \"γιατί\"...

  6. #21
    Εσυ δεν ειχες καταλάβει πως κάτι πήγαινε στραβα?
    Ολα τα εχω ακουσει, αλλα να εχεις σχεση, να εισαι μια χαρα και ο αλλος να εξαφανιζεται χωρις \"λογο\", (γιατι λογος υπάρχει απλα δεν στο λέει), πρώτη φορα το ακούω.
    Μονο και μονο απ τη στάση του, δεν έπρεπε να χαραμισειςούτε ένα δακρυ!

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Α, μην σου κάνει εντύπωση Θεοφανία, κάποιες φορές συμβαίνει, τώρα λόγος σίγουρα υπάρχει αλλά ποιος είναι αυτός πιθανώς δεν θα το μάθουμε. Γι\' αυτό και δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανείς ψάχνοντας την εξήγηση. Κατανοητό λενόρα ότι είναι δύσκολο, αλλά σκέψου πως όποια κι αν είναι η εξήγηση, το αποτέλεσμα είναι πως εξαφανίστηκε. Δες τη φυγή-αποφυγή σαν ένα πάρα πολύ αρνητικό στοιχείο της προσωπικότητας του και πες ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί του. Γιατί όλα τα καλά που είχε ήταν πακέτο μαζί με αυτό το αρνητικό, οπότε όντως μην χαραμίζεις δάκρυα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by lenora
    φυσικά και έχω ζωή και μάλιστα πολύ καλύτερη από τη δική του τη ζωή. απλως το μόνο που ήθελα είναι να υπάρχει και αυτός στη ζωή μου. όταν λέω ότι είναι τα πάντα, εννοώ ότι πραγματικά ευτυχισμένη και πραγματικά ο εαυτός μου ένιωθα μόνο κοντά του. και είναι πολύ σημαντικό για έναν άνθρωπο να νιώθει πλήρης και ευτυχισμένος. κι έτσι έγινε τα πάντα. μεγάλο λάθος και το ξέρω. εκείνος με έχει κάνει να επενδύσω. όσο εξαρτημένη έμοιαζα εγώ άλλο τόσο έμοιαζε και κείνος. και στο τελευταίο μας τηλεφώνημα μου έλεγε ότι μ\' αγαπάει πολύ. τι ψεύτης!!! δεν φταίω εγώ φυσικά που εξαφανίστηκε. και το να ρίξω τις ευθύνες στον εαυτό μου δεν νομίζω ότι θα με κάνει να νιώσω καλύτερα. δυστυχώς πρέπει να δεχτούμε ότι υπάρχουν απαράδεχτοι άνθρωποι (οπως βλέπουμε δεν συνέβη μόνο σε μένα αυτό το πράγμα).
    κατσε ρε παιδι μου...
    δηλαδη, ολα καλα , σου ειπε κιολας το ποσο σε αγαπαει και την επομενη χαθηκε? πως χαθηκε?τον επαιρνες τηλεφωνο και στο εκλεινε στα μουτρα, η δεν το σηκωνε καν?
    εισαι σιγουρη οτι ειναι καλα στην υγεια του και δεν του εχει συμβει κατι?

    οσο γι αυτο που λεει η μαρινα, οτι καποιοι ανθρωποι χανονται τοσο ξαφνικα, μπορω να το δεχτω για μια νεα γνωριμια 1-2 μηνων, με καποιον που δεν ξερεις καθολου τι κουβαλαει στο κεφαλι του, πως σε βλεπει, τι επιδιωκει οταν σε πλησιαζει, αλλα με καποιον που ηταν απο χρονια κολλητος σου φιλος,δεν μπορω να το διανοηθω!!!
    θα ελεγε κατι! εστω εκ των υστερων, εστω με γραμμα. εστω θα φαινοταν προβληματισμενος!κατι δεν κολλαει . δεν ειναι δυνατον! ειναι καλα ο ανθρωπος?

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Να σου πω Remedy, πριν από πολλά χρόνια είχα φιλική σχέση με μια κοπέλα που γνώρισα σε κάποιο πάρτι. Από τη στιγμή που γνωριστήκαμε φάνηκε να υπάρχει εύκολη επικοινωνία και κοινά ενδιαφέροντα οπότε από τότε και για αρκετά χρόνια μετά, είχαμε μια τυπική φιλική σχέση, με συχνά τηλέφωνα, κοινές εξόδους σε εβδομαδιαία τουλάχιστον βάση, αλλά και άλλες κοινές δραστηριότητες π.χ. κοινή συμμετοχή σε σεμινάρια.

    Μια ωραία πρωία απλά εξαφανίστηκε. Δεν απαντούσε στο τηλ και με δεδομένο ότι εκείνη την εποχή υπήρχαν κάποιοι καυγάδες στην οικογένεια της, ανησύχησα. Προσπάθησα με κάθε τρόπο να μάθω τι συμβαίνει και να επικοινωνήσω αλλά μάταια. Οι κοινοί γνωστοί, οι γονείς της, κάποιοι συνεργάτες, δεν είχαν ιδέα τι μπορεί να συνέβη, ενώ ταυτόχρονα δεν φαινόταν να συμβαίνει κάτι ανησυχητικό, π.χ. πρόβλημα υγείας.

    Μετά από μήνες που βέβαια είχα εγκαταλείψει την προσπάθεια επικοινωνίας, είπα να κάνω άλλη μια δοκιμή και την πέτυχα στο τηλέφωνο, όπου μίλησε απότομα, δεν μου έλυσε την απορία σχετικά με το τι είχε συμβεί και είπε να μην την ξαναενοχλήσω πράγμα που φυσικά έκανα.

    Σημειωτέον ότι στην τελευταία μας συνάντηση για καφέ, ανάμεσα στις περί ανέμων και υδάτων κουβέντες για τα κοινά μας ενδιαφέροντα, έλεγε πόσο τυχερή νιώθει που γνωριστήκαμε και ταιριάξαμε, ήταν περισσότερο ευδιάθετη από ότι συνήθως, σχεδιάζαμε ένα τριήμερο διακοπών και μιλούσαμε για τρόπους νέων γνωριμιών καθώς εκείνη δεν είχε κάποια σχέση και εγώ ήμουν δυσαρεστημένη από αυτή που είχα. Είπαμε να μιλήσουμε \'αύριο\' μόνο που....αυτό το \'αύριο\' δεν υπήρξε ποτέ.

    Ακόμα έχω την απορία μόνο που δεν με απασχολεί πια όπως με απασχόλησε για ένα σημαντικό διάστημα τότε. Υποθέτω πως κάτι συνέβη στο δικό της το μυαλό και επέλεξε αυτόν τον τρόπο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Μαρινα
    εντυπωσιακη η ιστορια με την φιλη.
    αν θες την γνωμη μου, συνεβη κατι που δεν εμαθες ποτε...κανεναν δεν τον τσιμπαει μυγα ετσι οπως περιγραφεται.
    πιθανολογω οτι μπορει να επαιξε καποια παρεξηγηση για την οποια δεν εμαθες καν...ενδεικτικα απ οτι μου περναει απ το μυαλο: να εμαθε κατι για σενα που δεν της αρεσε ειτε ηταν αληθεια ειτε οχι, ειτε μονη της ειτε απο καλοθελητες...κατι που ειπες γι αυτην πχ, η κατι που αφορα εσενα...ποιος να ξερει τι....πολλες υποθεσεις μπορει να κανει κανεις και το οτι εγινε κατι μεταφυσικο, δεν ειναι μια απο αυτες...
    θελω να επισημανω ομως, οτι παροτι μιλας για μια σχεση με συχνες επαφες, την αποκαλεσες η ιδια μια τυπικα φιλικη σχεση. οπως και να χει,μια τετοια σχεση διαφερει απο μια ερωτικη-συντροφικη σχεση, ειδικα με καποιον που ειναι ταπαντα για σενα, ειδικα με καποιον που ανταποκρινεται απολυτα, κανεις του κοσμου τα μυχια μοιρασματα και την προηγουμενη μερα σου ελεγε ποσο σε αγαπαει...
    νομιζω οτι υπαρχει μια διαφορα στο ποσαπερισσοτερα μοιραζεσαι με τον συντροφο και φιλο σου και ποσο πιο καλα τον ξερεις αν εισσταν και χρονια φιλοι πρωτυτερα, απο μια τυπικα φιλικη σχεση..
    εμενα,απλα δεν το χωραει το μυαλο μου οτι θα χωριζα ετσι απο ανθρωπο που θα ηξερα τοσο καλα οσο η λενορε τον πρωην της, χωρις να εχωπρωτυτερα την παραμικρη ενδειξη..

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μα βέβαια, το \'μεταφυσικό\' δεν παίζει και τις υποθέσεις που έκανες εσύ τις έκανα κι εγώ αλλά παρέμειναν υποθέσεις. Χωρίς βέβαια να αποκλείω και κάτι που να μην έχει απολύτως καμία σχέση με εμένα. Φυσικά και διαφέρει από μία ερωτική σχέση, παρόλο που η οικειότητα είναι συχνά κοινό συστατικό των φιλικών και των ερωτικών σχέσεων.

    Αλλά οπωσδήποτε σε κάθε είδους στενή σχέση είναι λογικό να περιμένεις κάποια εξήγηση ή έστω να έχεις μια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά. Και αυτό που δεν πάει καλά, είτε δεν το έχεις αντιληφθεί είτε ο άλλος δεν το έχει κατά κανένα τρόπο επικοινωνήσει, ίσως και η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση. Το θέμα είναι πως το αποτέλεσμα μετράει και χρειάζεται να ζήσεις με αυτό.

    Αφού ο μέσος άνθρωπος πάντως λειτουργεί με το να δείχνει τη δυσαρέσκειά του ή να δίνει μια έστω ανεπαρκή εξήγηση, λογικό είναι απανιότερα να συναντάμε και τα άκρα...και ένα από αυτά είναι ίσως αυτό που συνάντησε η λενόρα, δηλαδή την πλήρη και ξαφνική φυγή-αποφυγή.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15
    συγνώμη που δεν απάντησα στα τελευταία μηνύματα αλλά η σωματική μου υγεία τις τελευταίες μέρες ήταν πολύ άσχημη. δεν μπορώ να αντέξω άλλο αυτή την κατάσταση. τον σκέφτομαι συνέχεια. τα πάντα μου τον θυμίζουν δεν μπορώ με τίποτα να συνεχίσω τη ζωή μου. όλα μου φαίνονται μαύρα. νομίζω ότι πρέπει να δω κάποιον ειδικό για να μου δώσει αντικαταθλιπτικά. είμαι πολύ άσχημα.... έκανα μια τελευταία προσπάθεια να επικοινωνήσω μαζί του, του είπα ότι είμαι πάρα πολύ άσχημα μέσω μηνυμάτων αλλά αυτός πάλι τίποτα.... νιώθω μεγάλη απελπισία

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    lenora,γιατί στη ζυγαριά ζυγίζει εκείνος περισσότερο από εσένα;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    lenora τι ακριβώς ψάχνεις? Μια εξήγηση ή μια επανασύνδεση?

    Την όποια εξήγηση δεν θέλει να στη δώσει, αλλά και να στην έδινε είπες πως \'ίσως\' να την δεχόσουν. Σε μια σχέση όμως χρειάζεται να θέλουν και οι δύο, ο ένας από τους δύο να μην θέλει, αρκεί. Αυτός λοιπόν δεν θέλει καταρχήν ούτε να επικοινωνήσει. Εσύ παίρνεις αξία, δύναμη, χαρά μόνο από τη δική του διάθεση για επικοινωνία? Τα περιγράφεις λες και η υγεία σου και η ευημερία σου εξαρτώνται αποκλειστικά από εκείνον. Και ναι, βεβαίως θα ήταν καλό να δεις κάποιον ειδικό αν αυτό συνεχιστεί, γιατί αλίμονο αν αφήνουμε τον εαυτό μας έρμαιο στις διαθέσεις και τις άγνωστες σκέψεις των άλλων. Και αυτή η τάση να εναποθέτεις τη ζωή σου στα χέρια άλλων, δεν αλλάζει απλά με αντικαταθλιπτικά.

    Όσο για την επανασύνδεση, φαντάζομαι ότι θα ήθελες να συνεχίσετε τη σχέση σας, αφού ένιωθες ευτυχισμένη, ένιωθες ο εαυτός σου και υπήρχε μια αλληλεξάρτηση που σε έκανε να νιώθεις ασφαλής και ότι σε αγαπάει. Αυτά λοιπόν είναι οι δικές σου ανάγκες. ΝΟΜΙΣΕΣ ότι μπορούσες να τις καλύψεις με τον συγκεκριμένο άνθρωπο, αυτό όμως δεν έγινε. Κράτα λοιπόν αυτή τη γνώση του εαυτού σου και δες πώς θα μπορέσεις να καλύψεις αυτές τις ανάγκες σε μια άλλη σχέση μελλοντικά, αλλά και πώς ίσως θα μετριάσεις τις ανάγκες εξάρτησης. Μην μπαίνεις στην παγίδα να τον σκέφτεσαι σαν τη μοναδική σανίδα σωτηρίας σου, σαν κάτι αναντικατάστατο, σαν την υπέρτατη σχέση. Είναι μεγάλη ματαίωση ένα ξαφνικό και ανεξήγητο τέλος, αλλά βάλε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις: 3 μήνες σχέσης και 2 μήνες εξαφάνισης...έχει ήδη αρχίσει να βαραίνει η ζυγαριά.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15
    Rain δεν κατάλαβα τι εννοείς . Μαρίνα να τον δω θέλω να τον αγγίξω, δεν μπορώ να δεχτώ ότι τόσα χρόνια ήταν πάντα κοντά μου και τώρα δεν υπάρχει πουθενά. Μου λείπει, μου λείπει απίστευτα.... Έστω να ακούσω τη φωνή του...Κάτι οτιδήποτε. αυτό, μόνο αυτό.....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •